Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Ασφάλεια αγορών από άγνωστο ιδιώτη πωλητή μέσω Internet

Αποστολέας Θέμα: Ασφάλεια αγορών από άγνωστο ιδιώτη πωλητή μέσω Internet  (Αναγνώστηκε 2410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

• 38mm case
    • Προφίλ
Ίσως έχει συζητηθεί ήδη το θέμα αλλά δε το βρήκα. Ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του φόρουμ τι μέτρα ασφαλείας παίρνουν όταν αγοράζουν ρολόγια από άγνωστους ιδιώτες μέσω Internet.

Φαντάζομαι ότι κάποιοι θα πουν ότι αγοράζουν μόνο από γνωστούς συν-φορουμίτες με τους οποίους έχουν πιει και 5 ούζα. Καλό αυτό, αλλά πολύ περιοριστικό (πουλάει κανείς patek 3919 σε καλή κατάσταση και λογική τιμή;). Στα διάφορα market places και fora υπάρχουν πολύ περισσότερα ρολόγια και σε καλύτερες τιμές από αυτά που μπορούμε να βρούμε μέσω γνωστών. Έχω αγοράσει ήδη από dealer στην Ιταλία χωρίς πρόβλημα. Έιχα πρώτα πάρει σύσταση από άλλο Ιταλό dealer που γνωρίζω προσωπικά + ο εν λόγο dealer έχει και επιβεβαιωμένο κατάστημα σε πόλη της Ιταλίας. Εύκολη περίπτωση.

Επίσης, έχω πουλήσει (μέσω ad στο chrono24) δικό μου ρολόι σε άλλο ιδιώτη στο Βέλγιο. Ο αγοραστής ήταν πολύ άνετος, του έστειλα φωτογραφίες και κάναμε και ένα skype conf για να δει το ρολόι και εμένα. Όπως μου είπε είχε δει το προφίλ μου στο Linkedin και την προσωπική μου σελίδα στην εταιρία που εργάζομαι και δεν είχε καμία αμφιβολία. Μου έστειλε τα χρήματα με τραπεζική εντολή και με το που τα έλαβα του έστειλα το ρολόι.
Όλα καλά, αλλά τι γίνεται όταν κάποιος δεν έχει σελίδα ή όταν ο αγοραστής είναι λίγο πιο καχύποπτος (όπως οι περισσότεροι Έλληνες); Το επόμενο περιστατικό δικαιολογεί κάμποση καχυποψία.

Πριν μερικού μήνες έκανα το ΛΑΘΟΣ να ποστάρω ένα WTB (Want To Buy) σε διάφορα fora για ένα συγκεκριμένο AP που έψαχνα. Τέτοια ποστς τραβάνε τους διάφορους scammers όπως τραβάει το αίμα τον καρχαρία. Μου εμφανίστηκε κάποιος πωλητής από Αγγλία με το ρολόι που ήθελα σε πολύ καλή τιμή (πιστευτή όμως). Αφού έλεγξα τις φωτογραφίες ζήτησα συστάσεις και ο τύπος με παρέπεμψε σε γνωστό φόρουμ για Panerai όπου όντως υπήρχαν πολλαπλές συστάσεις για επιτυχείς αγοραπωλησίες με το συγκεκριμένο χρήστη. Σε κάποιο σημείο πρόσεξα ότι πολλοί χρήστες αναφέρονταν στον συγκεκριμένο ως "ο γιατρός". Πήγα λοιπόν στο LinkedIn και έψαξα για γιατρούς με το συγκεκριμένο όνομα (σημείωση, αρχικά είχα ψάξει αλλά έβγαιναν πάρα πολλά αποτελέσματα με το ίδιο όνομα). Όντως βρέθηκε μοναδικό LinkedIn προφιλ με το συγκεκριμένο όνομα  και ιδιότητα γιατρού. Η έκπληξη βέβαια ήταν ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος ζούσε στη Pennsylvania και όχι στην Αγγλία.

