Αποστολέας Θέμα: Vacheron Constantin Overseas Chronograph  (Αναγνώστηκε 8007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« στις: Ιούλιος 29, 2008, 06:45:22 μμ »
Παιδιά ακούω απόψεις..  :)

Απο τιμές ξέρει κανείς τι παίζει?

Νομίζω στην κατηγορία του μπορείς να πετύχεις αρκετά καλή έκπτωση.. (40%)
Once Panerai.. Always Panerai..

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:54:56 μμ »
Παιδιά ακούω απόψεις..  :)

Πολύ όμορφο, ιδίως η έκδοση με τη λευκή πλάκα. Αποπνέει έναν αέρα ελιτίστικης κομψότητας. Κάσα 42 mm ιδανικό μέγεθος, μηχανή βάση F. Piguet 1185. Το μπρασελέ του είναι all the money.  :D
Ντροπής πράματα όμως να το δίνουν σε τέτοια τιμή και να μην έχει in-house μηχανισμό.

Απο τιμές ξέρει κανείς τι παίζει?

Νομίζω αρχική κοντά στις 12000 €

Νομίζω στην κατηγορία του μπορείς να πετύχεις αρκετά καλή έκπτωση.. (40%)

Άμα πετύχεις τέτοια έκπτωση από επίσημο, πες μου και μένα.  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2008, 09:03:42 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2008, 02:22:55 μμ »
, μηχανή βάση F. Piguet 1185.
Ντροπής πράματα όμως να το δίνουν σε τέτοια τιμή και να μην έχει in-house μηχανισμό.


Γιατι ντροπη,δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις απ το μηδεν καλυτερο μηχανισμο απ αυτον,οποτε γιατι να ρισκαρουν;Ποσο μαλλον που η VC τον εχει φροντισει ιδιαιτερα πριν τον βαλει στα ρολογια της ;)

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2008, 03:02:45 μμ »
Γιατι ντροπη,δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις απ το μηδεν καλυτερο μηχανισμο απ αυτον,οποτε γιατι να ρισκαρουν;Ποσο μαλλον που η VC τον εχει φροντισει ιδιαιτερα πριν τον βαλει στα ρολογια της ;)
επισης αλη μια πληροφορια  ;) σε 3 περιπου χρονια θα ειναι ετοιμος ο inhouse χρονογραφος που θα αντικαταστισει τον
lemania  :D ;D αλα εκει φυσικα ειναι πολα τα λεφτα Αρηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ;D

p.s
o φιλος eins κατα βαθος ειναι τρομερο vacheroνοσκυλο imo  ;D :D ;) :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2008, 03:12:53 μμ από vassilis »

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2008, 03:09:25 μμ »
Παιδιά ακούω απόψεις..  :)

Απο τιμές ξέρει κανείς τι παίζει?

Νομίζω στην κατηγορία του μπορείς να πετύχεις αρκετά καλή έκπτωση.. (40%)

παντως αμα θελεις πληροφοριες απο ποιο μαγαζι να αγορασεις vacheron ευχαριστως να σου πω  ;) νομιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερο για την συγκεκριμενη εταρεια :D οσο για το 40% δεν ξερω αλα το 30%-35% ειναι σιγουρο  ;D ;)
τωρα για το ρολοι τι να πουμε αμα σου αρεσει το παιρνεις και δεν μπορει κανεις να σου πει τιποτα :)
εμενα μου αρεσει περισοτερο το dual time και επειδη η δικια μου κριση δεν ειναι και η καλυτερη  ::)γιατι ειμαι fan της vacheron  και σχεδον ολα τα μοντελα της μου αρεσουν  ;D το θεωρω ρολογαρα

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2008, 03:49:36 μμ »
τι λες βασιλη εχω μια ακρη απο αμερικη και περνω ολλα τα μοντελα της VC -40% απο το εκει retail αξιζει? ;D ;D
ΥΓ
ιστορικη μερα εφοσον εκανες post
 

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2008, 03:52:45 μμ »
επισης αλη μια πληροφορια  ;) σε 3 περιπου χρονια θα ειναι ετοιμος ο inhouse χρονογραφος που θα αντικαταστισει τον
lemania  :D ;D αλα εκει φυσικα ειναι πολα τα λεφτα Αρηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ;D

Το ερωτημα ειναι αν θα ναι καλυτερος απ τις υπαρχουσες ηδη λυσεις,η θα τρεχουν και δε θα φτανουν οι μελλοντικοι ιδιοκτητες :-k
Γιατι ενταξει,φτιαχνεις ενα νεο χρονογραφο απο μηδενικη βαση(αν το πιστεψουμε βεβαια),τι ομως θα τον κανει καλυτερο απ τους παλιους αλλα μη εξαιρετεους lemania,Piguet,Minerva,el primero κτλ.Γι αυτο παραδεχομαι τη Rolex και τον 4130 της...

