Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση ρολογιού Federique Constant  (Αναγνώστηκε 1785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xpanta

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Εκτίμηση ρολογιού Federique Constant
« στις: Νοέμβριος 29, 2015, 06:57:20 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι παντελώς άσχετος από ρολόγια. Επίσης είναι και το πρώτο μου μήνυμα. Παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να αποφασίσω ποιο είναι το κατάλληλο φορουμ για να ρωτήσω το παρακάτω (προφανώς αν έχω κάνει λάθος ζητώ συγγνώμη και ο διαχειριστης ας μεταφέρει το μήνυμα όπου πρέπει).

Έπεσε στα χέρια μου (με νόμιμες διαδικασίες, μπορώ να το αποδείξω) ένα ρολόι Frederique Constant FC325X3P5/6 (h**p://www.righttime.com/rt/pre-owned/fc325x3p5_6.htm)

Μπορεί κάποιος να μου το κοστολογίσει; Είναι εντελώς αχρησιμοποίητο και στο κουτί του. Επίσης πωλείται στην Ελλάδα; Υπάρχει ενδιαφέρον για τέτοια ρολόγια; Έχω δει κάτι αγγελίες στις εφημερίδες που είναι προ μηνών.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την αφέλειά της ερώτησής μου.


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Εκτίμηση ρολογιού Federique Constant
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 03:25:17 μμ »
Γειά σου φίλε μου.

Είναι δύσκολο να σου πει κάποιος ότι το ρολόι πωλείται τόσο. Η τιμή του είναι αυτή που κάποιος είναι διατεθειμένος να πληρώσει.
Δεν μιλάμε για ένα rolex η ένα omega που οι τιμές στα μεταχειρισμένα έχουν συγκεκριμένο μετρήσιμο εύρος διακύμανσης.

Φοβάμαι ότι το ρολόι δεν είναι πολύ έυκολο να πωληθεί, λόγω μάρκας και ύφους και σε κάθε περίπτωση αν πωληθεί  η απομοίωση θα είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με την αρχική του τιμή.

Σε κάθε περίπτωση το ρολόι είναι ποιοτικό με καλή ελβετική μηχανή και ωραίες πολυπλοκότητες. (μεγάλη ημερομηνία, δεύτερη ζώνη ώρας).

Η δική μου γνώμη είναι καλύτερα να το κρατήσεις και να το φοράς σε ιδιαίτερες στιγμές παρά να προσπαθήσεις να το πουλήσεις.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος xpanta

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Εκτίμηση ρολογιού Federique Constant
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 08:51:42 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Τι εννοείς όταν λες "λόγω μάρκας και ύφους;". Τι είναι αυτό που το εμποδίζει να πουληθεί; Αν θες μου λες.

Μου έκανε εντύπωση ότι το πήγα σε 2-3 ωρολογοποιία και δεν ξέραν να το κοστολογήσουν ενώ στο ιντερνετ δείχνει να είναι ένα ακριβό ρολόι. Είναι αγορασμένο από Ελλάδα, δώρο στον πατέρα μου από την εταιρεία που δούλευε όταν πήρε σύνταξη πριν από πολλά χρόνια. Τώρα θέλει να το πουλήσει για οικονομικούς λόγους. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Εκτίμηση ρολογιού Federique Constant
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 09:17:31 πμ »
Είναι πολύ όμορφο ρολόι, αλλά όχι εμπορικό.
Δεν ζητιέται στην αγορά μεταχειρισμένων και προφανώς γιαυτό κάποια  καταστήματα να μην είναι σε θέση να το κοστολογήσουν.
Αν έχεις ευχέρεια με το ιντερνετ, προσπάθησε να το πουλήσεις στο εξωτερικό.
Αλλιώς εδώ θα στο πάρουν σε χαμηλή τιμή και είναι κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος Gemenakis

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Εκτίμηση ρολογιού Federique Constant
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 12:38:21 πμ »
κρατησε το!