Αποστολέας Θέμα: Aquadive  (Αναγνώστηκε 31670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 09:04:38 πμ »
Πολύ καλό ΑΛΛΑ υπερβολικό σε ΤΙΜΗ και ΜΗΧΑΝΗ για την κατηγορία του!
Πάντα έχω το νου μου για το BRONZE και αν μου κάτσει θα το πάρω!

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 09:50:58 πμ »
Αν μία ΕΤΑ 2824 κοστίζει 50 τότε η νέα μηχανή θα τους κοστίζει 1000.

Για όποιον του φαίνεται υπερβολική η μηχανή υπάρχει και το μοντέλο με την 2824 ή και τα Βαθυσκάφη 100 που 'ναι ακόμη φθηνότερα.

Επίσης υπάρχουν και αδιάβροχες θήκες για κινητά τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Aquadive
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 09:52:49 πμ »
Επίσης υπάρχουν και αδιάβροχες θήκες για κινητά τηλέφωνα.

Στα ποσα μετρα:

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:16:06 πμ »
Αν μία ΕΤΑ 2824 κοστίζει 50 τότε η νέα μηχανή θα τους κοστίζει 1000.

Για όποιον του φαίνεται υπερβολική η μηχανή υπάρχει και το μοντέλο με την 2824 ή και τα Βαθυσκάφη 100 που 'ναι ακόμη φθηνότερα.

Επίσης υπάρχουν και αδιάβροχες θήκες για κινητά τηλέφωνα.

καλημερα συνονοματε,

μπορει να ειναι μια χαρα το ρολοι. δε λεω. αλλα αμα ειχες 3χιλ για πεταμα θα τα εδινες γι αυτο? για πεταμα καθαρα. σου περισσευουν αυριο 3χιλιαρικα. θα τα εδινες? αμφιβαλλω. κατι αλλο θα επαιρνες πιστευω.

τεσπα.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:19:16 πμ »
Μιλάς για γούστο κι όχι αν τα αξίζει τα λεφτά του.


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:20:08 πμ »
Στα ποσα μετρα:

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk



Έχει για πλατσούρισμα, για βουτιά, έχει και για 33μ.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:23:35 πμ »
Αν μία ΕΤΑ 2824 κοστίζει 50 τότε η νέα μηχανή θα τους κοστίζει 1000.

Για όποιον του φαίνεται υπερβολική η μηχανή υπάρχει και το μοντέλο με την 2824 ή και τα Βαθυσκάφη 100 που 'ναι ακόμη φθηνότερα.

Επίσης υπάρχουν και αδιάβροχες θήκες για κινητά τηλέφωνα.

Δημήτρη ούτε η 2824 στοιχίζει 50 ούτε η νέα 1000 και νομίζω ότι τα AQUADIVE ποιοτικά αξίζουν! Σε κάθε περίπτωση ευτυχώς υπάρχουν και άλλες εκδόσεις με "λογικότερες" κατά τη γνώμη μου μηχανές/τιμές που μπορεί κάποιος να αγοράσει και να χαρεί όπως έχεις κάνει κι εσύ!

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:24:36 πμ »
Για καποιον που ψαχνει σοβαρο καταδυτικο με hi end μηχανουλα απο εταιρεια με ενδοξο καταδυτικο παρελθον το ρολοι ειναι σχεδον ευκαιρια , desk divers και κολυμβητες των ρηχων νερων δεν θα το εκτιμησουν , ακομα και τα φραγκα να εχουν ,θα πανε σε σιγουρακια που θα τα αναγνωρισει με ευκολια ο ασχετος με ρολογια περιγυρος τους .

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:32:04 πμ »
Για καποιον που ψαχνει σοβαρο καταδυτικο με hi end μηχανουλα απο εταιρεια με ενδοξο καταδυτικο παρελθον το ρολοι ειναι σχεδον ευκαιρια , desk divers και κολυμβητες των ρηχων νερων δεν θα το εκτιμησουν , ακομα και τα φραγκα να εχουν ,θα πανε σε σιγουρακια που θα τα αναγνωρισει με ευκολια ο ασχετος με ρολογια περιγυρος τους .

Ώπα ρε μεγάλε ... πολυ χοντρά μας τα κόβεις! Μιας και είναι ευκαιρία αγόρασε ένα να το θαυμάσουμε κι εμείς!
Χα χα χα

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:40:03 πμ »
Ευκαιρία στα λεφτά που ζητάει με hi-end μηχανή in-house και από τη νο1 εταιρία που κατασκευάζει ακόμη και τη superluminova για τα καταδυτικά της είναι αυτό:



Και ο περίγυρος ξέρεις τι λέει γι'αυτό έτσι! Καλό μωρέ το Seikaki σου ...
Που να 'ξεραν οι άσχετοι ...

