Αποστολέας Θέμα: Αγορα εν μεσω κρισης - Ποσοστο εκπτωσης απο τα καταστηματα  (Αναγνώστηκε 1277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Καλησπερα στο forum μετα απο 1,5 (σχεδον) χρονο απουσιας...
τελευταιο ποστ , αυτο..

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,165.msg135045.html#msg135045

αφορουσε το JLC Master Compressor Diving Gmt 46,3mm που μου κλεψανε...φυσικα δεν το βρηκα ποτε..

Ηρθε ο καιρος να το αντικαταστησω με κατι αλλο...και με μια βολτα σε ηλεκτρονικα καταστηματα (oroeora,ora24.gr κτλ κτλ) απεκτησα πολλες αποριες σχετικα το ποσοστο εκπτωσης που κανουν τα καταστηματα εν μεσω κρισης
Πρωτος μου στοχος ηταν (και ειναι) το Iwc Portofino Hand Wound eight Days με λευκο καντραν και χρυσους δεικτες..
Το site του Πριντεζη δινει τιμη 37% κατω απο αυτη του καταλογου για καινουριο ρολοι...(διασταυρωσα την αρχικη τιμη απο γνωστη αλυσιδα μεσω τηλεφωνου και οντως ειναι στα 9.800 euro)
Με "ταβανι" τα 6.000 euro (και αυτα διαθεσιμα μονο αν βρω κατι να με τρελανει..για 5.000 πηγαινα αρχικα) σκεφτηκα να να παω προς preowned..
αλλα αναθαρρησα με την πιο πανω προσφορα..και ερωτω :

Ποια η μεση εκπτωση στα γνωστα καταστηματα/αλυσιδες σε premium εταιρειες;(JLC , Girard Perregaux, IWC κτλ...)...την εποχη που πηρα το JLC (αρχες του 2011) η εκπτωση πηγαινε max 30%...max ομως..συνηθως στο 20%
Γιατι αν ειναι ολοι να παιζουν με μειωση στο 40% , να ψαξω και αλλες εναλλακτικες (αδυναμια στα sea hawk της GP και στα καταδυτικα της JLC..οπως αυτο που ειχα και χαρηκα μονο για 6 μηνες... :mad: )

thanx προκαταβολικα...

Αποσυνδεδεμένος panagiotis4te

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Αγορα εν μεσω κρισης - Ποσοστο εκπτωσης απο τα καταστηματα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2013, 07:33:46 μμ »
Εξαρτάται από την εταιρεία του ρολογιού
Στην Πάτρα σήμερα μου έδωσαν max 25% για Omega και Tag.
Φαντάζομαι στην Αθήνα το 30% θα προσεγγίζεται σχετικά εύκολα για αυτές τις εταιρείες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 09:38:25 μμ από panagiotis4te »

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αγορα εν μεσω κρισης - Ποσοστο εκπτωσης απο τα καταστηματα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2013, 09:27:20 μμ »
εψαξα και Πατρα και δε βρηκα κατι ενδιαφερον...
Ενα μονο IWC...ενα ρολοι..οχι ενα μαγαζι...ενα μοντελο..και γι'αυτο δε μου εδιναν τιμη!!!

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αγορα εν μεσω κρισης - Ποσοστο εκπτωσης απο τα καταστηματα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2013, 07:03:17 μμ »
συντομη βολτα φιλου σε 2 καταστηματα στο κεντρο..
boutique Franck Muller = -30%
και
Γνωστο μαγαζι διπλα στο grande bretagne = -25% στο IWC αλλα με προθεση για κατι καλυτερο..


δυστυχως και τα 2 που θελω ξεπερνανε αρκετα το οριο των 6000 που εχω θεσει...:(