Μου χτύπησαν αμέσως 100 καμπανάκια και έγραψα σε έναν από τους χρήστες που έδιναν σύσταση ο οποίος επιβεβαίωσε το χρήστη γιατρό και μου έδωσε και το email του. Το συγκεκριμένο email ήταν διαφορετικό από αυτό από το οποίο έλαβα την αρχική προσφορά. Μη τα πολυλογώ, ήταν κλασική περίπτωση identity hijacking. Ο απατεώνας (βαριά ανατολικο-ευρωπαική προφορά, απόκρυψη αριθμού κλήσης, "στείλε στον τραπεζικό της γραμματέως μου", "δανεισμένες" φωτό από παλιότερη καταχώρηση από άλλο πωλητή) απλά εντόπισε έναν ευυπόληπτο φορουμίτη και έφτιαξε ένα email που έμοιαζε να ανήκει στον πρώτο και όποιος τσιμπήσει. Τέτοια περιστατικά υπάρχουν πολλά. Δείτε εδώ: http://forums.watchnet.com/index.php?t=threadt&frm_id=87

Η ερώτηση λοιπόν είναι αν έχετε κάποιες ιδέες για το πως μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει την πραγματική ταυτότητα κάποιου online ιδιώτη πωλητή. Αρκεί πχ αντίγραφο ταξιδιωτικού εγγράφου και σταθερό τηλέφωνο. Είχε κανείς αντίστοιχες εμπειρίες.

Ευχαριστώ και sorry για το long post αλλά νομίζω ότι το θέμα είναι ενδιαφέρον.

Φιλικά
-- Νίκος 

Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος afnios

• 48mm case
    • Προφίλ
Απ: Ασφάλεια αγορών από άγνωστο ιδιώτη πωλητή μέσω Internet
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2013, 04:05:37 μμ »
Νικο σε καταλαβαινω απολυτα,δυστυχως για τις ανησυχιες σου,που ειναι και δικες μας,δεν υπαρχει συνταγη επιτυχιας,γκουγκλαρεις,λινκενταρεις,ρωτας φιλους,αλλα οσα και να κανεις τιποτα δεν σου εξασφαλιζει μια 100% επιτυχη συναλλαγη.Εαν λοιπον δεν αισθανεσαι σιγουρια με καποιον πωλητη πολυ απλα απεφυγε τον,καλυτερα μετανοιωμενος παρα χαμενος.Βεβαια,και σε πιο ακριβα ρολογια,ενα f2f  ειναι μια αξιοπιστη και σιγουρη λυση,μην λυπηθεις ενα αεροπορικο εισιτηριο αξιας 500-600 ευρω,σε γλυτωνει απο παρα πολλους μπελαδες.Ποτε ομως σε σκοτεινα η περιεργα μερη,ξερεις.
Μιχαλης
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

• 46mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:03:54 μμ »
Παλι καλα που το εψαξες το θεμα αλλιως τωρα θα μας εγραφες πως εχασες τα λεφτουδακια σου.
Γενικα εγω ειμαι επιφυλακτικος αν κ δεν εχω αγορασει ποτε απο αλλη χωρα κτλ γιατι εκτος ευρωπης πχ αμερικη που εχει καλες τιμες και το δολαριο δεν ξερω τι παιζει με τους φορους τελωνειου κτλ ενω απο Ευρωπη νομιζω δεν υπαρχει λογος να αγορασεις εκτος Ελλαδος αφου οι τιμες στην Ελλαδα ειναι τοπ. Τωρα αν ψαχνεις κατι πολυ ειδικο και σπανιο .... ισως η καλυτερη λυση ειναι ο συνδιασμος ταξιδιου και αγορας ρολογιου. Εδω αν δεις το chrono24 που ειναι απο τα μεγαλυτερα μετα το ebay για αγορες ρολογιων σε καθε γωνια του site του λεει οτι δεν εχει καμια ευθυνη για το αν τελικα ο πωλητης βγει μουφα κτλ.. Ακομα και στους πωλητες που εχουν το σηματακι οτι τους διαλεξαν κ οτι οντως εχουν αληθινα στοιχεία αν πατησεις πανω δεν σου λεει οτι πχ εγγυόμαστε οτι ειναι καλος και έντιμος αλλα αντιθετα σου λεει οτι ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ δεν εχουμε αντιληφθεί καποια μαμουνια του. Δηλαδη αυριο ή μεθαυριο ακομα κ αυτος μπορει να κανει.
Αρα οπως καταλαβες υπαρχουν παντα τα ρισκα..

