Αποστολέας Θέμα: VINTAGE ρολογια του παππου! μια εκτιμηση για την αξια τους! εχω πολλα!!!!  (Αναγνώστηκε 22482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Χριστινα ανθρακες ο θησαυρος,τουλαχιστον σε οτι εχει να κανει με αξιες μετρημενες σε χρημα.Σιγουρα ομως η συναισθηματικη αξια πρεπει να ειναι μεγαλη για σενα.
Τωρα γιατι οι βινταζιες ειναι στην μοδα και αρεσουν αυτο ειναι αλλη ιστορια ,χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι δινουν και μεγαλες τιμες για παλαια ρολογια.Βλεπεις,οι μαρκες που παραθετεις δεν ειναι πρωτοκλασατες οπως π.χ. ενα Vacheron ή P.P.
Προσωπικα δεν εκτιμω οτι καποιο αξιζει πανω απο 100-150 ευρω,τα περισσοτερα δε (μπαταριας)δεν αξιζουν ενα δεκαευρω.
Τελος,για να κανουμε και λιγο χιουμορ μιας και εκεινος ο γυρος του κοσμου που ειχες ισως φανταστει οτι θα εκανες πουλωντας τα δεν θα πραγματοποιηθει,θα σου προτεινα μια επισκεψη στο μνημα του παππου,οπου θα του τα ´´χωσεις´´ κανονικα  :P
Χωρις παρεξηγηση
Μιχαλης
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος christina.sou

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
ΧΑΧΑ εκτιμω το black χιουμορ.. το vintage ειναι αποψη τωρα το εκαναν μοδα... εχω παθει πλακα με τη συλλογη που ειχε ο παππους... πολλες ελβετικες μικρες και παλιες εταιριες συγχωνευτηκαν με μεγαλες και πρωτοκλασατες.. τα ρολογια αυτα μετρουν χρονια στους δεικτες τους και ειναι πραγματικα θησαυρος γιατι με ενα καλο σινιαρισμα φοριουνται και εντυπωσιαζουν μιας και δεν κυκλοφορουν πουθενα για πουθενα!  ;D σε ευχαριστω για την αποψη σου φιλε μου!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Καλώς ήρθες στον υπέροχο κόσμο του ρολογιού και μάλιστα του vintage !!!!!
Έτοιμη γνώση (και να υπάρχει) δεν μεταλαμπαδεύεται σε χρόνο adsl download!!!!
Όσο ψάχνεις, τόσο θα βρίσκεις και θα πορώνεσαι και σταματημό δεν θα έχεις!!!!
Αν γουστάρεις......... βουρ στον πατσά.
 ;)
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος stavris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
χριστίνα, όπως το είδα εγώ τώρα, το θέμα βρίσκεται στα όρια της φάρσας,
τα ρολόγια που δείχνεις είναι κουάρτζ (δηλαδή μπαταρίας) επιπέδου τηλεμάρκετινγκ,
δεν είναι βιντάζ και δεν έχουν καμμία απολύτως αξία.
(επίσης να ξέρεις όταν βλέπεις ρολόι made in USSR είναι μαιμού, τα αυθεντικά το έγραφαν στα ρώσικα)

(φυσικά αν βρείς καλό αγοραστή μπράβο και με την ευχή μου,
αλλά από εδώ μέσα δεν προβλέπω κανένα)

 
 

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο ακόλουθο site.

http://www.chrono24.com.gr/

Είναι το μεγαλύτερο online site αγοραπωλησιών ρολογιών. Μπορείς να βάλεις τις μάρκες που έχεις στην αναζήτηση, και αν πωλούνται κάποια, θα σου δώσει μια ένδειξη των τιμών που "πιάνουν" στην πιάτσα.

Και μην ξεχνάς ότι το πόσο αξίζει κάτι, εξαρτάται από το πόσο είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάποιος που το θέλει.
Εμείς εδώ κρίνουμε αποκλειστικά ως ωρολογιακή αξία και συμφωνώ με τους προλαλίσαντες, δεν βλέπω κάτι αξίας.

