Αποστολέας Θέμα: Lorus  (Αναγνώστηκε 3771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Lorus
« στις: Νοέμβριος 25, 2015, 03:01:59 μμ »
Τα lorus απ'οτι εχω καταλαβει,ειναι στην ουσια seiko (οπως και τα pulsar και ισως και καποια αλλα ακομη).
Στην παρουσα φαση,εχω στην κατοχη μου 3 ρολογια.Τα δυο ειναι Lorus quartz,και το αλλο ενα Orient αυτοματο,που αγορασα το καλοκαιρι.

Παλιοτερα,δεν εψαχνα ιδιαιτερα το θεμα με τα ρολογια,θεωρουσα μαλιστα οτι ηταν ενα αντικειμενο πιο πολυ ισως για "μουρη",οταν εβλεπα και ακουγα ποσο τα αγοραζαν φιλοι και γνωστοι,καποιες φορες.Τα μονα ρολογια που ειχα φορεσει,ηταν οταν ημουν πιτσιρικας,ενα μαρκας calypso (?),και το 2010 που πηγα φανταρος ειχα παρει ενα q&q νομιζω,απο αυτα τα πλαστικα με το καουτσουκ λουρακι.
Τελειωνοντας την πρακτικη μου ασκηση στα μεσα του 2011,λογω του οτι πηρα καποια λιγα χρηματα,ειπα να κανω δωρο στον εαυτο μου ενα ρολοι λιγο καλουτσικο αλλα οχι ιδιαιτερα ακριβο.
Μπηκα μια μερα σε ενα μαγαζι στην πολη μου,και ειδα ενα ρολοι που μου αρεσε εμφανισιακα.Δεν ηξερα την μαρκα lorus (για να φανταστειτε ποσο ασχετος ημουν,νομιζα οτι quartz ηταν μια ευρεως διαδεδομενη μαρκα σαν τη swatch :-(  ).Στο μαγαζι λοιπον μου ειπαν οτι η Lorus ειναι μια αξιοπιστη μαρκα,και τα βγαζει η seiko (οκ τη seiko την ηξερα σαν γνωστη και αξιοπιστη :-D ).

Επειδη μου αρεσε και αρκετα το στυλ του,αποφασισα να το παρω.100 ευρω μετρητοις.Το μοντελο ειναι το RF845BX9,που μαλλον δεν υπαρχει στην παραγωγη σημερα.Παρακατω θα βαλω και φωτογραφιες που εχω τραβηξει ο ιδιος).
Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση οσο περνουσε ο καιρος,ηταν πρωτον η αντοχη του κρυσταλλου του.Το ειχα χτυπησει πολλες φορες κατα λαθος δυνατα,σε σκληρες επιφανειες οπως μαρμαρινος παγκος,βαρια σιδερενια επιγραφη,στη λαμαρινα της πορτας του αυτοκινητου και σε αρκετες ακομη περιπτωσεις οπου σε καποιες απο αυτες λεω παει εσπασε.Και ομως ηταν ενταξει.Και δευτερον η διαρκεια της μπαταριας του οπως επισης (ενταξει ειναι quartz) η αριστη ακριβεια του.Γενικα ειναι ενα καλο ρολοι,χωρις να ειναι πανακριβο,και πρεπει να πω οτι προκειται για το μονο ρολοι απο τα 3 που εχω αυτη τη στιγμη,που εχει δεχθει τα περισσοτερα κοπλιμεντα.



