Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 400055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mpk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #940 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:13:14 μμ »
Πριν από 10 ημέρες για αντικείμενο από Kίνα συνολικής αξίας 36 euro, κατέβαλα στα ΕΛΤΑ δασμούς 12 ευρώ!

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #941 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 01:31:09 μμ »
Πριν από 10 ημέρες για αντικείμενο από Kίνα συνολικής αξίας 36 euro, κατέβαλα στα ΕΛΤΑ δασμούς 12 ευρώ!
Και λίγα είναι

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #942 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 08:48:46 πμ »
Πριν από 10 ημέρες για αντικείμενο από Kίνα συνολικής αξίας 36 euro, κατέβαλα στα ΕΛΤΑ δασμούς 12 ευρώ!

Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες σε τι αντιστοιχεί το ποσό των 12€ που γράφεις ως δασμό;
Ρωτάω γιατί, εάν το δέμα ταξίδεψε με το ταχυδρομείο και ο τελωνειακός θεώρησε τα 36€, ως αξία CIF, θα έπρεπε να χρεωθείς 36*24%+ 15= 8,64+15 =23,64€.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος H8breed

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 624
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #943 στις: Φεβρουάριος 01, 2019, 12:41:21 μμ »
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-19-785_el.htm
Αν και δε ξέρω αν θα ισχύει για ρολόγια και τέτοια ήδη φανταζομαι δε θα υπάρχουν τουλάχιστον οι ίδιοι  δασμοί


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος patros21

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #944 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 04:33:45 μμ »
Πριν από 3 μήνες για αντικείμενο από Ιαπωνία συνολικής αξίας 25 euro, κατέβαλα στα ΕΛΤΑ δασμούς 27,50 euro!!!

Ειναι το μινιμουμ τα 25 και κατι. Αυτη την εντύπωση εχω τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #945 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 04:58:49 μμ »
22 ευρώ αν θυμάμαι καλά

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #946 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 05:49:04 μμ »
Πολύ σωστά θυμάσαι, για όσο διάστημα θα εξακολουθεί να ισχύει, αφού σε 2-3 χρόνια καταργείται η ατέλεια και αλλάζει το σύστημα εισαγωγής από τρίτες χώρες στην ΕΕ.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #947 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 07:32:08 μμ »
Μακη

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #948 στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:01:46 πμ »
Κατόπιν μιας τελευταίας συναλλαγής ενός καλού συλλεκτικού Ουίσκυ από ένα φίλο Άγγλο, με ενημέρωσε ότι μπορώ να προβώ σε άλλη αγορά όσο προλαβαίνω μέχρι τέλος Μάρτη, καθώς όλοι τους αναμένουν δασμούς και έχουν φοβηθεί ότι θα μουδιάσουν οι εξαγωγές λόγω Brexit - εφόσον δεν έχει ανακοινωθεί κάτι νέο ως τότε που να αναστέλλει την έξοδο...

Μετά την επικοινωνία μαζί του διάβασα και το παρακάτω:

Συναγερμός από ΑΑΔΕ για το ενδεχόμενο άτακτου Brexit: Ανατιμήσεις στα προϊόντα από Βρετανία
Συναγερμό σήμανε η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) για το τι πρόκειται να συμβεί στο τέλος Μαρτίου εφόσον τελικά η Βρετανία οδηγηθεί σε άτακτο Brexit.

Με εξαιρετικά επείγουσα εγκύκλιο που απέστειλε σε όλα τα τελωνεία της χώρας, περιγράφει τις γραφειοκρατικές διαδικασίες καθώς και τις πρόσθετες επιβαρύνσεις λόγω των δασμών που θα πρέπει να επιβάλλονται στα προϊόντα και εμπορεύματα προερχόμενα από το Ηνωμένο Βασίλειο, εφόσον η χώρα αποχωρήσει από την Ευρωπαϊκή Ένωση στις 30 Μαρτίου, χωρίς συμφωνία και μεταβατική περίοδο.

Σε περίπτωση άτακτου Brexit τα προϊόντα και τα εμπορεύματα που θα εισέρχονται στη χώρα μας από τη Μεγάλη Βρετανία και τη Βόρειο Ιρλανδία θα θεωρούνται από τον Απρίλιο ως προερχόμενα από τρίτη μη κοινοτική χώρα και, ως εκ τούτου, θα υποβάλλονται σε πρόσθετους τελωνειακούς ελέγχους και θα υπόκεινται σε δασμούς. Επιπλέον, οι ελληνικές τελωνειακές αρχές θα μπορούν να ζητούν εγγυήσεις για ενδεχόμενη ή υφιστάμενη τελωνειακή οφειλή από τους εισαγωγείς των προϊόντων του Ηνωμένου Βασιλείου.

