Αποστολέας Θέμα: Rolex hellas service  (Αναγνώστηκε 243952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 12:43:14 πμ »
Δράττομαι της ευκαιρίας και ερωτώ: πώς μπορεί ένα τεμάχιο κατασκευής 1960τόσο να πουληθεί το 1979? πώς πηγαίνανε τότε οι πωλήσεις? Μπορούσε ένα ρόλεξ τότε να παραμένει απούλητο τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα? Και μάλιστα σε μία πόλη όπου υπήρχαν τουρίστες, επιχειρηματίες, χρήμα? Δεν πηγαίνανε καλά οι πωλήσεις ρόλεξ εκείνο τον καιρό? Ήταν ακριβά για τους περισσότερους? Ήταν η φίρμα απλά ελάχιστα γνωστή? Τι συνέβαινε πραγματικά?

ορισμένες σκέψεις προσπαθώντας να καταλάβω ελάχιστα από το τί γινόταν τότε στην αγορά ρολογιού. Αν κανείς μπορεί να σχολιάσει.....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:56:19 πμ »
Δηλαδη, πηγες στο σερβις, τονισες οτι δεν θελεις καμια εξωτερικη παρεμβαση και αυτοι ειπαν, οτι θα κανουν;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος adoniram

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 05:59:21 μμ »
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματα.

- Προφανώς δεν γνωρίζαμε την χρονολογία κατασκευής και αυτή του 1961 έχει "αντληθεί" απο σχετικό site στο διαδίκτυο. Ουδείς γνωρίζει αν είναι σωστή.
- Τη εποχή εκείνη και ιδιαίτερα στην Μέση Ανατολή, ιδιαίτερη πέραση είχαν άλλου τύπου ρολόγια σε πολύτιμο μέταλλο (χρυσό, πλατίνα) και το Submariner ήταν συνειδητή επιλογή ελαχίστων, πόσο μάλλον στην "ατσάλινη" έκδοσή του. Αντίθετα τα χρυσά Day-Date τα "έβλεπες" παντού ακόμα και στην έκδοση president (ίσως έδειχναν πιό mucho).
- Το 1970 πολλοί επέλεγαν "λεπτού" προφίλ ρολόγια (απ' ότι τουλάχιστον θυμάμαι)
- Δεδομένης της συναλλαγής σε επίσημο retailer και του μοντέλου που κυκλοφορούσε αναλλοίωτο, σχεδόν, δεκαετίες, ήταν δύσκολο να φανταστεί κανείς πόσα χρόνια περίμενε πελάτη.

Φαντάζομαι ότι ακόμα και σήμερα δεν "φεύγουν" μόνο τα "πρόσφατης" κατασκευής όταν δεν τα χαρακτηρίζει κάποια "οπτική" αλλαγή ώστε να τύχουν έκπτωσης.

Οσον αφορά το Service, να διευκρινήσω ότι έγινε μια ευγενέστατη προσπάθεια "παρακίνησης" σε ολική αποκατάσταση, γεγονός που καταννοώ "εμπορικά" αλλά σε καμμία περίπτωση δεν με υποχρέωσαν. Ανασταλτικός παράγοντας ήταν το ενδεχόμενο αλλαγής εξαρτημάτων ή η ιδιαίτερα μεγάλη καθυστέρηση στην αναζήτηση των αυθεντικών χωρίς εξασφαλισμένη, επιτυχή, κατάληξη. Μου εξήγησαν, ή τουλάχιστον προσπάθησαν, ότι υπάρχουν μικρές αλλαγές στους μηχανισμούς μεταξύ των μοντέλων.

Έχω την πολυτέλεια να το αφήσω στο κουτί του, ούτως ή άλλως.


Πολέμιος του μεταμφιεσμένου σε ΦΩΣ, Σκότους.

Αποσυνδεδεμένος adoniram

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 06:01:07 μμ »
Δράττομαι της ευκαιρίας και ερωτώ: πώς μπορεί ένα τεμάχιο κατασκευής 1960τόσο να πουληθεί το 1979? πώς πηγαίνανε τότε οι πωλήσεις? Μπορούσε ένα ρόλεξ τότε να παραμένει απούλητο τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα? Και μάλιστα σε μία πόλη όπου υπήρχαν τουρίστες, επιχειρηματίες, χρήμα? Δεν πηγαίνανε καλά οι πωλήσεις ρόλεξ εκείνο τον καιρό? Ήταν ακριβά για τους περισσότερους? Ήταν η φίρμα απλά ελάχιστα γνωστή? Τι συνέβαινε πραγματικά?

ορισμένες σκέψεις προσπαθώντας να καταλάβω ελάχιστα από το τί γινόταν τότε στην αγορά ρολογιού. Αν κανείς μπορεί να σχολιάσει.....

