Αποστολέας Θέμα: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...  (Αναγνώστηκε 4541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2015, 03:36:21 μμ από gerogian »

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2015, 05:21:18 μμ »
Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...

Πανο θα ελεγα οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου.
Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις οταν δεν μπορεις να φτασεις καποιο στοχο, καποιες micro brands προσφερουν λυσεις.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2015, 05:34:04 μμ »
Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...

Σωστό! :up:

Όμως και

All other brands= (προσανατολισμένη) καταναλωτική μανία.....  :lol:

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2015, 05:56:14 μμ »
Πανο θα ελεγα οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου.
Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις οταν δεν μπορεις να φτασεις καποιο στοχο, καποιες micro brands προσφερουν λυσεις.

σόρυ που σου κάνω hijack το νήμα....

αλλά μετά από εκατοντάδες πεταμένα ευρώ σε τέτοιες καταστάσεις, ένας έμπειρος ρολογοάρρωστος πρέπει να το έχει μάθει το μάθημα του.....

400 από δω, 300 από κει, 170 παραπέρα, άλλα 250 στον τάδε γιαπωνέζο και άλλα 400 στον άλλο γιαπωνέζο, που τ 'αξίζει με το παραπάνω και κάνει του Ελβετούς να ντρέπονται, 200 και το πετάω από τον 6ο και δεν παθαίνει τίποτα και άλλα 250 για το επετειακό (αλλά αυτό καλύτερα να μην το πετάξω από τον 6ο) και μετά κάνεις τις σούμες και τραβάς τα μαλλιά σου...

κουμπαράς, κουμπαράς και υπομονή......

τέτοιες μάρκες και ποστ έχουν καθαρά ενημερωτικό-ακαδημαϊκό χαρακτήρα ή απευθύνονται σε μέλη, που διάφορες καταστάσεις δεν τους επιτρέπουν να διαθέσουν χρήματα για να κυνηγήσουν σοβαρούς (στο μέτρο των δυνατοτήτων του καθενός) στόχους......


εν τω μεταξύ όλα αυτά τα άτιμα micro brands, μοιάζουν σαν 2 σταγόνες νερό σε κάποια που είναι ανεκπλήρωτοι πόθοι και έτσι την πατάς χαλαρά την μπανανόφλουδα και είσαι χαμένος διπλά και το ρολόι που θες δεν έχεις  και τα 400 τα έχασες........



Σωστό! :up:

Όμως και

All other brands= (προσανατολισμένη) καταναλωτική μανία.....  :lol:

 
Και αυτό σωστό, αλλά αφού αυτό είναι το πάθος μας, τουλάχιστον να το κάνουμε  με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες   ;)


 

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2015, 06:05:29 μμ »
σόρυ που σου κάνω hijack το νήμα.......

τέτοιες μάρκες και ποστ έχουν καθαρά ενημερωτικό-ακαδημαϊκό χαρακτήρα ή απευθύνονται σε μέλη, που διάφορες καταστάσεις δεν τους επιτρέπουν να διαθέσουν χρήματα για να κυνηγήσουν σοβαρούς (στο μέτρο των δυνατοτήτων του καθενός) στόχους......
εν τω μεταξύ όλα αυτά τα άτιμα micro brands, μοιάζουν σαν 2 σταγόνες νερό σε κάποια που είναι ανεκπλήρωτοι πόθοι και έτσι την πατάς χαλαρά την μπανανόφλουδα και είσαι χαμένος διπλά και το ρολόι που θες δεν έχεις  και τα 400 τα έχασες........


σόρυ που σου κάνω hijack το νήμα.(στο τετραγωνο) ;) αλλα πρεπει να το πω:


Πανο,εχεις απολυτο δικιο!! :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:15:45 πμ »
Και έτσι και αλλιώς νομίζω...

Αφενός μπορεί κάποιος που του αρέσει η ιδέα ενός καλού  ρολογιού, να μην έχει τη δυνατότητα να διαθέσει τα χρήματα που απαιτούνται για την αγορά του. Σε αυτή την περίπτωση κάποια microbrands του δίνουν τη δυνατότητα να πάρει κάτι διαφορετικό, σε ένα ποσοστό των χρημάτων που θα χρειαζόταν για το real thing. Και το θεωρώ "τιμιότερη" επιλογή από μία ρέπλικα.