Αν όμως εσύ βρεις κάποια γυναίκα που έλκεται από τη vintage αισθητική και σου πληρώσει υπεραξία για αυτά τα ρολόγια, τότε η γνώμη μας δεν έχει καμία σημασία.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
χριστίνα, όπως το είδα εγώ τώρα, το θέμα βρίσκεται στα όρια της φάρσας,
τα ρολόγια που δείχνεις είναι κουάρτζ (δηλαδή μπαταρίας) επιπέδου τηλεμάρκετινγκ,
δεν είναι βιντάζ και δεν έχουν καμμία απολύτως αξία.
(επίσης να ξέρεις όταν βλέπεις ρολόι made in USSR είναι μαιμού, τα αυθεντικά το έγραφαν στα ρώσικα)

(φυσικά αν βρείς καλό αγοραστή μπράβο και με την ευχή μου,
αλλά από εδώ μέσα δεν προβλέπω κανένα)

Ακριβώς, cccp έπρεπε να γράφει.

Αποσυνδεδεμένος christina.sou

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
επιτελους βρε παιδια δινετε κ καμια σωστη πληροφορια... οι αποψεις του τυπου δωστα για σουβλακια, ειναι φαρσα κλπ ειναι ακρως περιττες και αχρηστες για καποιον που δε γνωριζει αλλα ενδιαφερεται να μαθει! το οτι ειναι καποιο μουφα μαλιστα! να ξερω τι εχω στα χερια μου! για τα μπαταριας ενημερωθηκα πως δεν αξιζουν ως μηχανισμοι καποια ειναι επιχρυσωμενα ομως εκει δεν ξερω τι γινεται με την αξια και θα το ψαξω.. αυτα ομως που κουρδιζονται τα λατρεψα! πειτε μου τωρα αυτα που κουρδιζονται κρατανε χρονια να υποθεσω? χρειαζονται συντηρηση? αν ναι ποσο κοστιζει?

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Πολύ φιλικά, να το πάμε λίγο διαφορετικά; Πόσα λεφτά θα ήθελες να πιάσεις πουλώντας όλα αυτά τα ρολόγια; Δεν με νιάζει το νούμερο, εννοώ πάρα πολλά, πολλά, λίγα, θες απλά να τα ξεφορτωθείς καλύπτοντας βασικές σου καθημερινές ανάγκες ή θά 'θελες να βγάλεις ένα σεβαστό κέρδος; Προφανώς και όσα περισσότερα τόσο καλύτερα, αλλά σκέψου πρώτα το στόχο σου, γιατί όπως είπαν και οι φίλοι τα quartz δεν πιάνουν μια, το επιχρυσωμένο δεν λέει και πολλά πράγματα μιας και δεν είναι ολόχρυσο (κάποιος χρυσοχόος θα μπορούσε να στο εξηγήσει πιο αναλυτικά), το να κάνεις σέρβις στα quartz το απορρίπτουμε για τον παραπάνω λόγο, το σέρβις των αυτόματων ή των κουρδιστών πιθανό να πάει 50-100€.
Για μένα, αν έχεις υπερβολική ανάγκη τα λεφτά (ανάθεμα τους 300!!! κι όχι φυσικά του Λεωνίδα) πιάσε φίλες και γνωστές μπας και τσιμπήσεις κανά 30άρι+ στο κάθε μπαταρίας και κανά πενηντάρι-κατοστάρι στα άλλα, γιατί αν πας σε έμπορο ή ενεχυροδανειστή παίζει και να τον πληρώσεις, μη με παρεξηγήσεις, γιατί πατάνε στην ανάγκη. Για να καταλάβεις είχα πάει από απλή περιέργεια για να τσεκάρω την πολιτική τους πέρυσι στην Αθήνα σε γνωστό μαγαζί αγοραπωλησίας ρολογιών και μου έδινε με το ζόρι 350€ για omega seamaster quartz του 2004. Εμένα όμως δεν με ενδιέφερε να πουλήσω, εσένα όμως;
Το vintage δεν λέει και πολλά. Υπάρχουν vintage μοντέλα από μεγάλες εταιρίες που κάνουν 200-300€.
Στα λέω όλα αυτά, όπως φαντάζομαι και οι υπόλοιποι φίλο εδώ όχι για να σε απογοητεύσουμε ή να σε χλεβάσουμε πως τα ρολόγια σου δεν αξίζουν. Καθε άλλο, το καθένα έχει τη δική του ιστορία, με πρώτο το γούστο και τη λαχτάρα της αγοράς. Εκτός αυτού όλοι εδώ σεβόμαστε και αγαπάμε τα ρολόγια.
Άντε και τα πούλησες κι έπιασες 500€. Εγώ σου λέω και κάτι παραπάνω. Σώθηκες;
Δεν θα σε κουράσω άλλο... Και με συγχωρείς αν πήγα κόντρα στις αρχικές σου σκέψεις... Θα σε παρακαλούσα όμως να λάβεις υπόψη σου σοβαρά όσες γνώμες διάβασες εδώ
Φιλικά
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος christina.sou

