Αποστολέας Θέμα: Καταραμένη Θάλασσα  (Αναγνώστηκε 48679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Καταραμένη Θάλασσα
« στις: Ιούλιος 15, 2013, 08:57:50 μμ »
Διακοπές χωρίς Reverso  :-\






Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:19:08 μμ »
Εμένα πάλι πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη, περιμένοντας να δω ποιο ρολόι πήρε θαλασσινό νερό  :o  :o  :o

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:35:31 μμ »
Χτύπα ξύλο  :'( To AP και το Reverso δεν πλησιάζουν νερό. Είναι απογοητευτικό πάντως ότι από καλά ρολόγια μόνο Rolex, Omega, και Panerai κολυμπάνε (ok και μερικά divers eg jlc). Αναρωτιούνται μετά μερικοί (watch) snobs γιατί ο κοσμός προτιμάει Rolex αντί για Patek, Audemars, JLC, Breguet, Vacheron, etc. Τι να τα κάνεις αν τρέμεις να πλύνεις τα χέρια σου; 
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:10:32 πμ »
Υπάρχουν και ορισμένα από τα Υψηλά που κολυμπάνε όπως AP Diver, PP 5710 και μπορείς να τα συνδυάσεις αν θες και τα δύο.
Αλλά και πάλι ποιος ο λόγος να πάρεις ένα καλό ακριβό στην παραλία,  ότι μάρκα και να είναι, αδιάβροχο ή όχι;
Για μένα κανένας.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:48:22 πμ »
Είναι αδιάβροχο το nautilus; Νόμιζα ότι είναι 50μ και αυτό. Το ζητούμενο είναι πια ρολόγια είναι πραγματικά all around δηλαδή πας ταξίδι με μόνο ένα και στέκει παντού χωρίς να χρειάζεται να το βγάλεις. Ταξιδεύω αρκετά και το μόνο που με καλύπτει είναι το explorer ii. Θα ήθελα και ένα δεύτερο αλλά απο ότι φαίνεται το Rolex είναι μονόδρομος. Όσες φορές κλειδώνω ρολόγια σε ξενοδοχεία η ακόμα χειρότερα στο αυτοκίνητο η σε locker γυμναστηρίου υποφέρω 😥
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:55:53 πμ »
5711 εννοούσα και είναι αδιάβροχο στα  120 μέτρα.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2013, 01:10:37 πμ »
Αυτά που έχω δει είναι στα 60μ ίσως να έχουν βγάλει και με screwed down crown για να παει 100+. Σε παραλίες πάντως βλέπω μόνο rolex και panerai. Έχετε δει ποτέ κάτι άλλο πχ royal oak offshore, hublot etc?
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:52:18 πμ »
Εχεις δικιο,κυριως αυτα βλεπεις,αντε και κανενα omega.
Το θεμα ομως ειναι αυτο που ειπε κι ο Πανος:υπαρχει λογος να κουβαλας στις παραλιες και στη θαλασσα ,ενα τετοιο καλο ρολοι;
Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οχι!!
Υπαρχουν τοσα αλλα ρολογια που χαιρονται το νερο και την αμμο :)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2013, 09:02:41 πμ »
Ενα submariner νομιζω οτι θα σε καλυπτε 100%

Καταλαβαινω οτι εχοντας τα ρολογια που εχεις, το να παρεις ενα σεικο, ισως να μην σου ακουγεται και πολυ δελεαστικο.

Ενα second-hand submariner ειναι οτι πρεπει για να σου καλυψει το κενο
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2013, 09:59:20 πμ »
. Σε παραλίες πάντως βλέπω μόνο rolex και panerai. Έχετε δει ποτέ κάτι άλλο πχ royal oak offshore, hublot etc?
Αυτά γενικά δε τα βλέπεις τόσο συχνά,κάνουν και 3-4 φορές πάνω  :) .Δεν κυκλοφορούν τόσο πολλά όσο τα ρολεξ.Ένα roo diver μια χαρά είναι για την παραλία.

