Αποστολέας Θέμα: Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn  (Αναγνώστηκε 11897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Υπάρχει περίπτωση να προχωρήσω σε αγορά ή και ανταλλαγή του συγκεκριμενου ρολογιού με κάποιο απο τα δικά μου. Θα ήθελα να μου πείτε τις εντυπώσεις σας καθώς και σε ποια τιμή πιστεύετε ότι θα μπορούσε να χτυπηθεί το συγκεκριμένο μοντέλο, έστω και με σκληρό παζάρι. Είναι σχεδόν καινούριο, απειροελάχιστες φθορές:

ευχαριστω ολους :)
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2006, 11:14:06 πμ »
Big pilot watch like? Θεικο φαινεται. Δωσε στοιχεια οπως μοντελλο, λιανικη τιμη, διαμετρος, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2006, 01:02:13 μμ »
γεια σας και παλι,ειμαι νεος στο φορουμ,με λενε γιωργο.εχω ηδη ενα sinn.το συγκεκριμενο ρολοι κανει περιπου με λουρι 650 ευρο.διαμετρο 38,5 μμ antimagnetic,eta 2824.uparxei kai olo mauro,h sinn kanei πολυ καλη δουλεια στο pvd .

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2006, 01:12:06 μμ »
ειναι military,pilot style με:
μηχανή:   ETA 2824-2  automatic, 25 jewels, 28800 vibrations per hour
κασα: ανοξείδωτο ατσαλι
Sapphire crystal
Αδιαβροχο σε 10 bar
 Screw down κορώνα  
διαμετρος: 39 χιλιοστα

Η τιμή λιανικής είναι 960$
Ο κύριος το προσφέρει 750$ σε κατασταση 95% και διάθεση  σχετικης μείωσης (με τους καταλληλους χειρισμους..)
το θεμα είναι οτι ζαχαρωνω τρομερα και ενα αλλο, αυτο και αν ειναι big pilot style!! Καμαρώστε το:

ειναι φανταστικο υποκατασταστο του big pilot και σε πολυ καλη τιμη (900 δολ, λιανικη 1400) αλλα με προβληματιζει ελαφρως το μεγεθος (47 χιλιοστα..) πως το βλεπεις-ετε?
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2006, 01:36:56 μμ »
το τελευταίο με 1000 ειδικά η κορόνα άψογη
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2006, 01:57:43 μμ »
εαν θες με τετοια κορονα ρολογια,pilot style εχουν πολλα οι γερμανικες εταιριες .ριξε μια ματια στην aristo.kai se καλες τιμες.αν θες υπαρχουν και καποιες απο αυτες που πουλανε απευ8ειας.τρομερη εταιρια παλι ειναι η orfina.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2006, 02:05:25 μμ »
κοιτα και αυτο.πολυ καλο γερμανικο.σαν τιμη δυνατο.
http://www.archimede-uhren.de/EN/Watches/7919-a15.htm

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 04, 2006, 02:25:05 μμ »
ευχαριστώ πολύ για το λινκ, απο οτι φαίνεται διαθέτει και την πολυ καταλληλη  διαμετρο των 42 χιλ, οτι πρεπει δηλαδη. Διαθεσιμο και με κλασική κορώνα. Πολυ ενδιαφέρον. Αραγε είναι αξιοπιστα?
Απο  το sinn είσαι ευχαριστημένος;
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 04, 2006, 06:29:58 μμ »
απο το sinn παρα πολυ .εψαχνα να βρω απο τα τελευταια με το lemania 5100.μηχανη αξιοπιστη και πλεον οχι στην παραγωγη για εταιριες εκτος swatch group.εχω το 157 χρονογραφος σε τιτανιο.αν ευρισκα και παλι θα περνα.οσο για τα ρολογια μη κολλας στις τιμες.270 ευρο ειναι οκ.900 δολλαρια μη δωσεισ ειναι πολλα και θα παρεισ ακριβως τα ιδια.η μαρκα που συ δινω ειναι ακξιοπιστη.γερμανικο ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 04, 2006, 09:30:44 μμ »
Παράθεση από: "george_"
κοιτα και αυτο.πολυ καλο γερμανικο.σαν τιμη δυνατο.
[url]http://www.archimede-uhren.de/EN/Watches/7919-a15.htm[/url]

george_ φιλε οντως πολυ ενδιαφερουσα η εταιρεια που μας γνωρισες  :)
εσυ το δικο της το πηρες μεσω ιντερνετ ?