Αφετέρου, μπορείς πάλι με μικρό κόστος να...πειραματιστείς σε κάποια είδη ρολογιού για τα οποία δεν είσαι σίγουρος. Το παίρνεις, το δοκιμάζεις και εάν δε σου αρέσει το δίνεις έχοντας μία μικρή οικονομική χασούρα...

Ακόμα, ορισμένοι (αρκετοί μάλλον) δεν είναι διατεθιμένοι να χρησιμοποιούν τα ακριβά τους ρολόγια σε όλες τις περιστάσεις (π.χ PAM, ROLEX, JLC κλπ. δε βλέπουν ποτέ την παραλία, παρά μόνο για βραδυνό ποτό στο beach bar).
Εάν κάποιος δε θέλει να πάει στις "στάνταρ" επιλογές (g-shock, SEIKO, CITIZEN, ORIENT) μπορεί να πάει σε κάποιο microbrands, ρισκάροντας πολύ λιγότερα και έχοντας και κάτι διαφορετικό από τη Γιαπωνέζικη εναλλακτική.

Τέλος υπάρχουν κάποια microbrands (ή nanobrands) των οποίων η ποιότητα κατασκευής είναι υπερπολλαπλάσια του κόστους τους. Το OWC που κοροϊδεύετε (σαν ανοητάκια που είστε) έχει κάποιες κατασκευαστικές λεπτομέρειες που "βάζουν τα γυαλιά" σε πολύ ακριβότερα ρολόγια. Π.χ bezel που αφαιρείται με βίδες και δε χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο μηχάνημα, μπαρετόβιδες και links με torx που είναι 100 φορές καλύτερα από τις συνήθεις βίδες κλπ.

Και άμα λάχει το πετάω και από τον 6ο :lol:

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:39:45 πμ »
Αν το πετάξεις πες μου να είμαι από κάτω πάντως :)

Αν και συμφωνώ κατά βάση με τον πανο, για το ότι καλό είναι να μαζεύεις για τον οποιο στόχο έχεις, δεν απέφυγα προ μηνών το να αγοράσω ένα magrette για το οποίο είμαι όμως απόλυτα ευχαριστημένος και το θεωρώ εξαιρετικό ρολόι. Έχει ιδιαίτερη εικόνα, είναι σκυλί, θα βγάλει το καλοκαίρι. Στο παρελθόν είχα πάρει ένα steinhart και το έδωσα γιατί δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ιδιαίτερα, ενώ το καλύτερο ήταν το helson το οποίο έφυγε αναγκαστικά γιατί δεν έκατσε καλά στον καρπό μου.

Ενίοτε μερικές επιλογές από microbrand είναι εξαιρετικές. Όμως αν υπάρχει καλός στόχος είναι μακράν προτιμότερο να επιμένει κάνεις και να κάνει υπομονή για αυτό
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:52:35 πμ »
Αν το πετάξεις πες μου να είμαι από κάτω πάντως :)

Εσένα δε σου δίνω άλλο ρολόϊ με μπλε dial  :P :P :P
Πήρες ένα και καλό :up:

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:59:00 πμ »
Μιας και το μ@μησαμε το θεμα του φιλου μου, ας πω κι εγω την γνωμη μου, επειδη επικοινωνησα με την εταιρια,
αψογοι και πολυ γρηγοροι στις απαντησεις τους,δυστυχως δεν μπορουσαν να κανουν μια μοντα που ζητησα.
το κακο για μενα στο συγκεκριμενο ρολοι , ειναι τα 14mm υψος  :(

τωρα σοβαρα, τα microbrands σας μαραναν?
δεν κοιτατε λεω γω τις τιμες που εχουν παει στα υψη?
απο το 2008 που ασχολουμαι εντατικα με τα ρολογια οι τιμες εχουν τουλαχιστον 2πλασιαστει!
και δεν μιλαω μονο για ελβετους, ακομη και οι Ιαπωνες το εχουν μαμησει το θεμα!
και οι Ιαπωνες για μενα ειναι ακομη χειροτεροι, γιατι σχεδιαστικα εχουν παρει εναν δρομο οτι να ναι!
οταν θα σκασει η φουσκα με την Ασια, ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει.....
να εχουν μπολικα αποθεματα βαζελινης... :D

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 14, 2015, 12:03:06 μμ »
σόρυ που σου κάνω hijack το νήμα....

