Αποστολέας Θέμα: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη  (Αναγνώστηκε 9152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:28:24 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Θα ήθελα να κάνω πρώτα μία γενική ερώτηση: αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη. Tο βλέπετε σαν μειονέκτημα για ένα ρολόι;

Υπάρχουν υπέρ και κατά σε τέτοια ρολόγια; Οι απορίες μού δημιουργήθηκαν μετά από την προοπτική ενός δώρου (δεν είμαι ακόμα σε θέση να πω κάτι περισσότερο). Αν, για παράδειγμα, ο αυτόματος μηχανισμός είναι αξιόπιστος και δοκιμασμένος, δεν έχει όμως δευτερολεπτοδείκτη, έχει να κάνει μόνο με τον σχεδιασμό του ρολογιού; (π.χ. Vintage).

Με τη χρονομετρία του τι γίνεται; στο περίπου θα βαδίζω; θα ξέρω μόνο πως είναι μία αξιόπιστη μηχανή λόγω ονόματος.

Τελικά, η ύπαρξη δευτερολεπτοδείκτη σε αυτόματο μηχανισμό, είναι μία συνήθεια ή πολύ περισσότερα; Θα κάνατε ποτέ μία τέτοια αγορά;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2015, 11:35:05 μμ από Omega.S »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:38:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Θα ήθελα να κάνω πρώτα μία γενική ερώτηση: αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη. Tο βλέπετε σαν μειονέκτημα για ένα ρολόι;

Υπάρχουν υπέρ και κατά σε τέτοια ρολόγια; Οι απορίες μού δημιουργήθηκαν μετά από την προοπτική ενός δώρου (δεν είμαι ακόμα σε θέση να πω κάτι περισσότερο). Αν, για παράδειγμα, ο αυτόματος μηχανισμός είναι αξιόπιστος και δοκιμασμένος, δεν έχει όμως δευτερολεπτοδείκτη, έχει να κάνει μόνο με τον σχεδιασμό του ρολογιού; (π.χ. Vintage).

Με τη χρονομετρία του τι γίνεται; στο περίπου θα βαδίζω; θα ξέρω μόνο πως είναι μία αξιόπιστη μηχανή λόγω ονόματος.

Τελικά, η ύπαρξη δευτερολεπτοδείκτη σε αυτόματο μηχανισμό, είναι μία συνήθεια ή πολύ περισσότερα; Θα κάνατε ποτέ μία τέτοια αγορά;


Αν θέλεις την απόλυτη ακρίβεια στην ανάγνωση της ώρας, προφανώς δε σου κάνει.
Αν θέλεις κάτι σε πιο easy going, δε βλέπω το πρόβλημα... Για του λόγου το αληθές:



Σε ενοχλεί που δεν έχει δευτερόλεπτα; Εμένα όχι... Δεν έχω πρόχειρη φωτό του 000 μου, γι΄αυτό σου βάζω αυτό.
Αν θέλεις να "τσεκάρεις" τη χρονομετρία του, απλά το ρυθμίζεις είτε στο "ακριβώς" είτε σε κάποιο πολλαπλάσιο του "5" και παρακολουθείς...

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:45:53 μμ »
Προσωπικά πιστεύω δεν νοείται μηχανικό ρολοϊ χωρίς δευτερολεπτα και δεν θα έπαιρνα ποτέ κάποιο τέτοιο μοντέλο.... η κίνηση του δείκτη είναι η μισή μαγεία του μηχανικού ρολογιού.

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:46:45 μμ »
Καλησπέρα αγαπητέ exDIVER600.
Αποστομωτική η απάντησή σου. Δεν μπορώ να πω τίποτα.

Να σημειώσω μόνο πως (ίσως) ένα απρόσμενο δώρο να με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο. Ένα ρολόι με αυτόματο μηχανισμό χωρίς δευτερολεπτοδείκτη, κλασικές γραμμές, και το βρίσκω υπέροχο. Ελπίζω σύντομα να μπορώ να πω περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:49:03 μμ »
Προσωπικά πιστεύω δεν νοείται μηχανικό ρολοϊ χωρίς δευτερολεπτα και δεν θα έπαιρνα ποτέ κάποιο τέτοιο μοντέλο.... η κίνηση του δείκτη είναι η μισή μαγεία του μηχανικού ρολογιού.
Καλησπέρα αγαπητέ referee.
Να πω την αμαρτία μου, την ίδια άποψη έχω κι εγώ, όμως σε κάποιες περιπτώσεις μου τρέχουν τα σάλια.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2015, 12:00:39 πμ »
Και εμένα μου φαινόταν σαν να "λείπει κάτι" μέχρι που αγόρασα αυτό:



