Αποστολέας Θέμα: Το ρολόι του φόρουμ  (Αναγνώστηκε 90888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #280 στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:18:31 μμ »
Παιδιά θέλω καλοπροαίρετα να ρωτήσω κάτι: πως σας φάνηκε το ρολόι? (όσοι εχετε παραλάβει εννοείται)

Η άποψης μου είναι ότι είναι ΠΟΛΥ ρολόι για τα λεφτά του ΑΡΚΕΙ να είναι σωστό και χωρίς προβλήματα όπως είναι το δικό μου! Μια παρατήρηση θα έκανα μόνο για το επίπεδο της συσκευασίας το οποίο είναι χαμηλό, θα προτιμούσα ποιοτικοτερη συσκευασία και λίγο μεγαλύτερο μέγεθος κουτιού!

Φιλικά
Νίκος

Νίκο,
Νομίζω ότι έχει αναφερθεί αρκετές φορές από τους κατόχους του ρολογιού, στον ένα μήνα από την παράδοσή του σε λίγους αλλά και σε άλλους που το παρέλαβαν αργότερα.

Προσωπικά, είμαι ικανοποιημένος από το ρολόι και εάν αποκατασταθεί το θέμα των δεικτών δεν θα έχω κανένα παράπονο. Τονίζω ότι απαντώ, απλά, στο ερώτημά σου, για το ρολόι, και όχι στη γενική διαδικασία της παράδοσης αλλά και των προβλημάτων που παρουσίασαν ορισμένα ρολόγια.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #281 στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:19:51 μμ »
... και το μαύρο λουράκι ειναι χαμηλής ποιότητας.

Σωστό αν και ταιριάζει στο ρολόι

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #282 στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:22:31 μμ »
Νίκο,
Νομίζω ότι έχει αναφερθεί αρκετές φορές από τους κατόχους του ρολογιού, στον ένα μήνα από την παράδοσή του σε λίγους αλλά και σε άλλους που το παρέλαβαν αργότερα.

Προσωπικά, είμαι ικανοποιημένος από το ρολόι και εάν αποκατασταθεί το θέμα των δεικτών δεν θα έχω κανένα παράπονο. Τονίζω ότι απαντώ, απλά, στο ερώτημά σου, για το ρολόι, και όχι στη γενική διαδικασία της παράδοσης αλλά και των προβλημάτων που παρουσίασαν ορισμένα ρολόγια.

Μάκη αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό γιατί σχετίζεται με την επιλογή μας και όχι με τις αστοχίες/γκάφες του κατασκευαστή!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #283 στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:41:31 μμ »
Παιδιά θέλω καλοπροαίρετα να ρωτήσω κάτι: πως σας φάνηκε το ρολόι? (όσοι εχετε παραλάβει εννοείται)

Η άποψης μου είναι ότι είναι ΠΟΛΥ ρολόι για τα λεφτά του ΑΡΚΕΙ να είναι σωστό και χωρίς προβλήματα όπως είναι το δικό μου! Μια παρατήρηση θα έκανα μόνο για το επίπεδο της συσκευασίας το οποίο είναι χαμηλό, θα προτιμούσα ποιοτικοτερη συσκευασία και λίγο μεγαλύτερο μέγεθος κουτιού!

Φιλικά
Νίκος
Εαν λαβεις υπ´οψιν οτι εχω ξεχασει τι θα πει rotation απο την μερα που τα παρελαβα,τοτε εχεις την απαντηση Νικο.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #284 στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:50:32 μμ »
Και εμένα μου άρεσε - σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος με το ρολόι. Η συσκευασία χάλια πράγματι καθώς επίσης και το μαύρο λουράκι.

Στα κατά για μένα (1) η κορώνα η οποία με ενόχλησε/έκοψε απο τη πρώτη ώρα που φόρησα το ρολόι και (2) το logo - παραδέχομαι ότι αισθητικά δεν μου αρέσει αλλά δεν εννοώ αυτό - το οποίο είναι πολύ μεγάλο. Πάντα κατα την άποψη μου.


Μάριος

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #285 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:05:12 μμ »
Να προσθέσω κάτι το οποίο μου έκανε εντύπωση στο ρολόι και για μένα έχει τη σημασία του από ποιοτικής άποψης:
έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ λουμινόβα!