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:18:31 μμ »
Παλι καλα που το εψαξες το θεμα αλλιως τωρα θα μας εγραφες πως εχασες τα λεφτουδακια σου.
Γενικα εγω ειμαι επιφυλακτικος αν κ δεν εχω αγορασει ποτε απο αλλη χωρα κτλ γιατι εκτος ευρωπης πχ αμερικη που εχει καλες τιμες και το δολαριο δεν ξερω τι παιζει με τους φορους τελωνειου κτλ ενω απο Ευρωπη νομιζω δεν υπαρχει λογος να αγορασεις εκτος Ελλαδος αφου οι τιμες στην Ελλαδα ειναι τοπ. Τωρα αν ψαχνεις κατι πολυ ειδικο και σπανιο .... ισως η καλυτερη λυση ειναι ο συνδιασμος ταξιδιου και αγορας ρολογιου. Εδω αν δεις το chrono24 που ειναι απο τα μεγαλυτερα μετα το ebay για αγορες ρολογιων σε καθε γωνια του site του λεει οτι δεν εχει καμια ευθυνη για το αν τελικα ο πωλητης βγει μουφα κτλ.. Ακομα και στους πωλητες που εχουν το σηματακι οτι τους διαλεξαν κ οτι οντως εχουν αληθινα στοιχεία αν πατησεις πανω δεν σου λεει οτι πχ εγγυόμαστε οτι ειναι καλος και έντιμος αλλα αντιθετα σου λεει οτι ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ δεν εχουμε αντιληφθεί καποια μαμουνια του. Δηλαδη αυριο ή μεθαυριο ακομα κ αυτος μπορει να κανει.
Αρα οπως καταλαβες υπαρχουν παντα τα ρισκα..

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εκτός Ευρώπης το ξεχνάμε λόγω τελωνείου. Ένας φίλος στην Ισπανία κάηκε με ένα Speedy. Πλήρωσε 18% ΦΠΑ + καμιά 100αρια ακόμα έξοδα εκτελωνισμού + καθυστέρηση. Για την Ελλάδα δε συμφωνώ. Ιταλία, Γερμανία, Ισπανία έχουν πολύ μεγαλύτερες αγορές. Το ταξίδι έχει νόημα αν πάρεις κάτι ακριβό (πάνω απο 10κ). Δεν είναι μόνο τα έξοδα αλλά και ο χρόνος. Άσε που είναι και επικίνδυνο. Έχουν συμβεί διάφορα. Εγώ συνάντησα κάποια στιγμή ένα άτομο εδώ στη Βαρκελώνη που για κάποιους λόγους μου κίνησε υποψίες. Παρουσιάζονταν ως mega collector και εμφανίστηκε με λάθος ρολόι. Μου πέρασε από το μυαλό οτί μπορεί να σε παρακολουθούν μετά για να δουν που μένεις ...

Να μια ερώτηση. Εντός ΕΕ, αν έχει απόδειξη τα εμαιλς και επιβεβαιωμένη ταυτότητα, διαβατήριο κτλ, τι δυνατότητες έχεις αν κάποιος σε κοροϊδέψει. Αρκούν αυτά για μήνυση;   
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

• 46mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:33:21 μμ »
θα θελει να μπει στην μεση υπηρεσία διαδικτυακού εγκλήματος να βρουν ip απο το εμαιλ να ζητησουν συνεργασια με την εταιρεια παροχης των εμαιλς γιατι ανετα κανει καποιος εμαιλ με ψευτικα στοιχεια, μετα η πληρωμη πρεπει να γινει σε κανονικο λογαριασμο καταθεσης και οχι ηλεκτρονικα πορτοφολια moneybooker ktl και  στο τελος να κανεις κ τον σταυρο σου , χανεις και χρονο κ ψυχικη ηρεμια και χρημα και παλι στο τελος δεν εισαι κ σιγουρος για το αποτελεσμα. Επιβεβαιωμενη ταυτοτητα πως θα εχεις ή διαβατηριο? Θα στο στειλει με εμαιλ φωτογραφια ? Και εκει παλι το Photoshop εχει παρει φωτια ασε που δεν εχεις επαφη πως ειανι η ταυτοτητα αν ειναι απο μια χωρα που δεν εχεις κ μεγαλη σχεση.
Αυτο που λες πως ειναι επικινδυνο η απο κοντα επαφη ειναι μεγαλη αληθεια, γενικα ειναι δυσκολο το αθλημα. Μονο αν εχεις 1-2 πωλητες που τους παρακολουθεις χρονια σε γνωστα site και που εχεις φιλους που αγορασαν απο αυτους κ βλεπεις feedbacks απο χρηστες πραγματικα ενεργους κτλ  Ετσι στο ασχετο απο καποιον που τον γνωρισες χθες το βλεπω πολυ επιφοβο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 04:56:58 μμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 08:19:54 μμ »
Επανέρχομαι δριμύτερος στο θέμα. Δείτε το νέο ποστ μου http://www.mywatch.gr/index.php/topic,18759.0.html