Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 399971 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgie69

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:05:09 μμ »
Ω ναι ειναι! Στα ξένα αεροδρόμια θα δεις και τις αφίσες που προειδοποιούν για σύλληψη.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:28:10 μμ »
το να παρω replica δεν νομιζω οτι ειναι παρανομο, ουτε ειναι παρανομο να στειλω το δεμα πισω με τον καλυτερο δυνατον τροπο

Οπως και να χει ευχαριστω για την βοηθεια!!!

Οι ρεπλίκες σε πληροφορώ ότι είναι παράνομες, μάλλον δεν έχεις ΙΔΕΑ από copyrights !


Για να μην εχω προβλημα με τα τελωνεια, με ποιον τροπο να το στειλω πισω ?

Σκεφτηκα να το μαρκαρω σαν ρολοι προς επισκευη αλλα μηπως τραβηξει την προσοχη στο τελωνειο ?

Ευχαριστω

Από την άλλη ρωτάς τι να κάνεις για να μην τραβήξει την προσοχή....γιατί το ρωτάς αυτο? Εάν ήταν όλα καθόλα νόμιμα δεν θα είχες κάτι να φοβηθέις και άρα δεν θα μας ρωτούσες!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος isidoros

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:10:25 πμ »
Καλημερα guys

Περιμενω "πακετο" απο ελβετια και ολα δειχνουν οτι θα μπλεξω με τελωνεια..Ο πωλητης στελνει με Fedex με δηλωμενη την κανονικη αξια και πληρως ασφαλισμενο.
Ωστοσο ξερω πως η Ελβετια δεν ανηκει στην ΕΕ αλλα εχει προσαχθει στην συνθηκη Sengen,η οποια οριζει πλην των αλλων της διαταξεων και ελευθερη διανομη αγαθων μεταξυ των Χωρων που την εχουν υπογραψει http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1_%CE%A3%CE%AD%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD.
Υπαρχει περιπτωση να την γλυτωνω?Γνωριζει κανεις?

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:13:33 πμ »
Πρεπει να εμπλακει εκτελωνιστης και να πληρωσεις ΦΠΑ 23% και σχετικους Δασμους

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:27:45 μμ »
Καλημερα guys

Περιμενω "πακετο" απο ελβετια και ολα δειχνουν οτι θα μπλεξω με τελωνεια..Ο πωλητης στελνει με Fedex με δηλωμενη την κανονικη αξια και πληρως ασφαλισμενο.
Ωστοσο ξερω πως η Ελβετια δεν ανηκει στην ΕΕ αλλα εχει προσαχθει στην συνθηκη Sengen,η οποια οριζει πλην των αλλων της διαταξεων και ελευθερη διανομη αγαθων μεταξυ των Χωρων που την εχουν υπογραψει [url]http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1_%CE%A3%CE%AD%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD[/url].
Υπαρχει περιπτωση να την γλυτωνω?Γνωριζει κανεις?



 Πριν απο 20 ημέρες περίπου παρήγγειλα ένα ρολόι απο την Ελβετιά, μέσω Fedex, το οποίο σταμάτησε στο τελωνείο. Η αξία του, μαζί με τα μεταφορικά,  ήταν 764 δολλάρια (περίπου 645 ευρώ βάσει της τότε ισοτιμίας) και η fedex, για να το εκτελωνίσει για λογαριασμό μου, μου ζήτησε 265 ευρώ, εκ των οποίων τα 103 ήταν η αμοιβή τους και τα υπόλοιπα έξοδα αεροδρομίου , δασμοί και Φ.Π.Α.
  Εν τέλει πήγα στο αεροδρόμιο προκειμένου  να κάνω ο ίδιος τον εκτελωνισμό. Επειδή ο πωλητής δεν είχε στείλει τιμολόγιο,για να υπολογιστεί το ποσο που θα με χρέωναν, αναγκάστηκα να εκτυπώσω το e-mail που έλαβα από το paypal, από το οποίο προέκυπτε η τιμή αγοράς του ρολογιού.  Δεν γλύτωσα ολόκληρη την "αμοιβή" τους αφού με χρέωσαν 20 ευρω περίπου για κάποιον αστείο λόγο που δεν θυμάμαι και για τον οποίο δεν με είχαν ενημερώσει.
 Συνεπώς , αν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, πληρώνεις αναπόφευκτα Φ.Π.Α. , δασμούς και έξοδα αεροδρομίου , και το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις, αν πας ο ίδιος, ειναι 80-85 ευρώ ( από τα έξοδα της Fedex).
 Εν κατακλείδι, μακριά από τη Fedex ( και οποιαδήποτε ιδιωτικη μεταφορική). Όπως μου είπαν τελωνειακοί υπάλληλοι, σκοπίμως οι ιδιωτικές μεταφορικές σταματάνε τα δέματα στο τελωνείο για να σε χρεώσουν επιπλέον υπηρεσίες.
 Όπως και να 'χει πάντως, ακόμα κι αν τα πράγματα εξελιχθούν όπως τα περιέγραψα παραπάνω, μόλις φορέσεις το ρολογακι στον καρπό σου , θα τα ξεχάσεις όλα!
 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:38:51 μμ »
τι αγορασες?    ;D

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:48:24 μμ »
τι αγορασες?    ;D


http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2171.4120.html

Zeno Bullhead. Δώρο φίλου και κουμπάρου.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:48:44 μμ »
τι αγορασες?    ;D

Σοκολάτες!