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:41:37 πμ »
Για καποιον που ψαχνει σοβαρο καταδυτικο με hi end μηχανουλα απο εταιρεια με ενδοξο καταδυτικο παρελθον το ρολοι ειναι σχεδον ευκαιρια
Τόσο μεγάλη ευκαιρία που αρχίζω να πιστεύω ότι έχουν κάνει λάθος στο ποσό εκεί στην Aquadive.
Πάρτε το τώρα που προλαβαίνετε πριν το πάρουν χαμπάρι και το διορθώσουν.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:43:29 πμ »
Μιλάς για γούστο κι όχι αν τα αξίζει τα λεφτά του.
δεν μιλαω γενικα για γουστο. μια φορα το ειπα. και το ειπα επειδη για μενα ξεκαθαρα δεν τα αξιζει τα λεφτα του μιας και εχει feature (ειδικη μηχανη με 5 μερες reserve) που ειναι αχρηστο τελειως για τη χρηστικοτητα του ρολου του. αποψη μου ειναι βασικα. δεν ειναι απαραιτητα σωστη η' αποδεκτη
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:49:43 πμ »
δεν μιλαω γενικα για γουστο. μια φορα το ειπα. και το ειπα επειδη για μενα ξεκαθαρα δεν τα αξιζει τα λεφτα του μιας και εχει feature (ειδικη μηχανη με 5 μερες reserve) που ειναι αχρηστο τελειως για τη χρηστικοτητα του ρολου του. αποψη μου ειναι βασικα. δεν ειναι απαραιτητα σωστη η' αποδεκτη

Ρε συ Θοδωρή, επειδή είναι καταδυτικό τότε να δείχνει μόνο τα 10λεπτα των καταδύσεων, για ημ/νια ούτε λόγος.
Σε όλα τα ρολόγια μια αυτοδυναμία 5 ημερών είναι τέλεια συνθήκη. Επειδή είναι κάποιο ρολόι καταδυτικό δε σημαίνει ότι δε φοριέται και στην υπόλοιπη ζωή.

Ο Δημήτρης τι λέει; οτι ένα ρολόι με τέτοια επεξεργασμένη μηχανή (δεν έχω καταλάβει αν είναι in-house) και τέτοιες προδιαγραφές είναι vfm σε αυτά τα λεφτά. Δεν είπε κανείς ότι είναι λίγα τα λεφτά, πολλά είναι. Οταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις καλό είναι να γίνονται συγκρίσεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά των ρολογιών καθώς και στο back-up της εταιρίας (πχ. θα υπάρχει aquadive μεθαύριο;).

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:58:59 πμ »
Ρε συ Θοδωρή, επειδή είναι καταδυτικό τότε να δείχνει μόνο τα 10λεπτα των καταδύσεων, για ημ/νια ούτε λόγος.
Σε όλα τα ρολόγια μια αυτοδυναμία 5 ημερών είναι τέλεια συνθήκη. Επειδή είναι κάποιο ρολόι καταδυτικό δε σημαίνει ότι δε φοριέται και στην υπόλοιπη ζωή.

Ο Δημήτρης τι λέει; οτι ένα ρολόι με τέτοια επεξεργασμένη μηχανή (δεν έχω καταλάβει αν είναι in-house) και τέτοιες προδιαγραφές είναι vfm σε αυτά τα λεφτά. Δεν είπε κανείς ότι είναι λίγα τα λεφτά, πολλά είναι. Οταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις καλό είναι να γίνονται συγκρίσεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά των ρολογιών καθώς και στο back-up της εταιρίας (πχ. θα υπάρχει aquadive μεθαύριο;).

Και το minute repeater complication είναι εξαιρετικό αλλά δεν το είδα σε κάποιο diver!
Σε ότι αφορά το θέμα για το υπόβαθρο μιας εταιρίας έχω να πω ότι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ανάμεσα σε εταιρίες που κατασκευάζουν μέχρι την τελευταία βίδα το ρολόι τους (π.χ. SEIKO, ROLEX) και έχουν ιστορία, υπόβαθρο, υποστήριξη κτλ και σε εταιρίες που χρησιμοποιούν κάποιο ιστορικό όνομα και συνθέτουν ρολόγια από υλικά που άλλοι κατασκευάζουν!

