Αποστολέας Θέμα: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ  (Αναγνώστηκε 95321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #220 στις: Μάρτιος 09, 2013, 06:20:39 μμ »
Tο brand name της Rolex ειναι τεράστιο και με εξίσου τεράστια διαφορά από τον δεύτερο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το ερώτημα είναι αν το αξίζει. Για μένα η απάνηση είναι ξεκάθαρα ΟΧΙ...

Και επειδή θέλω να είμαι σαφής, δεν εννοώ αν αξίζει ή όχι ως εταιρεία, φυσικά και αξίζει και έχει και μια περίοπτη θέση στην ωρολογοποιία. Άλλο όμως αυτό κι άλλο να κάνουμε, ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τον χώρο, λες και δεν υπάρχει τίποτε άλλο γύρω γύρω ;)

οχι?!

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #221 στις: Μάρτιος 09, 2013, 06:32:28 μμ »
Λοιπόν λοιπόν για να μην μακρυγορούμε...

"ξεβιδώνω"-"λύνω" πλάνετ όσεαν 8500 και σαμπ 114060...

ποιό και γιατί είναι καλύτερο ; (δε βλέπω σήματα δε βλέπω αυτοκόλλητα δε βλέπω κύκλωπες δε βλέπω βαλβίδες τίποτα..)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #222 στις: Μάρτιος 09, 2013, 06:36:40 μμ »
Tο brand name της Rolex ειναι τεράστιο και με εξίσου τεράστια διαφορά από τον δεύτερο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το ερώτημα είναι αν το αξίζει. Για μένα η απάνηση είναι ξεκάθαρα ΟΧΙ...

Και επειδή θέλω να είμαι σαφής, δεν εννοώ αν αξίζει ή όχι ως εταιρεία, φυσικά και αξίζει και έχει και μια περίοπτη θέση στην ωρολογοποιία. Άλλο όμως αυτό κι άλλο να κάνουμε, ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τον χώρο, λες και δεν υπάρχει τίποτε άλλο γύρω γύρω ;)

Στα link που έβαλε ο φίλος karteo πιο κάτω ( και μπράβο του κιόλας ) δείχνει στην θέση 40 την Hublot, στην 39 την Breitling, στην 38 την Rado και πιο πάνω έχει την Tissot, λίγο πιο πάνω την Audemars Piguet, μετά την Ω και ύστερα την Rolex.

Σε όρους ωρολογοποιίας πάει αλλιώς ( τουλάχιστον τιμής [ prestige ] ) :



Audemars Piguet
Hublot
Rolex
Omega
Breitling
Tissot
Rado





Στην κατάταξη των πιο ισχυρών Swiss Brands βλέπουμε ξεκάθαρα πόσο " ανεβαίνει " μια εταιρεία που βρίσκεται μέσα σε ένα Group σε σχέση με μια ανεξάρτητη ( πλην της Rolex φυσικά ) . Στην κατηγορία της Rolex ( medium range ) , η μοναδική εταιρεία πέρα της Rolex που είναι ανεξάρτητη, είναι η Breitling. Αν εξαγοραστεί από ένα Group, ίσως να ανέβει στην 2η θέση πιο πάνω από την Ω ή στην ίδια θέση ή μπορεί και να υποβαθμιστεί τιμολογιακά τουλάχιστον. Αν το Group που αγοράζει μια εταιρεία, τρέφει μεγάλο ενδιαφέρον για την ιστορία της και το prestige της και πιστεύει πως αν την ανεβάσει οικονομικά θα βγάλει κέρδος, θα ανεβάσει και το brand name της.

Π.χ : Η OMEGA είναι η πιο εμπορική luxury swiss watch brand του Swatch Group. Αν βγει από το group, δεν ξέρουμε σε τι χέρια θα πέσει και αν αυτά τα χέρια μπορούν να διατηρήσουν την αίγλη του brand στα ίδια επίπεδα που ήταν και πριν, όταν η εταιρεία ήταν μέλος του Swatch Group.

Π.χ 2 : ( Και το πιο ζωντανό παράδειγμα ) Officine Panerai. Πριν εξαγοραστεί από το Richemont Group, τα ρολόγια ήταν αδιάφορα. Σε επίπεδο τιμής και prestige δεν ήταν ούτε Longines ( που λέει ο λόγος ) .
Μόλις είδαν οι Ελβετοί ότι η ιστορία και το design της εταιρείας είναι ενδιαφέρον , την αγόρασαν, την ενίσχυσαν οικονομικά - τεχνολογικά , την ανέβασαν τιμολογιακά και σήμερα η Officine Panerai είναι μια από τις πιο luxury ελβετικές μάρκες. Αν βγει απ΄το Group? Πάλι έχουμε το ίδιο ερώτημα : " Σε τι χέρια θα πέσει και πως θα την διαχειριστεί ? " !

Και ένα τελευταίο παράδειγμα : Η Baume & Mercier. Πριν 30 - 40 χρόνια ήταν στα επίπεδα Vacheron Constantin . Γίνεται η στραβή, πτωχεύει και ύστερα κανένα group δεν μπόρεσε να την κρατήσει στη θέση που ήταν. Σήμερα η Baume & Mercier βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με την Raymond Weil. Σε 10 χρόνια? Σε 20? Ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.


