Αποστολέας Θέμα: Ροδα,τσαντα και κοπανα  (Αναγνώστηκε 5937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Ροδα,τσαντα και κοπανα
« στις: Ιανουάριος 07, 2016, 12:13:45 πμ »
Βλέπω τις φωτό του Βίκτωρα και ρε γαμώτο σκέφτομαι, ότι έπρεπε να έχω γεννηθεί καμιά 15 χρόνια αργότερα.
Την ορεινή Αρκαδία την έχω λιανίσει από άσφαλτο, χωματόδορμους, δασικά μονοπάτια, όταν πήρα την πρώτη μου μεγάλη μηχανή, ένα  Honda XLS 500.
Με τις φωτογραφικές μηχανές, δεν τα είχα ποτέ καλά και όσα φιλμ τράβηξα (ελάχιστα), πλέον δεν ξέρω ούτε σε ποια κουτιά είναι πεταμένα μαζί με τις εμφανισμένες φωτογραφίες.

Αντίθετα σήμερα τα περισσότερα κινητά βγάζουν φωτογραφίες, 1.000.000 φορές καλύτερες απο τις φωτογραφικές  μηχανές της νιότης μου. Έτσι για πλάκα, όπου και να είσαι, μπορείς να τραβήξεις 100 φωτό να υπάρχουν. Τρομακτική ευκολία.

Αποτέλεσμα της παραπάνω έλλειψης τεχνολογίας, δεν υπάρχουν απτά σημάδια (φωτό) του περάσματος της ζωής μου, σα να υπάρχει μια τρύπα στον χρόνο από πιτσιρίκι (κάτω από δέκα)  που τράβαγε ο πατερούλης μου με κάτι πόκετ της πλάκας (πάλι καλά) και ξαφνικά να εμφανίζομαι την τελευταία 15ετία. Ψάχνω να βρω μια φωτό να δείξω που είναι τα παπιά μου, που είναι οι μηχανές μου, που είναι οι μαλακίες με τους κολλήτους να προσπαθούμε να μάθουμε  σούζα και δεν υπάρχει τίποτα, σα να μην τα έχω κάνει ποτέ.

Ασταδιάλα μου την έδωσε τώρα   :(

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 12:29:14 πμ »
Βλέπω τις φωτό του Βίκτωρα και ρε γαμώτο σκέφτομαι, ότι έπρεπε να έχω γεννηθεί καμιά 15 χρόνια αργότερα.
Την ορεινή Αρκαδία την έχω λιανίσει από άσφαλτο, χωματόδορμους, δασικά μονοπάτια, όταν πήρα την πρώτη μου μεγάλη μηχανή, ένα  Honda XLS 500.
Με τις φωτογραφικές μηχανές, δεν τα είχα ποτέ καλά και όσα φιλμ τράβηξα (ελάχιστα), πλέον δεν ξέρω ούτε σε ποια κουτιά είναι πεταμένα μαζί με τις εμφανισμένες φωτογραφίες.

Αντίθετα σήμερα τα περισσότερα κινητά βγάζουν φωτογραφίες, 1.000.000 φορές καλύτερες απο τις φωτογραφικές  μηχανές της νιότης μου. Έτσι για πλάκα, όπου και να είσαι, μπορείς να τραβήξεις 100 φωτό να υπάρχουν. Τρομακτική ευκολία.

Αποτέλεσμα της παραπάνω έλλειψης τεχνολογίας, δεν υπάρχουν απτά σημάδια (φωτό) του περάσματος της ζωής μου, σα να υπάρχει μια τρύπα στον χρόνο από πιτσιρίκι (κάτω από δέκα)  που τράβαγε ο πατερούλης μου με κάτι πόκετ της πλάκας (πάλι καλά) και ξαφνικά να εμφανίζομαι την τελευταία 15ετία. Ψάχνω να βρω μια φωτό να δείξω που είναι τα παπιά μου, που είναι οι μηχανές μου, που είναι οι μαλακίες με τους κολλήτους να προσπαθούμε να μάθουμε  σούζα και δεν υπάρχει τίποτα, σα να μην τα έχω κάνει ποτέ.

