Αποστολέας Θέμα: IWC  (Αναγνώστηκε 821824 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #840 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:45:18 μμ »
Το Holy Grail μου! Ο κορυφαίος χρονογράφος EVER! Το πιο μουράτο ρολόι αυτή τη στιγμή, το πιστεύω απόλυτα! Το ρολόι που το φοράς και ο άλλος έχει καταλάβει αμέσως ότι έχεις σκάσει το δεκαχίλιαρο για να το αγοράσεις! Το Big Ingenieur Chronograph! Πείτε μου ρε παιδιά αντικειμενικά: Υπάρχει πιο ωραίο sporting elegance απ'αυτό? Δηλαδή την αλήθεια θέλω να μου πείτε. Πήγα και το είδα και μου στράβωσε το στόμα. Κοίταζα το 01 μου και μπροστά του ήταν σα "τσίγκινος τενεκές".  :P Πάντως το υπολόγισα. Με λίγο γυμναστική, λίγο να τρώω κανα 2 μπριζολίτσες χοιρινές για πρωινό, πού θα πάαααειιιι μωρέεεεε, θα μεγαλώωσειιι ο καρπόοοοοςς μουουου!!!! Μα 45,5mm διάμετρος?? Δηλαδή τί ρατσισμός είναι αυτός δηλαδή? Εμένα με ρώτησαν αν μου κάνει, ή αν θέλω να το αγοράσω?  :P ;D




Απλα υπεροχο Κωστα...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #841 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:47:24 μμ »
Απλα υπεροχο Κωστα...
Ένας έρωτας που δε πρόκειται να απολαύσω ποτέ θές να πείς! ;D Χαχαχαχαχα  :P ;D

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #842 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 10:54:54 πμ »
Εμένα με ρώτησαν αν μου κάνει, ή αν θέλω να το αγοράσω?  :P ;D


Ρολογάρα φίλε (καλά ρε καμμένε Breitlingόσκυλε, ΕΣΥ, είπες καλή κουβέντα για χρονογράφο που δεν είναι Β  ??? ;D ;D).

Βέβαια τέτοια εργαλεία δεν τα παίρνει κανείς μόνο επειδή του κάνουν... κυρίως τα παίρνει επειδή απλά... μπορεί  ;)

Holy grail όντως... αχ....

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #843 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 02:46:43 μμ »
Ρολογάρα φίλε (καλά ρε καμμένε Breitlingόσκυλε, ΕΣΥ, είπες καλή κουβέντα για χρονογράφο που δεν είναι Β  ??? ;D ;D).

Βέβαια τέτοια εργαλεία δεν τα παίρνει κανείς μόνο επειδή του κάνουν... κυρίως τα παίρνει επειδή απλά... μπορεί  ;)

Holy grail όντως... αχ....
Βέβαια και υποστηρίζω κι άλλους χρονογράφους, εκτός B! ;D Για μένα το design της σειράς Ingenieur είναι το πιο σούπερ αυτή τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #844 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 03:46:12 μμ »
Δεν μου αρέσει γιατί δεν μπορώ να βάλω ότι λουράκι θέλω. Γι' αυτό δεν το παίρνω. ;D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #845 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 06:09:08 μμ »
Δεν μου αρέσει γιατί δεν μπορώ να βάλω ότι λουράκι θέλω. Γι' αυτό δεν το παίρνω. ;D
Πλακα πλακα και αυτο γινεται.Ο,τι θελεις μπορεις να φτιαξεις σε custom λουρακια...για παραδειγμα:http://www.abp-paris.com/iwc_watchbands_watch_straps.html. Οποτε ξανασκεψου το...  ;)

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #846 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 10:28:53 πμ »

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #847 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 11:54:26 πμ »
Στη σύγκριση Big Ingenieuer VS Da Vinci Ceramic τι θα λέγατε; ???




Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #848 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 01:36:11 μμ »
Big Ingenieur εγώ. Το θεωρώ από τα πλέον όμορφα και κλασάτα ρολόγια και μπορεί να είναι ταυτόχρονα σπορ και dress.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #849 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 08:25:30 μμ »
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ είναι πανέμορφα ρολόγια. Επέλεξε με βάση το γούστο σου στη εμφάνηση. Προσωπικά μου κάνει ''κλικ'' το Da Vinci, λόγω της ιδιαιτερότητας του σχεδιασμού του.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #850 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 01:02:13 πμ »
Da Vinci Ceramic! ;)

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #851 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 09:17:47 πμ »
Γειά σας παιδιά, πολύ καλές πληροφορίες στο κάθε θέμα.

Έχω μια ερώτηση για τα IWC:

Καταλαβαίνω πως κάποια μοντέλα είναι με 44 ώρες (δύο μέρες τέλος πάντων) απόθεμα ενέργειας, ενώ άλλα είναι με 7 μέρες.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχω για το Portuguese Automatic Ref. 5001-07 (απ'όσο είδα το έχει ο Στέφανος αυτό) με το μηχανισμό 51011. Μπορείτε όμως να μου πείτε ποιά η διαφορά με το Ref. 5454 hand-wound το οποίο φέρει το μηχανισμό 98300? Καταλαβαίνω ότι το πρώτο έχει 3 μέρες παραπάνω απόθεμα ενέργειας και ότι επίσης είναι αυτόματο, αλλά αυτά που κουρδίζονται με το χέρι έχουν κάποιο πλεονέκτημα? Είναι πιό ιδιαίτερα σε κάτι?