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:03:57 πμ »
δεν μιλαω γενικα για γουστο. μια φορα το ειπα. και το ειπα επειδη για μενα ξεκαθαρα δεν τα αξιζει τα λεφτα του μιας και εχει feature (ειδικη μηχανη με 5 μερες reserve) που ειναι αχρηστο τελειως για τη χρηστικοτητα του ρολου του. αποψη μου ειναι βασικα. δεν ειναι απαραιτητα σωστη η' αποδεκτη

Συνονόματε Θοδωρή, τα άχρηστα χαρακτηριστικά των ρολογιών είναι που μας κάνουν να είμαστε εδώ. Τα άχρηστα 600μ του Χέλσον σου, η άχρηστη GS μηχανή του ΜΜ300 του Νίκου, το άχρηστο περλάζ, η άχρηστη 8μερη του Χάρη κλπ.

Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:06:32 πμ »
Και το minute repeater complication είναι εξαιρετικό αλλά δεν το είδα σε κάποιο diver!
Σε ότι αφορά το θέμα για το υπόβαθρο μιας εταιρίας έχω να πω ότι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ανάμεσα σε εταιρίες που κατασκευάζουν μέχρι την τελευταία βίδα το ρολόι τους (π.χ. SEIKO, ROLEX) και έχουν ιστορία, υπόβαθρο, υποστήριξη κτλ και σε εταιρίες που χρησιμοποιούν κάποιο ιστορικό όνομα και συνθέτουν ρολόγια από υλικά που άλλοι κατασκευάζουν!

Ρε παιδιά, δεν μπορεί να γίνει συζήτηση έτσι. Τι σχέση έχει το minute repeater με το θέμα μας; Αμα το πάμε έτσι μόνο panerai θα έπρεπε να φοράνε όλοι οι δύτες για καταδυτικά, λεπτά και ώρες, τελείωσε.
Για να γίνει συζήτηση πρέπει να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε τεχνικά χαρακτηριστικά, θετικά και αρνητικά. Οσο δενξ την κάνει κάποιος, δεν μπορεί να έχει άποψη παρά μόνο αισθητική. Εγώ που βαριέμαι να συγκρίνω το λέω, δεν έχω άποψη.
Το δεύτερο επιχείρημα το καταλαβαίνω, κι εγώ θα εμπιστευόμουν περισσότερο τη seiko από την aquadive.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:06:46 πμ »
Συνονόματε Θοδωρή, τα άχρηστα χαρακτηριστικά των ρολογιών είναι που μας κάνουν να είμαστε εδώ. Τα άχρηστα 600μ του Χέλσον σου, η άχρηστη GS μηχανή του ΜΜ300 του Νίκου, το άχρηστο περλάζ, η άχρηστη 8μερη του Χάρη κλπ.

Δημήτρης

μα δεν πληρωσα τοσο βρε συ για το helson. ουτε για τα χαρακτηριστικα του, αλλα γιατι μου αρεσε πολυ και το βρηκα ιδιαιτερο και σε καλη τιμη για αυτα που παρεχει. αν ειχε 2000 ευρω η' 1500 ουτε που θα το αγγιζα.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:07:58 πμ »
μα δεν πληρωσα τοσο βρε συ για το helson. ουτε για τα χαρακτηριστικα του, αλλα γιατι μου αρεσε πολυ και το βρηκα ιδιαιτερο και σε καλη τιμη για αυτα που παρεχει. αν ειχε 2000 ευρω η' 1500 ουτε που θα το αγγιζα.

Τι παρέχει και είναι σε καλή τιμή;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:10:01 πμ »
Τι παρέχει και είναι σε καλή τιμή;

καρποχρονο ρε συ. διαφορετικη εικονα, στιβαρο, γραφει στον καρπο εξαιρετικα, rubber και mesh τελεια κοκ. και το πηρα used σαν καινουριο στα μισα λεφτα (θενξ στελιο btw για την αψογη πωληση).
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Aquadive
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:11:40 πμ »
και επειδη βρε παιδια πολυ συζητηση κανουμε.

ποσοι αν ειχατε 3χιλιαρικα για πεταμα θα τα δινατε για αυτο το ρολοι? απλη ερωτηση. οχι υστερημα. για πεταμα 3χιλ. ποσοι θα τα δινατε? ας μου απαντησει καποιος
Γαυρος οπαδος....