Ασταδιάλα μου την έδωσε τώρα   :(

You don't walk alone...
Σκέφτομαι ότι όταν ασχολιόμουν πάρα πολύ με τη φωτογραφία (σκοτεινός θάλαμος, Α/Μ φουλ κι΄έτσι) και όπου πήγαινα είχα μαζί μου τη φωτογραφική μου μηχανή, με τη σημερινή ευκολία της ψηφιακής, θα είχα μερικές χιλιάδες φωτό, οργανωμένες άψογα σε ηλεκτρονικό αρχείο.
Αν΄αυτού έχω αρνητικά που δεν ξέρω καν που είναι και πολλά σλάϊτς χαμένα σε κουτιά και σε κουτάκια.
Αν με ρωτούσες σε ποιό από τα μέρη που έχω πάει θα ήθελα να ξαναπάω έχοντας ψηφιακή, θα σου έλεγα χωρίς σκέψη στο Μαρόκο. 10 μέρες στο δρόμο, απίστευτο road trip. Είχα βγάλει περίπου 10 φίλμ. Και θυμάστε οι παλαιότεροι ότι τότε κάθε "κλικ" είχε και...κόστος. Δεν είχα λυπηθεί τίποτα.
Έχουν χαθεί όλα, κάπου μεταξύ 3ης και 4ης μετακόμισης...

Τουλάχιστον ακόμα υπάρχουν οι μνήμες. Δυστυχώς κάποτε θα ξεθωριάσουν και αυτές...

Μου την έδωσε και εμένα τώρα  ](*,) ](*,) ](*,)

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 12:32:22 πμ »
Όχι Πάνο, δεν είναι έτσι.

Έχουμε γράψει εμείς οι παλιότεροι τόσα exabytes στον σκληρό του εγκεφάλου μας, που είναι αδύνατο και να τα ονειρευτούν οι νεώτεροι με τα κινητάκια.

Ποιές λίμνες και ποια βουνά, ποιά λαγκάδια και ποιές στέπες..
(για να μη πιάσουμε και άλλα θέματα..).

Ούτε λεπτό αργότερα δεν θα ήθελα να είχα γεννηθεί!



Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 12:35:53 πμ »
Όχι Πάνο, δεν είναι έτσι.

Έχουμε γράψει εμείς οι παλιότεροι τόσα exabytes στον σκληρό του εγκεφάλου μας, που είναι αδύνατο και να τα ονειρευτούν οι νεώτεροι με τα κινητάκια.


Εύχομαι απλά για όλους μας, ο "σκληρός" που λες να λειτουργεί σωστά όσο λειτουργούμε και εμείς. Ούτε ώρα λιγότερη...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 12:44:15 πμ »
Όχι Πάνο, δεν είναι έτσι.

Έχουμε γράψει εμείς οι παλιότεροι τόσα exabytes στον σκληρό του εγκεφάλου μας, που είναι αδύνατο και να τα ονειρευτούν οι νεώτεροι με τα κινητάκια.

Ποιές λίμνες και ποια βουνά, ποιά λαγκάδια και ποιές στέπες..
(για να μη πιάσουμε και άλλα θέματα..).

Ούτε λεπτό αργότερα δεν θα ήθελα να είχα γεννηθεί!

pics or didn't happen :o

πλάκα (μαύρη) κάνω το φελέκι μου μέσα, βρε Σπύρο...........

γιατί να μην έχω τώρα το αρχείο με τις χιλιάδες φωτό αλά Άγγελος, να βάλω μια ουϊσκιά και να αναπολήσω ωραίες στιγμές ;!;!

 

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 02:27:24 πμ »
Φίλε Πάνο και όλοι εσείς που νοσταλγείτε τις "παλιές καλές εποχές" αλλά αναθεματίζετε την μη ύπαρξη ψηφιακών μηχανών "τότε"!

Κάτω από την ίδια μασχάλη δεν χωράνε δύο καρπούζια!
Απλά η διαφορά είναι ως εξής:
Τότε ζούσαμε και στα διαλείματα φωτογραφίζαμε!
Τώρα φωτογραφίζουμε και στα διαλείματα ζούμε!!!!!

Εντάξει πολύ βαριά φιλοσοφία αλλά έτσι είναι τελικά.
Όταν φίλε Πάνο είχες το εντούρο και αλώνιζες την Ελληνική ύπαιθρο δεν είχες την πολυτέλεια του χρόνου να σταματήσεις την "κίνησή σου μέσα στο τοπίο" και όταν σταμάταγες για λίγο ήταν για να πάρεις μια ανάσα από την καταιγιστική "βροχή" εικόνων, αλλά και ήχων και μυρωδιών και συναισθημάτων!!!!!
Ο σημερινός "περιηγητής" δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου να σταματήσει να φωτογραφίζει και να "ανεβάζει" ότι προλαβαίνει να δει μέσα από το πλαίσιο του παραθύρου του αυτοκινήτου (ή του τζαμιού του κράνους) και όταν σταματήσει για λίγο θα έχει "μπουκώσει" τόσο πολύ από την καταιγιστική "βροχή" των φωτογραφιών που δεν θα μπορεί να τις απολαύσει και να τις αξιολογήσει!

