Αποστολέας Θέμα: Το ρολόι του φόρουμ  (Αναγνώστηκε 90896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:03:35 πμ »
Παιδιά, καλοφόρετο το νέο project και να το χαίρεστε πάντα με υγεία !!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:04:01 πμ »
To logo είναι από τα πιο καλοτυπωμένα που έχω δει και σε μακροφωτογράφιση. Για ποια κοτρώνα μιλάς;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:08:01 πμ »
Κατω απο το 4, λιγο πανω απο μια λακουβιτσα!
Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το στειλω πισω, φοβαμαι ομως μηπως αρχισει να πηγαινοερχεται..

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:10:30 πμ »
Αυτό που φάινεται σαν σκουπίδι πάνω στο κρύσταλλο κάτω από τον λεπτοδείκτη στο 4;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:13:16 πμ »
Ακριβως, πανω στο καντραν ειναι.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:16:13 πμ »
Πάντως στην 1η και 2η φωτό έχει σκιά που μάλλον σημαίνει ότι είναι στο κρύσταλλο (επάνω ή  κάτω από αυτό) και όχι στο καντράν.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:35:14 πμ »
Πανω στο κρυσταλλο τι εννοεις, εξωτερικα; Μεσα ειναι. Μπορει να ιπταται, τι να πω, οσοι το εχουν δει δεν εχουν καταλαβει.. Αυριο θα το παρω στα χερια μου. Αμα ξεκολλησει θα κοβει βολτες!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:42:51 πμ »
Εάν τελικά είναι μέσα στο ρολόι, βγάζεις το λουρί κάνεις ένα μικρό πακετάκι με καλή συσκευασία, μπόλικο aerosol και συστημένο στον Γερμανό, με γραπτές οδηγίες του προβλήματος.
Κανά 7αρι ευρώ κόστος αποστολής και τα υπόλοιπα ο Γερμανός, εννοείται ότι ζητάς συστημένη αποστολή.
Δεν παιζει ωρολογοποιός εδώ, γιατί θα στο πάρει το 50αρι για να το ανοίξει για πλάκα.
Το πολύ σε 2 βδομάδες θα το έχεις πίσω.
Ούτε τελωνεία, ούτε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:45:50 πμ »
Είμαι περίεργος να ακούσω την εξήγηση, πολύ περισσότερο επειδή στο ηλεκτρονικό του κατάστημα δεν βλέπω κάποια τέτοια επιλογή αλλά αυτή που αρχικά ξέραμε δηλ. :

http://shop.torsten-nagengast.de/en/Watches/Collectors-watches/Seahunter-2.html

Επίσης τι εννοείς " να αντικατασταθούν μαζί με τον μηχανισμό"

Sent from my iPad using Tapatalk HD


Η επιλογη των συγκεκριμενων δεικτων εγινε επειδη δεν εχουν ολοι οι μηχανισμοι της longines την ιδια "κορωνα" ,καπως ετσι λεγεται το εξαρτημα που υποστηριζει τη συνδεση και κινηση των δεικτων.
Η επιλογη που υπαρχει λοιπον ειναι μα αλλαχθει ο μηχανισμος με καποιον που δεχεται τους μεγαλους δεικτες.
Συνολικα ειναι 3-4 τα ρολογια με διαφορετικους. δεικτες και σε ολα μπορει να γινει (για οποιον θελησει)
αλλαγη(δεικτες και μηχανισμος).
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:50:56 πμ »
Η επιλογη των συγκεκριμενων δεικτων εγινε επειδη δεν εχουν ολοι οι μηχανισμοι της longines την ιδια "κορωνα" ,καπως ετσι λεγεται το εξαρτημα που υποστηριζει τη συνδεση και κινηση των δεικτων.
Η επιλογη που υπαρχει λοιπον ειναι μα αλλαχθει ο μηχανισμος με καποιον που δεχεται τους μεγαλους δεικτες.
Συνολικα ειναι 3-4 τα ρολογια με διαφορετικους. δεικτες και σε ολα μπορει να γινει (για οποιον θελησει)
αλλαγη(δεικτες και μηχανισμος).

Κορυφαίο !!!!! %#^@&*$%#&@*.......
Ευτυχώς που δεν ήμουν από τους "τυχερούς".

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 19, 2013, 01:05:36 πμ »
Αλλος μηχανισμος?  Εκτος longines? Δεν καταλαβα.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 19, 2013, 01:08:24 πμ »
Αλλος μηχανισμος?  Εκτος longines? Δεν καταλαβα.

Αλλου τύπου της  Longines.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 19, 2013, 01:43:36 πμ »
 Θα ομολογησω οτι η επιλογη σε homage δεν μου αρεσε,οπως επισης δεν ψηφισα και το συγκεκριμενο λογοτυπο,συμμετειχα με <βαρια καρδια> γιατι ηθελα την επιτευξη του εγχειρηματος,ολα αυτα μεχρι το βραδυ του Σαββατου,το ρολοι ποιοτικοτατο δεν το εχω βγαλει απο το χερι μου 3 μερες τωρα και μ αρεσει παρα πολυ,ενδεχομενες αστοχιες ησσονος σημασιας θα διορθωθουν συντομα και θα απαλυνουν την προσμονη οσων αντιμετωπισαν μικροπροβληματα.
Θελω να ευχαριστησω ολους οσους συνεδραμαν σ αυτο το εγχειρημα πιο ενεργα,προεξαρχοντος του φιλτατου Αρη.
Ευχομαι να ειναι καλοφορετα απ ολους μας και να μας εχει ο Θεος καλα να προχωρησουμε μετα απο 2-3 χρονια στο επομενο.
υ.γ η μηχανη χαζευεται με τις ωρες  :)
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 19, 2013, 01:50:33 πμ »
Αλλος μηχανισμος?  Εκτος longines? Δεν καταλαβα.