Το αποτέλεσμα θα είναι να ακριβύνουν σημαντικά τα εισαγόμενα από το Ηνωμένο Βασίλειο στην Ελλάδα προϊόντα και εμπορεύματα. Το κόστος εισαγωγής και διακίνησής των προϊόντων αυτών στη χώρα μας θα αυξηθεί σημαντικά τόσο εξαιτίας των πρόσθετων χρονοβόρων διαδικασιών τελωνειακού ελέγχου στις οποίες θα υπαχθούν τα προϊόντα αυτά όσο και εξαιτίας της επιβολής εισαγωγικών δασμών.

Ακόμη και τα προϊόντα που θα παραγγέλλουν ηλεκτρονικά μέσω internet Έλληνες καταναλωτές από εταιρίες του Ηνωμένου Βασιλείου θα καθυστερούν να φθάσουν στα χέρια τους (εξαιτίας των πρόσθετων τελωνειακών ελεγκτικών διαδικασιών στις οποίες θα υποβάλλονται), ενώ θα καταστούν ακριβότερα λόγω της επιβολής των εισαγωγικών δασμών.

Η 12σέλιδη εγκύκλιος του Διοικητή της Α.Α.Δ.Ε. περιλαμβάνει, συγκεκριμένα, αναλυτικές οδηγίες «προς ενημέρωση και ομοιόμορφη εφαρμογή από όλες τις Τελωνειακές Αρχές και τους οικονομικούς φορείς, για την περίπτωση αποχώρησης του Ηνωμένου Βασιλείου από την Ευρωπαϊκή Ένωση στις 30.03.2019 χωρίς συμφωνία αποχώρησης και επομένως χωρίς μεταβατική περίοδο».

Πηγή: https://www.protothema.gr/economy/article/869635/sunagermos-apo-aade-gia-to-endehomeno-ataktou-brexit-anatimiseis-sta-proioda-apo-vretania/


Αν μέχρι 15 Μάρτη δεν ανακοινωθεί κάτι νέο, θεωρώ ότι κάποιος θα πρέπει να επισπεύσει ενδεχόμενη αγορά από Αγγλία.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #949 στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:06:35 πμ »
Τελος και η αγορα της Αγγλιας.
Ασυμφορη για το χομπι μας.
Υγ. θα χτυπανε τα Αγγλακια το κεφαλι τους με τις επιλογες τους.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #950 στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:26:55 πμ »
Το όλο θέμα του Brexit έχει εξελιχθεί σε αδιέξοδο, μετά τις αλλοπρόσαλλες ενέργειες των Άγγλων (δημοψήφισμα, κοινοβούλιο κλπ), αλλά και τις αποφάσεις της ΕΕ, και πιστεύω ότι, έστω και την τελευταία στιγμή, θα βρεθεί μια κοινά αποδεκτή λύση.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #951 στις: Μάρτιος 04, 2019, 11:11:26 πμ »
Η απόφαση είναι ήδη σε ισχύ γιαυτό και οι εγκύκλιοι καθώς και οι έξτρα προσλήψεις σε τελωνεία ανά την ΕΕ!
Ο πόλεμος θα είναι οικονομικός και ο στόχος της ΕΕ (αλλά και της Αγγλίας κατά βάθος) είναι ισοτιμία € με λίρα στο 1 προς 1.
Όσοι πρόλαβαν από Αγγλία πήραν!
Μόνο τυχαίο δεν είναι που οι Άγγλοι αγόραζαν συνέχεια τώρα που η λίρα είναι  πάνω από το €. Θα έχουν σε βάθος χρόνου κέρδος στην χασούρα της λίρας κι ίσως και λίγο παραπάνω.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #952 στις: Μάρτιος 15, 2019, 10:13:37 μμ »
GNOMON ή STRAPCODE για να αποφύγω εκτελωνιστικά τέλη?
Δεν με ενδιαφέρει τελωνείο αλλά τα γ@@#σιάτικα FEDEX κτλπ.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #953 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:07:53 μμ »
GNOMON ή STRAPCODE για να αποφύγω εκτελωνιστικά τέλη?
Δεν με ενδιαφέρει τελωνείο αλλά τα γ@@#σιάτικα FEDEX κτλπ.πηρα το sbdc 063 πριν 15 ημερες απο την
gnomon και σταλθηκε με dhl και πληρωσα για ολα αλλα 240 ευρω



Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #954 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:09:06 μμ »
GNOMON ή STRAPCODE για να αποφύγω εκτελωνιστικά τέλη?
Δεν με ενδιαφέρει τελωνείο αλλά τα γ@@#σιάτικα FEDEX κτλπ.πηρα το sbdc 063 πριν 15 ημερες απο την
gnomon και σταλθηκε με dhl και πληρωσα για ολα αλλα 240 ευρω
πηρα το sbdc 063 πριν 15 ημερες απο την
gnomon και σταλθηκε με dhl και πληρωσα για ολα αλλα 240 ευρω

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #955 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:53:20 μμ »
GNOMON ή STRAPCODE για να αποφύγω εκτελωνιστικά τέλη?
Δεν με ενδιαφέρει τελωνείο αλλά τα γ@@#σιάτικα FEDEX κτλπ.


