Αποστολέας Θέμα: CARTIER  (Αναγνώστηκε 99823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
CARTIER
« στις: Μάρτιος 14, 2006, 07:53:30 μμ »
Οτιδηποτε αφορα τα Cartier
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2014, 03:18:05 μμ από GiannisH »

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Cartier
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 16, 2006, 11:15:08 πμ »

πως σας φαίνεται το pasha seatimer ? Εχω την εντυπωση οτι παραειναι εκλεπτυσμένο  για σπορ χρήση, συμφωνείτε;
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 09:14:45 μμ »
Cartier ballon bleu flying tourbillon
To πρωτο ρολοι της Cartier με τη σφραγιδα ποιοτητας της Γενευης.

cal.9452MC κουρδιστη
κασα 46mm απο ροζ χρυσο,τιμη 76.000ευρω περιπου.

Κοιταξτε τι ομορφα και ευρηματικα εχει τοποθετηθει ο δευτερολεπτοδεικτης  :-*









Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 05:33:20 μμ »
Πως φαίνεται απο ποιά άποψη; αν το αγοράζαμε δηλαδή; Να απαντήσω αλλιώς, αν είχα να διαθέσω 50.000 ή 70.000 € για ένα ρολοι όχι δε θα  το αγόραζα. Θεωρώ τη Cartier υπερτιμημένη έτσι και αλλιώς και σε πολύ φθηνότερα μοντέλα . Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν πρόκειται για μία ποιοτική εταιρία αλλά σε καμία περίπτωση η προτεινόμενη λιανική τιμή τους δεν τα αντιπροσωπεύει. Θα έλεγα είναι μία δική της κατηγορία. ΡΟΛΟΙ - ΚΟΣΜΗΜΑ.
Πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 10:41:01 πμ »
Πως φαίνεται απο ποιά άποψη; αν το αγοράζαμε δηλαδή; Να απαντήσω αλλιώς, αν είχα να διαθέσω 50.000 ή 70.000 € για ένα ρολοι όχι δε θα  το αγόραζα. Θεωρώ τη Cartier υπερτιμημένη έτσι και αλλιώς και σε πολύ φθηνότερα μοντέλα . Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν πρόκειται για μία ποιοτική εταιρία αλλά σε καμία περίπτωση η προτεινόμενη λιανική τιμή τους δεν τα αντιπροσωπεύει. Θα έλεγα είναι μία δική της κατηγορία. ΡΟΛΟΙ - ΚΟΣΜΗΜΑ.
Πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη

Έτσι είναι και γι' αυτό τα αγοράζουν ...
Και μην ξεχνάμε ότι ο Cartier έφτιαχνε και φτιάχνει και κοσμήματα !!!

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 08:02:51 μμ »
Τα ρολόγια Cartier ανέκαθεν ήταν και είναι πιστεύω κοσμήματα.
Αυτό είναι και ό λόγος που εύκολα πουλιούνται σε μια ορισμένη κατηγορία κοινού.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 05:29:30 πμ »
Ενα πολυ βαρυ ονομα αλλα και ιστορια στο χωρο.Ισως οχι το ρολοι που θα σε κερδισει με τη μηχανικη του αλλα με την ποιοτητα και διαχρονικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 08:48:15 πμ »
διαχρονικοτητα
All time classic. Με σειρές που υπάρχουν ήδη  εδώ και έναν αιώνα(!), όπως η Santos. Ή που σε λίγο θα κλείσουν και εκείνες αιώνα, όπως η Tank, η Tonneau ή η Pasha.
Για dress ρολόι δε θα με χαλούσε καθόλου ένα Santos ή καλύτερα το "σπορ" Pasha.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 01:44:02 μμ »
διαχρονικοτητα
Για dress ρολόι δε θα με χαλούσε καθόλου ένα Santos ή καλύτερα το "σπορ" Pasha.
Φιλικά
Δημήτρης

