Αποστολέας Θέμα: mesh bracelet προσαρμογή μήκους  (Αναγνώστηκε 2973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« στις: Ιανουάριος 01, 2014, 12:38:20 μμ »
Καλημέρα,
καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους


Uploaded with ImageShack.us

παιδιά, τα mesh του συγκεκριμένου είδους, προσαρμόζονται στο επιθυμητό μήκος, απλά κόβοντας με κοφτάκι και αφαιρώντας ?
και το link από ebay εδώ
http://www.ebay.com/itm/New-Luxury-20-22-mm-Stainless-Steel-Shark-Black-Silver-Bracelets-Watch-Mesh-Band-/290902925333?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item43bb2a6015
ευχαριστώ πολύ
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 12:56:07 μμ »
Καλημέρα και Καλή Χρονιά!!!!!
Είναι μια προοπτική αυτή αλλά αν θελήσεις να πουλήσεις το μπρασελέ στο μελλον θα πρέπει να βρεις ίδιο ή μικρότερο καρπό νέου ιδιοκτήτη!!!!!
Για μικρορυθμίσεις αλλάζεις τον πύρο στην αγκράφα (max 1 cm!!!!).
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 01:55:51 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση,
δεν έχω σκοπό να το πουλήσω. Απλά όταν κόψω με το κοφτάκι να χωρά ο πύρος.
Καλές θάλασσες καπετάνιε
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 08:05:50 μμ »
Κόβεται εύκολα με κοφτάκι αλλά θέλει λίγο προσοχή να μην πολυζορίσεις την τελευταία σειρά που θα μείνει γιατί τότε θα σε ζορίσει λιγάκι να περάσει ο πείρος, και πάλι όμως όχι κάτι που θα σε προβληματίσει.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 09:28:44 μμ »
Striftere,
Πριν το ξεκινήσεις, μελέτησε καλά το ενδεχόμενο να μην είναι απαραίτητο το κόψιμο.
Τα mesh έχουν λίγο διαφορετική συμπεριφορά και ίσως χρειάζονται μεγαλύτερο μήκος για περισσότερη ελευθερία στο χέρι.
Ειδικά, αν πηγαίνεις για αφαίρεση 1-2 links, σκέψου το καλύτερα.
Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 09:54:38 μμ »
ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον
Σπύρο
πάντα το μπρασελέ θέλω να είναι ελεύθερο στο χέρι. και δεν θα το κόψω πριν δοκιμάσω. Μάλιστα ψάχνω μήπως βρω κάτι που δεν θα κόβεται αλλά ua προσαρμόζεται. Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρω κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο είδος μπρασελε. Κι αν το αγοράσω και το κόψω θα είναι λίγο λίγο για να μην μου βγεί μικρό

@ Stamos
και όταν θα κόβω με το κοφτάκι, πιθανόν να κόβω και από τις δύο μεριές του μες (μέσα-έξω) ώστε να μην στραβώσει το εναπομείναν τμήμα στην προσπάθεια να αφαιρέσω το κομένο
Ευχαριστώ ολους ξανά
Καλή χρονιά
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 10:11:24 μμ »
Στο είπα γιατί και εγώ προβληματιζόμουν πολύ με το μήκος ενός staib mesh πριν το αγοράσω, αφού εκείνο δεν έχει μεγάλα περιθώρια ρυθμίσεων και δεν παίρνει κόψιμο.
Στα 'χαρτιά' χρειαζόμουν 15mm μήκος, σύμφωνα με τη διάσταση του καρπού μου και του omega που ήθελα να προσαρμόσω.
Τελικά το φοράω με 15,5mm μήκος (έχοντας αφαιρέσει 3 links), αλλά φοριέται άνετα και με μήκος 16mm, στο οποίο θα το διαμορφώσω μόλις ζεστάνει ο καιρός.
Νομίζω ότι όλα τα mesh θέλουν 'αέρα', τόσο για να αναδεικνύονται καλύτερα, όσο και για να μην κάνουν χαλάουα στο χέρι..(είναι πρώτης τάξεως αποτριχωτικά, στην αρχή).
Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 10:46:53 μμ »
Σωστά, θέλει πολύ καλή μελέτη πρίν το κόψιμο και επίσης σωστά θέλει κόψιμο μέσα-έξω για να μην παραμορφωθεί η τελευταία σειρά.

