Αποστολέας Θέμα: JAEGER LECOULTRE  (Αναγνώστηκε 658736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 11, 2007, 05:34:43 πμ »
simfono me ton george, omos mia eteria san tin jlc piatevo oti den mpori na lei kai oti theli! ara tino na pistevo afta pou lene.
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος orologopios

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 11, 2007, 03:01:52 μμ »
αναφερομε στη μηχανη της JLC ναι  επαναστατικό  ναι τεχνολογία ..... αλλα αν ηταν το τελειο ολα τα ρολογια της JLCθα ηταν κατασκευασμενα με τον ιδιο τροπο  πχ ωμεγα με το co-axial πχ rolex πριν πολα χρονια με το σηστημα αυτοματου κουρδισματος τον 360 μιρον που χρισιμοποιουν ολες οι ετεριες σημερα ... η JLC γιατι μονο 50 ρολογια

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 11, 2007, 03:12:07 μμ »
Kali erotisi sou! sigoura tha iparhi kapoios logos pou mono esoterika xeroun tin apantisi.
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος orologopios

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 11, 2007, 04:14:52 μμ »
η σηνηθης πρακτικη τον ετεριον ειναι φτιαχνουμε η μας το φτιαχνουν  οι ελευθεροι ωρολογοποιη ενα ρολοι ιδιετερο  το διαφιμιζουμε για να πουλισουμε τα αλλα μας τα ρολογια

Αποσυνδεδεμένος orologopios

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 11, 2007, 04:15:48 μμ »
ισος γιαυτο μονο 50

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 11, 2007, 04:19:58 μμ »
Παράθεση από: "orologopios"
αναφερομε στη μηχανη της JLC ναι  επαναστατικό  ναι τεχνολογία ..... αλλα αν ηταν το τελειο ολα τα ρολογια της JLCθα ηταν κατασκευασμενα με τον ιδιο τροπο  πχ ωμεγα με το co-axial πχ rolex πριν πολα χρονια με το σηστημα αυτοματου κουρδισματος τον 360 μιρον που χρισιμοποιουν ολες οι ετεριες σημερα ... η JLC γιατι μονο 50 ρολογια
Mα αυτο ειναι το πρωτο JLC μ αυτη την τεχνολογια,πως ειναι δυνατο να βγαινουν ολα τα μοντελα JLC μ αυτη τη μηχανη,ασχετο με το αν ειναι το τελειο η οχι.Επισης η γνωμη μου ειναι οτι η περιορισμενη παραγωγη μεχρι 5 κομματια το χρονο ειναι λογικη για ενα τετοιο πανακριβο και extreme μοντελο.Αν μετα απο χρονια η τεχνολογια αυτη γινει πιο προσιτη,θα τη δουμε και σ αλλα JLC,αυτο ειναι σιγουρο.

Αποσυνδεδεμένος orologopios

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 11, 2007, 04:26:56 μμ »
[Δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοιο ενδεχομενο,να φθαρει και να το πεταξει ο ιδιοκτητης του.Η JLC εγγυαται τελεια λειτουργια ακομη και σε ακραιες συνθηκες,και μαλιστα σταθερη,πραγμα που δε συμβαινει με τα συμβατικα μηχανικα,οπου οταν αλλοιωθει η λιπανση,ο μηχανισμος δεν αποδιδει το ιδιο καλα.Απ οτι γραφει στο link χρησιμοποιουνται 6 πατεντες και εξωτικα πανακριβα υλικα που δεν τα γνωριζουμε ακομη.Πχ τι ειναι τα Easium carbonitrate jewels;Με τον καιρο θα βγαινουν προς τα εξω περισσοτερες info.[/quote]

δεν ειναι και τοσο εξοτικα ουτε τοσο πανακριβα το να αφερεσεις το ελεοδες ιλικο και να χρισιμοποιησης  πχ μονο το γραφιτι η μονο το τεφλον κλπ .. ναι ειναι κενοτομο αλλα η τριβι παραγι θερμοτιτα και αυτο  φθορα τα μεταλα πως θα ψιχθουν ?? #-o

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 11, 2007, 04:47:02 μμ »
Δηλαδη υποστηριζεις οτι η εταιρια πηρε μια μηχανη,της αφαιρεσε το ελαιωδες υλικο,την αφησε σκετη να τριβεται και μετα μας λεει:Οριστε η μεγαλη μας ανακαλυψη,η μονη μηχανη χωρις λαδι;;;;Τι να πω,αν το δω κι αυτο,ειδικα απο JLC,δε θα ξαναασχοληθω με ρολογια!!!PS:Κατι λαθος εγινε και το post βγηκε 2πλο!!!!!!! :booze:

