Αποστολέας Θέμα: IWC  (Αναγνώστηκε 815826 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 11, 2008, 10:36:44 μμ »
και επειδη θα κατηγορηθω για εμπαθεια προς μια μεγαλη εταιρεια και δεν ειναι οτι καλυτερο,να πω οτι η ενσταση εχει να κανει με το ποσο συχνα επιλεγει την ετοιμη λυση και την τιμη που προσφερει το προιον.καμμια δεν ειναι αναμαρτητη ακομα και καποιες που μονο εαν αναφερεις το ονομα θα σε ριξουν στην πυρα ... :o

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 12, 2008, 08:24:11 πμ »
ΠΟΛΥ σωστή η παρατήρησή σου φίλε george_:up: :up:. Μεταξύ των 2 είμαι με το longines. Για τη μηχανή του IWC.... Χμ  :chinese:

Εντάξει, είπαμε ΕΤΑ, αλλά όχι και κινέζικη  :D

Λόγω της ζήτησης που έχουν τα vintage μοντέλα όλοι προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν επανεκδείδοντάς τα. Μέχρι και η συντηριτική Rolex ανέστησε το Milgauss.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 12, 2008, 08:29:53 πμ »
δεν ανεφερα πουθενα στο ποστ την ετα,εγραψα μενει να επιβεβαιωθει η μηχανη και αυτο γιατι πολυ απλα δεν εψαξα να δω ποια θα φοραει.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 12, 2008, 08:37:07 πμ »
είναι δεδομένο κατά την γνώμη μου ότι θα φοράει ΕΤΑ.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 12, 2008, 08:41:15 πμ »
και κάτι ακόμα.Το έχω αναφέρει και σε άλλα post μου....μην κολλάτε βρε μάγκες τόσο μα τόσο με τις ΕΤΑ!Και το "κακάμοιρο" ακόλουθο  daytona Valjoux 72 φοράει........και η τιμούλα του παίζει γύρω στα 30.000-40.000 δολλάρια!!!!Τελικά δεν ξέρει να αγοράζει ο κόσμος.......
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 12, 2008, 09:04:29 πμ »
και κάτι ακόμα.Το έχω αναφέρει και σε άλλα post μου....μην κολλάτε βρε μάγκες τόσο μα τόσο με τις ΕΤΑ!Και το "κακάμοιρο" ακόλουθο  daytona Valjoux 72 φοράει........και η τιμούλα του παίζει γύρω στα 30.000-40.000 δολλάρια!!!!Τελικά δεν ξέρει να αγοράζει ο κόσμος.......



δραττομαι της ευκαιρειας να αναφερω εκ νεου κατι σημαντικο ,η Valjoux σαν ανεξαρτητη εταιρεια παραγωγης χρονογραφων θεωρουνταν υψηλου επιπεδου,δεν ειναι τυχαιο οτι την επελεξε η ρολεξ τοτε για να φορεσει στο χρονογραφο της,ειδικα η 72 στην περιπτωση μας!ΜΗΝ συγχεουμε το σημερινο γκρουπ μετα την ενσωματωση της εταιρειας(epoxh swatch group-eta).
αναφερω κατι και το επαναλαμβανω
Η ΕΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕς ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΡΟΛΟΓΙΟΥ