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
φιλε σπυρο ασχοληθηκες με το θεμα μου και σε ευχαριστω πολυ! σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ που μπηκατε στον κοπο να βοηθησετε ο καθενας με τον τροπο εκφρασης του! ειναι ομορφο να βλεπω κοσμο να ενδιαφερεται για αποριες αλλων στις μερες μας ειδικα οταν υπαρχει τετοιου ειδους ανωνυμια. το θεμα μας ομως δεν ειναι αυτο.. καποια θα τα κρατησω απο οσα ειδατε μπορω να σας πω και ποια.  θα δωσω 4 και ειναι quartz εστω κ αν τα δωσω σε ελαχιστη τιμη. ισως να τα ανταλλαξω με κατι που θα μου αρεσει... απο χρυσα και επιχρυσωμενα κοσμηματα γνωριζω αρκετα καλα αλλα απο ρολογια δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια δεν εχω φορεσει ρολοι ΠΟΤΕ ισως γι αυτο να ηρθαν στα χερια μου τοσα!!!! οσα επιλεξω να φορεσω θα τα συντηρησω και ισως κανω καποιες αλλαγες στα λουρακια κοριτσακι ειμαι μου αρεσουν τα στολιδια!!! θα σας τα δειξω κιολας να μου πειτε κ αποψη! 500 ευρω δεν ειναι λιγα ουτε τα 300  ουτε καν τα 30 παιδια μην υποτιματε το χρημα ειναι δυσευρετο στις μερες μας για πολλους απο εμας αλλα πιο δυσευρετες ειναι οι αξιες και αυτες κρυβονται απο την ψυχη μας μεχρι και σε παλια αγαπημενα αντικειμενα που μας θυμιζουν αγαπημενα προσωπα και καταστασεις αλλης εποχης!!!!  αυτα τα ολιγα ειχα να σας πω και παλι σας ευχαριστω ολους σας!!!!

φιλικα προς ολους χριστινα

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απλά πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση κι επειδή τα ρολόγια είναι προφανώς πολύ καιρό σε αχρηστεία, τσέκαρε την κατάστασή τους και κυρίως των quartz. Βγάλε τις μπαταρίες (εσύ ή κάποιος ρολογάς) και δες μήπως έχουν βγάλει υγρά, γιατί αν ναι τότε πέταξε το συγκεκριμένο, δεν αξίζει καν τον κόπο ούτε να σκεφτείς να το φτιάξεις μιας και τα μπαταρίας έχουν πλακέτες μηχανισμού που αν έχουν βραχυκυκλώσει από υγρά...  :'(
Τα άλλα απλά κούρδισέ τα κι αν δουλεύουν λογικά είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Χριστίνα, καλημέρα.
Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες ιδέες και να σου πω κάποιες σκέψεις για τα ρολόγια του παππού.
Πρώτα απ' όλα, μπράβο στον παππού που ήταν μερακλής και είχε τόσα ρολόγια για να τα κάνει rotation!! Tη στιγμή που οι περισσότεροι είχαν μόνο ένα, αν ειχαν....
Επί της ουσίας τώρα, οι φίλοι που σου απάντησαν, σου είπαν απλώς αλήθειες. Δυστυχώς τα ρολόγια αυτά, για πολλούς και διαφορετικούς λόγους έχουν χάσει παντελώς την αξία που ίσως είχαν όταν αγοράστηκαν.
Οι λόγοι πολλοί: Είναι ανδρικά αλλά μικρά, άρα σήμερα δεν έχουν σχέση με ανδρικά μεγέθη ρολογιών. Μόνο από γυναίκες ισως μπορούν να φορεθούν, αν και οι γυναίκες σήμερα προτιμούν μεγάλα ρολόγια.
Είναι τα περισσότερα quartz, άρα χωρίς την αξία που είχαν τα quartz παλαιότερα και τα προτιμούσε ως "τεχνολογικά" υπέρτερα και ακριβέστερα και γι΄αυτό τα ακριβοπλήρωνε ο κόσμος. Πιθανότατα το ίδιο κι ο παππούς σου...
Είναι τα περισσότερα -εκτός από μερικά- από ασημες έως παντελώς αγνωστες μάρκες.
Είναι πολλά επιχρυσωμένα, που μπορεί παλιά να έδειχναν πιο ακριβά, τώρα απλώς δείχνουν ακόμα πιο φθηνα απ'ότι είναι, και είναι κι εκτός μόδας πλέον τελείως.

