Αποστολέας Θέμα: Το ρολόι του φόρουμ  (Αναγνώστηκε 90892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 21, 2013, 12:31:49 πμ »
ακριβως ετσι ομως :D

ακριβως ετσι ομως :D x 2
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος DaSLaM

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:12:53 πμ »
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο ρολόι, συνηθισμένος απο τα πανερια που ρίχνεις καμιά 50αρια πλήρης περιστροφές για να τα κουρδισεις, είναι ότι με μόνο 18 περιστροφές απο σταματημένο εχει κουρδισει. Ισως να εχει να κάνει και με τηνπαιδική αυτονομία της 702, μόνο 37 ώρες.
       
                                  ................ η βιδωτη κορώνα ειναι τόσο κοφτερη που κάνει σημάδι στον καρπό......................

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
               
                 Φίλε Πάνο, δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε' η κορώνα είναι βιδωτή όπως του αυτόματου του ITS και τόσο ενοχλητικά κοφτερή στο λύγισμα του καρπού;
                                   Φιλικά, Γιάννης._

 

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:19:52 πμ »
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο ρολόι, συνηθισμένος απο τα πανερια που ρίχνεις καμιά 50αρια πλήρης περιστροφές για να τα κουρδισεις, είναι ότι με μόνο 18 περιστροφές απο σταματημένο εχει κουρδισει. Ισως να εχει να κάνει και με τηνπαιδική αυτονομία της 702, μόνο 37 ώρες.

Πανο,
Τοσο διαρκει, περιπου 37 ωρες!

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:24:39 πμ »
δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε' η κορώνα είναι βιδωτή όπως του αυτόματου του ITS και τόσο ενοχλητικά κοφτερή στο λύγισμα του καρπού;
                                   Φιλικά, Γιάννης._

Ναι Γιαννη, ειναι βιδωτη! Για το δευτερο (αιχμηρη κορωνα), δεν μπορω με σιγουρια να σου πω. Παντως λιγο που το φορεσα δε με ενοχλησε...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος DaSLaM

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:37:31 πμ »
                      Σ' ευχαριστώ  Άρη. Είχα ένα κάποτε και με ενοχλούσε αφάνταστα όταν το φορούσα. Ίσως επειδή το ήθελα και το θέλω να παίζει γύρω από τον καρπό.
                                                                                                                                                         Φιλικά, Γιάννης.-

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:43:58 πμ »
Οντως η κορωνα ειναι  κοφτερη και εχει ταση να γινει ενοχλητικη ,αν ειναι χαλαρο το ρολοι.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:51:30 πμ »
Εγώ που το φοραω non stop απο την ημέρα που το πήρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με την κορώνα.  Το ζόρισα, φορεμενο, να γυρίσει απο την άλλη πλευρά του καρπού και μόνο τότε μου γρατζουνισε το κόκκαλο του καρπού και απο τις δυο πλευρές. Φυσικά αυτό υπό κανονικές συνθήκες δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος DaSLaM

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 21, 2013, 02:05:23 πμ »
              Ευχαριστώ. Σε λίγες μέρες άλλωστε θα φανεί η συμπεριφορά του και στο δικό μου χέρι.
        Σας καληνυχτώ, φιλικά Γιάννης.-

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:42:00 πμ »
εγω το φοραω στο δεξι χερι και λογω αυτου η κορωνα δεν ζοριζει τον καρπο καθολου.

φορατε το στο δεξι ρε :lol:
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:48:24 πμ »
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο ρολόι, συνηθισμένος απο τα πανερια που ρίχνεις καμιά 50αρια πλήρης περιστροφές για να τα κουρδισεις, είναι ότι με μόνο 18 περιστροφές απο σταματημένο εχει κουρδισει. Ισως να εχει να κάνει και με τηνπαιδική αυτονομία της 702, μόνο 37 ώρες.

Με αφορμή το χρόνο που κρατάει το κούρδισμα (ο Torsten απάντησε 36 ώρες σε σχετική ερώτηση, αλλά δεν έχει σημασία αυτό), που αναφέρεις, χθες το βράδυ πάγωσα όταν κοίταξα την ώρα και διαπίστωσα ότι είχε σταματήσει στις 20.20 ενώ ήταν 20.53, ενώ θυμόμουν ότι το είχα κουρδίσει, μάλλον, το πρωί.

Ταράχτηκα και σκέφτηκα τα χειρότερα, για μια στιγμή, αλλά, πιο ψύχραιμα, το κούρδισα πάλι και είπα να περιμένω μέχρι σήμερα να δω τι θα συμβεί. Και, βέβαια, το ρολόι δουλεύει κανονικά, μετά από 11 ώρες, και φαίνεται ότι δεν το είχα κουρδίσει χθες το πρωί, όπως νόμιζα.

Σε ότι αφορά στο κούρδισμα, με σχετικά λίγες περιστροφές, πράγματι, είναι αξιόλογο και πολύ χρήσιμο πλεονέκτημα της μηχανής.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 21, 2013, 09:53:13 πμ »
Έπιασα τις σκόνες κάτω από το κρύσταλλο στο Ι και ΙΙ. Το έβαλα πάνω από ένα φωτιστικό με τέτοια γωνία που αναδεικνύει τα πάντα.
Φυσικά υπό κανονικές συνθήκες δεν φαίνεται το παραμικρό, ακόμα και κόντρα στον ήλιο να το βάλω.





Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 21, 2013, 12:26:14 μμ »
Με αφορμή το χρόνο που κρατάει το κούρδισμα (ο Torsten απάντησε 36 ώρες σε σχετική ερώτηση, αλλά δεν έχει σημασία αυτό), που αναφέρεις, χθες το βράδυ πάγωσα όταν κοίταξα την ώρα και διαπίστωσα ότι είχε σταματήσει στις 20.20 ενώ ήταν 20.53, ενώ θυμόμουν ότι το είχα κουρδίσει, μάλλον, το πρωί.

Ταράχτηκα και σκέφτηκα τα χειρότερα, για μια στιγμή, αλλά, πιο ψύχραιμα, το κούρδισα πάλι και είπα να περιμένω μέχρι σήμερα να δω τι θα συμβεί. Και, βέβαια, το ρολόι δουλεύει κανονικά, μετά από 11 ώρες, και φαίνεται ότι δεν το είχα κουρδίσει χθες το πρωί, όπως νόμιζα.

Σε ότι αφορά στο κούρδισμα, με σχετικά λίγες περιστροφές, πράγματι, είναι αξιόλογο και πολύ χρήσιμο πλεονέκτημα της μηχανής.

Κουρδισα Τριτη στις 17.20 και σταματησε σημερα το πρωι στις 8.45,αρα εδειξε 39 περιπου ωρες αυτονομια.Πειτε με αν θελετε τυχερο αλλα το ειδα με λουπα με ποικιλια φωτισμων και δεν ειδα κατι περιεργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 12:31:57 μμ από Coral »
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 21, 2013, 12:35:44 μμ »
Συγχαρητήρια, αν και εγώ αρχίω να πιστεύω ότι περιλαμβάνομαι σ' αυτή την κατηγορία, αφού μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 21, 2013, 12:47:29 μμ »
Έπιασα τις σκόνες κάτω από το κρύσταλλο στο Ι και ΙΙ. Το έβαλα πάνω από ένα φωτιστικό με τέτοια γωνία που αναδεικνύει τα πάντα.
Φυσικά υπό κανονικές συνθήκες δεν φαίνεται το παραμικρό, ακόμα και κόντρα στον ήλιο να το βάλω.







Να πούμε και του στραβού το δίκιο, εργαστηριο εχει ο ανθρωπος δεν λειτουργει και σαν εταιρεια. Καποια minor flaws δικαιολογουνται.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:35:58 μμ »
Παίζει πολύ να έχει και εργαστήριο.
Από τα λεγόμενά του το βράδυ του ΣΑ, νομίζω ότι, από την εποχή που αποφάσισε να αλλάξει το αντικείμενο απασχόλησής του (αγόραζε και πουλούσε μηχανισμούς ρολογιών), ενεργοποίησε τις γνωριμίες που έκανε όλο το προηγούμενο διάστημα με μικροεργαστήρια και τεχνίτες και σκέφτηκε να στήσει μια εταιρεία παραγωγής ρολογιών που τα φτιάχνει, τα συναρμολογεί και τα ελέγχει σε διαφορετικά μικροεργαστήρια.

Άποψή μου.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 21, 2013, 02:15:53 μμ »
Να πούμε και του στραβού το δίκιο, εργαστηριο εχει ο ανθρωπος δεν λειτουργει και σαν εταιρεια. Καποια minor flaws δικαιολογουνται.

Διαφωνώ  :)
Ότι και να έχει πρέπει να δίνει το προϊόν τζάμι-αψεγάδιαστο  ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 21, 2013, 02:24:09 μμ »
Διαφωνώ  :)
Ότι και να έχει πρέπει να δίνει το προϊόν τζάμι-αψεγάδιαστο  ;)
Σωστό. Εδώ το dj μου έχει λίγη σκονίτσα ανάμεσα στο 11 και στο 12! Λάθη γίνονται αλλά το προϊόν πρέπει να είναι άριστο!  :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 21, 2013, 04:07:35 μμ »
Εδώ το dj μου έχει λίγη σκονίτσα ανάμεσα στο 11 και στο 12!
Μήπως όταν φτιάχτηκε το dj, δούλευε ο γερμανός μας στη Rolex? :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Διαφωνώ  :)
Ότι και να έχει πρέπει να δίνει το προϊόν τζάμι-αψεγάδιαστο  ;)
Έτσι ακριβώς είναι. Πιστεύω άτυχη στιγμή-συγκυρία οδήγησαν στα μικροπροβλήματα. Αν βλέπατε τις άλλες δημιουργίες του, θα καταλαβαίνατε πολλά. Εκπληκτική δουλειά!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 21, 2013, 04:40:33 μμ »
Διαφωνώ  :)
Ότι και να έχει πρέπει να δίνει το προϊόν τζάμι-αψεγάδιαστο  ;)
Δεν ξερω αν αξιζει να παει πανω, τι θα κάνεις? Σκεψου, εσυ το ειδες μετά από 3 ημέρες.
 
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:01:03 μμ »
Δεν ξερω αν αξιζει να παει πανω, τι θα κάνεις? Σκεψου, εσυ το ειδες μετά από 3 ημέρες.

Τα είδα από την πρώτη στιγμή που το πήρα στα χέρια μου, αλλά επειδή δεν φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού αλλά μόνο με την λούπα και επίσης δεν με "αρρωσταίνει" το γεγονός ότι βρίσκονται εκεί, δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλω Γερμανία γι΄αυτό.