Αλλά και πάλι ποιος ο λόγος να πάρεις ένα καλό ακριβό στην παραλία,  ότι μάρκα και να είναι, αδιάβροχο ή όχι;
Για μένα κανένας.
Απόλυτα σεβαστό και κατανοητό αυτό που λες Πάνο,αλλά εγώ το προσεγγίζω αλλιώς..Ποιός ο λόγος να δώσω 4-5-6 χιλιάρικα για ένα σπορ ρολόι τύπου ρόλεξ-πανεραι κτλπ που εκτός των άλλων έχω δώσει αυτά τα λεφτά και για μια ποιότητα κατασκευής που έχουν αν είναι να τους συμπεριφέρομαι σαν να φοράω κάτι που με το παραμικρό θα χαλάσει.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:22:27 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με Argo. Όταν παίρνεις sport watch το παίρνεις για συγκεκριμένο λόγο - να μπορείς να το έχεις πάνω σου ανεξαρτήτως δραστηριότητας. Το rolex είναι μονόδρομος. Ίσως ένα subi η datejust. Είναι πάντως κατάντια για τις άλλες εταιρίες να έχουν αφήσει το συγκεκριμένο segment αποκλειστικά στη Rolex. Τα 100μ έπρεπε να ειναι στανταρντ για όλα τα καλά ρολόγια
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:31:22 πμ »
Όταν παίρνεις sport watch το παίρνεις για συγκεκριμένο λόγο - να μπορείς να το έχεις πάνω σου ανεξαρτήτως δραστηριότητας...
Ακριβώς!!Και εκεί οφείλεται και η επιτυχία της rolex και αυτό πληρώνεις στη τελική.Στο ότι είναι ρολόγια για μια ζωή φορώντας τα 24/7...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:55:04 πμ »
Αυτά γενικά δε τα βλέπεις τόσο συχνά,κάνουν και 3-4 φορές πάνω  :) .Δεν κυκλοφορούν τόσο πολλά όσο τα ρολεξ.Ένα roo diver μια χαρά είναι για την παραλία.Απόλυτα σεβαστό και κατανοητό αυτό που λες Πάνο,αλλά εγώ το προσεγγίζω αλλιώς..Ποιός ο λόγος να δώσω 4-5-6 χιλιάρικα για ένα σπορ ρολόι τύπου ρόλεξ-πανεραι κτλπ που εκτός των άλλων έχω δώσει αυτά τα λεφτά και για μια ποιότητα κατασκευής που έχουν αν είναι να τους συμπεριφέρομαι σαν να φοράω κάτι που με το παραμικρό θα χαλάσει.

Ειναι ο ιδιος λογος Βσιλη μου,που αγοραζεις ενα καλο σπορ αυτοκινητο και δεν το βαζεις καθημερινα στις πιστες,γιατι καταπονειται.
Η ενα καλο ακριβο τζιπ,δεν το σπας καθημερινα στα κατσαβραχα,παρ οτι σου δινει τη δυνατοτητα της off road κυκλοφοριας.
Νομιζω οτι η λογικη πληρωνω κατι ακριβο,με συγκεκριμενες ιδιοτητες και δυνατοτητες,εχει να κανει και με τη σκεψη οτι ''μπορεις'' να το χρησιμοποιησεις και με αυτον τον ''σκληρο'' τροπο,χωρις ομως να υπαρχει λογος να το κανεις καθημερινα!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2013, 11:08:02 πμ »
Νομιζω οτι η λογικη πληρωνω κατι ακριβο,με συγκεκριμενες ιδιοτητες και δυνατοτητες,εχει να κανει και με τη σκεψη οτι ''μπορεις'' να το χρησιμοποιησεις και με αυτον τον ''σκληρο'' τροπο,χωρις ομως να υπαρχει λογος να το κανεις καθημερινα!!

Μα δε μιλάμε για extreme πράγματα εδώ. 1-2 εβδομάδες διακοπές με μια βουτιά κάθε 1 ώρα για να δροσιστούμε. Είναι κρίμα να μη μπορεις να φορέσεις το "sport" κατα τα άλλα ρολόι σου. Έιναι σαν να έχεις Range Rover και να το αφήνεις για να μπείς σε Datsun για να διασχύσεις 3km αγροτικό δρόμο.   
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2013, 11:37:37 πμ »


η καλυτερη λυση ειναι να βρεις ενα ωραιο καταδυτικο, ειτε αυτο λεγεται submariner ειτε οτιδηποτε αλλο θεωρεις καλο και να το εχεις για τις διακοπες σου και τα μπανια σου.

Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:13:37 μμ »

η καλυτερη λυση ειναι να βρεις ενα ωραιο καταδυτικο, ειτε αυτο λεγεται submariner ειτε οτιδηποτε αλλο θεωρεις καλο και να το εχεις για τις διακοπες σου και τα μπανια σου.

Αυτό είναι το πρόβλημα Στράτο, δεν υπάρχει κάτι ανάμεσα σε 50μ και 300μ (diver). Δηλάδη πρέπει να προσέχεισ όταν πλένεις τα χέρια σου ή παίρνεις ρολόι για καταδρομικές επιχειρήσεις. Γιατί να μην υπάρχουν περισσότερες επιλογές για τον απλό τύπο της μπύρας και του φραπέ που απλά βουτάει κάθε ώρα για δροσιά χώρις να το παίζει Cousteau η Commando. Από την άλλη μπορεί να θέλει να βάλει το βράδυ κανα πουκαμισάκι η και σακάκι οπότε τα τεράστια divers δε βολεύουν. Θα σχεδιάσω κανα ρολόι μου φαίνεται και ψάχνω για επενδυτές  :)   
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:24:24 μμ »
Αυτό είναι το πρόβλημα Στράτο, δεν υπάρχει κάτι ανάμεσα σε 50μ και 300μ (diver). Δηλάδη πρέπει να προσέχεισ όταν πλένεις τα χέρια σου ή παίρνεις ρολόι για καταδρομικές επιχειρήσεις. Γιατί να μην υπάρχουν περισσότερες επιλογές για τον απλό τύπο της μπύρας και του φραπέ που απλά βουτάει κάθε ώρα για δροσιά χώρις να το παίζει Cousteau η Commando. Από την άλλη μπορεί να θέλει να βάλει το βράδυ κανα πουκαμισάκι η και σακάκι οπότε τα τεράστια divers δε βολεύουν. Θα σχεδιάσω κανα ρολόι μου φαίνεται και ψάχνω για επενδυτές  :)


ειμαι πολυ υπερ των μικρων ρολογιων.

δυστυχως ομως δε γινεται να τα εχεις ολα.


πιστευω πως οταν αγοραζες, ηξερες πολυ καλα τι αγοραζεις.
απλως επελεξες την κομψοτητα απο τη μοδα της εποχης.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:30:17 μμ »

ειμαι πολυ υπερ των μικρων ρολογιων.

δυστυχως ομως δε γινεται να τα εχεις ολα.


πιστευω πως οταν αγοραζες, ηξερες πολυ καλα τι αγοραζεις.
απλως επελεξες την κομψοτητα απο τη μοδα της εποχης.

Σίγουρα ήξερα τι αγόραζα. Δε μετανοιώνω για κανένα από τα 2. Αυτο που λέω είναι ότι υπάρχει αγορά για ρολόγια στα 39-40μμ διάμετρο και water resistence στα 100μ, πχ, όπως το Explorer II.
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 16, 2013, 02:50:14 μμ »
Η ενα καλο ακριβο τζιπ,δεν το σπας καθημερινα στα κατσαβραχα,παρ οτι σου δινει τη δυνατοτητα της off road κυκλοφοριας.