Αν θες ακόμα πιο "βαριά" φιλοσοφία αλλά και ενδοσκόπηση σου προτείνω το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ βιβλίο:
" Το Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσυκλέτας" του Μ. Πίρσινγκ
(Προσωπικά το "ρούφηξα" σε μια παραλία της νότιας Κρήτης, κάτω από ένα αρμυρίκι και με το μοτέρ του SRX δίπλα μου να ακούγεται "τσικ-τσικ" καθώς κρύωνε από την απογευματινή βόλτα ατα Χανιά και επιστροφή. Όταν τελείωσα με το βιβλίο ήταν ήδη μεσημέρι και ο ήλιος έκαιγε ακόμα και κάτω από το αρμυρίκι. Ήταν όμως τόσο φωτεινά όλα αυτά που διάβασα που δεν κουνήθηκα παρά μόνο για την επόμενη απογευματινή βόλτα, αγνοώντας επιδεικτικά την θάλασσα μπροστά μου και τις αιθέριες υπάρξεις που τσαλαβουτούσαν μέσα της).
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 10:10:55 πμ »
Σπυρο, Κωστα και Αγγελε σας ευχαριστω!

Πανο οι στιγμες υπηρξαν και ειναι μεσα σου.. Καλυτερος φακος απο την ψυχη σου δεν υπαρχει.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 11:17:26 πμ »
Μη στεναχωριέσαι Πάνο. Βρήκα το φίλο σου τον Καντήλα και μ' έδωσε παλιές φωτογραφίες σου.




Μια μέρα πριν παρουσιαστείς, έτοιμος να βγάλεις το κορίτσι έξω.



Λίγες μέρες μετά το φανταριλίκι προσπαθώντας να γίνεις ξανά άνθρωπος. Δηλ. παντελόνι σωλήνα, άσπρη κάλτσα, χαίτη και το παπί καντήλι.


Εδώ με τα φιλαράκια, τον Καντήλα και τον Μπάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2016, 12:09:56 μμ από blackbird »

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 11:59:39 πμ »
Μη στεναχωριέσαι Πάνο. Βρήκα το φίλο σου τον Καντήλα και μ' έδωσε παλιές φωτογραφίες.




Μια μέρα πριν παρουσιαστείς, έτοιμος να βγάλεις το κορίτσι έξω.



Λίγες μέρες μετά το φανταριλίκι προσπαθώντας να γίνεις ξανά άνθρωπος. Δηλ. παντελόνι σωλήνα, άσπρη κάλτσα, χαίτη και το παπί καντήλι.


Εδώ με τα φιλαράκια, τον Καντήλα και τον Μπάρα.


Τι μου θημησες Δημητρη!!!
η διαφορα ειναι μονο στα μηχανακια!!!και στην χρονολογια -10χρονια!!!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 03:43:24 μμ »
Καλά. μιλάμε το ειδα κλεφτά απο το κινητό το ποστ μαυροπουλι, χωρίς να μπορώ να γελάσω και παραλίγο να μου φυγει το κινητό απο τα χέρια.  Ακόμα κλαίω ....χαχαχαχαχαχαχαχα !

Άμα μπορουσα να κάνω τις σούζες του χαιτά, του καντήλα και του μπάρα, θα ήμουν πανευτυχής !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 03:57:24 μμ »
Καλά. μιλάμε το ειδα κλεφτά απο το κινητό το ποστ μαυροπουλι, χωρίς να μπορώ να γελάσω και παραλίγο να μου φυγει το κινητό απο τα χέρια.  Ακόμα κλαίω ....χαχαχαχαχαχαχαχα !

Άμα μπορουσα να κάνω τις σούζες του χαιτά, του καντήλα και του μπάρα, θα ήμουν πανευτυχής !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τζαμπα μαθηματα εαν θελεις οταν ανεβεις!!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 03:58:12 μμ »
Pix and yes it did happen.  ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:00:16 μμ »
Τζαμπα μαθηματα εαν θελεις οταν ανεβεις!!!

