Αποστολέας Θέμα: G-Shock  (Αναγνώστηκε 265920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1020 στις: Απρίλιος 14, 2020, 02:32:09 μμ »
Το νου μας.....  :o

https://www.youtube.com/watch?v=oFd7fFT5hdg

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/oFd7fFT5hdg" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/oFd7fFT5hdg" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1021 στις: Ιούλιος 03, 2020, 03:16:07 μμ »
To Rangeman GPS GPR-B1000-1XXX είναι πλέον discontinued (source: CASIO UK, όπως πληροφόρησαν έναν authorised dealer τους στον οποίο επροχθές έστειλα enquiry).


Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1022 στις: Ιούλιος 03, 2020, 04:15:12 μμ »
To Rangeman GPS GPR-B1000-1XXX είναι πλέον discontinued (source: CASIO UK, όπως πληροφόρησαν έναν authorised dealer τους στον οποίο επροχθές έστειλα enquiry).


καλησπερα φίλε μου εγώ αγόρασα από εδώ https://www.relojesdemoda.com/en/mens-watches-casio-watch-casio-shock-wave-ceptor-gpr-b1000-1er-rangeman-casio-gpr-b1000-1er-p-91184.html και την επόμενη είναι στην πόρτα σου με dhl express και στην καλύτερη τιμή
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1023 στις: Ιούλιος 03, 2020, 04:56:23 μμ »
Ναι ευχαριστώ.
Τους κοιτούσα εχθές αυτούς.
Η τιμή είναι συγκριτικά καλή, παντού αυτή τη στιγμή (Ευρώπη) το ρολόι είναι στα €695 (με τα μεταφορικά μέσα).
Στην Ιαπωνία το ρολόι καινούργιο έχει €603 αυτή τη στιγμή.

Ας πω εδώ δυό λόγια για το MTG-B1000BD-1AER που παρέλαβα εχθές, με αφορμή το τιμητικό σχόλιο του Άγγελου στο άλλο νήμα.

Εντυπωσιακό Κωνσταντίνε :up:
Αφαίρεσα τρία (3) links, το ρολόι τώρα είναι περίπου στα 168-170gr. (αποτέλεσμα από αναλογική ζυγαριά, την ηλεκτρονική την έχω καταχωνιάσει κάπου).

Πολύ καλύτερο απ'ό,τι περίμενα. Καθόλου μεγάλο, ο καρπός μου βέβαια τώρα είναι περί τα 180mm.
Το 2nd timezone sub-dial λίγο μικρότερο στα πρεσβυωπικά μάτια μου, από όσο θα ήθελα.
Το δεύτερο, και τελευταίο, πράγμα που θα ήθελα διαφορετικό είναι ένα glidelock mechanism μιας και ειδικά το καλοκαίρι ο δικός μου καρπός μεγαλώνει και μικραίνει αρκετά συνεχώς.

Βρήκα άνθρωπο (κεντρική Ευρώπη) που έχει φίλο ο οποίος διατηρεί Casio/G-Shock physical store.
Του δίνει ο δικός του λοιπόν ενίοτε μερικά κομμάτια χονδρική, να τα πουλά κι αυτός, να βγάζει κάτι.
Για τα €740 που έδωσα (χωρίς τα ταχυδρομικά), είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, η τιμή ήταν χαμηλότερη ακόμη και από την tax-free τιμή στην Ιαπωνία.
Το ρολόι ήταν full stickers on, tags, κλπ. Χαρτί στην κυριολεξία.
Συνοδεύεται από κανονική σφραγίδα AD και απόδειξη η οποία γράφει τιμή πώλησης (αν θυμάμαι καλά) €1,010.

Τώρα κοιτώ για Rangeman GPS (για το οποίο από παντού μαθαίνω ότι δεν έρχεται νέο στοκ πλέον) ή για Gravitymaster, ίσως και για κάτι άλλο, ό,τι καλό μπορεί να μου βρει τέλος πάντων με λουρί...
Το rubber strap του MTG έχει €124 το λουρί, €17 οι βίδες, και €74 οι adaptors, συν τα μεταφορικά (χωρίς βίδες και adaptor δεν μπαίνει).
Κι είναι και το 'κόκκινο' για το ασημί ατσάλινο μοντέλο.
Στο τέλος βάζω άλλα €240-250 το πολύ κι έχω κι ένα Gravitymaster που είναι περί τα 70gr., carbon core, κι έχει κι αυτό sapphire crystal.

