Αποστολέας Θέμα: Μηχανισμός Eco-Drive  (Αναγνώστηκε 4388 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dinamik42

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Μηχανισμός Eco-Drive
« στις: Απρίλιος 16, 2015, 07:41:10 πμ »
Παιδιά μπορεί το ερώτημα μου να φενετε αφελής... (μην βαράτε...είμαι πλέον και σε ηλικία που δεν αντέχω το φατούρομα) αλλα δεν έχω γνώσει του αντικειμένου και θα ήθελα τα φώτα σας!
Λοιπόν,προ λίγων ημερών απεκτισα ενα χρονογραφο Citizen Perpetual Caledar με μηχανισμο Eco-Drive και αυτόματη ρύθμιση έως το 2100.
Το μόνο που ξέρω για αυτούς τους μηχανισμούς ειναι οτι φορτίζουν με την ηλιακή ενέργεια...
Η απορία που έχω ειναι,οτι το εν λογο ρολοι δεν θα πολυφοριετε και θα ειναι για μεγάλα διαστήματα φυλασσόμενο στο κουτάκι του αυτο ασφαλώς μετά απο κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα και εφοσον δεν θα το βλέπει ο ήλιος η τεχνιτό φως θα σταματάει...όταν αποφασίσω λοιπόν να το φορέσω αυτο μόλις εκτεθεί στον ήλιο θα ρυθμιστεί αυτόματα μόνο του;Η θα χρηαζεται χειροκίνητη ρύθμιση;
Και τελος αν θέλετε κάντε μου ενα σχόλιο,πια η γνώμη σας για τον μηχανισμο Eco-Drive γενικότερα;
(Το ρολοι για το οποίο αναφέραμε ειναι το Citizen Perpetual Calendar BL5250-02L)
Ευχαρηστω εκ των προτέρων.
Οταν η συνέχεια είναι ζόρικη...Οι ζόρικοι συνεχίζουν!
      John Kennedy

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Μηχανισμός Eco-Drive
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 16, 2015, 08:44:02 πμ »
Γεια χαρά!
Το ρολόι μετά από πλήρη φόρτιση, κρατάει στο σκοτάδι κάποιους μήνες (δες το manual ή κάπου online για το πόσο ακριβώς, νομίζω σίγουρα ένα 3μηνο) για τους οποίους δε σταματάει τελείως. Αν περάσει το διάστημα αυτό και η μπαταρία αδειάσει τελείως, τότε θα σταματήσει και θα θέλει επαναρύθμιση.. Αυτό όμως, από ότι ξέρω πάντα, θα είναι το λιγότερο πρόβλημά γιατί μάλλον στην περίπτωση αυτή θα πάθει ζημιά το κύκλωμα.
Συγνώμη αν κάνω κάποιο τεχνικό λάθος στην περιγραφή μου, η ουσία πάντως είναι ότι πρέπει το ρολόι να φορτίζεται τακτικά (πχ μία "καλή"-όχι απαραίτητα πλήρη-φόρτιση σε φως ημέρας ανά μήνα), οπότε ούτε θα απορυθμιστεί, ούτε θα χαλάσει..
Παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός αν κάνω λάθος!

φιλικά
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Μηχανισμός Eco-Drive
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2015, 10:34:44 πμ »
Ότι λέει ο Βαγγέλης πιο πάνω......τα eco drive πρέπει να είναι φορτισμένα αλλιώς όχι μόνο όταν τελειώσει η φόρτιση θα χάσουν την ώρα αλλά μετά από 3 με 4 πλήρεις αποφορτίσεις πυκνωτής πάπαλα, επειδή έχω κάμποσα (και σαφώς δεν είναι στο χέρι κάθε μέρα) μια φορά την εβδομάδα βγαίνουν από τα συρτάρια μου και τα βάζω για 3 με 4 ώρες δίπλα σε κάποιο παράθυρο (για να βλέπουν φως και να διατηρούν την φόρτιση τους).

Τώρα που έρχεται το καλοκαίρι και εφόσον το παράθυρό σου βλέπει απευθείας σε ήλιο 1 με 2 ώρες την εβδομάδα είναι υπεραρκετές γιατί αλλιώς κινδυνεύεις να κάνεις ζημιά στο καντράν από την μεγάλη θερμοκρασία που θα αναπτυχθεί (γιατί αλλιώς είναι να είναι το ρολόι στο χέρι να κινείται και να αερίζεται και αλλιώς να είναι στατικό σε απευθείας ηλιακό φώς).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Dinamik42

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Μηχανισμός Eco-Drive
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2015, 11:19:01 πμ »
Ευχαρηστω πολυ παιδιά,με καλύψατε απολειτα!!!!!
Με κόβο να το βάζω στης αγγελίες της επόμενες μέρες το ρολογακι
Θα το σκεφτώ...απο την μια ειναι πολυ αξιόλογο ρολοι,απο την άλλη πρεπει να το βγάζω βόλτα στο μπαλκόνι για φόρτιση...!!!
Ευχαρηστω και πάλη για την άμεση ανταπόκριση!!!
Οταν η συνέχεια είναι ζόρικη...Οι ζόρικοι συνεχίζουν!
      John Kennedy

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Μηχανισμός Eco-Drive
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2015, 10:58:50 μμ »
Ότι λέει ο Βαγγέλης πιο πάνω......τα eco drive πρέπει να είναι φορτισμένα αλλιώς όχι μόνο όταν τελειώσει η φόρτιση θα χάσουν την ώρα αλλά μετά από 3 με 4 πλήρεις αποφορτίσεις πυκνωτής πάπαλα, επειδή έχω κάμποσα (και σαφώς δεν είναι στο χέρι κάθε μέρα) μια φορά την εβδομάδα βγαίνουν από τα συρτάρια μου και τα βάζω για 3 με 4 ώρες δίπλα σε κάποιο παράθυρο (για να βλέπουν φως και να διατηρούν την φόρτιση τους).

Τώρα που έρχεται το καλοκαίρι και εφόσον το παράθυρό σου βλέπει απευθείας σε ήλιο 1 με 2 ώρες την εβδομάδα είναι υπεραρκετές γιατί αλλιώς κινδυνεύεις να κάνεις ζημιά στο καντράν από την μεγάλη θερμοκρασία που θα αναπτυχθεί (γιατί αλλιώς είναι να είναι το ρολόι στο χέρι να κινείται και να αερίζεται και αλλιώς να είναι στατικό σε απευθείας ηλιακό φώς).

Συνηθως ετσι ειναι αν και καποια εχουν sleep mode...

Αποσυνδεδεμένος Dinamik42

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Μηχανισμός Eco-Drive
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2015, 10:09:39 πμ »
Συνηθως ετσι ειναι αν και καποια εχουν sleep mode...
Είμαι λίγο ανασφαλής με τα ρολογια...προκημενου να έχω το άγχος μην πάω να το φορέσω κάποια στιγμή και μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα προτίμησα να το δώσω σε ενα καλο συνάδελφο μου που του άρεσε και το ζητούσε επίμονα...
Ευχαρηστω για της απάντησης παντος  σας παιδιά!
Οταν η συνέχεια είναι ζόρικη...Οι ζόρικοι συνεχίζουν!
      John Kennedy