Ξυπνά μέσα σου ο κάγκουρας.
Πάντως αυτά είναι επικίνδυνα πράματα για την ηλικία σας. Αν θέλετε να πάτε την άλλη μέρα στη δουλειά σας.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:04:57 μμ »
Ξυπνά μέσα σου ο κάγκουρας.
Πάντως αυτά είναι επικίνδυνα πράματα για την ηλικία σας. Αν θέλετε να πάτε την άλλη μέρα στη δουλειά σας.

Με το παπί θα τον μάθει ρε Μήτσο...όχι με το GS.
Έχει στραβώσει και την πινακίδα, να μην βρίσκει στις λαμπάδες ;D



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:09:06 μμ »
Τζαμπα μαθηματα εαν θελεις οταν ανεβεις!!!


Ο έμφυτος φόβος του καπακιού-τούμπας και ο ηθικοκοινωνικός διασυρμός (κοινώς ξεφτιλίκι, από πρώτος μάγκας, να σέρνεσαι φαρδύς πλατύς στην άσφαλτο) στα μάτια των παρευρισκόμενων θεατών (κυρίως θηλυκού γένους), ήταν η τροχοπέδη στο να γίνω κορυφαίος σουζέρ ;D

Αν προσθέσεις, ότι βιολογικά πλέον δεν αντέχεται ούτε ενα απλό πέσιμο απο τρέξιμο, σκέψου το μακρόν και επώδυνο της ανάρρωσης απο καπάκι με το θηρίο !!!!!




Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:13:14 μμ »
Με το παπί θα τον μάθει ρε Μήτσο...όχι με το GS.
Έχει στραβώσει και την πινακίδα, να μην βρίσκει στις λαμπάδες ;D



Φιλικά Γιώργος

Οχι φιλε μου....θα τον παω επανω στις αντιπυρικες στο σειχ σου και απο μηχανακι ενα απο τα ξερα παλιων φιλων CR.YZ,RM,KX,KTM,H,HU, οτι θελει υπαρχει......αν και νομιζω με ενα XRακι θα ειναι πιο ευκολα ολα!!!!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:17:41 μμ »
Αχαχαχαχαχα


http://youtu.be/qqUC8xGzVyU


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:18:35 μμ »
Οχι φιλε μου....θα τον παω επανω στις αντιπυρικες στο σειχ σου και απο μηχανακι ενα απο τα ξερα παλιων φιλων CR.YZ,RM,KX,KTM,H,HU, οτι θελει υπαρχει......αν και νομιζω με ενα XRακι θα ειναι πιο ευκολα ολα!!!!

καλύτερα με ΧR γιατί με τα δίχρονα το καπάκι είναι σίγουρο. Βέβαια η περιοχή που θα τον πας είναι σούπερ και η πτώση στο χώμα σε συνδυασμό με τον κατάλληλο εξοπλισμό, είναι σχεδόν ανώδυνη.
Την επόμενη μάζωξη εκεί να την κάνουμε...διαλέχτε τη γεύση λαδιού θα βάλουμε στα ξερά ;D  (αλήθεια ρε Ντίμι, υπάρχουν ακόμα λάδια με άρωμα τσιχλόφουσκας για τα δίχρονα? )



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:22:00 μμ »
Δεν έχει σούζα αλλα κλαίω


http://youtu.be/2ZJ0DIczF78



Εδώ έχει ,,,,αχαχαχαχαχαχα


http://youtu.be/BBg6D3ZKwgk

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Ροδα,τσαντα και κοπανα
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 04:27:53 μμ »
καλύτερα με ΧR γιατί με τα δίχρονα το καπάκι είναι σίγουρο. Βέβαια η περιοχή που θα τον πας είναι σούπερ και η πτώση στο χώμα σε συνδυασμό με τον κατάλληλο εξοπλισμό, είναι σχεδόν ανώδυνη.
Την επόμενη μάζωξη εκεί να την κάνουμε...διαλέχτε τη γεύση λαδιού θα βάλουμε στα ξερά ;D  (αλήθεια ρε Ντίμι, υπάρχουν ακόμα λάδια με άρωμα τσιχλόφουσκας για τα δίχρονα? )



Φιλικά Γιώργος

Μην λες μεγαλες κουβεντες,το οργανωνω οποτε θες!!!
οσο για το αρωμα φιλε δεν ξερω....στην εποχη μου δεν ειχε!!!
αλλα το κροταλισμα της διχρονιλας   και η μυρωδια απο το λαδι μου λειπει παρα πολυ!!!!!!!!!!!!
ας οψονται οι 4χρονοι!!!