Ένα για τη θάλασσα κι ένα για το γραφείο. Μάχιμα, απροβλημάτιστα, δεν θέλουν σετάρισμα μετά όσο κι αν λείψεις σε ταξίδι, κρατάνε και ώρα καλύτερη από κάθε τι άλλο (λόγω Bluetooth).
Και έχω και το GBA-800 step tracker των €70 για το πρωινό περπάτημα 6-8πμ....

Ο δικός μου νωρίτερα σήμερα μου ανέφερε "...Rangeman GPS είχα πολλά όμως τώρα δεν υπάρχει τίποτα..."

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1024 στις: Ιούλιος 03, 2020, 08:07:27 μμ »
Εγώ ήμουν κάτοχος 2 rangeman και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος:
Απίστευτη ποιότητα κατασκευής την οποία καταλαβαίνεις αμέσως αν έχεις εμπειρία από αλλά ρολόγια της εταιρείας
Αμέσως καταλαβαίνεις τον λόγο που το ρολόι έχει τέτοια τιμή σε σχέση με αλλά


Το μόνο που του έλλειπε ήταν οι SmartWatch ικανότητες και για αυτόν τον λόγο τα έδωσα
Τώρα πάμε σε κάτι σύγχρονο από την εταιρεία
Casio gbd-h1000


Είναι η πρώτη προσπάθεια όποτε θα είμαι λίγοτερο επικριτικός  στην αξιολόγηση:
1. Σύγκριση με την ποιότητα κατασκευής του GPR-b1000 με το καινούργιο gbd-h1000 δεν γίνεται καθώς το πρώτο έχει κεραμικό πίσω καπάκι,κρύσταλλο ζαφείρι όπως και λουράκι carbon
Το δεύτερο έχει ατσάλινο καπάκι και mineral glass
Οι λόγοι είναι κυρίως για να αποφύγει η Casio το πρόσθετο βάρος καθώς το gbd-h1000 είναι στα 100grm βάρος σε αντίθεση με το GPR-b1000 που είναι σχεδόν διπλάσιο
2. οι smart ειδοποιήσεις είναι ικανοποιητικές καθώς στα μνμ βγάζει ανάμεσα στους χαρακτήρες κάτι τετράγωνα σύμβολα
3. το step tracker μετράει κάθε κίνηση του χεριού όποτε κλέβει στο σύνολο της ημερήσιας δραστηριότητας
4. application πολύ καλό και γρήγορη σύνδεση με το κινητό
5. μπαταρία απλά τέλεια σε σχέση με garmin 5x και suunto baro 9.Με χρήση καρδιακών παλμών,smart ειδοποιήσεις και step tracker διάρκεια μπαταρίας με πλήρη φόρτιση 12 ΜΗΝΕΣ!
6. το σημαντικότερο για εμένα τα 200μ υδροστεγανοτητας καθώς και η ηλιακή φόρτιση όπως και η προσιτή τιμή 449€+έξοδα αποστολής(το ρολόι δεν είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά)
Εν κατακλείδι το ρολόι θα μπορούσε να το πάρει κάποιος φίλος σαν ρολόι περιπέτειας με SmartWatch χαρακτήρα αλλά ΟΧΙ σαν εργαλείο για προπόνηση


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2020, 11:52:22 μμ από vasios »
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1025 στις: Ιούλιος 04, 2020, 05:57:18 πμ »
Σ'ευχαριστούμε για τα σχόλια και τις φωτό.
Ναι, αυτό το νέο G-Shock είναι το μέλλον.
Ένας λόγος που διστάζω για το άλλο είναι πως πιθανόν δεν θα συνεχίσουν να το υποστηρίζουν, συν το ότι είναι πραγματικά μεγάλο.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1026 στις: Ιούλιος 07, 2020, 10:25:49 πμ »
Οι μεγάλοι (σε volume) retailers σε Αγγλία ξεκίνησαν καλές εκπτώσεις, με το outbreak του ιού έμειναν τα μαγαζιά κλειστά και το στοκ καθόταν.