Φιλικά
Νίκος

ΥΓ φωτογρσφίες από iPhone 4s φρέσκιες, τωρινές δηλαδή
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #286 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:22:54 μμ »
Ωραίες φωτο Νίκο! Από την πρώτη επαφή το ρολόι σε κερδίζει με την αίσθηση της ποιότητας που αποπνέει.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #287 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:26:21 μμ »
Ωραίες φωτο Νίκο! Από την πρώτη επαφή το ρολόι σε κερδίζει με την αίσθηση της ποιότητας που αποπνέει.

Καλά, κόψε κάτι είπαμε...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #288 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:27:39 μμ »
Ωραίες φωτο Νίκο! Από την πρώτη επαφή το ρολόι σε κερδίζει με την αίσθηση της ποιότητας που αποπνέει.

Γιάννη έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι: ομορφότερο απ' ότι περίμενα ΚΑΙ ποιοτικότερο από ότι περίμενα ειδικά μετά το χαμό που προκάλεσε η ομολογουμένω ανεκδιήγητη συμπεριφορά του κατασκευαστή του!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #289 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:29:29 μμ »
Και η δικη μου γνωμη ειναι συνολικα θετικη για το ρολοι.
Αρχικα ειναι πολυ ομορφο και μου αρεσει ιδιαιτερα!!επισης το ανοικτο πισω μερος,που αφηνει να φανει η μηχανη,ειναι εντυπωσιακο!!
Η χρονομετρια του ειναι καλη και η αυτονομια του κοντα 42,5 ωρες.Οπως ειπε και ο Νικος ,στα συν του και η αρκετα καλη λουμινοβα.
Ενοχλητικη ειναι η κορονα του ,η οποια ειναι κοφτερη και ενοχλει.Επισης λογω του οτι ειναι βιδωτη,δυσκολευει καπως το κουρδισμα και για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι μηπως βιδωνε-ξεβιδωνε δημιουργηθει κανενα προβλημα.
Τα εξτρα λουρακια ειναι καλα,το μαυρο.....
Αν αποδειχθει συμφωνα με τις προδιαγραφες της και η ποιοτητα κατασκευης του(στεγανοτητα κλπ),θεωρω οτι εχουμε ενα καλο ρολοι!!!

Αφηνω εκτος καθε κριτικης τα διαδικαστικα και τον γερμανο,μιλω αποκλειστικα για το προιον!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #290 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:34:03 μμ »
Και η δικη μου γνωμη ειναι συνολικα θετικη για το ρολοι.
Αρχικα ειναι πολυ ομορφο και μου αρεσει ιδιαιτερα!!επισης το ανοικτο πισω μερος,που αφηνει να φανει η μηχανη,ειναι εντυπωσιακο!!
Η χρονομετρια του ειναι καλη και η αυτονομια του κοντα 42,5 ωρες.Οπως ειπε και ο Νικος ,στα συν του και η αρκετα καλη λουμινοβα.
Ενοχλητικη ειναι η κορονα του ,η οποια ειναι κοφτερη και ενοχλει.Επισης λογω του οτι ειναι βιδωτη,δυσκολευει καπως το κουρδισμα και για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι μηπως βιδωνε-ξεβιδωνε δημιουργηθει κανενα προβλημα.
Τα εξτρα λουρακια ειναι καλα,το μαυρο.....
Αν αποδειχθει συμφωνα με τις προδιαγραφες της και η ποιοτητα κατασκευης του(στεγανοτητα κλπ),θεωρω οτι εχουμε ενα καλο ρολοι!!!

Αφηνω εκτος καθε κριτικης τα διαδικαστικα και τον γερμανο,μιλω αποκλειστικα για το προιον!

Να πω εδώ ότι η κορώνα έχει πολύ καλή αίσθηση στο βίδωνε-ξεβίδωνε όπως λες Σπύρο και η μέχρι τώρα εμπειρία μου με βιδωτές κορώνες δείχνει ότι απλά δεν πρέπει να δείχνουμε "υπερβολικό ζήλο" στο σφίξιμο! Ρε παιδιά εμένα δε με "κόβει" όπως λέτε αρκετοί η κορώνα!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #291 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:35:15 μμ »
Να πω εδώ ότι η κορώνα έχει πολύ καλή αίσθηση στο βίδωνε-ξεβίδωνε όπως λες Σπύρο και η μέχρι τώρα εμπειρία μου με βιδωτές κορώνες δείχνει ότι απλά δεν πρέπει να δείχνουμε "υπερβολικό ζήλο" στο σφίξιμο! Ρε παιδιά εμένα δε με "κόβει" όπως λέτε αρκετοί η κορώνα!