+1. Αν καποτε αγορασω dress ρολοι πολυ πιθανο να ξεκινησω το ψαξιμο απο Cartier  ;)

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2009, 06:21:20 μμ »
Πλέον είναι και manufacturer εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 06:24:32 μμ »
Πριν από λίγες ημέρες αγόρασα το μοντέλο Calibre de Cartier, στην έκδοση με την ατσάλινη κάσα και το μαύρο λουράκι. Η αλήθεια είναι πως στο χέρι δείχνει καλύτερο από τη φωτογραφία. Δεν περίμενα από την Cartier να βγάλει ένα μοντέλο που είναι σπορ, αλλά έχει και κλασικά στοιχεία. Κουρδίζει και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα, ενώ δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ. Θα ήθελα να σταθώ στο θέμα της τιμής. Κάνοντας μια έρευνα αγοράς, διαπίστωσα πως γνωστός έμπορος των Β. Προαστείων είχε την πιο προσιτή τιμή κάνοντας μια έκπτωση 20+% και συγκεκριμένα προτείνοντας τιμή 4.000 ευρώ αντί της αρχικής των 5.100 ευρώ. Πριν το αγοράσω, πέρασα μια βόλτα από την μπουτίκ του Cartier στην αρχή της οδού Βουκουρεστίου, κάτω από το Άττικα, με την εντύπωση πως ο "παραγωγός" πιθανόν να έχει καλύτερη τιμή από τους αντιπροσώπους. Αφού περίμενα πόση ώρα να με εξυπηρετήσουν (δεν είχαν τόση δουλειά, απλά μάλλον δεν γέμισα το μάτι στον ξινό κουστουμάκια), άφού το δοκίμασα -και καλά- ρώτησα κατευθείαν ποια είναι η τελική τιμή σε πληρωμή μετρητοίς, πήρα την αποστομωτική απάντηση πως οι τιμές είναι φιξ και δεν κόβουν ούτε ένα ευρώ. Όταν του είπα πως παλιά το κατάστημά τους μου είχε κάνει 15% έκπτωση σε αγορά ενός κοσμήματος (φθηνότερου μάλιστα από το ρολόι), μου είπε με ψυχρό ύφος πως λυπάται και δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Τότε τα πήρα στο κρανίο και του είπα πως είναι ντροπή οι αντιπρόσωποι να έχουν καλύτερες τιμές από τον κατασκευαστή και πως το έχω βρει 1.100 ευρώ φθηνότερα στον τάδε έμπορο και πως παρόμοιες τιμές κάνουν και οι άλλοι. Τον παρότρυνα μάλιστα να μου πει ένα λόγο -όχι περισσότερους- γιατί να το αγοράσω από αυτούς. Ο "κουστουμάκιας" συνέχισε το γνωστό τροπάριο με το μπλαζέ υφάκι και μετά του τα έχωσα να μην παραπονιούνται για κρίση κλπ γιατί μόνοι τους δημιουργούν την κρίση με την τακτική τους. Δεν έμεινα όμως εκεί! Αφού το αγόρασα, πήγα από εκεί "καρφί" και του το έδειξα στο χέρι μου μαζί με την απόδειξη, λέγοντάς του πως μόλις έχασαν έναν πελάτη και μάλιστα καλό καθότι με ξέρουν όλα τα γύρω κοσμηματοπωλεία και ρολογάδικα και όλοι μου κάνουν τουλάχιστον ένα 15% έκπτωση, όπως και σε όλους. Τελειώνοντας, του λέω πως και ο ίδιος να ήθελε να πάρει ρολόι, δεν θα το έπαιρνε από εκεί με τέτοιες τιμές που έχουν και πως για 1.100 ευρώ λιγότερα που το πήρα εγώ, θα πήγαινα και με τα πόδια στο Ν. Ψυχικό για να το πάρω. ;D 8) Έτσι, για να μη νομίζουν κάποιοι πως τρώμε κουτόχορτο και έχουμε Λ7 για ξόδεμα. ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 06:55:05 μμ »
Φιλε μου καταρχας καλοφορετο το νέο σου ρολόι. Να το χαρεις με υγεια!!!


