Αποστολέας Θέμα: αναγνωριση παλιων ρολογιων  (Αναγνώστηκε 4339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kouberman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
αναγνωριση παλιων ρολογιων
« στις: Οκτώβριος 28, 2015, 03:29:35 μμ »
γεια σας σε ολους! εχω καποια ρολογια και θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει καποια πραγματα για αυτα
εχουμε λοιπον ενα τσεπης που ηταν του παππου μου
και μερικα ακομα  ενα σεικο και ενα ολμα για το οποιο δεν ξερω τπτ!



thanks

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:20:54 μμ »
φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλές δημοσιεύσεις
δεν είμαι ειδικός στα vintage.
το πρώτο μάλλον είναι δεκαετίας '90. Το μπρασελέ του θυμίζει πολύ κάποια tag heuer που κυκλοφορούσαν εκείνες τις εποχές
για το τρίτο, πρόκειται για ένα μοντέλο δεκαετίας '70. έβγαζε πάρα πολλά τέτοια τότε η σεικο. Για το συγκεκριμενο ρολόι θα βοηθούσε πολύ μια φωτογραφία της πίσω όψης (να φαίνονται καλά τα νούμερα) για να μπορέσουμε να σου πούμε κι άλλα στοιχεία του ρολογιού. Α,είναι κατασκευασμένο στο εργαστάσιο της σεικο SUWA.
για το τσέπης καλό θα ήταν να ανοίξεις πίσω το καπάκι για να δούμε και την μηχανή. Αυτό το τσέπης, δουλεύει;

καλές δημοσιεύσεις
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:43:54 μμ »
η παρακάτω φωτογραφία είναι από ένα κατάλογο της σεικο του 1975. Το δικό σου σεικο είναι αυτό κάτω αριστερά. Μπορείς να μας δώσεις μια πισινή φωτογραφία του σεικο;


adult photo sharing
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 09:34:02 μμ »
Ωραιος Γιαννη...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 09:46:39 μμ »
Ωραιος Γιαννη...
+1 γειά σου Γιανναρε!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος kouberman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:01:23 μμ »
Παιδια καλησπερα!
Το πρωτο λεει οτι ειναι olma
Το τσεπης δουλευει κανονικα
Φωτο θα ανεβασω αργοτερα που θα μπω απο σταθερο υπολογιστη τωρα ειμαι απο κινητο

Αποσυνδεδεμένος kouberman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 01:35:10 πμ »

αυτο ειναι το seiko

και αυτο ειμαι της τσεπης αλλα δεν γραφει τιποτα!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 01:52:40 μμ »
καλησπέρα
λοιπόν το σεικο είναι κατασκευασμένο τον Ιούλιο του 1976. επειδή δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο σε καταλόγους δεκαετίας 60, συμπαιραίνω πως μάλλον πρόκειται για κατασκευή του 1976 (ιούλιο όπως προανέφερα). Στην πρώτη φώτο δεν είδα καλά το σύμβολο που έχει στο καντράν και σου είπα ότι είναι κατασκευασμένο στο εργαστάσιο της SEIKO SUWA. όμως βλέποντας την πίσω φωτογταφία που είναι πιο καθαρή, ειδα το σύμβολο, από το οποίο προκύπτει ότι το ρολόι είναι κατασκευασμένο στο εργαστάσιο της SEIKO DAINI (στην αρχή νόμιζα ότι καντράν ή πίσω καπάκι είχε αλλαχθεί κάποιο από τα δύο μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι στην πρώτη φώτο ήταν άλλο το σύμβολο από αυτό που νόμιζα).

λοιπόν ο υπολογισμός ημερομηνίας έγινε από εδώ http://www.csce.uark.edu/~jgauch/photos/seiko/

λίγες πληροφορίες σχετικά με τα σύμβολα σεικο είναι εδώ http://www.thewatchsite.com/12-reference-articles-faq-model-guides/137-seiko-logo-dictionary.html

για το τελευταίο, το κουρδιστό, δεν ξέρω να σου πώ κάτι άλλο πέρα από ότι δεν μου φαίνεται και πολύ παλιό, βλέποντας την μηχανή (μάλλον 1960-70 θα είναι). όταν το κουρδίζεις, έχει διάρκεια λειτουργίας μεγαλύτερη από 1,5 ημέρα; κρατάει καλούς χρόνους ή χάνει;
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος kouberman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 02:19:59 μμ »
καλησπέρα
λοιπόν το σεικο είναι κατασκευασμένο τον Ιούλιο του 1976. επειδή δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο σε καταλόγους δεκαετίας 60, συμπαιραίνω πως μάλλον πρόκειται για κατασκευή του 1976 (ιούλιο όπως προανέφερα). Στην πρώτη φώτο δεν είδα καλά το σύμβολο που έχει στο καντράν και σου είπα ότι είναι κατασκευασμένο στο εργαστάσιο της SEIKO SUWA. όμως βλέποντας την πίσω φωτογταφία που είναι πιο καθαρή, ειδα το σύμβολο, από το οποίο προκύπτει ότι το ρολόι είναι κατασκευασμένο στο εργαστάσιο της SEIKO DAINI (στην αρχή νόμιζα ότι καντράν ή πίσω καπάκι είχε αλλαχθεί κάποιο από τα δύο μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι στην πρώτη φώτο ήταν άλλο το σύμβολο από αυτό που νόμιζα).

λοιπόν ο υπολογισμός ημερομηνίας έγινε από εδώ http://www.csce.uark.edu/~jgauch/photos/seiko/

λίγες πληροφορίες σχετικά με τα σύμβολα σεικο είναι εδώ http://www.thewatchsite.com/12-reference-articles-faq-model-guides/137-seiko-logo-dictionary.html

για το τελευταίο, το κουρδιστό, δεν ξέρω να σου πώ κάτι άλλο πέρα από ότι δεν μου φαίνεται και πολύ παλιό, βλέποντας την μηχανή (μάλλον 1960-70 θα είναι). όταν το κουρδίζεις, έχει διάρκεια λειτουργίας μεγαλύτερη από 1,5 ημέρα; κρατάει καλούς χρόνους ή χάνει;

καλησπερα!!!! χρησιμα αρκετα τα links που παρεθεσες!!!!
απο αξια οπως τα βλεπεις εχουν καμια?
το λουρδιστο αντεχει σκαρτες 2 μερες και χανει περιπου στα 2-3 λεπτα αν θυμαμαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 02:43:23 μμ »
θα σε απογοητεύσω αλλά από αξία δεν νομίζω να έχουν....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος kouberman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 02:47:55 μμ »
θα σε απογοητεύσω αλλά από αξία δεν νομίζω να έχουν....
ημουνα σιγουρος! χαχαχχααχ

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: αναγνωριση παλιων ρολογιων
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:43:33 μμ »
έχεις πμ
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?