Τώρα θέλω να σου δώσω κάποιες ιδέες για το τι μπορείς να τα κάνεις.
Πρώτα θα σου πω -όπως σου είπαν και όλοι οι άλλοι- ότι εγώ θα τους έκανα ένα σέρβις και θα τα κρατούσα, όπως έχω κάνει στα δικά μου ρολόγια του παππού.
Όμως εσύ μπορείς να βρεις φίλες και γνωστες (είπαμε, θεωρούνται πλεον γυναικεία) και να τα πουλήσεις με χαμηλή τιμή για να είναι ελκυστικά. Εννοείται αφού αλλάξεις μπαταρίες και κάνεις σέρβις στα μηχανικά και βεβαίως αφού δεις ότι δουλευουν σωστά. Αυτό βέβαια
προυποθέτει ότι θα βρεις ένα καλό τεχνίτη που δεν θα σε χρεώσει πολλά. Λύσεις σε αυτό το θέμα μπορούν να σου δώσουν με προσωπικό μηνυμα πολλά μέλη του φόρουμ. Όλοι έχουμε τους τεχνικούς μας!
Επίσης μπορείς, αφού κανεις λογαριασμό σε sites και φόρα του εξωτερικού κυρίως -εδώ μάλλον δεν θα βρεις ενδιαφέρον για παλιά άσημα ρολόγια χαμηλής αξίας - όπως Ebay, Chrono24, Watchuseek κλπ. να προσπαθήσεις να τα διαθέσεις. Υπάρχει ένα site  για πωλήσεις παλαιών ρολογιών (και φθηνών), το www.sometimeago.com  Γράψου ανέβασε τα και πούλα!
Εναλλακτικά κάνε σέρβις στα μηχανικά ρολόγια -ιδίως στα τσέπης- και φόρα τα εσύ. Με τα κατάλληλα αξεσουάρ να τα συνοδεύουν (λουράκια, αλυσιδούλες, ιμάντες κλπ.) θα δημιουργήσεις το δικό σου ιδιαίτερο στυλ και θα γουστάρεις!

Eλπίζω να βοήθησα.  ;)

Φιλικά, Ηλίας.

ΥΓ. Τα κουρδιστά, ακόμα κι δουλεύουν όταν τα κουρδίσεις, θέλουν σέρβις. Μετά τόσα χρόνια, τα λιπαντικά έχουν ξεραθεί και μόνο ζημιά γίνεται στα γρανάζια της μηχανής.

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
ΥΓ. Τα κουρδιστά, ακόμα κι δουλεύουν όταν τα κουρδίσεις, θέλουν σέρβις. Μετά τόσα χρόνια, τα λιπαντικά έχουν ξεραθεί και μόνο ζημιά γίνεται στα γρανάζια της μηχανής.

Ηλία, επειδή εγώ ανέφερα πως τα μηχανικά αν τα κουρδίσεις και δουλεύουν λογικά είναι οκ, προφανώς εννοούσα πως δεν έχουν καταστραφεί και μπορούν να ξαναμπούν σε λειτουργία. Προφανώς και θέλουν σέρβις πριν αρχίσει κάποιος να τα χρησιμοποιεί καθημερινά.
Φιλικά
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος christina.sou

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
τα μηχανικα δουλευουν αψογα! βρηκα τεχνιτη στην πολη μου και θα τον επισκευτω αμεσα! ευχαριστω παιδια! κανετε πολυ καλη δουλεια!