Φιλικά
Λίλα Πάουζε

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:59:37 μμ »
Σοκολάτες!

Φιλικά
Λίλα Πάουζε

 Λίλα, υπό το φόβο του τελωνείου και της Fedex, ούτε σοκολάτες ξανά από την Ελβετία.
 Γι' αυτό το επόμενο δεματάκι που περιμένω είναι από την αγαπημένη μου Ιταλία. 


Αποσυνδεδεμένος isidoros

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:01:26 μμ »
Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε zodiac,οποτε με βλεπω να πληρωνω ολοκληρη την "λυπητερη"λογω του οτι μου πεφτει μακρια το αεροδρομιο..
Συμπτωματικα,Zeno Bullhead περιμενω και εγω  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:07:31 μμ »
Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε zodiac,οποτε με βλεπω να πληρωνω ολοκληρη την "λυπητερη"λογω του οτι μου πεφτει μακρια το αεροδρομιο..
Συμπτωματικα,Zeno Bullhead περιμενω και εγω  ;D ;D

Να υποθέσω ότι είναι από τον ίδιο πωλητή (WATCHMEISTERIN)? Είδα ότι έδωσε άλλα δυο-τρία τις τελευταίες ημέρες. Πρέπει να το χτύπησες και σε καλύτερη τιμή!
 Με το καλό να έρθει λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:08:05 μμ »
Tα Bullhead βλεπω εχουν πολυ περαση,θελω και εγω :'(

Αποσυνδεδεμένος isidoros

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:09:10 μμ »
Μεσα εισαι  ;)
Ευχαριστω να εισαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:09:45 μμ »
Σοκολάτες!

Φιλικά
Λίλα Πάουζε

να σου δωσω μια και σενα? ;)

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:12:32 μμ »
Tα Bullhead βλεπω εχουν πολυ περαση,θελω και εγω :'(



Σου είχα απαντήσει στο π.μ. Σέργιε, με το λινκ ενεργούς δημοπρασίας στο abay από τον συγκεκριμένο πωλητή. Πουλήθηκαν άλλα δύο από τότε, και το ένα μάλλον ήταν του Ισίδωρου!

Αν ενδιαφέρεσαι, για την ώρα βλέπω ένα από Γερμανία με άμεση αγορά:
http://viewitem.eim.ebay.gr/ZENO__Retro_Bullhead_Chronograph_7750/360271183682/item

Το έχει όμως ακριβά. Ακόμα και με δασμούς και φόρους θα σου στοιχίσει φθηνότερα, αν το πάρεις από τον Ελβετό. Έχε το νού σου, μπορεί να έχει ακόμα κομμάτια!
Το μαγαζί του βρίσκεται σε μια περιοχή κοντά στη Βασιλεία, οπότε μπορεί να έχει τα μέσα να βρίσκει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2010, 03:30:12 μμ από zodiac »

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:21:55 μμ »
Να υποθέσω ότι είναι από τον ίδιο πωλητή (WATCHMEISTERIN)? Είδα ότι έδωσε άλλα δυο-τρία τις τελευταίες ημέρες. Πρέπει να το χτύπησες και σε καλύτερη τιμή!
 Με το καλό να έρθει λοιπόν!
Toν είχα εντοπίσει και εγώ αυτό τον πωλητή και παρά τα ωραία κομμάτια και τις καλές του τιμές, μόλις είδα ότι είναι Ελβετία και στέλνει μόνο με Fedex, έκανα αμέσως "στροφή"..... ;D
Πάντως καλοφόρετα να είναι και των δυο σας (zodiac & isidoros) και άλλο κακό να μη σας βρει... ;)
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:29:01 μμ »
Toν είχα εντοπίσει και εγώ αυτό τον πωλητή και παρά τα ωραία κομμάτια και τις καλές του τιμές, μόλις είδα ότι είναι Ελβετία και στέλνει μόνο με Fedex, έκανα αμέσως "στροφή"..... ;D
Πάντως καλοφόρετα να είναι και των δυο σας (zodiac & isidoros) και άλλο κακό να μη σας βρει... ;)
Φιλικά Ηλίας


Χαχαχαχα! Σωστός ο Ηλίας!
 Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:54:27 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε Zodiac ισως και να ψαχτω ;)

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:00:29 μμ »
Παιδες μια ερωτηση,σκεφτομαι να παρω το stowa seatime,η εταιρεια στελνει μονο με fedex,θα πληρωσω εκτελωνισμο εγω?

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:08:39 μμ »
εξαρταται απο πια χωρα θα στο στειλει με την FEDEX. Eαν ειναι εκτος Ευρωπαικης ενωσης τοτε ...ξέχνα το καλύτερα !