To δευτερο ρολοι που αγορασα,ηταν παλι ενα lorus.Η ιστορια πισω απο τη δευτερη μου αγορα (και η αιτια που μπηκα περισσοτερο στον κοσμο των ρολογιων),ειναι η παρακατω.
Το 2014 ειχα την τυχη να δουλεψω ενα 7μηνο εποχιακα,ημερησιος φυλακας σε μουσειο στην πολη μου.Μεχρι τοτε η επαφη μου με τα ρολογια ηταν περιορισμενη λιγο πολυ στο παραπανω lorus,με το οποιο ημουν ευχαριστημενος,και το φορουσα κυριως οταν θα εβγαινα για το ποτακι μου Παρασκευη-Σαββατο,σε κοινωνικες εκδηλωσεις κτλ.
Στο μουσειο λοιπον,εμπαινε καθε μερα μεγαλος αριθμος τουριστων,και,λογω και της σχετικα χαλαρης φυσεως της δουλειας,μου αρεσε συχνα να παρατηρω το στυλ των ανθρωπων.Το ματι μου τραβουσε συχνα ενα στυλ ρολογιου που φορουσαν πολλοι αντρες,απο νεα παιδια με βερμουδιτσα και αθλητικα παπουτσια,μεχρι και σοβαρους κυριους μεγαλους σε ηλικια.Το στυλ αυτο εμελλε να γινει το αγαπημενο μου μεχρι και σημερα.Λευκο ή γενικα ανοιχτοχρωμο off white/μπεζ καντραν,και καφε λουρακι ή και μαυρο,αλλα το καφε με τραβουσε λιγο παραπανω.Σε λιγο πιο μοντερνο μεγεθος,οχι τα μικρα που φορουσαν παλια.Αυτο το λιτο και κομψο,κλασικο στυλ,ηταν το μονο που μου αρεσε τοσο,και επιανα τον εαυτο μου να χαζευω οτι τετοιο ρολοι εβλεπα (και καθημερινα εβλεπα παρα πολλα).

Μια μερα λοιπον ξαναπηγα στο μαγαζι που ειχα παρει και το πρωτο lorus,και ρωτησα να δω καποιο αυτη τη φορα με ανοιχτοχρωμο/λευκο καντραν.Εκει μου εδειξαν ενα μοντελο,Lorus RS985AX9.Κομψο,λιτο,κλασικο,με μπλε δεικτες.Μου αρεσε,και για τα 50κατι ευρω που μου το αφηναν,τελικα το πηρα.Αρχικα ενιωσα οτι ηταν λιγο πολυτελεια να εχω 2 ρολογια.Ομως ειδα και στη δουλεια οτι ενα καλουτσικο ρολογακι χρειαζεται,γιατι δεν ηθελα να εχω το κινητο πανω μου αφου δεν ηταν αναγκη,και να δεχομαι την ακτινοβολια,το οποιο και εβαζα στο ντουλαπι.Επρεπε ομως να βλεπω την ωρα για τα διαλλειματα κτλ,και επειδη οπως ειπα εβλεπα το στυλ αυτο στους τουριστες και μου αρεσε,σκεφτηκα οτι αλλο ενα δωρακι 50 ευρω δεν ειναι κατι κακο.





Αυτο το δευτερο lorus εχει αποδειχθει επισης γερο μεχρι στιγμης,και με αριστη ακριβεια.Θα ελεγα οτι προκειται για ενα "Longines Master Collection" του φτωχου ισως,καθως σχεδιαστικα μοιαζουν αρκετα.
Κατι στο ρολοι ομως αυτο δε μου αρεσε,σε συγκριση με τα ρολογια που εβλεπα καθημερινα στη δουλεια και με τραβουσαν.Αρχικα νομιζα οτι ηταν το απλο στυλ του,και αν ειχε χρονογραφους θα ηταν πιο ωραιο,ή το λουρακι αν ηταν πιο ανοιχτοχρωμο καφε.Τελικα αυτο που δε μου αρεσε τοσο,ηταν το οτι το καντραν του ηταν "sunray",δηλαδη εκανε αυτο το ακτινωτο λαμπερο εφε απο το κεντρο προς τα εξω,ειδικα σε συγκεκριμενους φωτισμους.Αυτο του στερουσε αυτη την λιτη ομορφια που εβλεπα στα ρολογια αλλων,που η εντυπωση μολις το εβλεπες ηταν ξεκαθαρη,ενος λευκου,off white ή μπεζ καντραν χωρις να λαμπιριζουν και να κανουν τετοια εφε.Δε λεω,υπαρχουν ρολογια με το συγκεκριμενο εφε και πανακριβα και γνωστα,σε μερικα σχεδια μπορει να ειναι τελειο,επισης σε καποιους μπορει να τους αρεσει καλυτερα να ειναι sunburst το καντραν,αυτα ειναι γουστα.