Παράθεση
p.s
o φιλος eins κατα βαθος ειναι τρομερο vacheroνοσκυλο imo  ;D :D ;) :o

Ε,και ποιος απο  μας δεν ειναι κατα βαθος ;)

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2008, 03:57:20 μμ »
τι λες βασιλη εχω μια ακρη απο αμερικη και περνω ολλα τα μοντελα της VC -40% απο το εκει retail αξιζει? ;D ;D
ΥΓ
ιστορικη μερα εφοσον εκανες post
 
αν αξιζει λεει :D ;D ::)
ε οχι και ιστορικη ειδη εχω γυρο στα 80 post δεν ειναι και λιγα  ;) :D σκεψου οταν ψαχνεις στα μελη με βαση τα post ειμαι μολισ στην δευτερη σελιδα ;D :)

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2008, 04:15:04 μμ »
Το ερωτημα ειναι αν θα ναι καλυτερος απ τις υπαρχουσες ηδη λυσεις,η θα τρεχουν και δε θα φτανουν οι μελλοντικοι ιδιοκτητες :-k
Γιατι ενταξει,φτιαχνεις ενα νεο χρονογραφο απο μηδενικη βαση(αν το πιστεψουμε βεβαια),τι ομως θα τον κανει καλυτερο απ τους παλιους αλλα μη εξαιρετεους lemania,Piguet,Minerva,el primero κτλ.Γι αυτο παραδεχομαι τη Rolex και τον 4130 της...

Ε,και ποιος απο  μας δεν ειναι κατα βαθος ;)
κοιτα για τον μηχανισμο θα σου πω μονο αυτα που ξερω  ;)τον δουλευουν ηδη δυο χρονια και θελουν αλα τρια για να τον βγαλουν στην παραγωγη ;)
τωρα ενα περιεργο που γινετε με την vacheron ειναι το εξης τα περισιoτερα μοντελα της που παροσιαζουν προβληματα ειναι αυτα που εχουν αλες μηχανες ??? και οχι τα μοντελα με τις in house οπως για παραδειγμα το malte dual time rgulator το overseas dual time  ??? γενικος απο οσα διαβαζω στις in house cal δεν γραφονται πολλα προβληματα
εκτος επειδη ειναι ακριβα δεν πολυπαρνει ο κοσμος και δεν τα μαθαινουμαι :D και ενταξει ο cal 1400  ειναι απλως και δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο να τον αναφερουμε σαν αξιοπιστο αλα ο Cal 2460 R31 R7 που φοραει το patrimony retrograde day and date ?? δεν εχει ακουστει τιποτα ;) οποτε που να βγαλεις συμπερασμα  :-\
παντως συμφωνα τον προεδρο της εταιρειας σε βαθος 10 χρονων ολοι οι μηχανισμοι της εταιρειας θα ειναι inhouse και ολοι θα φερουν την σφραγιδα γενευης  :) οποτε αυτο τουλαχιστον διχνει οτι επενδυουν τα λεφτα που βγαζουν και δεν τα παντελονιαζουν ολα IMO  ;D :D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2008, 04:19:31 μμ »
Γιατι ντροπη,δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις απ το μηδεν καλυτερο μηχανισμο απ αυτον...

Εντάξει, το "ντροπή" χαριτολογώντας το έγραψα. 8)

...οποτε γιατι να ρισκαρουν;

Γιατί
α) μιλάμε για την εταιρεία με έμβλημα το σταυρό της Μάλτας.
β) το διαθέτουν αρχική 12000 €.