Επίσης, υπάρχουν άλλα πολύ κλασικά και προτεινόμενα μοντέλα Portuguese ή και Pilot από αυτή την τιμή και μέχρι τα 13,000 Ευρώ περίπου, που να έχουν το ίδιο χαρακτηριστικό, δηλ. 7/8 μέρες απόθεμα ενέργειας? (Όταν λέω κλασικά και προτεινόμενα εννοώ αναφορικά με το μηχανισμό - όλα τους τα ρολόγια βέβαια είναι καταπληκτικά, απλά αναρωτώμαι αν κάποιος από όλους αυτούς τους μηχανισμούς είναι ας το πούμε πολύ κλασική και αξιόπιστη σχεδίαση.)

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #852 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:24:57 μμ »
Γειά σας παιδιά, πολύ καλές πληροφορίες στο κάθε θέμα.

Έχω μια ερώτηση για τα IWC:

Καταλαβαίνω πως κάποια μοντέλα είναι με 44 ώρες (δύο μέρες τέλος πάντων) απόθεμα ενέργειας, ενώ άλλα είναι με 7 μέρες.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχω για το Portuguese Automatic Ref. 5001-07 (απ'όσο είδα το έχει ο Στέφανος αυτό) με το μηχανισμό 51011. Μπορείτε όμως να μου πείτε ποιά η διαφορά με το Ref. 5454 hand-wound το οποίο φέρει το μηχανισμό 98300? Καταλαβαίνω ότι το πρώτο έχει 3 μέρες παραπάνω απόθεμα ενέργειας και ότι επίσης είναι αυτόματο, αλλά αυτά που κουρδίζονται με το χέρι έχουν κάποιο πλεονέκτημα? Είναι πιό ιδιαίτερα σε κάτι?

Επίσης, υπάρχουν άλλα πολύ κλασικά και προτεινόμενα μοντέλα Portuguese ή και Pilot από αυτή την τιμή και μέχρι τα 13,000 Ευρώ περίπου, που να έχουν το ίδιο χαρακτηριστικό, δηλ. 7/8 μέρες απόθεμα ενέργειας? (Όταν λέω κλασικά και προτεινόμενα εννοώ αναφορικά με το μηχανισμό - όλα τους τα ρολόγια βέβαια είναι καταπληκτικά, απλά αναρωτώμαι αν κάποιος από όλους αυτούς τους μηχανισμούς είναι ας το πούμε πολύ κλασική και αξιόπιστη σχεδίαση.)

Ευχαριστώ.
Μεγαλύτερο απόθεμα ενέργειας, σημαίνει ότι έχεις ισχυρότερη ροπή που σημαίνει σταθερή χρονομετρία. Η IWC έχει ένα σύστημα κουρδίσματος παράξενο. Δηλαδή το Portuguese 7 Days, είναι αυτόματο που κουρδίζει έως 48 ώρες power reserve και μετά αν θέλει ο χρήστης, μπορεί να κουρδίσει με την κορώνα, οπότε το power reserve ανέρχεται στις 7 μέρες. Τώρα γιατί το έχουν κάνει έτσι, δε γνωρίζω να σου πώ την αλήθεια. Καλύτερα να σε διαφωτίσει κάποιο άλλο μέλος. ;)

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #853 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 02:15:10 πμ »
Ευχαριστώ φίλε, να'σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: IWC
« Απάντηση #854 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 04:01:23 μμ »
το είδα...

             το φόρεσα...

                               έχασα τον ύπνο μου...








είμαι

       ακόμα

                ζαλισμένος...
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #855 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 04:05:57 μμ »
Και ειπες να χασουμε και τον δικο μας υπνο τωρα ε?
Εδω ηχει η σιωπη!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος The_Jackal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #856 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 04:13:56 μμ »
Και ειπες να χασουμε και τον δικο μας υπνο τωρα ε?
Εδω ηχει η σιωπη!

+1000

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #857 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 06:31:15 μμ »
Και τώρα θα μας κάνω να χάσουμε τον ύπνο μας μια και καλή! Πορτογάλος Σιντεράλε Σκαφούζια!!! ;D ;D :supz: :prayer: :god: :respect:

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/vaXP2padNT0" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vaXP2padNT0" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
!

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #858 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 11:06:27 μμ »
Αυτό για να του ρυθμίσιες την ώρα θα χρειάζεται δυο ωρολογοποιούς και έναν αστροφυσικό  ;D
Καταπληκτικό κομμάτι πέρα από τη πλάκα.


Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #859 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 03:44:28 πμ »
Αυτό για να του ρυθμίσιες την ώρα θα χρειάζεται δυο ωρολογοποιούς και έναν αστροφυσικό  ;D
Καταπληκτικό κομμάτι πέρα από τη πλάκα.


Το θέμα δεν είναι η ρύθμιση της ώρας, δηλαδή το μπροστινό καντράν. Η μαγκιά είναι να ρυθμίσεις το πίσω καντράν. Να έχεις το βιβλιαράκι με τις οδηγίες, να το διαβάζεις, να μη καταλαβαίνεις Χριστό, να παίρνεις τηλ. στο service της IWC, να μη ξέρουν κι αυτοί τί τους γίνεται, να στέλνεις e-mail στην IWC στην Ελβετία, να στα λένε με επιστημονικούς όρους και να μη καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα. Ε και στο τέλος αρχίζεις τα ευχέλαια και τα εξαπτέρυγα: Τί το θελα ο βλάκας να το πάααααρω, γιατί δεν έπαιρνα ένα απλό Portugueseeee, λές και θα μου χρησιμεύσει το αστρονομικό καντράαααν, έδωσα ένα σκασμό λεφτά χωρίς λόοοογο και διάφορα τέτοια. :P ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2012, 04:00:55 πμ από K_O_S_T_A_S »