Σπύρο τώρα που ανέφερες για ακριβά τζιπ έχω στο μυαλό μου περιστατικά κάποιων με τζιπάρες που είχαν κοντέψει να πέσουν πάνω μου γιατί βγήκαν στο αντίθετο ρεύμα προκειμένου να αποφύγουν τη λακουβίτσα που είχαν στο δρόμο τους..... :)
Το ίδιο περίεργο μου φαίνεται και κάποιος να μη βουτάει το submariner του έστω και για το κλασικό πλατσούρισμα των 5 λέπτων που κάνουμε όλοι μας στην παραλία ,ας μη πάμε τη συζήτηση στις καταδύσεις για να ενισχύσουμε την άποψη του δε βουτάω το καλό ρολόι αναφέροντας τα dive computer σαν επιχείρημα.Μέχρι πρόσφατα όποτε έβλεπα κάποιον να βγάζει το ρολόι του πριν βουτήξει το πρώτο πράγμα που σκεπτόμουν ήταν ότι είναι ρέπλικα.Ειλικρινά δε μπορούσα να σκεφτώ ότι απλώς δε βρέχει το sub του για παράδειγμα αλλά πλέον σέβομαι απόλυτα και κάποιον που δε το κάνει αφού έτσι αισθάνεται πιο άνετα...Εγώ από την άλλη αν δε βούταγα το aquatimer μου θα αισθανόμουν ότι πέταξα τα λεφτά μου για να το αγοράσω...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Καταραμένη Θάλασσα
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 16, 2013, 03:35:18 μμ »
Σπύρο τώρα που ανέφερες για ακριβά τζιπ έχω στο μυαλό μου περιστατικά κάποιων με τζιπάρες που είχαν κοντέψει να πέσουν πάνω μου γιατί βγήκαν στο αντίθετο ρεύμα προκειμένου να αποφύγουν τη λακουβίτσα που είχαν στο δρόμο τους..... :)
Το ίδιο περίεργο μου φαίνεται και κάποιος να μη βουτάει το submariner του έστω και για το κλασικό πλατσούρισμα των 5 λέπτων που κάνουμε όλοι μας στην παραλία ,ας μη πάμε τη συζήτηση στις καταδύσεις για να ενισχύσουμε την άποψη του δε βουτάω το καλό ρολόι αναφέροντας τα dive computer σαν επιχείρημα.Μέχρι πρόσφατα όποτε έβλεπα κάποιον να βγάζει το ρολόι του πριν βουτήξει το πρώτο πράγμα που σκεπτόμουν ήταν ότι είναι ρέπλικα.Ειλικρινά δε μπορούσα να σκεφτώ ότι απλώς δε βρέχει το sub του για παράδειγμα αλλά πλέον σέβομαι απόλυτα και κάποιον που δε το κάνει αφού έτσι αισθάνεται πιο άνετα...Εγώ από την άλλη αν δε βούταγα το aquatimer μου θα αισθανόμουν ότι πέταξα τα λεφτά μου για να το αγοράσω...


Βασίλη το θέμα δεν είναι το βούτηγμα στην θάλασσα και η στεγανότητα του κάθε ρολογιού, αλλά το γεγονός ότι το πακέτο "θάλασσα-παραλία-σχετικές δραστηριότητες" είναι εχθρικό περιβάλλον για το ρολόι, if you know what i mean  ;)

Ξαπλώστρες, πετσέτες, λάδια, βότσαλα, ομπρέλες, τραπεζάκια, ρακέτες, κροκοδειλάραγμα με τα χέρια να απλώνονται προς κάθε κατεύθυνση ενώ είσαι ξαπλοαραγμένος με το σχετικό ηλιοδοξαπατρί χτύπημα και στη συνέχεια ρακέτες, μπιτς βόλευ για τους αθλητικούς, διακυβεύουν την ακεραιότητα του πανάκριβου μωρού σου.

Για ποιο λόγο να έχω το μυαλό μου στο ρολόι, όταν μπορώ να φοράω το παραλιοbeater μου CITIZEN AQUALAND που του αλλάζω τον αδόξαστο πάνω από 20 χρόνια, δεν χαμπαριάζει Χριστό και εγώ κάνω ότι μου κατέβει στο κεφάλι χωρίς δεύτερη σκέψη;

Τώρα άμα η μόνη σου δραστηριότητα στην παραλία είναι να είσαι μόνιμα αραχτός στην ξαπλώστρα, με μικρά διαλείμματα για βούτηγμα κατεβάσματος θερμοκρασίας και επίσκεψη στο μπαρ για ανεφοδιασμό, μπορείς να πας φορώντας ακόμα και την Daytona χωρίς την παραμικρή έννοια !!   



Ολα τα παραπάνω είχα στο μυαλό όταν έγραφα:

Αλλά και πάλι ποιος ο λόγος να πάρεις ένα καλό ακριβό στην παραλία,  ότι μάρκα και να είναι, αδιάβροχο ή όχι;
Για μένα κανένας.