Παράδειγμα το Ernest Jones εδώ.
Rangeman GPS £399 (€442), ως τα χθες αργά το πρωί έφυγαν όλα (πράσινα και μαύρα).
Gravitymaster £375 (€415), όπως και διάφορα άλλα μοντέλα.
Φίλος από forum στην Αγγλία πήρε το Mudmaster GWG-1000 με £250 από το ίδιο μαγαζί, εχθές νωρίς που υπήρχε στοκ.

Το ίδιο και στο Jura Watches που εχθές είχε πολλά μοντέλα, τώρα βλέπω μόνο δύο Edifice...


Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1027 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 02:54:59 μμ »
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1028 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 02:56:50 μμ »
G-Shock G-D5000-9JR

18 καράτια χρυσό.
70.000$
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1029 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 04:54:50 μμ »
G-Shock G-D5000-9JR

18 καράτια χρυσό.
70.000$
´Εκανες ειδική παραγγελία τελικά έτσι; Δεν άντεξες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1030 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 05:17:54 μμ »
´Εκανες ειδική παραγγελία τελικά έτσι; Δεν άντεξες.
Δεν πρόλαβα. Είναι limited 35 κομμάτια.  :(

Εσύ πρόλαβες;
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1031 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 06:31:50 μμ »
Δεν πρόλαβα. Είναι limited 35 κομμάτια.  :(

Εσύ πρόλαβες;
Που να προλάβω ρε φίλε τώρα που μου το είπες ???
Αυτά τα λέει ο κόσμος αμέσως :/
Δεν πειράζει, θα βάψω το G-Shock μου χρυσαφί με κάτι νερομπογιές που έχω απ´ το νηπιαγωγείο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1032 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 07:53:39 μμ »
Που να προλάβω ρε φίλε τώρα που μου το είπες ???
Αυτά τα λέει ο κόσμος αμέσως :/
Δεν πειράζει, θα βάψω το G-Shock μου χρυσαφί με κάτι νερομπογιές που έχω απ´ το νηπιαγωγείο...

Κι εγώ, για να πνίξω τον πόνο μου, πήρα αυτό :
This post contains 100% recycled electrons

Συνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1033 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 08:44:52 μμ »
Τι τραβάτε κ σεις...
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1034 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 09:39:44 μμ »
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1035 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 11:20:01 μμ »
Έχει κάνεις άποψη για το GBD-100;

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1036 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 02:09:48 πμ »
Έχει κάνεις άποψη για το GBD-100;

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk
Ναι φίλος έχω εγώ. Και ειχα κι ενα αφορετο στις αγγελίες αλλα δεν ενδιέφερε κανέναν και το απέσυρα. Όμορφο στιβαρό με απίστευτα ευκρινή οθόνη και έξυπνο με ειδοποιήσεις απο κινητό, βήματα, αθλητικη δραστηριότητα κλπ κλπ
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1037 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 11:01:16 πμ »
Ναι φίλος έχω εγώ. Και ειχα κι ενα αφορετο στις αγγελίες αλλα δεν ενδιέφερε κανέναν και το απέσυρα. Όμορφο στιβαρό με απίστευτα ευκρινή οθόνη και έξυπνο με ειδοποιήσεις απο κινητό, βήματα, αθλητικη δραστηριότητα κλπ κλπ
Να σαι καλά Γιώργαρε, με ρώτησε ένας φίλος και δεν είχα άποψη!! Οπότε να του πω να προχωρήσει λες;;

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1038 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 06:46:21 μμ »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: G-Shock
« Απάντηση #1039 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 03:02:31 πμ »
Να σαι καλά Γιώργαρε, με ρώτησε ένας φίλος και δεν είχα άποψη!! Οπότε να του πω να προχωρήσει λες;;

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Άμα του αρέσει φυσικά...g είναι, δε σπάει, δε χαλάει.!!! ;)
''Γιώργος''