Υ.Γ απο την φωτο σου καταλαβαινεις για τη μηχανη μιλαμε!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 12, 2008, 10:17:07 πμ »
αν διαβασα καλα αυτο που βρηκα,το aquatimer vintage 2008 iwc εχει την μηχανη 80111,ετα 7750 βαση.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 12, 2008, 10:50:10 πμ »
φίλε george για την μηχανή που λες στην παραπάνω foto......ένας πάρα πολύ καλός χρονογράφος!Τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο.Και για του λόγου το αληθές,ο ίδιος μηχανισμός σε ένα εξαιρετικό ρολόι  Fortis Chrono,με εκτιμώμενη αξία (approx.value)στα 1.000 δολλάρια!!!Ενώ στο αντίστοιχο rolex daytona η αξία......απλά δεν έχει ΟΡΙΟ!!!Το ίδιο και σε ένα panerai radiomir που φέρει την valjoux 234 από την δεκαετία του ΄70,εκτιμώμενη αξία γύρω στα 20-25.000 δολλάρια...κ.ο.κ.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:Οι ΕΤΑΙΡΙΕΣ δηλ.τα Brand-Names κάνουν τα ρολόγια ΧΕΙΡΟΣ και ΟΧΙ οι μηχανισμοί αυτών!
Απλά η γνώμη μου.... :)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 12, 2008, 10:54:04 πμ »
και άλλη μια foto:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 12, 2008, 11:13:37 πμ »
χρονογραφοι των δεκαετιων που αναφερομαστε,περα απο την σπανιοτητα και τη δυσκολια κατασκευης ειχαν μηχανικες λυσεις που αποτελεσαν την βαση για την μετεπειτα πορεια,καποιες δε αξεπεραστες.η μηχανη εχει υποστει μια προσαρμογη στα στανταρ της ρολεξ ,λογικο το βρισκω.γιατι ειναι ακριβοτερη σε ενα ρολεξ?εχει και την προστιθεμενη αξια της μαρκας και οτι αυτο περιεχει.το συγκεκριμενο μοντελο τα τελευταια 3 4 χρονια αρχισε να ανεβαινει σαν αξια και δεν ειναι ακομα στα υψη που ανεφερες.
για να κλεισω θα κανω ξανα το διαχωρισμο στην υψηλη ποιοτητας χρονογραφους της εταιρειας valjoux εκεινων των δεκαετιων που γινεται η αναφορα ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ να μην εχουμε συγχιση μετα σημερινα δεδομενα .
τα ρολογια ειναι ενας συνδυασμος μηχανης-μαρκας-σπανιοτητας-ιστοριας-ποιοτητας,ασε δε που καποιες τα κανουν μονο οι μηχανες!
ομολογουμενως οπως και στα παραδειγματα που παραθετεις καποιος μπορει να βρει πολυ ενδιαφεροντα κομματια που δεν ειναι παντα απαραιτητο να ξοδεψει μια περιουσια και να παω στην αλλη ακρη?μια σεικο 6139 (column wheel )που οχι μονο θεωρειται μηχανικα καταπληκτικη(!) αλλα  αποτελεσε και αντιγραφη απο ελβετικες εταιρειες σε λυσεις για χρονογραφους,μπορεις να την βρεις σε τιμες απο 150 + $
τα πανεραι που ανεφερες υπαρχει μια ιστορια που εμπλεκει το σταλονε στα γυρισματα της ταινiας day light αν δεν απατομαι καπου στο 93(ιταλια) οπυ κατα τυχη πεφτει πανω σε μια μαρκα αγνωστη στο ευρη κοινο και με χρεη απο κει και περα εγιναν πολλλα και διαφορα,εδω θα δεχτω το μαρκετινγκ οτι αποτελεσε το κεντρο βαρους .εξεταζουμε καθε περιπτωση ξεχωριστα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2008, 11:23:05 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #210 στις: Μάρτιος 12, 2008, 11:25:54 πμ »
συμφωνώ george....αλλά για το θέμα των μηχανισμών...τί να πώ;Π.χ. η G.P.βγάζει από τα καλλύτερα tourbillon παραγωγής με τις τρεις γέφυρες,στην τιμή των 100.000ευρώ περίπου,το πουλάει λέμε στα 60-70.000 ευρώ και μεταχείρα πιάνει περίπου στα 30.000-40.000ευρώ,ενώ το αντίστοιχο "πανέρι"με την ίδια μηχανή....άσε δεν το συζητάμε.Γνώμη μου τα Lange είναι πολύ καλλύτερα ρολόγια από τα Patek,se όλα τα επίπεδα,όμως ο Άλλος θα προτιμήσει το PATEK,ελβετικό και με ιστορία σου λέει στους μηχανισμούς.....άσε σβήστα τα τελευταία post,γιατί ξεφύγαμε από το θέμα μας την IWC δηλαδή... 8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #211 στις: Μάρτιος 12, 2008, 11:38:46 πμ »
lange θεωρειται το ελαχιστο ισαξια με την ΡΡ.γιατι η ΡΡ δεν εχει χρονογραφο λεμανια βαση?η lange απο την αλλη μετα τοσα χρονια στο ανατολικο μπλοκ απο το μηδεν εκανα τα παντα?οχι βεβαια !συνεργαστηκαν και πηραν τεχνογνωσια,αλλα επειτα εφτασαν σε ξεχωριστα επιπεδα.
ακομα κια μια jlc εχει χρονογραφο δανεικο(ας μου επιτραπει)σχεδιο,αμα το δει ο stef καηκαμε! ;D

