Αποστολέας Θέμα: OXYGEN NATO Strap  (Αναγνώστηκε 2926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mic

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
OXYGEN NATO Strap
« στις: Οκτώβριος 02, 2015, 01:48:30 μμ »
Γεια σας!

Ξέρει κανείς αν το συγκεκριμένο nato strap έχει τον κανονικό μονοκόματο τοκά,ή μήπως έχει τοκά με μπαρέτα;

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2511471/Louraki-OXYGEN-22mm-Black-Grey-Fabric-NATO-Strap/

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: OXYGEN NATO Strap
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 02:30:02 μμ »
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στο κατάστημα και να ρωτησεις.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος mic

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: OXYGEN NATO Strap
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 02:35:58 μμ »
Τους πήρα,δεν ήξεραν και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν και θα μου τηλεφωνήσουν,αλλά περιμένω...και είπα να κάνω μια ερώτηση και εδώ,μήπως κάποιος φίλος έχει αγοράσει και ξέρει.  :)

Αποσυνδεδεμένος mic

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: OXYGEN NATO Strap
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 02:42:14 μμ »
Α,μόλις τώρα μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι έχει μπαρέτα ο τοκάς. Πάντως απ' ό,τι ξέρω,τα γνήσια nato straps έχουν μονοκόματο τοκά,έτσι δεν είναι; Αλλοιώς φαντάσου να σε προστατεύει ο ιμάντας από σπάσιμο της μπαρέτας του ρολογιού και τελικά να χάσεις το ρολόι από ατύχημα της μπαρέτας του τοκά του ιμάντα.... :-\

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: OXYGEN NATO Strap
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 03:14:10 μμ »
Α,μόλις τώρα μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι έχει μπαρέτα ο τοκάς. Πάντως απ' ό,τι ξέρω,τα γνήσια nato straps έχουν μονοκόματο τοκά,έτσι δεν είναι; Αλλοιώς φαντάσου να σε προστατεύει ο ιμάντας από σπάσιμο της μπαρέτας του ρολογιού και τελικά να χάσεις το ρολόι από ατύχημα της μπαρέτας του τοκά του ιμάντα.... :-\

Από την άλλη για φαντάσου να πιαστεί κάπου το χέρι σου με δύναμη (από το λουράκι) και να μην υπάρχει κάτι που να σπάσει (μπαρέτα) και να το απελευθερώσει ώστε να μην φάει όλο το ζόρι το χέρι (με ίσως πολύ δυσάρεστα επακόλουθα)......πάντως στα 3 χρόνια περίπου που τα ανακάλυψα και τα φοράω τα συγκεκριμένα λουράκια στα ρολόγια μου δεν έτυχε ούτε μια φορά να ξεκουμπώσει μπαρέτα.

Για να είσαι σίγουρος πάντως ότι το λουράκι που θα πάρεις (εφόσον έτσι το θέλεις) δεν θα έχει μπαρέτα στον τοκά ψάξε για τα zulu με τα πιο παχιά δαχτυλίδια, αυτά είναι που είναι μονοκόματα εκεί και όχι αυτά σαν το παραπάνω που πόσταρες. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος mic

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: OXYGEN NATO Strap
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 04:49:49 μμ »
Σ' ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την απάντησή σου! Ένα nato έχω όλο κι όλο και το φοράω πάντα με κάποιο diver το καλοκαίρι και πραγματικά νοιώθω ασφάλεια που το συγκεριμένο δεν έχει μπαρέτα. Ατύχημα μου έχει τύχει δυο φορές μέσα στην θάλασσα. Την μια απο μπαρέτα μπασελέ και την δεύτερη από καουτσούκ καταδυτικού citizen που έκοψε ξαφνικά,χωρίς να δείχνει τόσο μεγάλα σημάδια φθοράς. Και τις δυο φορές ήταν το ίδιο citizen diver ρολόι και στάθηκα πολύ τυχερός και το βρήκα,μετά από ώρα αφού το είχα χάσει και πλέον είχα βγει έξω. Βοήθησαν πάντως και τα κρυστάλλινα νερά που έχουμε στις θάλασσες στα Χανιά,για να παινέψω και τον τόπο μου.  :)   Πάντως είχα την εντύπωση ότι η γνήσια αρχική προδιαγραφή του nato γι αυτά τα λουριά,ήταν να είναι με μονοκόματο τοκά.

Αποσυνδεδεμένος mic

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: OXYGEN NATO Strap
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 10:13:53 μμ »
Τελικά αγόρασα δυο nato από ένα Ελληνικό ιντερνετικό μαγαζί,το Toptime αλλά δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Είχαν μονοκόματο τοκά χωρίς μπαρέτα όπως ήθελα,καλής ποιότητας μεν,με θερμικές κολλήσεις,λίγο ακριβούτσικα δε (20 Ευρώ το ένα) και είχαν το εξής μικρό ελαττωματάκι για μένα. Το δευτερεύον τμήμα του λουριού,όχι αυτό που περνάει κάτω από τις μπαρέτες του ρολογιού,αλλά αυτό με την μια θηλειά στο άκρο διαμέσου της οποίας περνάει το λουρί,ήταν πιο κοντό,με αποτέλεσμα όταν το ρολόι ήταν κεντραρισμένο στο χέρι,ο τοκάς πήγαινε όχι ακριβώς από κάτω,αλλά στο πλάι και η θηλειά επίσης ακουμπάει συνεχώς στα lugs. Μικρό το κακό θα πείτε κάποιοι,αλλά πάντως εμένα με ενοχλεί.

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: OXYGEN NATO Strap
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:28:54 μμ »
Όλα έτσι ειναι. Έχεις μικρό καρπο