Ιδιος μηχανισμος (cal. 702), ομως αλλη παρτιδα με διαφορετικης διαμετρου γραναζι, στον οποιο δεν ''κουμπωνουν'' στον αξονα οι ιδιοι δεικτες.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 19, 2013, 08:05:28 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Πάνο σε ότι αφορά τις ατέλειες του ρολογιού αλλά και τη συμπεριφορά του Γερμανού.
Ειλικρινά,καθόμουν και τον χάζευα προχθές που έπινε,έτρωγε και γελούσε σα να μη συμβαίνει τίποτα.
Τί κι αν του επέστρεφαν το ένα ρολόϊ μετά το άλλο;Μικρή σημασία είχαν όλα αυτά.Σημασία είχε ότι ήταν συνεπής στο ραντεβού του,λες και το ζητούμενο ήταν αυτό και όχι να πάρουμε σωστά ρολόγια στα χέρια μας.
Αν ήμουν στη θέση του,θα παρακαλούσα να ανοίξει η γη και να με καταπιεί.
Τί να πω;Ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά την αξιοπρέπεια και την ηθική.

Δε σας κρύβω ότι ζηλεύω πολύ όλους όσοι δεν είναι ψείρες,αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία τις όποιες ατέλειες και θεωρούν ότι κάνουν τα ρολόγια τους μοναδικά.(καλό κι αυτό)
Σύμφωνα με αυτή τη λογική,αρχίζω κι αναρωτιέμαι μήπως έκανα βλακεία που επέστρεψα το PanEurop.
Έπρεπε να το είχα κρατήσει κι ας είχε κολλήσει ο μηχανισμός.Αυτό κι αν θα ήταν μοναδικό.........

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 19, 2013, 08:30:58 πμ »
Εάν τελικά είναι μέσα στο ρολόι, βγάζεις το λουρί κάνεις ένα μικρό πακετάκι με καλή συσκευασία, μπόλικο aerosol και συστημένο στον Γερμανό, με γραπτές οδηγίες του προβλήματος.
Κανά 7αρι ευρώ κόστος αποστολής και τα υπόλοιπα ο Γερμανός, εννοείται ότι ζητάς συστημένη αποστολή.
Δεν παιζει ωρολογοποιός εδώ, γιατί θα στο πάρει το 50αρι για να το ανοίξει για πλάκα.
Το πολύ σε 2 βδομάδες θα το έχεις πίσω.
Ούτε τελωνεία, ούτε τίποτα.
Προσοχή αποφεύγετε τα ΕΛΤΑ αν δεν είστε 100% σίγουροι ότι το αντικείμενο είναι ασφαλισμενο για την αξία του. Η συνεργασία ΕΛΤΑ DHL (Γερμανικά ταχυδρομεία ) είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
Εχω χάσει μηχάνημα αξίας 300 € που έφυγε συστημμενο και η αποζημίωση ήταν 30€.
Είναι προτιμότερο να σταλεί σαν "δέμα" παρά σαν "γράμμα" (λόγω μικρού βάρους) παρά την ακριβότερη τιμή αποστολής. Ετσι ασφαλίζεται καλλίτερα ...

Φιλικά Γιάννης
Οπου γης και Πατρίς...

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 19, 2013, 09:23:50 πμ »
Κατω απο το 4, λιγο πανω απο μια λακουβιτσα!
Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το στειλω πισω, φοβαμαι ομως μηπως αρχισει να πηγαινοερχεται..

Είμαι της άποψης να μην το στείλεις.Το ρολόϊ σου είναι μοναδικό.Είναι 2 σε 1.Ρολόϊ και παιχνίδι μαζί.
Θυμάσαι κάτι παιχνίδια που είχαμε πιτσιρικάδες και δοκιμάζαμε τη σταθερότητα του χεριού μας,προσπαθώντας να βάλουμε τις μπίλιες μέσα στις τρύπες;Το sandwich dial προσφέρεται για κάτι τέτοιο.
Εδώ είσαι..........

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 19, 2013, 09:42:02 πμ »
Κατω απο το 4, λιγο πανω απο μια λακουβιτσα!
Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το στειλω πισω, φοβαμαι ομως μηπως αρχισει να πηγαινοερχεται..

Προσωπικά θα το έστελνα πίσω.

Μάριος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 19, 2013, 09:52:03 πμ »
Κανά 7αρι ευρώ κόστος αποστολής και τα υπόλοιπα ο Γερμανός, εννοείται ότι ζητάς συστημένη αποστολή.

Ουτε 7 ευρώ ούτε 1 λεπτό. Τον έχω ήδη ενημερώσει, ότι θα του το στείλω με δική του χρέωση.

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 19, 2013, 09:57:14 πμ »
Ουτε 7 ευρώ ούτε 1 λεπτό. Τον έχω ήδη ενημερώσει, ότι θα του το στείλω με δική του χρέωση.

εννοειται.
Κοιμιζει τους παντες...