Sent from my iPad using Tapatalk
Πλέον σίγουρο τελωνείο από GB Χάρη... Μετά το brexit τα ξεσκονιζουν....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2019, 01:01:01 πμ από cupra73 »
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #956 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:56:48 μμ »
Πλέον σίγουρο τελωνείο από GB Χάρη... Μετά το brexit τα ξεσκονιζκυν....
Το ξέρω φίλε μου αλλά και οι δύο είναι Χονκ Κονγκ & Σιγκαπούρη!!!!!
Δεν θυμόμουν αν κανένας τους έστελνε από Γερμανία?!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #957 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:57:46 μμ »
Από Gnomon ειδικά είναι φαρμακείο παιδιά




Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #958 στις: Μάρτιος 16, 2019, 12:54:42 πμ »
Το ξέρω φίλε μου αλλά και οι δύο είναι Χονκ Κονγκ & Σιγκαπούρη!!!!!
Δεν θυμόμουν αν κανένας τους έστελνε από Γερμανία?!


Sent from my iPad using Tapatalk

Όχι...πρόσφατα παρήγγειλα και ηταν μεσω GB γιαυτο στο είπα....
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος JourneyTime

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #959 στις: Μάρτιος 21, 2019, 03:38:01 μμ »
"Και υπόψιν ότι το συγκεκριμένο μαγαζί πλέον για αγορά από την χώρα μας αφαίρεσε την δυνατότητα πληρωμής με pay pal, μόνο με χρεωστική-πιστωτική κλπ κάρτα μπορείς να παραγγείλεις (εγώ έκανα μια χαρά δουλειά με prepaid της Πειραιώς)."

Kαλησπέρα. Χαιρετώ όλους ως νέο μέλος.
Αυτό, περί creationwatches και απαγορευτικού για paypal, γνωρίζουμε αν ισχύει ακόμα;
Έχω βρει στην ίδια ακριβώς τιμή το Invicta 8928OB, τόσο σε αυτό το μαγαζί, όσο και σε Αμερική από ebay. Και σκεφτόμουνα τι να προτιμήσω. Με κύριο κριτήριο,  από πού έχω μικρότερες πιθανότητες για τελωνείο. ¨Εχει κανείς καμιά ιδέα για τις αντίστοιχες πιθανότητες;
Αν και, σε περίπτωση που ισχύει ακόμα αυτό περί paypal - που δεν το ήξερα, έτσι κι αλλιώς το βλέπω για Αμερική.

Όσο για το συγκεκριμένο μαγαζί, από το οποίο δεν έχω κάνει ποτέ αγορά...μου φάνηκαν λίγο περίεργα τα σχόλια αγοραστών από Ελλάδα που στο site του έχει. Μια ομόφωνη απόλυτη ικανοποίηση, χωρίς το παραμικρό "ναι μεν, αλλά" πράγμα που έστω και στατιστικά σε εκατοντάδες σχόλια νομίζω πως είναι αναπόφευκτο...σε συνδυασμό με πάρα, μα πάρα πολλούς, που δηλώνουν πως έλαβαν την παραγγελία τους σε 3-4 μέρες. Πολύ τραβηγμένο μου φάνηκε, σαν χρόνος, ειδικά όταν τον δηλώνουν τόσοι πολλοί ομόφωνα. Μπορεί να είναι και έτσι, όπως γράφουν εκεί, βέβαια, δεν το γνωρίζω. Απλά, επειδή από ό,τι καταλαβαίνω πρόκειται για Κίνα, από την οποία έχω κάνει γενικά πάρα πολλές αγορές, ποτέ, ούτε μια φορά δεν "είδα' τέτοιο - ούτε καν να πλησιάζει σε αυτόν - χρόνο.

Αν γνωρίζει κανείς για τις συγκριτικές πιθανότητες τελωνείου από το μαγαζί αυτό ή από Αμερική, καθώς και αν ισχύει ακόμα το σχετικό με paypal, ας μου πει. Ευχαριστώ.