αλλά μετά από εκατοντάδες πεταμένα ευρώ σε τέτοιες καταστάσεις, ένας έμπειρος ρολογοάρρωστος πρέπει να το έχει μάθει το μάθημα του.....

400 από δω, 300 από κει, 170 παραπέρα, άλλα 250 στον τάδε γιαπωνέζο και άλλα 400 στον άλλο γιαπωνέζο, που τ 'αξίζει με το παραπάνω και κάνει του Ελβετούς να ντρέπονται, 200 και το πετάω από τον 6ο και δεν παθαίνει τίποτα και άλλα 250 για το επετειακό (αλλά αυτό καλύτερα να μην το πετάξω από τον 6ο) και μετά κάνεις τις σούμες και τραβάς τα μαλλιά σου...

κουμπαράς, κουμπαράς και υπομονή......

τέτοιες μάρκες και ποστ έχουν καθαρά ενημερωτικό-ακαδημαϊκό χαρακτήρα ή απευθύνονται σε μέλη, που διάφορες καταστάσεις δεν τους επιτρέπουν να διαθέσουν χρήματα για να κυνηγήσουν σοβαρούς (στο μέτρο των δυνατοτήτων του καθενός) στόχους......

εν τω μεταξύ όλα αυτά τα άτιμα micro brands, μοιάζουν σαν 2 σταγόνες νερό σε κάποια που είναι ανεκπλήρωτοι πόθοι και έτσι την πατάς χαλαρά την μπανανόφλουδα και είσαι χαμένος διπλά και το ρολόι που θες δεν έχεις  και τα 400 τα έχασες........
 
Και αυτό σωστό, αλλά αφού αυτό είναι το πάθος μας, τουλάχιστον να το κάνουμε  με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες   ;)

Και έτσι και αλλιώς νομίζω...

Αφενός μπορεί κάποιος που του αρέσει η ιδέα ενός καλού  ρολογιού, να μην έχει τη δυνατότητα να διαθέσει τα χρήματα που απαιτούνται για την αγορά του. Σε αυτή την περίπτωση κάποια microbrands του δίνουν τη δυνατότητα να πάρει κάτι διαφορετικό, σε ένα ποσοστό των χρημάτων που θα χρειαζόταν για το real thing. Και το θεωρώ "τιμιότερη" επιλογή από μία ρέπλικα.

Αφετέρου, μπορείς πάλι με μικρό κόστος να...πειραματιστείς σε κάποια είδη ρολογιού για τα οποία δεν είσαι σίγουρος. Το παίρνεις, το δοκιμάζεις και εάν δε σου αρέσει το δίνεις έχοντας μία μικρή οικονομική χασούρα...

Ακόμα, ορισμένοι (αρκετοί μάλλον) δεν είναι διατεθιμένοι να χρησιμοποιούν τα ακριβά τους ρολόγια σε όλες τις περιστάσεις (π.χ PAM, ROLEX, JLC κλπ. δε βλέπουν ποτέ την παραλία, παρά μόνο για βραδυνό ποτό στο beach bar).
Εάν κάποιος δε θέλει να πάει στις "στάνταρ" επιλογές (g-shock, SEIKO, CITIZEN, ORIENT) μπορεί να πάει σε κάποιο microbrands, ρισκάροντας πολύ λιγότερα και έχοντας και κάτι διαφορετικό από τη Γιαπωνέζικη εναλλακτική.

Τέλος υπάρχουν κάποια microbrands (ή nanobrands) των οποίων η ποιότητα κατασκευής είναι υπερπολλαπλάσια του κόστους τους. Το OWC που κοροϊδεύετε (σαν ανοητάκια που είστε) έχει κάποιες κατασκευαστικές λεπτομέρειες που "βάζουν τα γυαλιά" σε πολύ ακριβότερα ρολόγια. Π.χ bezel που αφαιρείται με βίδες και δε χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο μηχάνημα, μπαρετόβιδες και links με torx που είναι 100 φορές καλύτερα από τις συνήθεις βίδες κλπ.