Εμενα λοιπον με χαλουσε λιγο γιατι δεν εδειχνε ετσι που ηθελα,οποτε εψαχνα για την επομενη μου αγορα,η οποια τελικα ηταν ενα orient symphony με λευκο καντραν.To bambino version 2 με το λευκο καντραν απορριφθηκε λογω ακριβως του sunburst dial.
Δε κρυβω οτι επειδη ημουν ευχαριστημενος με τα lorus,πριν το Orient εψαχνα παλι σε lorus.Τελικα απο μερικα site και γνωμες,κατεληξα στο orient,σαν κατι οικονομικο και διαφορετικο (μηχανικο αυτοματο).Ομως ανετα θα συνιστουσα σε καποιον που θελει ενα οικονομικο και καλο ρολοι,να κοιταξει στην μαρκα Lorus,καθως μεχρι τωρα,η εμπειρια μου με αυτα ειναι πολυ καλη σε τιμη/ποιοτητα.
Και τα χτυπηματα τους εχουν φαει,και τη βροχη,και τον ηλιο, και ειναι μια χαρα,ουτε η κασα τους εχει δειξει σημαδια να σκουριασει,ουτε εσπασαν,ουτε χαλασαν.
Μη ξεχναμε,οι περισσοτεροι ισως θελουν ενα ρολοι που απλα να τους αρεσει,να ειναι επαρκως γερο και αξιοπιστο για αρκετα χρονια,να μη κοστιζει πολυ ακριβα,και να μην εχουν στο κεφαλι τους αν σταματησει,το κουρδισμα,την ακριβεια κτλ.που εχουν τα μηχανικα-αυτοματα κτλ.


Ηθελα λοιπον να ανοιξω ενα θεμα για αυτα τα ρολογια,καθως κατα τη γνωμη μου,αφενως ειναι καλης ποιοτητας (και σχετικα ομορφα συνηθως),αφετερου ηταν και αυτα ενας λογος που με εβαλαν λιγο στη διαδικασια να ασχοληθω περισσοτερο με τα καπως καλυτερα ρολογια.
Ειμαι και ανθρωπος που ασχολουμαι ανεκαθεν με τα καλλιτεχνικα,και στα ρολογια τελευταια εχω βρει μια μαγεια,εχουν κατι νοσταλγικο και κλασικο,που θυμιζει ωραιες εποχες.Και στο παρελθον με εχουν τραβηξει "παλια" και κλασικα πραγματα,οπως κτιρια,παλια αντικειμενα,ακομη και κλασικη μουσικη και αλλα πολλα,που σχετιζονται με πιο ρομαντικες ισως και καλλιτεχνικες εποχες.Ετσι λοιπον καποια στιγμη θα ηθελα στη μικρη συλλογη μου να προστεθει ενα παλιο κουρδιστο ρολοι τσεπης,καθως μεχρι τωρα δεν εχω βρει κατι απο παππου κτλ,και στο μελλον αν το επιτρεψουν τα οικονομικα,ισως και ενα κλασικο marine style με μπλε δεικτες,λευκο καντραν και καφε λουρακι,κουρδιστο,ωστε να εχω και ενα ρολοι χειρος με αυτη τη μαγεια του κουρδιστου μηχανισμου και της κλασικης διαχρονικης εμφανισης που μου αρεσει.

Και τελος μια φωτογραφια απο τη μικρη και οικονομικη συλλογη μου,τα δυο quartz Lorus,και το αυτοματο orient. 44mm το μαυρο lorus(RF845BX9),43mm το λευκο sunray Lorus (RS985AX9),και 41mm το λευκο Orient (symphony FER27008W0).




ΥΓ: Ολες οι παραπανω φωτογραφιες ειναι δικες μου και τις εχω τραβηξει με το κινητο τηλεφωνο.Η φωτογραφια ειναι και αυτη ενα απο τα χομπι μου,και αυθορμητα εχει καταληξει να τα συνδυασω σε ενα τελευταια :-) .

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 03:29:49 μμ »
Όλα ωραία Γιάννη, καλοφόρετα να είναι και να τα χαίρεσαι.!!!