Αποσυνδεδεμένος jimkar

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 12:04:43 πμ »
Το καλοκαίρι ψαχνόμουν και εγώ για τέτοιου είδους mesh αλλά τελικά κατέληξα σε αυτό...
http://www.ebay.co.uk/itm/Special-Offer-20mm-STEEL-Shark-Mesh-Divers-Watch-Band-Bracelet-/310833866604?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item485f24676c

Βγαίνει λίγο πιο ακριβά αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με την έννοια ότι μπορείς να το βάλεις και σε άλλο ρολόι (πχ 40αρι citizen bn0000-04, 45αρι seiko landmonster SNM037).  Η διαφορά στο μέγεθος ρολογιών μπορεί να είναι καθοριστική και να μην μπορείς κάποια στιγμή να το βάλεις σε μελλοντική αγορά. Αν δεν έχεις θέμα με τα έξτρα λεφτά πιστεύω αξίζει...
Το συγκεκριμένο το έχω ευχαριστηθεί και το φοράω με μπαρέτες 2μμ που έχουν τα divers...

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 05:44:17 μμ »
Η διαφορά χρημάτων είναι μικρού ποσού και μου αρέσει περισσότερο το τελευταίο. θα μιλήσω με τον συγκεκριμένο πωλητή. ευχαριστώ
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 07:25:22 μμ »
..και μου αρέσει περισσότερο το τελευταίο. θα μιλήσω με τον συγκεκριμένο πωλητή


Shark mesh του προτεινόμενου πωλητή (Watchadoo) σε Rolex 5513 sub:http://forum.tz-uk.com/showthread.php?278189-5513-Submariner-on-mesh

Αλήθεια, για ποιό ρολόϊ προορίζεται το μπρασελέ;

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 10:58:34 μμ »
Φίλε Σπύρο
καλησπέρα, δες προς το τέλος της σελίδας. σ' ένα glycine αρχικά και στη συνέχεια ίσως και σε κάτι άλλο να το βάλω το μπρασελέ. το glycine δες εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,17354.20.html

είναι μια ιδέα του φίλου Πάνου, δες κι εδώ
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,16975.0.html

από το ποστ που έβαλες παραπάνω, http://forum.tz-uk.com/showthread.php?278189-5513-Submariner-on-mesh
το μες μου άρεσε και με το ρολεξ αλλά και με το άλλο ρολογάκι που έχει παρακάτω. Ξέρεις μήπως τι είναι αυτό το παρακάτω, γιατί μου αρέσει αρκετά...(το ρόλεξ είναι κάπως βαρύ.....για τα κυβικά μου)
Ευχαριστώ
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: mesh bracelet προσαρμογή μήκους
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 01:12:12 πμ »
Φίλε striftere,
Φοβερό το ρολόϊ σου!
Πανέμορφο, με ιδιαίτερη κάσα και ξεχωριστό καντράν.
Η ιδέα ενός mesh που έχει ακάλυπτα άκρα, επίσης είναι πολύ ενδιαφέρουσα (δίνουν αέρα 'πρωτόγονο' και πιο vintage στα ρολόγια, πράγμα που συμβαδίζει με το dial του δικού σου).

Το Glycine έχει πάχος, οπότε θα έλεγα, εκτός από το μήκος, να προσέξεις και το πάχος του μπρασελέ.

Το μπρασελέ στη φωτό του Πάνου φαίνεται αρκετά παχύ (πρέπει να είναι 4,5mm περίπου).
Και πάλι, δες λίγο την άκρη του lug..


Uploaded with ImageShack.us

Ως προς άκρα του μπρασελέ, μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική ιδέα είναι τα καμπυλωτά 'κλειστά':http://forums.watchuseek.com/f357/my-pan-europ-mesh-watch-band-769004.html


Όμως, το πιο σημαντικό είναι η ποιότητα που θα επιλέξεις.
Το ρολόϊ σου είναι πολύ αξιόλογο για να του βάλεις mesh που μπαίνουν (χωρίς παρεξήγηση) σε monster.
(Εκτός, αν κάνεις δοκιμή με μια πρώτη αγορά και καταλήξεις αργότερα σε κάτι ποιοτικότερο).
Σε κάθε περίπτωση, εδώ είμαστε.. ;)

Το άλλο ρολόϊ στο link είναι το Accutron Deep Sea 666ft της Bulova (δες το με mesh που έχει κλειστά άκρα στην έκτη σειρά από επάνω):http://www.electric-watches.co.uk/make/bulova/218/accutron-218.php
Μοντέλο 1971!

Φιλικά
Σπύρος



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2014, 10:29:22 πμ από svl »