και για να μην ειναι εκτος θεματος να επαναλαβω αυτο που λενε μεταξυ σοβαρου και αστειου, IWC με εξολοκληρου δικια του μηχανη πανω απο τα 10 κ ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2008, 01:41:46 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 12, 2008, 12:54:35 μμ »
άσχετο άλλα καλό θα ήταν να υπάρχει ένα topic όπου θα μπορούσε να δει κάποιος τι ακριβώς μηχανές φοράνε κάποια καλά ρολόγια (ας πούμε από 2 χιλιάρικα και πάνω). έστω ένα link από κάποια έγκυρη πηγή αλλά με σχόλια ώστε να καταλαβαίνει κάποιος εάν τελικά ένα ρολόι φοράει πραγματική in house ή τροποποιημένη ETA μηχανή.
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 12, 2008, 01:46:23 μμ »
εχουν μπει τετοια λινκ στο παρελθον και απο οτι θυμαμαι πανω απο ενα.σε αυτα ομως δε θα δεις παρα τις επισημες μετατροπες,κατω απο το τραπεζι δε σου δινουν ενημερωση .για την IWC η ουσια ειπωθηκε ,τα πιο καλα ρολογια της ειναι τελικα τα vintage της.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 12, 2008, 02:03:09 μμ »
φίλε george το συμπέρασμα αυτό το έβγαλες μόνο σου!Μην μας πάρει όλους......η μπάλα  :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #215 στις: Μάρτιος 12, 2008, 02:23:30 μμ »
φίλε george το συμπέρασμα αυτό το έβγαλες μόνο σου!Μην μας πάρει όλους......η μπάλα  :-*

 για τα vintage λες?οχι ,οχι δεν με θεωρω τοσο ικανο να διαμορφωνω τασεις!αποτελει τεχνογνωσια αλλων πιο μεγαλων,ε με τις μηχανες που φοραγανε..τοτε

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #216 στις: Μάρτιος 12, 2008, 05:09:02 μμ »


to iwc aquatimer 2008  και το longines  νεο μοντελο.
ομοιοτητες πολλες,διαφορα τιμης μεγαλη,μενει να επιβεβαιωθει και η μηχανη του iwc..


Το Longine μ'αρέσει περισσότερο απο το IWC, αλλά μου θυμίζει σίγουρα άλλο ρολόϊ...
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #217 στις: Μάρτιος 12, 2008, 05:29:20 μμ »
Εμένα πάλι μου θυμίζει αυτό ...  8)

http://img520.imageshack.us/img520/7114/polarisxv4.jpg

όχι ότι δεν μου αρέσουν και τα IWC & LONGINES ...  ;)
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #218 στις: Μάρτιος 13, 2008, 08:44:06 πμ »
Λίγο καθυστερημένη απάντηση δεν εννοούσα ότι είναι κινέζική αλλά ότι εγώ κάνω τον κινέζο λόγω άγνοιας.
Ενδιαφέρον έχουμε ένα IWC που μοιάζει μέ ένα Longines που μοιάζει με Boctok που μοιάζει με ένα JLC και αντίστροφα η με όποια σειρά θέλετε.... Μικρός που είναι ο κόσμος ??? :weedman:
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #219 στις: Μάρτιος 13, 2008, 01:24:23 μμ »
θα βρεις και αλλα ρολογια με αυτο το στυλ,το ρωσικο πρεπει να ειναι ξυπνητηρι λογικα.