Φιλικά
Νίκος

Εχω την ακριβώς αντίθετη εντύπωση, μου φαίνεται πολύ φθηνή στην αίσθηση που δημιουργεί και είναι και το μόνο αισθητό μείον...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #292 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:37:07 μμ »
Εχω την ακριβώς αντίθετη εντύπωση, μου φαίνεται πολύ φθηνή στην αίσθηση που δημιουργεί και είναι και το μόνο αισθητό μείον...
Το θυμάμαι που το έχεις αναφέρει φίλε Βίκτωρα αλλά δεν ξέρω γιατί πάντως εμένα δε με "κόβει" καθόλου ... Για το βίδωμα τι λές?

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #293 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:41:20 μμ »
Κάτι με χαλάει στο βίδωμα, μπορεί να είναι επειδή έχω φορέσει από tag μέχρι roleχ βιδωτές.. Σα να είναι λίγο ξένη στο ρολόι. Ο άξονας της κορώνας φαίνεται ποιοτικός, αναφέρομαι στην κορώνα αποκλειστικά, σα να "καπελώνει" τον άξονα με μια μέτρια αίσθηση...

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #294 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:47:28 μμ »
Να πω εδώ ότι η κορώνα έχει πολύ καλή αίσθηση στο βίδωνε-ξεβίδωνε όπως λες Σπύρο και η μέχρι τώρα εμπειρία μου με βιδωτές κορώνες δείχνει ότι απλά δεν πρέπει να δείχνουμε "υπερβολικό ζήλο" στο σφίξιμο! Ρε παιδιά εμένα δε με "κόβει" όπως λέτε αρκετοί η κορώνα!

Φιλικά
Νίκος

Και σ' αυτό συμφωνώ μαζί σου Νίκο.
Ούτε εγώ έχω νιώσει αυτή την αίσθηση και το έχω γράψει τις πρώτες μέρες όταν είχε αναφερθεί το θέμα αυτό.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #295 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:48:23 μμ »
Εγώ Νίκο, τα έχω πει στην αρχή του νήματος.
Για μένα είναι πλέον το dress ρολόι που δεν είχα.
Η κορώνα δεν μας ενοχλεί γιατί φοράμε το ρολόι σε τέτοια θέση στον καρπό μας που δεν ακουμπάει στο χέρι. Για δοκίμασε να το βάλεις σφιχτά στο δεξί για παράδειγμα και θα δεις ότι κόβει !!! Επίσης η αίσθηση της για μένα είναι μια χαρά και στο κούρδισμα  αλλά και στο βίδωμα-ξεβίδωμα.
Το μαύρο λουράκι και το σχέδιο του δέρματος  μου αρέσει πολύ και καθότι μαύρο ταιριάζει με τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #296 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:48:49 μμ »
Κάτι με χαλάει στο βίδωμα, μπορεί να είναι επειδή έχω φορέσει από tag μέχρι roleχ βιδωτές.. Σα να είναι λίγο ξένη στο ρολόι. Ο άξονας της κορώνας φαίνεται ποιοτικός, αναφέρομαι στην κορώνα αποκλειστικά, σα να "καπελώνει" τον άξονα με μια μέτρια αίσθηση...

Η κορώνα βέβαια επειδή χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση λόγω κουρδίσματος πρέπει να είναι ποιοτική ώστε να μη δημιουργήσει θέματα (ελπίζουμε) αλλά σε μένα ΚΑΙ αίσθηση που αφήνει η κορώνα είναι εξαιρετική! Τι να πω, εύχομαι να είναι ανθεκτική αν μη τι άλλο!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #297 στις: Απρίλιος 21, 2013, 10:05:16 μμ »
Ούτε κι εμένα με κόβει η κορώνα και συμφωνώ ότι έχει πολύ καλή αίσθηση στο κούρδισμα. Πάντως ένα άγχος το έχω. Κουρδιστό και βίδωνε-ξεβίδωνε μου δημιουργεί μια ανασφάλεια. Μακάρι να μην παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #298 στις: Απρίλιος 21, 2013, 10:09:12 μμ »
Καλά, κόψε κάτι είπαμε...

Δεν κόβω τίποτα, σας ζηλεύω που το έχετε παρόλη τη παλιοκατάσταση που δημιουργήθηκε ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #299 στις: Απρίλιος 21, 2013, 10:13:51 μμ »
Δεν κόβω τίποτα, σας ζηλεύω που το έχετε παρόλη τη παλιοκατάσταση που δημιουργήθηκε ;)

4,5 κατοστάρικα κι είναι δικό σου.