Το οποίο και μου άρεσε λόγω της απλότητας του. Δεν μου έλειψε ποτέ ο δευτερολεπτοδείκτης κοιτώντας το...
Πράγμα που δεν με ενοχλεί τώρα ούτε με αυτό:



Αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό σου, απλά είναι καθαρά θέμα γούστου ;-)


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2015, 12:06:58 πμ »
Base is Ace, όπως λένε και οι paneristi. Όπου base=ρολόι με μόνο ωροδείκτη και λεπτοδείκτη.

Εκτός από τα PAM 372, 232, 587 που πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό και είναι από τα αγαπημένα μου, το πιο γνωστό base από άλλη μάρκα είναι το AP 15202 (google them).

Είτε έχει, είτε δεν έχει δευτερόλεπτα το ρολόι δεν μου λέει τίποτα, αν μου αρέσει.



Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2015, 12:50:26 πμ »
.....
Με τη χρονομετρία του τι γίνεται; στο περίπου θα βαδίζω;.....

Καθόλου.
Και χωρίς δευτ/δείκτη μπορεί κανείς να γνωρίζει την ώρα με ακρίβεια δευτερολέπτου.
Το δικό μου 000 κερδίζει 3´´ την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2015, 08:35:42 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Καλημέρα αγαπητέ exDIVER600. Έχω μία ερώτηση. Είδα το Hamilton (intra-matic) και είναι υπέροχο (τελικά, το απρόσμενο δώρο δεν ήρθε ποτέ). Λοιπόν, πέρα από την καταπληκτική του εμφάνιση, μου έκανε εντύπωση μία κουβέντα από έναν ωρολογοποιό, είπε: είναι το ρολόι τού ευφυή. Σχεδιασμό και τέτοια μηχανή, δεν βλέπεις κάθε μέρα σε αυτά τα λεφτά. Η ερώτηση: στα 42mm δεν είναι λίγο μεγάλο;

Καλημέρα αγαπητέ svl. Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα. Ευχαριστώ για το σχόλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2015, 08:43:22 πμ από Omega.S »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2015, 08:54:24 πμ »

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Καλημέρα αγαπητέ exDIVER600. Έχω μία ερώτηση. Είδα το Hamilton (intra-matic) και είναι υπέροχο (τελικά, το απρόσμενο δώρο δεν ήρθε ποτέ). Λοιπόν, πέρα από την καταπληκτική του εμφάνιση, μου έκανε εντύπωση μία κουβέντα από έναν ωρολογοποιό, είπε: είναι το ρολόι τού ευφυή. Σχεδιασμό και τέτοια μηχανή, δεν βλέπεις κάθε μέρα σε αυτά τα λεφτά. Η ερώτηση: στα 42mm δεν είναι λίγο μεγάλο;

Καλημέρα αγαπητέ svl. Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα. Ευχαριστώ για το σχόλιο.

Καλημέρα και σε εσένα,

Το μέγεθος του (42mm) ήταν και ο βασικός λόγος για τον οποίον το έδωσα.
Όμως βγαίνει και σε 40-άρι, το οποίο θα ήταν η επιλογή μου εάν το ξανα-αγόραζα.
Κατά τ´άλλα το πλέον value for money ρολόϊ που έχω αγοράσει ever.


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2015, 09:01:13 πμ »
Σε μένα δεν φάνηκε και τεράστιο, ίσως όμως χάνει λίγο από το κλασικό του ύφος. Αν κατάλαβα καλά, στην Ελλάδα υπάρχει μόνο 42mm.

Από κοντά ήταν υπέροχο, δεν έχω λόγια.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 30, 2015, 09:02:49 πμ »
Όμως βγαίνει και σε 40-άρι, το οποίο θα ήταν η επιλογή μου εάν το ξανα-αγόραζα.

Νομιζω οτι βγαινει σε 38αρι κι οχι 40..

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2015, 09:42:31 πμ »
Καλημέρα αγαπητέ andrey_.
Είδα κι εγώ πως το Hamilton είναι σε 38 και 42mm. Όσα μπόρεσα να διαβάσω, κατάλαβα πως οι περισσότεροι προτιμούν σε 38mm γιατί φαίνεται σαν 40mm στον καρπό.