Από dress είσαι κομπλέ, κοίτα και σε καμιά άλλη κατηγορία για επόμενο τώρα για να ολοκληρώνεις τη συλλογή σου (δύτη, πιλότο κλπ) ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 03:46:11 μμ »
Όλα ωραία Γιάννη, καλοφόρετα να είναι και να τα χαίρεσαι.!!!

Από dress είσαι κομπλέ, κοίτα και σε καμιά άλλη κατηγορία για επόμενο τώρα για να ολοκληρώνεις τη συλλογή σου (δύτη, πιλότο κλπ) ;)


Ευχαριστω Γιωργο.Η αληθεια ειναι οτι και στις 2 κατηγοριες που αναφερεις,εχω δει ρολογια που μου αρεσουν (pilot και diver),και εχω σκεφτει οτι ισως ειναι καλη ιδεα να εχω και απο ενα τετοιο στη συλλογη μου.
Αλλα επισης ειναι αληθεια οτι ειμαι λιγο "κολλημενος" αν θες με το στυλ που εχω περιγραψει παραπανω (οπως και σε αλλο νημα).Ιδανικα,λευκο καντραν,μπλε δεικτες,καφε δερματινο λουρακι,arabic ή roman (μικρη προτιμηση σε arabic αριθμους κλασικης εμφανισης) .Αν και το τελευταιο orient "παιζει" αρκετα καλα αυτον τον ρολο,στο μυαλο μου τωρα αν μου εδινε καποιος τα λεφτα :p θα ηταν η αγορα ενος ρολογιου με τα παραπανω χαρακτηριστικα και εναν καλο κουρδιστο μηχανισμο.Νομιζω καπου εκει ισως "εκλεινα" ,αν και αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα παιζει να επαιρνα επιπλεον και τα 2 που ειπες για συλλεκτικους λογους,αλλαγη και ποικιλια σε στυλ.

Αποσυνδεδεμένος vlefkad

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2018, 07:57:24 πμ »
Χαλαρή βολτίτσα χθες κέντρο, καφεδάκι κ αγορά για λιώσιμο καθημερινά:


Η ποιότητα σαφώς πολύ κάτω από τη "μαμά" seiko αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις.
Ο χρόνος θα δείξει.... ;)

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2018, 08:50:43 πμ »
Ψηφίζω το λευκό Lorus, χωρίς κανέναν δισταγμό.  ;)
Η κάσα του μου αρέσει περισσότερο από του Orient και οι μπλέ δείκτες του ξεχωρίζουν.
Το μαύρο...δε μ' αρέσει. Τα στοιχεία του μου φαίνονται ετερόκλητα, τα λατινικά του τεράστια για τα γούστα μου και  ασύμβατα με χρονογράφο.

1. Lorus λευκό
2. Orient
3. Lorus μαύρο

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2018, 12:40:45 μμ »
Το λευκό lorus το χαίρεται πλέον η καπελιά. Χάλασε ένα ρολόι που είχε και της το έδωσα δώρο. Είναι ωραίο ρολόι, απλά λίγο μεγάλο (43mm) και το sunburst καντράν δεν ήταν επίσης το αγαπημένο μου χαρακτηριστικό σε αυτό το μοντέλο.

Καλορίζικο το παραπάνω sport lorus, πολύ ωραίο, και πιστεύω θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Είναι γερά.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2018, 03:12:25 μμ »
Χαλαρή βολτίτσα χθες κέντρο, καφεδάκι κ αγορά για λιώσιμο καθημερινά:


Η ποιότητα σαφώς πολύ κάτω από τη "μαμά" seiko αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις.
Ο χρόνος θα δείξει.... ;)


Μια χαρά ''μπάνικο'' το βλέπω, καλοφόρετο να είναι.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2018, 03:16:23 μμ »
Ειναι αυτο που λενε στο χωριο μου:
οταν μεγαλωσω θελω να γινω Ρολεξ μπλε μισο-μισο ;D

Αποσυνδεδεμένος vlefkad

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Lorus
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2018, 08:11:46 πμ »
Για αυτό πήγα:

 

"κλώνος" αυτού:

 

και τελικά έφυγα με άλλο :D :D :D