Κατα Δευτερον....... του έκανες την μούρη κρέας. Εχω να σου πω εγώ τέτοιες ιστορίες, πέντε στην καθισια μου.

Εγώ του κουστουμακια τις προάλλες σκέφτηκα να του πάω δώρο ένα κουτί γλυκά, γιατι εξαιτίας της συμπεριφοράς του, κέρδισα 850 ( ναι, οκτακοσια πενήντα και ολογραφως) ευρω!! Τσίμπησα ένα γενναίο -21,7 % αλλού, επειδή εκεί δεν κάνουν έκπτωση καθόλου και τα έβαλα στην άκρη να πάρω και το TUDOR HERITAGE που μαμαει και το οποίο θα το πάρω με άλλη τόση, να μην σου πω και περισσότερη έκπτωση.

Ξέρεις γιατι τα κάνουν αυτά. Απλούστατα γιατι περιμένουν να πωλήσουν ένα "γαμορολογο" για να βγάλουν τα σπασμένα.

Παει ο πεθερος πληρώνει καταλογο για να εντυπωσιάσει τον γαμπρό, παζάρια ούτε για πλακα, μην τον πουν τσιφουτη και τελικά μάγκας γίνεται ο συγκεκριμένος, ονόματα δεν λέμε, υποληψεις δεν θιγουμε.


Γι αυτο σου λέω. Γλυκά να τους πηγαίνουμε και οχι γκαζια. Να ναι καλα οι άνθρωποι!!!


Και εις αλλα με Υγεια!!!!


EDIT: τώρα που διάβασα και το άλλο πόστ σου , είδα ότι ο δικός σου κουστουμακιας είναι στην Βουκουρεστιου ενώ ο δικός μου στην Πανεπιστημιου αλλα δεν πειράζει καθόλου. Γλυκά και στους 2 :)  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2010, 12:05:09 πμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 09, 2013, 11:29:13 μμ »
Tank MC

Εχει τον inhouse 1904 που φοραει και το calibre de Cartier, διαστασεις 44Χ 34 και συνοδευεται απο δεκαδες συνδυασμους λουριων.
Αναμενεται να κυκλοφορησει το Σεπτεμβριο, σε ατσαλι (γυρω στο 5χιλιαρο) και χρυσο.




Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 10:56:40 μμ »
Αν και λίγο καθυστερημένα...







Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:02:58 μμ »
Ομορφο ρολοι που εχει σηκωσει την Cartier πανω του τα τελευταια χρονια.. Να το χαιρεσαι!

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ο χρονογραφος βγηκε στα 100μ υδατοστεγανοτητα ενω αυτο ειναι μολις στα 30..

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 10:31:51 πμ »
Αν έβλεπες πόσο χαλαρή είναι η κορώνα (όχι βιδωτή), ούτε κάτω από τη βρύση δε θα το έβαζες, όπως κάνω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 03:07:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 09:55:55 μμ »
Πράγματι, πολύ όμορφο!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 05, 2014, 11:02:46 μμ »
Ballon Bleu Flying Tourbillon

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Cartier
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 13, 2014, 02:32:14 μμ »
ωραίο και το MC αλλά με χαλάνε οι κούτσικοι δείκτες χωρίς lume




Γιατί, αυτό είναι αντρικό μοντέλο;


Ας απαντήσω εδώ, να μη βαραίνουμε το άλλο νήμα ("τί φοράμε σήμερα").