Παρεμπιπτόντως, θα ξεφύγω λίγο από το θέμα με κάτι άσχετο (και με δευτερολεπτοδείκτη). Έβλεπα πριν λίγο καιρό το Junghans max bill. Είδα Γερμανό και ψάρωσα.

Διαβάζοντας όμως παρακάτω διάφορες κριτικές, είδα κεραυνούς και πυκνή ομίχλη. Είδα για πλαστικά, για μηχανισμό κουδουνίστρα, για κακή χρονομετρία και διάφορα άλλα αρνητικά πελατών. Δηλ. θέλω να καταλήξω σε αυτό που είπε παραπάνω ο exDIVER600, για value for money, δύσκολο έως ακατόρθωτο.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2015, 09:46:42 πμ »
Νομιζω οτι βγαινει σε 38αρι κι οχι 40..

Σωστά 38-άρι είναι, δίκιο έχεις.
Και πάλι το θεωρώ προτιμότερη επιλογή από το 42-άρι (τουλάχιστον για το δικό μου χέρι)


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2016, 03:11:56 μμ »
Για το δικο μου γουστο αν δε βλεπεις δευτερολεπτα σε μηχανικο ρολοι ειναι κριμα...

Βεβαια ειναι υποκειμενικο εντελως το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 23, 2016, 04:21:32 μμ »
Προσωπικά πιστεύω δεν νοείται μηχανικό ρολοϊ χωρίς δευτερολεπτα και δεν θα έπαιρνα ποτέ κάποιο τέτοιο μοντέλο.... η κίνηση του δείκτη είναι η μισή μαγεία του μηχανικού ρολογιού.
συν 10000... ολη η μαγεια ειναι η κινηση του δεικτη, ειτε μεγαλου, ειτε μικρου, και να το ακους στο αυτι σου να δουλευει! αν τωρα ειναι και ανοιχτο πισω να κοιτας τη μηχανη τοσο το καλυτερο...!

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 24, 2016, 12:30:34 πμ »

Εγώ πάλι έχω ένα μηχανικό ρολόι (κουρδιστό δεκαετίας '50 ίσως και αρχές '60) χωρίς δεύτερα και το κρατάω γιατί είναι απλά πανέμορφο. Νομίζω ότι η χρησιμότητα των δευτερολέπτων είναι στο να βλέπεις αν λειτουργεί το ρολόι.

Από την άλλη τα παλιότερα ρολόγια με ένα τεράστιο κύκλο δευτερολέπτων στο 6 που "αγγίζει" τον κεντρικό άξονα νομίζω ότι είναι πολύ ομορφότερα από το κεντρικό δευτερόλεπτο. Χαρακτηριστικά τα Omega 30T2

http://www.mywatchmart.com/listing/26748-fs-37mm-omega-30t2-pc-solid-18k-pink-gold-with-fancy-lugs/#&gid=1&pid=9

τα Helvetia H64

http://www.poshtime.com/watches-archive/3004.006c.jpg

και άλλα εκείνης εποχής.

Αυτόματα μηχανικά χωρίς δεύτερα είναι σπάνια, το μόνο που έχω είναι ένα με καλίμπρα χρονογράφου Buren 12. Εκει σε ξενίζει που δεν έχει συνεχές δευτερόλεπτο κάπου στο καντράν. . .

https://public.bn1303.livefilestore.com/y3mnDrOdhsnckEk69fVBRddmFJ44xmZ5mj5mMlzMcNvQtxcft5eSa7PfCKbr3VTr47h8-R-OHTKLvgCLUE8xVYamM4qWitb-LwGIuiRSprXRcftB1GYtfmJWMjVCCXMd-4D/6881597257_15dba403bc_z.jpg?psid=1&rdrts=138666605

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 24, 2016, 08:07:34 πμ »
Επισης εχω την αισθηση πως την ομοιογενεια που εχω δει στην κινηση του Seiko spring drive δε την εχω δει στα αλλα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 24, 2016, 08:29:41 πμ »
Λογικο, αφου τη ρυθμιζει με τη συνδρομη ηλ. ενεργειας.

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματοι μηχανισμοί χωρίς δευτερολεπτοδείκτη
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 24, 2016, 08:57:30 πμ »
Λογικο, αφου τη ρυθμιζει με τη συνδρομη ηλ. ενεργειας.
Ειναι εντυπωσιακο το ατιμο παντως...
Το θεμα ειναι οτι στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη και δε το βρισκεις ευκολα αλλα και αν χρειαστει επισκευη μαλλον θα πρεπει να σταλει Ιαπωνια.