Αποστολέας Θέμα: macro lens  (Αναγνώστηκε 6021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CentaurStraps

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
macro lens
« στις: Ιούνιος 04, 2015, 03:30:36 μμ »
Μιας και αρκετά μέλη στο φόρουμ έχουν το μικρόβιο τις φωτογραφίας και πολυ περισσότερες γνώσεις απ'τον μέσο χρήστη, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος macro φακός για την Nikon D90 για να βγάλω μια φωτογραφία παρόμοια με την παρακάτω με όσο το δυνατό λογικο κόστος.

Απ'την στιγμή που βρεθεί ο φακός η επόμενη ερώτηση είναι τι χρειάζεται για να βγει μια τέτοια φωτογραφία (ρυθμίσεις, τριποδας, φωτα κτλ).






Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2015, 03:49:40 μμ »
Μιας και αρκετά μέλη στο φόρουμ έχουν το μικρόβιο τις φωτογραφίας και πολυ περισσότερες γνώσεις απ'τον μέσο χρήστη, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος macro φακός για την Nikon D90 για να βγάλω μια φωτογραφία παρόμοια με την παρακάτω με όσο το δυνατό λογικο κόστος.
...


Μια περίεργη ιδέα, χωρίς κόστος:
































Ας δούμε και τα αποτελέσματα:







 ;)





Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2015, 03:52:12 μμ »
Μιας και αρκετά μέλη στο φόρουμ έχουν το μικρόβιο τις φωτογραφίας και πολυ περισσότερες γνώσεις απ'τον μέσο χρήστη, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος macro φακός για την Nikon D90 για να βγάλω μια φωτογραφία παρόμοια με την παρακάτω με όσο το δυνατό λογικο κόστος.

Απ'την στιγμή που βρεθεί ο φακός η επόμενη ερώτηση είναι τι χρειάζεται για να βγει μια τέτοια φωτογραφία (ρυθμίσεις, τριποδας, φωτα κτλ).




Κωστα κι εγω τη D90 δουλευω και εχω παρει εναν  καλο φακο macro.
Eπειδη ειμαι στο ιατρειο και δεν θυμαμαι τον κωδικο του,κανε υπομονη μεχρι το βραδυ.
Ειναι της NIKON και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Το δε κοστος του ηταν περιπου 500-600 ευρω.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2015, 04:18:32 μμ »
Κένταυρε, το “όσο δυνατόν λογικό κόστος” δεν λέει κάτι. Το κόστος (πρέπει να) είναι ανάλογο της ποιότητας εικόνας που σου προσφέρει ο φακός. Αν π.χ. δεις τι βγάζει ο Zeiss 100mm, θα θεωρήσεις (πιθανότατα) την τιμή του -1600 ευρώ- λογική. H ποιότητα εικόνας που προσφέρει, όπως π.χ. και ο Voigtländer, είναι παροιμιώδης.
Θέλω να πω, καλό θα είναι να προσδιορίσεις ένα εύρος τιμών που θες να κινηθείς.
Αυτό που έδειξε παραπάνω ο svl είναι ουσιαστικά ένα αυτοσχέδιο extension tube. Eίναι μια λύση καθώς επιτρέπει στη μηχανή να εστιάσει πιο κοντά στο θέμα, (σχεδόν) ποτέ όμως ένας μη-macro φακός δεν μπορεί να είναι τόσο οξύς όσο ένας macro.

Τεσπα, για να μην μακρυγορώ, μπορείς να δεις τους εξής:
Nikon micro 105mm f/2.8 (VR)
Sigma 105mm f/2.8 macro
Tamron 90mm f/2.8 macro
Nikon micro 60mm f/2.8
Η παραπάνω φωτογραφία ίσως και να μπορεί και να τραβηχτεί με extension tube χωρίς macro φακό, αρκεί ο φακός να είναι οξύς, π.χ. κάποιος οξύς σταθερός (prime).

Χρησιμοποιείς τρίποδο, εστιάζεις χειροκίνητα, κλείνεις διάφραγμα κατά το δυνατόν (μεγάλη τιμή F), εκφωτίζεις με διάχυση ή ανάκλαση, κλικ με χρονοδιακόπτη ή remote.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 04:25:09 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2015, 04:24:17 μμ »
...Το κόστος (πρέπει να) είναι ανάλογο της ποιότητας εικόνας που σου προσφέρει ο φακός. ...
+οο
Δεν είμαι ειδικός αλλά αυτό ΙΣΧΥΕΙ στους φακούς!!!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 04, 2015, 04:34:07 μμ »
Τρίποδο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και φωτισμός του θέματος είναι όπως έγραψε και ο ειδικός (και συνονόματος) Χάρης τα ουκ άνευ.
Πάντως το θέμα τιμής πρέπει να καθοριστεί γιατί ως γνωστόν:
"Η τιμή τιμή δεν έχει και χαρά σ´ τον που την έχει"!!!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος CentaurStraps

