Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 400048 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EDK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #800 στις: Μάρτιος 21, 2018, 07:07:51 μμ »
Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό τα πολλά και ενδιαφέροντα που υπάρχουν στο forum. Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά από creation μιας και το ρολόι "σκυλί/παιδί για όλες τις δουλειές" που με ενδιαφέρει, GA-800, το βρίσκω στη μισή τιμή σε σχέση με τα ντόπια μαγαζία.
http://www.creationwatches.com/products/casio-g-shock-57/casio-g-shock-shock-resistant-analog-digital-ga-800-1adr-ga800-1adr-mens-watch-12506.html

Με το τελωνείο πως έχουν τα πράγματα; Υπάρχει δοκιμασμένος τρόπος αποφυγής του ή καταβολής μικρού ποσού δασμών κτλ; Έχει νόημα δωθεί διαφορετικός χαρακτηρισμός στο δέμα (gift/used watch parts) ή να κοπεί τιμολόγιο μικρής αξίας; Είναι προτιμότερο να επιλέξω  απλό ταχυδρομείο ή DHL δεδομένου πως η διαφορά είναι μόνο 7 ευρώ?

Σύμφωνα με την εμπειρία του apopsi ωστόσο, θα πρέπει να προτιμηθεί απλό ταχυδρομείο.

Εγώ παράγγειλα από creation και παρέλαβα την προηγούμενη βδομάδα ένα tissot pr100 NBA.
Την πάτησα άσχημα γιατί έλα να την εξυπνάδα και δήλωσα να το παραλάβω με DHL, με αποτέλεσμα και να πάω στο αεροδρόμιο να ταλαιπωρουμε  για τον εκτελωνισμο και να πληρώσω και λίγο παραπάνω από όσο θα το έπαιρνα από Ελλάδα!! Άλλη φορά ΕΛΤΑ και υπομονή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2018, 07:20:00 μμ από EDK »

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #801 στις: Μάρτιος 22, 2018, 03:40:00 μμ »


Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

Με το τελωνείο πως έχουν τα πράγματα;


Αποσυνδεδεμένος EDK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #802 στις: Μάρτιος 22, 2018, 04:16:55 μμ »
Από που ήρθε το δέμα; Πως ήταν δηλωμένο;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #803 στις: Μάρτιος 22, 2018, 05:05:30 μμ »


Ωχ.
Κοκκινη ταινια βλεπω.
Επεσε η τελωνειακη σφαλιαρα.

Αποσυνδεδεμένος EDK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #804 στις: Μάρτιος 22, 2018, 10:49:11 μμ »
Έριξα μια ματιά στις σελίδες του νήματος που αφορούν τον τελευταίο χρόνο. Το συμπέρασμα μου είναι πως οι τελωνιακοί έλεγχοι έχουν αυξηθεί κατά μεγάλο ποσοστό με συνέπεια να είναι δύσκολο να περάσει ελεύθερο ένα δέμα ακόμα κι αν έχει μικρή δηλωμένη αξία και κατάλληλα τροποποιημένη περιγραφή.

Άρα στο ποσό που θα πληρώσουμε στον πωλητή θα προσθέσουμε 24% ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού 15-25 ευρώ ανάλογα με την δηλωθείσα αξία. :-[

Η αγορά από το εξωτερικό είναι λοιπόν ασύμφορη εν συγκρίσει με την εγχώρια;;

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #805 στις: Μάρτιος 22, 2018, 11:06:34 μμ »
Έριξα μια ματιά στις σελίδες του νήματος που αφορούν τον τελευταίο χρόνο. Το συμπέρασμα μου είναι πως οι τελωνιακοί έλεγχοι έχουν αυξηθεί κατά μεγάλο ποσοστό με συνέπεια να είναι δύσκολο να περάσει ελεύθερο ένα δέμα ακόμα κι αν έχει μικρή δηλωμένη αξία και κατάλληλα τροποποιημένη περιγραφή.

Άρα στο ποσό που θα πληρώσουμε στον πωλητή θα προσθέσουμε 24% ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού 15-25 ευρώ ανάλογα με την δηλωθείσα αξία. :-[

Η αγορά από το εξωτερικό είναι λοιπόν ασύμφορη εν συγκρίσει με την εγχώρια;;
Τίποτε δεν είναι κανόνας ακόμη και μετά τα τελευταία γεγονότα (αυξημένοι έλεγχοι κλπ) που σημαίνει ότι ζητάς αποστολή με απλό ταχυδρομείο και απλά ρισκάρεις.....στην χειρότερη να σου βγεί σχεδόν όσο αν το αγόραζες από εδώ και στην καλύτερη να γλυτώσεις κάμποσα ευρώ..... προσωπικά μόνο από Ελβετία έφαγα τελωνείο πριν λίγους μήνες, από Ασία με απλό δεν έκατσε τίποτε (πλην αύξημενης καθυστέρησης κοντά στο 2μηνο και βάλε).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #806 στις: Μάρτιος 22, 2018, 11:11:49 μμ »
Δεν νομίζω να υπάρχει ασύμφορη η συμφέρουσα αγορά είναι ανάλογα που θα πέσει κάποιος...οταν εγω πήρα ρολόι 153ευρώ (με όλα μέσα 130 η τιμή του + 23 ευρώ τελωνείο) και εδώ το ίδιο ακριβώς ρολόι έχει 300€ νομίζω έκανα καλούτσικη αγορά, ο καθένας μπορεί να συγκρίνει και να πάρει τις αποφάσεις του. Το σίγουρο είναι οτι πολεμάνε να μας περιορίσουν στις αγορές εκτός Ε.Ε.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #807 στις: Μάρτιος 22, 2018, 11:24:12 μμ »
Παιδιά, έχω την αίσθηση ότι με το παρόν νήμα έχουμε ανοίξει τα μάτια στους τελωνειακούς.
Παρεμπιπτόντως να πω ότι πρώτη φορά στα χρονικά μού έχει κολλήσει στο τελωνείο πακέτο από Meranom.
Τώρα ψάξε γύρευε τι θα δώσω επιπλέον για έναν μηχανισμό 40 δολαρίων.