Τα ίδιο φυσικά υποστηρίζω και για τις υπόλοιπες εταιρείες που ακολουθούν την ίδια τακτική. Προσωπική άποψις αυτή.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2008, 04:22:52 μμ »
Το βεβαιο ειναι πως το μηχανικο ρολοι ανακαμπτει σταδιακα και αποκτα τη θεση που αρμοζει στη συνειδηση του κοσμου,οποτε ειναι καλη περιπτωση για τετοιες μαρκες να δημιουργουν νεους μηχανισμους.Να ξαναπω ομως οτι η κατασκευη απ το μηδεν ενος χρονογραφου ειναι πολυ δυσκολη υποθεση και μεγαλη επενδυση...ιδωμεν 8)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2008, 04:26:56 μμ »
Το ερωτημα ειναι αν θα ναι καλυτερος απ τις υπαρχουσες ηδη λυσεις,η θα τρεχουν και δε θα φτανουν οι μελλοντικοι ιδιοκτητες :-k
Γιατι ενταξει,φτιαχνεις ενα νεο χρονογραφο απο μηδενικη βαση(αν το πιστεψουμε βεβαια),τι ομως θα τον κανει καλυτερο απ τους παλιους αλλα μη εξαιρετεους lemania,Piguet,Minerva,el primero κτλ...

Η φωνή της λογικής ήχησε ξανά.  :up:
Ακριβώς έτσι. Το θέμα χρονογράφος είναι δύσκολη υπόθεση, με τα όρια για καινοτομίες να έχουν σχεδόν εξαντληθεί.

Φτιάξε κύριε in-house χρονογράφο έναν καλό χρονογράφο από μηδενική βάση (όπως λέει ο Eis) και πούλα το ρολόι σε τιμή αντάξια της θέσης σου στο πάνθεον της Υ.Ω.
Μέχρι να το κάνεις όμως, δώσε το ρολόι σε άλλη τιμή, χαμηλότερη.


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2008, 04:31:34 μμ »
Γιατί
α) μιλάμε για την εταιρεία με έμβλημα το σταυρό της Μάλτας.
β) το διαθέτουν αρχική 12000 €.

Τα ίδιο φυσικά υποστηρίζω και για τις υπόλοιπες εταιρείες που ακολουθούν την ίδια τακτική. Προσωπική άποψις αυτή.

Το θεμα inhouse η οχι ειναι παντα επικαιρο και καυτο στα φορουμ,λογικα το ζητημα ειναι για τον καταναλωτη να αποκτησει τον καλυτερο μηχανισμο με το καλυτερο φινιρισμα(η και τροποποιησεις) στην καλυτερη τιμη παντα.Ισως το Overseas chrono του κοντινου μελλοντος με την inhouse καλιμπρα να διπλασιασει την τιμη του,στην πραξη τι θ αλλαξει και κατα  ποσο;Αυτο θα το περιμενουμε μ ενδιαφερον,τοσο για την ιστορικη μαρκα οσο και για την ορολογοποιια.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2008, 11:34:43 πμ »
Nα ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου εάν ξέρετε μία ενδεικτική τιμή για το προηγούμενο Overseas όχι το chrono το απλό, το μεγάλο μέγεθος είτε σε μεταχεοιρισμένο είτε σε καινούργιο (εάν υπάρχει?)

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 31, 2008, 12:10:22 μμ »
Nα ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου εάν ξέρετε μία ενδεικτική τιμή για το προηγούμενο Overseas όχι το chrono το απλό, το μεγάλο μέγεθος είτε σε μεταχεοιρισμένο είτε σε καινούργιο (εάν υπάρχει?)
καινουργιο φιλε μου δυσκολα μεταχειρισμενο ναι εχω υποψη μου ενα!!! :D

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 31, 2008, 12:33:30 μμ »
okay
Από τιμές? εάν σας ενδιαφερει να τα πουλήσετε... ;)

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 31, 2008, 12:36:33 μμ »
αν λεει αυτο που νομιζω ο Βασιλης η τιμη του ειναι 2500
Φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 31, 2008, 12:40:24 μμ »
Εάν και δεν επεδίωκα να μου πεις έτσι την τιμή, ευχαρστώ...
Εχεις πμ

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:51:46 μμ »
αν λεει αυτο που νομιζω ο Βασιλης, η τιμη του ειναι 2500

Αν δεν λέει αυτό που νομίζεις... η τιμή του πόση είναι;  ;D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Vacheron Constantin Overseas Chronograph
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 31, 2008, 02:20:36 μμ »
Αν δεν λέει αυτό που νομίζεις... η τιμή του πόση είναι;  ;D

μιλαω για ενα μεταχειρισμενο που ειδαμε οταν ημουν Αθηνα