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2015, 05:02:27 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους καταρχήν και ιδιαίτερα τον nin για τις πολύτιμες πληροφορίες. Το "οσο το δυνατόν λογικό κόστος" χρησιμοποιήθηκε εσκεμμένα για να δείξω απ'την μια μεριά την άγνοια (άρα ο καλύτερος μπορεί να μην μου είναι αξιοποιήσιμος) κι απ'την άλλη την προσπάθεια να καταφέρω να πάρω έναν φακό με καλό συντελεστή απόδοσης/τιμής. Συγκεκριμένα το λογικό κόστος το ορίζω σε 3ψήφιο αριθμο (<1000 Ευρώ).

Σαν ένας μέσος χρήστης λοιπόν, θα μπορέσω για παράδειγμα να εκμεταλλευτώ τον Nikon micro 105mm f/2.8 (VR) των 800 Ευρώ έναντι του Sigma 105mm f/2.8 macro των 400 Ευρώ; 

Ευχαριστώ πολύ και για τις τεχνικές λεπτομέρειες και Σπύρο κουφάθηκα με το extension tube, δεν το ήξερα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2015, 05:16:58 μμ »
Υπάρχουν χρήστες που ισχυρίζονται ότι ο Sigma είναι oξύτερος από τον Nikkor. Προσωπικά έχω άλλη άποψη, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα με τους κατά τα άλλα εξαιρετικούς Sigma είναι ότι κάποιες παρτίδες έχουν/είχαν θέματα, διότι το τμήμα ελέγχου ποιότητας μερικές φορές τα ξύνει. Και δεν είναι καιροί να ρισκάρει κανείς.
Δες και τον 60mm.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2015, 06:34:16 μμ »
Υπάρχουν χρήστες που ισχυρίζονται ότι ο Sigma είναι oξύτερος από τον Nikkor. Προσωπικά έχω άλλη άποψη, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα με τους κατά τα άλλα εξαιρετικούς Sigma είναι ότι κάποιες παρτίδες έχουν/είχαν θέματα, διότι το τμήμα ελέγχου ποιότητας μερικές φορές τα ξύνει. Και δεν είναι καιροί να ρισκάρει κανείς.
Δες και τον 60mm.

Και ο δικος μου Χαρη ειναι ο 60αρης.
Μαλιστα ,απ οτι θυμαμαι,βγαζει 2 60αρηδες και  πηρα αυτον με τα καλυτερα χαρακτηριστικα.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2015, 11:30:27 μμ »
Κώστα
έχε υπόψη τα εξής:
ο Sigma 105 είναι πιο μεγάλος+μεγαλύτερο βάρος σε σχέση με το νικορ 105. Αν πάρεις Σιγμα 105 φρόντισε να είναι η έκδοση με το μοτέρ εστίασης
ο 60αρης Νικόρ δεν έχει VR
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: macro lens
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2015, 12:03:24 πμ »
Για να μην ανοιξω αλλο νημα...Εχω την canon eos 400d....Τι θα μου προτεινατε για φακο για να εχω καλυτερα αποτελεσματα στις κοντινες φωτογραφιες...

Αποσυνδεδεμένος CentaurStraps

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: macro lens
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:14:23 πμ »
Υπάρχουν χρήστες που ισχυρίζονται ότι ο Sigma είναι oξύτερος από τον Nikkor. Προσωπικά έχω άλλη άποψη, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα με τους κατά τα άλλα εξαιρετικούς Sigma είναι ότι κάποιες παρτίδες έχουν/είχαν θέματα, διότι το τμήμα ελέγχου ποιότητας μερικές φορές τα ξύνει. Και δεν είναι καιροί να ρισκάρει κανείς.
Δες και τον 60mm.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τους Sigma, θα ψάξω να δω σε τι κατάσταση φεύγουν τώρα οι φακοί κι αν έχουν διορθωθεί τα προβληματα.

Και ο δικος μου Χαρη ειναι ο 60αρης.
Μαλιστα ,απ οτι θυμαμαι,βγαζει 2 60αρηδες και  πηρα αυτον με τα καλυτερα χαρακτηριστικα.
Σπύρο θελω να δω φωτογραφία macro :)

Κώστα
έχε υπόψη τα εξής:
ο Sigma 105 είναι πιο μεγάλος+μεγαλύτερο βάρος σε σχέση με το νικορ 105. Αν πάρεις Σιγμα 105 φρόντισε να είναι η έκδοση με το μοτέρ εστίασης
ο 60αρης Νικόρ δεν έχει VR

Γι'αυτές τις λεπτομέρειες εφτιαξά και το θέμα εδώ, ευχαριστώ πολύ!