Και άμα λάχει το πετάω και από τον 6ο :lol:

Κάνοντας ενα ποτ πουρί και απο τις δυο θέσεις που αλληλοσυμπληρώνονται +1000...
Με αγαπημένη microμπραντα... Ποια αλλη απο τη casio...αλλο για τη θάλασσα...αλλο για το πλύσιμο του αυτοκινήτου και αλλο για το γήπεδο..

Σορρυ στρατό στο κύβο για τη παρέμβαση στο νημα...

Όμορφη κασα και ιδιατερο ρολοι....by the way
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 14, 2015, 12:09:14 μμ »
Τα ρολόγια θέλουν μέτρο, γενικά.
Ακριβά/φθηνά, μόνο δύο χέρια έχουμε.. :-\

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 14, 2015, 12:38:25 μμ »
Γατακι Αγγελε, η στεφανη απ´ το FF αφαιρειται με σουγια...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:32:50 μμ »
Γατακι Αγγελε, η στεφανη απ´ το FF αφαιρειται με σουγια...
Ρολόι για μαχαιροβγαλτες
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 14, 2015, 03:07:07 μμ »
Με τι σουγιά;
Υποθέτω μόνο Ελβετικό, σωστά;


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...;
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 14, 2015, 03:28:45 μμ »
Και ελβετικο και inhouse...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 14, 2015, 03:40:00 μμ »
παιδια επειδη ειστε γατακια να σας το εξηγησω εγω πως παιζεται αυτη η μπαλα...  :dielaughing: :dielaughing:

πολυ Αμερικανοι κατα βαση και οχι μονο... χτυπανε μια συλλογη απο 4 5 κορυφαια ρολογια συνηθως rolex, pam, omega κτλ και μετα παιζουν μονο με microbrands γιατι ειναι μικροβιο... και εννοω τα ρολογια... και με λιγα χρηματα ειναι συνεχως σε αναζητηση κτλ κτλ στο εξωτερικο παιζουν πολυ τα micro και μερικα κανουν παταγο...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 14, 2015, 04:11:43 μμ »
μερικές επικεφαλίδες από έμενα ... :)

-Γενικά συμφωνώ με τον Πάνο και κάνω τελευταία μεγάλη προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση ...

-Γενικά όλα τα ρολόγια έχουν ακριβύνει πάρα πολύ  ...

- Πόσα 300αρια έχουν τα 6000 ευρω;;;;;;;

-Τα λάθη και τα πάθη πληρώνονται σε αυτήν την ζωή ... οπότε κοστίζει λιγότερο ένα λάθος 300 ευρώ από ένα λάθος 6000 ευρώ

-Είναι πιο τίμιο ένα homage των 400 ευρώ από μια μαϊμού ...πχ εγώ σκέφτομαι τελευταία αυτό ...




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2015, 04:23:59 μμ από capt-dim »

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 14, 2015, 04:25:33 μμ »
καπετάνιε
το μπλε, το μπλε  :jump: :jump:
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 14, 2015, 04:37:10 μμ »
Έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου και ακόμα έχω κάμποσα... Με κανένα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ενώ κάποια ξεχωρίζουν στην απτή ποιότητα. Φυσικά κάποια ξεχωρίζουν και στον σχεδιασμό, μιας και δεν είναι ομάζ κάποιου γνωστού ρολογιού.
 Αν μου αρέσει κάποιο και το κόστος για αυτά που προσφέρει είναι σε λογικά πλαίσια, δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω και πάλι στο μέλλον :)




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Micro brand= (αποπροσανατολιστική) καταναλωτική μανία...
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 14, 2015, 04:58:15 μμ »
εγω μεχρι στιγμης 2 ρολογια ειχα απο μικρες εταιριες.

ενα steinhart κι ενα μπρουτζινο aquadive που οπως ηρθε, το εστειλα πισω.




σε γενικες γραμμες συμφωνω με τη σκεψη του Πανου, η οποια ομως εκτεινεται κι εκτος micro-brands μιας κι αναφερει και Γιαπωνεζους.
αλλα βρισκω λογικη και τη σκεψη του batman που λεει οτι πολλοι φορουμιστες του εξωτερικου οι οποιοι εχουν μια συλλογη, "παιζουν" μετα με  micro.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.