Το Quatar του 1979 απέχει έτη φωτός απο αυτό που σήμερα γνωρίζουμε.
Πολέμιος του μεταμφιεσμένου σε ΦΩΣ, Σκότους.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 06:26:03 μμ »
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματα.

- Προφανώς δεν γνωρίζαμε την χρονολογία κατασκευής και αυτή του 1961 έχει "αντληθεί" απο σχετικό site στο διαδίκτυο. Ουδείς γνωρίζει αν είναι σωστή.
- Τη εποχή εκείνη και ιδιαίτερα στην Μέση Ανατολή, ιδιαίτερη πέραση είχαν άλλου τύπου ρολόγια σε πολύτιμο μέταλλο (χρυσό, πλατίνα) και το Submariner ήταν συνειδητή επιλογή ελαχίστων, πόσο μάλλον στην "ατσάλινη" έκδοσή του. Αντίθετα τα χρυσά Day-Date τα "έβλεπες" παντού ακόμα και στην έκδοση president (ίσως έδειχναν πιό mucho).
- Το 1970 πολλοί επέλεγαν "λεπτού" προφίλ ρολόγια (απ' ότι τουλάχιστον θυμάμαι)
- Δεδομένης της συναλλαγής σε επίσημο retailer και του μοντέλου που κυκλοφορούσε αναλλοίωτο, σχεδόν, δεκαετίες, ήταν δύσκολο να φανταστεί κανείς πόσα χρόνια περίμενε πελάτη.

Φαντάζομαι ότι ακόμα και σήμερα δεν "φεύγουν" μόνο τα "πρόσφατης" κατασκευής όταν δεν τα χαρακτηρίζει κάποια "οπτική" αλλαγή ώστε να τύχουν έκπτωσης.

Οσον αφορά το Service, να διευκρινήσω ότι έγινε μια ευγενέστατη προσπάθεια "παρακίνησης" σε ολική αποκατάσταση, γεγονός που καταννοώ "εμπορικά" αλλά σε καμμία περίπτωση δεν με υποχρέωσαν. Ανασταλτικός παράγοντας ήταν το ενδεχόμενο αλλαγής εξαρτημάτων ή η ιδιαίτερα μεγάλη καθυστέρηση στην αναζήτηση των αυθεντικών χωρίς εξασφαλισμένη, επιτυχή, κατάληξη. Μου εξήγησαν, ή τουλάχιστον προσπάθησαν, ότι υπάρχουν μικρές αλλαγές στους μηχανισμούς μεταξύ των μοντέλων.

Έχω την πολυτέλεια να το αφήσω στο κουτί του, ούτως ή άλλως.
Θα ήταν κρίμα να μην το δώσεις έστω για σέρβις μηχανής.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 06:42:57 μμ »
Θα ήταν κρίμα να μην το δώσεις έστω για σέρβις μηχανής.

Συμφωνω απολυτα,αυτο θα σου ελεγα κι εγω.
Βεβαια σου πεταξανε τη βομβα των ανταλλακτικων και εξαρτηματων αλλα θεωρω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα.
Και αξιζει ο κοπος να το κανεις.
Α! και ενα γυαλισματακι στο τζαμι.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #306 στις: Ιούλιος 06, 2016, 04:50:39 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Καινούριος κι εγώ στο mywatch και ως πρώτο ποστ να ενημερώσω για το κόστος που θα πληρώσω εγώ για το submariner του 2009 αλλά και οι υπόλοιποι κάτοχοι rolex professional. 440€ τελική τιμή με ΦΠΑ. Αντικατάσταση bezel insert που είχε γρατζουνιστεί 40€. Απλή, όχι κεραμική.
Και μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς.
Ζήτησα να αλλαχθεί η στεφάνη από μαύρη σε πράσινη και μου απάντησαν ότι δεν το κάνουν. Προφανώς το LV είναι λίγο διαφορετικό μοντέλο. Γνωρίζει κανεις σοβαρό τεχνίτη στην Αθήνα ο οποίος μπορεί να προμηθευθείτε το ανταλλακτικό και να κάνει την αλλαγή; Να είναι καλός όμως, μην το μετανιώσουμε. ;)
Ευχαριστώ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2016, 06:41:15 μμ από Ngal »

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #307 στις: Ιούλιος 06, 2016, 04:59:33 μμ »


Και η απόδειξη παραλαβής. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kloze

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #308 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:33:28 μμ »
Καλησπέρα για 16610 submariner  του 1994 το σέρβις ξέρουμε πόσο περίπου κοστιζει; τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω από εκεί να το δει ο τεχνικός και μετά θα μου πει κόστος, βλεπω το φιλο στα 440 αλλα νομιζω περυσι που τους ειχα παρει μου ειχαν πει 300 ευρω ευχαριστώ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #309 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:46:23 μμ »
Μπορει να χρειαστει ανταλλακτικα και να ανεβει η τιμη. Γυρω στα 350-400 υπολογιζε..

