Αποστολέας Θέμα: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑ  (Αναγνώστηκε 3520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑ
« στις: Νοέμβριος 27, 2013, 08:14:46 μμ »
Ενα ενδιαφερον λινκ για την ιστορια του μεγαλυτερου ελβετικου προμηθευτη μηχανισμων:

http://www.ablogtowatch.com/a-brief-history-of-eta/

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2015, 01:06:40 πμ »
Ωραία πηγή και σπουδαίο όνομα.

Μία ερώτηση: Πιστοποίηση COSC έχουν από κατασκευής οι μηχανές ΕΤΑ ή μεμονωμένα κάποιες;
Ξέρω, για παράδειγμα, πως η 2892Α2 έχει.

Αν τα λέω σωστά παραπάνω, δεν είναι λίγο κάτι σαν μονοπώλιο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2015, 08:44:50 πμ »
Πιστοποιηση εχει οποια εταιρια περασει τα τεστ της COSC. Μαλιστα, το Swatch Group σχεδιαζει τη δικη του εταιρια πιστοποιησης..

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2015, 04:03:01 μμ »
Καλησπέρα αγαπητέ andrey_.

Ναι, έχεις δίκιο, αυτό είδα κι εγώ. Βέβαια, διάβαζα τώρα πως και πολλοί άλλοι ακολουθούν κι άλλα πρότυπα πιστοποίησης (π.χ. Γερμανοί, Ιάπωνες). Από την άλλη, όταν κολοσσοί ακολουθούν την COSC δεν είναι τυχαίο. Απλώς αναρωτιόμουν, η κορυφή της ωρολογοποιίας έχει και την κορυφαία πιστοποίηση, ανεξάρτητα μεταξύ τους αλλά στον ίδιο χώρο (φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο θα ήταν δύσκολο για Ελλάδα ή και κάπου αλλού).

(υπέροχο το Blancpain. Καλά βλέπω ή λέω βλακεία: η στεφάνη είναι ντυμένη με κρύσταλλο; επίσης, τέτοια εργαλεία δεν είναι άγχος για τον καρπό; / δεν μπορώ να φανταστώ καθημερινή χρήση, το έχω ξαναρωτήσει στο φόρουμ, τα υπερόπλα θα τα είχα στην απομόνωση).

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2015, 04:20:57 μμ »
Η Πατέκ δε ζητεί για τα ρολόγια της πιστοποίηση cosc, το ίδιο κι η Blancpain, η JLC και πολλές άλλες. Γενικά, υπάρχει η τάση από τις Υ.Ω. να έχουν τα δικά τους συστήματα ελέγχου και "πιστοποίησης". Ας πούμε η JLC έχει τον έλεγχο των 1.000 ωρών. Πάντως, νομίζω ότι η πιστοποίηση από την COSC παρέχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα στον καταναλωτή: αν το ρολόι του υπερβαίνει το -4+6s/d, παςι όμορφα όμορφα στο σέρβις και ζητά ρύθμιση. Είχα τελειώσει με ένα ρολεξ που είχα μέσα σε λίγα λεπτά.

off topic: η στεφάνη δεν είναι ντυμένη με κρύσταλλο αλλά με ζαφείρι και σε σπάει-γρατζουνιέται με τίποτα άλλο εκτός από διαμάντι. Τα λεφτά που έχω δώσει για τα ρολογάκια καλύτερα να τα κρατούσα αν ήταν να μην τα χαίρομαι, καθώς μόνο πλούσιος δεν είμαι. Και μόνο που σκέφτομαι την άποψή σου για τα υπερόπλα, νοιώθω πόνο στο στομάχι και κατάθλιψη... :-[ :-[ :-[ Χωρίς παρεξήγηση πάντα... :)

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:43:40 μμ »
Όχι όχι, καμία παρεξήγηση. Είναι μίζερο αυτό που λέω παραπάνω και το ξέρω, απλώς εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Για ζαφείρι στη στεφάνη έλεγα κι εγώ, αλλά δεν το έγραψα σωστά (δεν θα περίμενα να είναι απλό κρύσταλλο).
Οι κολοσσοί που αναφέρεις, κάπως έτσι ήθελα κι εγώ να καταλήξω, ότι δηλ. κορυφαία και απλησίαστα ονόματα δεν χρειάζεται να μπουν καν σε τέτοια διαδικασία, από τη στιγμή που έχουν ακόμα πιο αυστηρά πρότυπα και μιλάμε για υψηλή ωρολογοποιία. Ίσως θα έλεγα πως η COSC είναι το όριο όπου ξεκινά η ανάβαση για την κορυφή.

Είδα και την επίσημη σελίδα τής ΕΤΑ, με τις συγκρίσεις των μηχανών της. Ωραίο θέμα, ωραίες μηχανές.

http://www.eta.ch/index.php?id=1&L=2