Έχει κλασικά μοντέλα και σχέδια η Cartier, όπως φερ'ειπείν τα Tank / Santos. Όμορφα, αλλά με ΕΤΑ και χαμηλή μεταπωλητική αξία τί να το κάνεις? Τα καινούργια βέβαια είναι με in-house, αλλά εντάξει τώρα, έχουν ακόμη περιθώρια βελτίωσης. Εδώ οι άλλοι φτιάχνουν ρολόγια επί 175 χρόνια, τί να πει τώρα το μπαρόκ Τανκ? Παίρνεις ένα Reverso ατσάλινο και είναι η μέρα με τη νύχτα σαν ρολόι.

Ένας από το TRF μου έγραψε τις προάλλες "...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θες να πας να πάρεις ένα εύθραυστο ρολόι όπως το Πατέκ..." Αν τα ΡΡ είναι "εύθραυστα", τότε τα Cartier τί μπορεί να είναι? Μην υπερβάλλουμε.

Πιό λεπτεπίλεπτα κι "εύθραυστα" από πολλά άλλα. Κορώνα που κουμπώνει αντί να βιδώνει, χαμηλή υδατοστεγανότητα, κ.ο.κ. Είχα το Calibre de Cartier, leather strap, steel case, deployant buckle. Ωραίο ρολόι αλλά για 6,700 Αμερικάνικα duty free που το πήρα πέρυσι το Μάρτιο, τί να πω, καλύτερα να τα κράταγα. Το Santos XL είναι κι αυτό πολύ ωραίο, το γυρόφερνα (μισό-μισό, γύρω στα $9,750) αλλά το άφησα στο τέλος.







Είναι ενδιαφέροντα κομμάτια, το Santos Dumont είναι καλό, το Roadster έχει πιό άγρια ομορφιά αλλά δεν πάει σε όλους, το Ballon Bleu είναι πιό διακριτικό κι ωραίο στο χέρι - ιδιαίτερα μισό-μισό, τα υπόλοιπα είναι ναι μεν εντάξει αλλά πάλι όχι για χτυπήματα και λοιπά...











Αυτό το Rotonde με τα διαμάντια είχε 49 χιλιάρικα, duty free. Δηλαδή, τί να βάλεις? Με τέτοιο κασέ παίρνεις ό,τι θες, ρολογάρα.



Δεν ξέρω, εγώ το Calibre de Cartier το έδωσα όταν πήρα το ΑΡ. Δεν μου λείπει, ιδιαίτερα το strap που είχε μέσα στα 2/3 (από τα lugs ως το deployant buckle) horn. Μου τό'σφιγγε το χέρι σαν τανάλια. Κι άμα πας να το λυγίσεις μπορεί να σπάσει, άντε πλήρωνε πάλι μετά. Υπ'όψιν ότι ακόμη και τα Duometre έχουν strap στο ίδιο στυλ, λίγο πιό χοντρό (λόγω του ότι το ρολόι είναι πιό βαρύ) αλλά πάλι με κέρατο μέσα.

Αυτά τα ρολόγια είναι νά'χεις μεγάλο rotation και να μη σε νοιάζει. Να τα φοράς μιά στα τόσα, σε μέρος και κατάσταση που δεν θα ταλαιπωρηθούν (σε γενικές γραμμές μιλάμε πάντα - φοριούνται και κάθε μέρα, αλλά με την κουμπωτή κορώνα παίρνεις το ρίσκο σου αν το ρολόι το αφήνεις σε πιστσιλίσματα, νερά, πλυσίματα κλπ.)

Ρόλεξ δεν είναι, σε σκληρό περιβάλλον δεν είναι να μπαίνουν, ακριβά είναι κι έχουν και τη μύτη ψηλά σε όλες τις μπουτίκ, ναι, καλύτερα μανικετόκουμπα και καμμία ωραία τσάντα, στυλό ή πορτοφόλι. Ρολόι άλλη φορά. Για γυναίκες τώρα, χμμμ, ναι. Γνώμη μου πάντα...



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2014, 02:54:23 μμ από NavalArchitect »