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #310 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:52:21 μμ »
Καλησπέρα για 16610 submariner  του 1994 το σέρβις ξέρουμε πόσο περίπου κοστιζει; τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω από εκεί να το δει ο τεχνικός και μετά θα μου πει κόστος, βλεπω το φιλο στα 440 αλλα νομιζω περυσι που τους ειχα παρει μου ειχαν πει 300 ευρω ευχαριστώ εκ των προτερων

Έπρεπε να ρωτήσεις ποσό ειναι το τυπικό σέρβις για το ρολόι σου, χωρίς τυχόν εξτρα. Υπάρχει τιμοκατάλογος.
Απο πέρσι μέχρι φέτος, υπάρχουν capitals control, αύξηση ΦΠΑ κλπ.
Ετοιμάσου για 440 μιας και υπάρχει και η απόδειξη απο πάνω και ότι έξτρα ζητήσει.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #311 στις: Ιούλιος 21, 2016, 06:37:34 πμ »
Διαβάζοντας τις οδηγίες του νέου Explorer II, έμεινα έκπληκτος καθώς διαπίστωσα οτι η Rolex πλέον δίνει πέντε χρονια εγγύηση αντί για δυο και δέκα χρονια για σέρβις . Δεν ειναι πολλα τα δέκα χρονια για σέρβις ?


Sent from my iPad using Tapatalk
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #312 στις: Ιούλιος 21, 2016, 08:19:39 πμ »
Για οποιοδήποτε άλλο ρολόι είναι πολλά. Για Rolex όχι.

Και έτσι άρχισε ο καυγάς. ;D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #313 στις: Ιούλιος 21, 2016, 08:37:03 πμ »
Φαντάζομαι με τις τιμές του σέρβις αλλα και την επέκταση της εγγύησης αυτο μεταφράζεται περίπου σε 500 ευρώ επιπρόσθετη αξία στην τιμη των ρολογιών


Sent from my iPad using Tapatalk
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #314 στις: Ιούλιος 21, 2016, 09:20:59 πμ »
Ιςχυει για ολα τα νεα ρόλεξ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kloze

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #315 στις: Ιούλιος 21, 2016, 11:53:01 πμ »
Πήρα τηλέφωνο μόλις τους ρώτησα πόσο κοστίζει το τυπικό σερβις και μου είπαν ότι απαγορεύεται να μου πουν τιμή, η διαδικασία είναι να πάω εκεί να το δει ο τεχνικος

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #316 στις: Ιούλιος 21, 2016, 12:06:18 μμ »
Βεβαίως και το καινούργιο στατους συνοδεύτηκε από υψηλότερες τιμές

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #317 στις: Ιούλιος 21, 2016, 12:47:59 μμ »
Πήρα τηλέφωνο μόλις τους ρώτησα πόσο κοστίζει το τυπικό σερβις και μου είπαν ότι απαγορεύεται να μου πουν τιμή, η διαδικασία είναι να πάω εκεί να το δει ο τεχνικος


Με το που μπαίνεις στο σερβις, ο τιμοκατάλογος ειναι φάτσα φορα επάνω στο γκισέ, το πρώτο πράγμα  που βλέπεις.
Αν το ήξερες θα τους ρώταγες και τοτε αφου απαγορεύεται γιατί ειναι το πρωτο πράγμα σε δημόσια θεα μεσα στο χώρο υποδοχής;!;!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος apopsi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 546
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #318 στις: Ιούλιος 21, 2016, 09:43:25 μμ »
Με την λογική οτι δεν εχει αλλάξει κατι στις μηχανές της η ρόλεξ και σύμφωνα με τα καινούργια δεδομένα οτι το σέρβις γίνεται στα 10 χρονια πια ,τοτε και εγω που το ρολοι μου ειναι του 2010 (116523),θα κάνω σέρβις το 2020;

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #319 στις: Ιούλιος 21, 2016, 09:55:43 μμ »
Με την λογική οτι δεν εχει αλλάξει κατι στις μηχανές της η ρόλεξ και σύμφωνα με τα καινούργια δεδομένα οτι το σέρβις γίνεται στα 10 χρονια πια ,τοτε και εγω που το ρολοι μου ειναι του 2010 (116523),θα κάνω σέρβις το 2020;

Αφού το συστήνει η ίδια η ρόλεξ, τι να πούμε εμείς ;


Sent from my iPad using Tapatalk HD