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2006, 10:59:45 μμ »
Επειδή την έχω ψάξει κι εγώ με τα Sinn, θα πω ότι είναι φοβερή εταιρία κι όποιος κοιτάξει στο "Γερμανικά ρολόγια" θέμα, θα δεί τι έχω βάλει απο αυτά. Το συγκεκριμένο 656, είναι απο τα πιό γνωστά της εταιρίας. Τώρα απο τιμή που διαπραγματεύεστε (750$ = 590 €), είναι απλά λογική για μεταχειρισμένο. Αν αυτή μειωθεί, τότε θα είναι σίγουρα ευκαιρία. Ως καινούργιο το βρίσκεται στα 900 € περίπου.
Απο την άλλη, ο "Αρχιμήδης" είναι κι αυτός πολύ γνωστός και καλός, αλλά πολύ ΜΕΓΑΛΟΣ! Καμμιά σχέση με το μέγεθος του Sinn. Τέλος προσωπική επιλογή, Sinn. Γιατί; 10ΑΤΜ αδιάβροχο, ισχυρά αντιμαγνητικό, ζαφείρι κρύσταλλο, καλό ατσάλι, λογικό μέγεθος 39mm.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2006, 12:47:49 πμ »
το sinn το πηρα απο τον επισημο αντιπροσωπο ιταλια ο οποιος κατα συνηθεια της εταιριας στις χωρες που αντιπροσωπευεται πουλαει μεσω ιντερνετ συνηθως.ομως επειδη το ψαχνα ισως μπορεις να δεις στο αγγλικο site.σου δινω λινκ.πολυ καλη σειρα η ΕΖΜ που ναι τα military για τις γερμανικες ειδικες ομαδες.αν βρεις ακομα δια8εσιμο χρονογραφο με λεμανια 5100 παρτο.το μονο ακομα δια8εσιμο μοντελο πρπει να ναι το ΕΖΜ4.παρε το λινκ
http://www.chronomaster.co.uk/index.htm
ιστορικο ρολοι και πολυ σε εκτιμηση ανα το κοσμο το ΕΖΜ1 .αυτο εχει παει σε γερμανικη διαστημικη αποστολη το 84.για αυτο το λογω η εταιρια εβγαλε 500 αρι8μημενα κομματια με τα τελευταια λεμανια που ειχε.η special edition toy EZM1ειναι στα 1700 ευρο.
οσο για τον αρχιμηδη αν θελει καποιος pilot watch ειναι ενα τιμιο σε τιμη και ποιοτητα ρολοι

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2006, 10:10:15 πμ »
από οτι διαπιστώνω παιδιά γνωρίζετε πολλά απο Γερμανικά ρολόγια!Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.
 Εγώ ψάχνοντας τις εταιρείες που μου υποδείξατε βρήκα μερικά ιδιαίτερα ενδιαφέροντα ρολογια.
Εντόπισα επίσης ένα που μου αρεσε τρομερά γιατι μοιάζει καταπληκτικά με ένα vintage panerai τα οποία για όσους δεν ξέρουν είναι η μεγάλη μου αδυναμία! μαλιστα αυτο το california dial είναι χαρμα οφθαλμων