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 11, 2007, 04:58:57 μμ »
katalamveno afta pou lei o orologopios, alla ine dinaton na min ta ihan skefti i jlc?
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 11, 2007, 08:21:22 μμ »
γινονται πολλα στο χωρο οπως και αλλου,καθολου δεν εκπλησει.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 01, 2007, 12:39:56 μμ »
jlc gyrotourbillon video
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/MTj__XKPl5M" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/MTj__XKPl5M" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 01, 2007, 12:52:21 μμ »
Απλά υπεράνω....
Σε κάνει να χαζεύεις...
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 05, 2007, 07:41:15 μμ »
Πολλες ΦΩΤΟ απ τις δοκιμες στεγανοτητας των νεων MasterCompressorDiving στη Χαβαη.
Τιμες οσο κι αν εψαξα βρηκα μονο σε$$$:
-GMT1000m. τιτανιο:Απο 9750$ με μπρασελε,απο 7850$ με καουτσουκ λουρακι
-Chronograph1000m. τιτανιο-rubber strap:Απο 9750$
-Geographic titanium-rubber strap:Απο 9750$
-Depthsensor300m(αυτο ειναι το geographic με τον αισθητηρα στο πλαι):Απο 22000$
Δυστυχως Ευρωπη οι τιμες θα ναι ακομη πιο πανω ως συνηθως :(

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 05, 2007, 08:53:08 μμ »
Min  :(  . kane ena taxidaki stin ameriki kai agorase to agapimeno sou!
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 05, 2007, 09:08:21 μμ »
Το αγαπημενο μου ειναι το Chronograph απ αυτη τη σειρα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι το πιο αγαπημενο απ ολα τ αλλα......αγαπημενα μου!!!!
Ξερεις,ο αναποφασιστος αγοραστης που λενε...... :rolleyes:

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 08, 2007, 07:22:27 μμ »
Εδώ και έξι μήνες που ασχολούμαι με τα ρολόγια, τα master compressor είναι τα μόνα που με έχουν βάλει σε πειρασμό να αποκτήσω στο απώτερο μέλλον.
Ιδίως αυτά τα dualmatic είναι απίθανα. Και οι τιμές τους μάλλον πολύ λογικές μου φαίνονται ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 08, 2007, 08:48:51 μμ »
Παράθεση από: "eisenberg"
Το αγαπημενο μου ειναι το Chronograph απ αυτη τη σειρα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι το πιο αγαπημενο απ ολα τ αλλα......αγαπημενα μου!!!!
Ξερεις,ο αναποφασιστος αγοραστης που λενε...... :rolleyes:


Να μοιραστώ και την δική μου εμπειρία στο πιω μοντέλο θέλω ...
... Αλλά δεν μπορώ να πάρω.  :D
Αρχικά ήθελα ένα βραδύνω με "Reserve de Marche", αλλά έλα που ήθελα και sentral the seconts, αλλά δεν υπάρχει, ή μάλλον υπάρχει και είναι το Master Geographic, αλλά μιλάμε για 6.500,00 euro.
Και μετά όλα αυτά θα έχω ένα αριστούργημα (για μένα, και για τα λεφτά του) και θα το φοράω κάθε Σάββατο και Κυριακή.  #-o
Και για καθημερινό δεν πρέπει να είναι κάτι πιω ανθεκτικό, όπως ένα Master Compressor, αλλά πιω ?  #-o
Και πάλι από την αρχή ...  :rolleyes:
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 08, 2007, 09:06:07 μμ »
Να συμπληρώσω ότι το Master Eight Days είναι το δικό μου αγαπημένο από όλα τα άλλα αγαπημένα ...
...Ξεκινώντας προσκυνώ το Gyrotourbillon, να λατρεύω το, Master Minute Repeater, το εντυπωσιακό Master Eight Days Perpetual, και τέλος το Master Grand Reveil, με ξυπνητήρι αλλά και δόνηση
Ξέχασα κανένα ...  :D
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 08, 2007, 09:31:36 μμ »
Reverso Triptyque
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Jaeger le Coultre
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 08, 2007, 09:50:00 μμ »
Παράθεση από: "Pambis"
Reverso Triptyque


Δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει αυτό το "TANK" στυλ ρολογιού αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ, ή μάλλον θα αγόραζα τελευταίο :D
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.