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #808 στις: Μάρτιος 22, 2018, 11:31:24 μμ »
Ευρώπη μόνο παιδιά

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #809 στις: Μάρτιος 23, 2018, 09:46:05 πμ »
Παιδιά, έχω την αίσθηση ότι με το παρόν νήμα έχουμε ανοίξει τα μάτια στους τελωνειακούς.
Ναι βρε Κοσμα το φορουμ περιμενανε για να ανοιξουν τα ματια τους.
Απλα οσο τα μαζευανε απο αλλου κανανε το μακακα.
Τωρα που δυσκολεψε το μαζευω απο αλλου ηρθε η σειρα τα μαζευω απο αλλου.
Αυτο με το τελωνειο εγω το ξερω απο εισαγωγεα-μεταπωλητη ανταλλακτικων 1 χρονο πριν.
Και η θηλια δεν ασφυξε ακομα. Τωρα αρχιζει.

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #810 στις: Απρίλιος 22, 2018, 12:25:25 πμ »
Τρία ρολόγια σταματημένα στο τελωνείο και ένας μπρασελές!!! μα και τον μπρασελέ;  :smt093

Χα.. Έτσι μου έρχεται να δηλώσω τις συντεταγμένες τους σαν πεδίο βολής του NATO!  :axe:


Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #811 στις: Απρίλιος 22, 2018, 06:01:50 μμ »
Άκουσα χτες στις ειδήσεις οτι με τις υπερβολικές χρεώσεις του τελωνείου στα κινεζικά προϊόντα έγινε χαμός. Μέχρι και απο την Ιταλία σχολιάστηκε αρνητικά.

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #812 στις: Μάιος 02, 2018, 03:29:22 μμ »
Καλησπερα στην παρέα,μολις αγορασα απο eBay ενα ρολοι που δυσκολα έως απίθανο να βρεθει στην Ευρώπη.Το βρηκα στην Αυστραλία και Αμερική όπου ειναι και η εταιρια παραγωγής με make offer 1100$ aus=660€.Ο άνθρωπος το εστειλε με express auspost αμεσως και μου έγραψε οτι πιθανή ημερομηνία παραλαβής ειναι 7-11 Μαΐου!!!!
Τωρα υπολογίζοντας την πιθανότητα τελωνείου και βλέποντας  την ισοτιμία δολαρίου Αυστραλίας με ευρώ,ακομα και με το τελωνείο ειναι περίπου 250€ φθηνότερο  απο την σελίδα της εταιρείας στην Αμερική.
Ερώτηση:αν υπαρχει καποιος που εχει παρει δέμα απο Αυστραλία με πια εταιρεία συνεργάζονται στην ελλαδα τα auspost?
Με ΕΛΤΑ η καποια ιδιωτική;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Στελιος
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #813 στις: Μάιος 02, 2018, 09:27:48 μμ »
Μ´ έφτιαξες τώρα Στελάρα...
Έχω παραγγείλει κάτι από Αμέρικα, όχι ωρολογιακό, το οποίο έχει πατήσει στα ιερά μας εδάφη από τις 24/05.
Έκτοτε αγνοείται η τύχη του.
Περιμένω τη λυπητερή :/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #814 στις: Μάιος 02, 2018, 09:43:37 μμ »
Μ´ έφτιαξες τώρα Στελάρα...
Έχω παραγγείλει κάτι από Αμέρικα, όχι ωρολογιακό, το οποίο έχει πατήσει στα ιερά μας εδάφη από τις 24/05.
Έκτοτε αγνοείται η τύχη του.
Περιμένω τη λυπητερή :/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λογικό να αγνοείται κουμπάρε, γιατί ....απλά δεν έχει φτάσει ακόμη...

Στις 24/5 θα διακτινιστεί στο σπίτι σου...κάτσε μπροστά απο το τζάκι και περίμενε...έχε την καμινάδα με το κλαπέ στην ανοιχτή θέση...για καλό και για κακό...


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #815 στις: Μάιος 02, 2018, 10:12:47 μμ »
Ταξίδι στο χωροχρόνο...
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #816 στις: Μάιος 02, 2018, 10:35:51 μμ »
Λογικό να αγνοείται κουμπάρε, γιατί ....απλά δεν έχει φτάσει ακόμη...

Στις 24/5 θα διακτινιστεί στο σπίτι σου...κάτσε μπροστά απο το τζάκι και περίμενε...έχε την καμινάδα με το κλαπέ στην ανοιχτή θέση...για καλό και για κακό...


Sent from my iPad using Tapatalk

24/4 εννοούσα ρε εξυπνάκι:



:lol: :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #817 στις: Μάιος 03, 2018, 01:06:43 πμ »
 :jg: :jg: :jg:
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #818 στις: Μάιος 03, 2018, 08:10:07 πμ »
Αγγελε μετα φταινε οι αλλοι οταν σε δουλεουν;
Τα θελει ο οργανισμος σου :D

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #819 στις: Μάιος 04, 2018, 11:05:11 μμ »
Επέστρεψα σήμερα και λέω δεν ρίχνω μια ματιά να δω που βρίσκονται τα διάφορα πράγματα και σε ένα από αυτά, βλέπω το παρακάτω!



Τι να πω τώρα.... τελωνείο από Ολλανδία; Χαχαχα...  :supz:
Vangelis (aka IronHawk)