Μπερδεύτηκα όμως στην αρχη γιατι βγαινει με 2 πανομοιοτυπες παραλλαγες με διαφορετικη μαρκα. Αργοτερα διαπιστωσα οτι η vollmer αγορασε την aristo οποτε η απορία μου λύθηκε. Το θεμα είναι το εξής: το arisrto κανει 349 ευρω απο το timedesign.de αλλα με χαλαει πολυ η λεξη!! το vollmer το προτιμω αλλα απο οτι βλεπω στο http://www.watchseller.com/vollmeru5.html το εχουν ελαφρως ακριβοτερο και κυριως στελνουν πολυ δυσκολα Ευρωπη/Ελλαδα. Μηπως μπορει κανεις να με βοηθησει να εντοπισω ενα τετοιο vollmer σε ευρωπαικο έδαφος;
(μπορουμε να συνεχισουμε το θεμα και στα "γερμανικα ρολογια")
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2006, 12:03:59 μμ »
βρηκα αυτο αλλα λιγο ακριβο το ρολοι.παρε το λινκ
http://www.watchco.com/item.html;$sessionid$AT1W4UYAAAVGPTZENUEZPQWPERWRJPX0?UCIDs=847885%7C1319527&PRID=1522018
στελνει και ευρωπη.
ακομα ενα
http://shop.store.yahoo.com/watchseller/vollmeru5.html

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2006, 12:38:16 μμ »
thanks, το 2ο link είναι αυτο που ανεφερα στο post μου, τους εστειλα email και μου απαντησαν οτι δε δεχονται ουτε paypal ουτε credit card, χρεωνουν 50-10 δολλαρια αν το στειλουν εκτος ΗΠΑ, δεν γνωρίζουν αν υπαρξει προβλημα με το τελωνείο μας (εξτρα χρεωση μαλλον) και δεν υπαρχει δικαιωμα επιστροφης εντος 3 ημερων το οποιο προσφερουν στους αγοραστες εντος ΗΠΑ, δηλαδη καμία εξασφάλιση (φαίνεται μας περνανε για Αμερικανάκια 8)

το πρωτο λινκ χρεωνει νορμαλ για αποστολη (12$) αλλα ειναι διπλη τιμη. Βρίσκομαι σε δίλημμα..
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2006, 04:07:19 μμ »
εχω παρει απο αμερικη,δε με χρεωσαν κατι στο τελωνειο.αρα απο κει μη φοβασαι.προσωπικα 8α περνα το αριστο,διοτι μηχανικα αλλα και στα χαρακτηριστικα ειναι το ιδιο ρολοι.απο το site timedesign.de εχω αγορασει.μεγαλη ποικιλια και σωστος επαγγελματιας.κοιτατο παλι.

Αποσυνδεδεμένος nikosxeng

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 09, 2006, 09:30:08 μμ »
Παράθεση από: "george_"
κοιτα και αυτο.πολυ καλο γερμανικο.σαν τιμη δυνατο.
[url]http://www.archimede-uhren.de/EN/Watches/7919-a15.htm[/url]

πως μπορω να το παρω αυτο;.. ΤΗΝΧ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 10, 2006, 12:27:04 πμ »
βασικα στο γερμανικο site www.timedesign.de ,εγγυηση και απο γερμανους.στελνει και ελλδα.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 10, 2006, 02:57:16 μμ »
Αυτο μου αρέσει και μενα ιδιαίτερα όμως φοβαμαι πως δεν υπάρχει δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα.
Ο κύριος γράφει στην αντίστοιχη σελίδα: Our ARCHIMEDE watches are shipped worldwide except European Union,USA
υπαρχει ομως οπως πολυ σωστα ειπε ο george_ σε μαρκα aristo και διαφορες παραλλαγες, απο 199-550 ευρω για ευρωπαική ένωση. Το κακο είναι οτι αν δεν τα δοκιμασεις δε μπορεις να γνωριζεις τις επιμερους διαφορες στην ποιοτητα για να ξερεις ποιο απο ολα να παρεις. Εσυ george_ τι λες;
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Παρακαλώ καταθέστε την άποψή σας για το ακόλουθο Sinn
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 10, 2006, 07:11:01 μμ »
τα archimede απο το timedesign.de μπορεις να τα παρεις,διαβασε και reviews απο κει εχει σχετικα λινκ.λενε πως εχουν πολυ καλη αναλογια ποιοτητας και τιμης,εγω περιμενω το νεο τουσ καταδυτικο ρολοι με πολυ προσιτη τιμη λεγεται.υπολογιζουν να το χουν μεσα στον ιουνιο.δε ξερω αν καταλαβα την ερωτηση σου και αν απαντησασε αυτο που ηθελες :roll:

γιωργος