Όσον αφορά αυτό που είπες Γιάννη: Το αξίζει? Όχι.

 Η Rolex είναι 1η στην κατηγορία " Top Consumer Super Brand " ! Μπορεί στη συγκεκριμένη κατηγορία να μετράνε το marketing και συγκεκριμένα την προώθηση του προϊόντος. Στη συγκεκριμένη κατηγορία για μένα ναι το αξίζει. Όταν μόνο τα περιοδικά από το 7 Μέρες TV και το Ciao μέχρι τα περιοδικά υψηλής ωρολογοποιίας έχουν στις πρώτες σελίδες ή στην τελευταία σελίδα το Day Date , όταν θα βλέπεις F1 και θα είναι official time keeper η Rolex και φυσικά όταν βλέπεις να φοράνε Rolex από την κουτσή Μαρία μέχρι τον χρηματιστή , τι περιμένεις?  ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #223 στις: Μάρτιος 09, 2013, 06:52:16 μμ »
Tο brand name της Rolex ειναι τεράστιο και με εξίσου τεράστια διαφορά από τον δεύτερο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το ερώτημα είναι αν το αξίζει. Για μένα η απάνηση είναι ξεκάθαρα ΟΧΙ...

Και επειδή θέλω να είμαι σαφής, δεν εννοώ αν αξίζει ή όχι ως εταιρεία, φυσικά και αξίζει και έχει και μια περίοπτη θέση στην ωρολογοποιία. Άλλο όμως αυτό κι άλλο να κάνουμε, ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τον χώρο, λες και δεν υπάρχει τίποτε άλλο γύρω γύρω ;)
οχι?!

Τι δεν κατάλαβες να σε βοηθήσω


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:10:27 μμ »
Tο brand name της Rolex ειναι τεράστιο και με εξίσου τεράστια διαφορά από τον δεύτερο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το ερώτημα είναι αν το αξίζει

Ειναι 1ο,αλλα μπορει και να μην αξιζει?

Αποσυνδεδεμένος chrl

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #225 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:22:57 μμ »
Αιωνια μαχη!!!!! Δεν εξεταζουμε τις γνωσεις ενος γιατρου, αλλα δυο μαρκες ρολογιων! Εγω επιμενω οτι το καλυτερο ειναι αυτο που σου ταιριαζει και σου αρεσει. Οκ για τους μηχανισμους, αλλα για αυτο καποια φοβερα ρολογια μενουν στις βιτρινες για δυο χρονια και καποια που ισως δεν ειναι τοσο καλα, αλλα κοστιζουν αρκετα χρηματα, φευγουν πιο γρηγορα και πουλιουνται πιο ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #226 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:28:21 μμ »
Tο brand name της Rolex ειναι τεράστιο και με εξίσου τεράστια διαφορά από τον δεύτερο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το ερώτημα είναι αν το αξίζει

Ειναι 1ο,αλλα μπορει και να μην αξιζει?

ναι. δεν καταλαβαινω τι παραξενο γραφω.

αν αξιζει η ρολεξ να εχει το νο1 brand name στο χωρο, αυτο ειναι το ερωτημα που εθεσα. και η απαντηση που εδωσα ειναι οτι για μενα ειναι ξεκαθαρο οχι αυτο. δεν το αξιζει. προσωπικη γνωμη. και δεν καταλαβαινω που πειραζει το να πει κανεις κατι τετοιο τους φιλους της rolex. εγω αν γουσταρω κατι δε με νοιαζει ποια ειναι η αποψη των αλλων εκτος και αν τρεφω καποιου τυπου ανασφαλεια για αυτο που μου αρεσει, ειδαλλως τι με νοιαζει?

το branding της rolex ειναι αυτο που ανεβαζει το κοστος κατα 8-10% καθε χρονο χωρις να δικαιολογειται κατ'εμε απο νεο προιον η' αυξηση στις γραμμες παραγωγης, υλικων κλπ. το να ανεβαζει καποιος την τιμη ενος προιοντος βγαζοντας καινουρια εκδοση ειναι λογικο. το να κραταει το ιδιο προιον και να αλλαζει τον καταλογο ειναι καθαρα προιον branding και το ιδιο ισχυει και για πανερια φυσικα.

και το branding μιας εταιρειας ειναι πολυ πιο συνθετο πραγμα απο το προιον και την αξια του. αφορα στην πολιτικη της εταιρειας σε ενα συνολο πραγματων, στην παραγωγη, στη ζητηση, στο μαρκετινγκ, στις τιμες, στο κυκλωμα διαθεσης, στην καταπολεμηση πλαστων, στο σερβις κλπ κλπ

τεσπα. φιλοσοφικη συζητηση
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #227 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:35:40 μμ »
τεσπα. φιλοσοφικη συζητηση


H Ρολεχ δεν εχει αναγκη το swatch group,γιατι πολυ απλα τα φτιαχνει ολα μονη της,αν εχεις διαβασει το γκρουπ εχει μειωσει και θα συνεχισει να μειωνει την παροχη μηχανων και εξαρτηματων σε τριτους.Τι δεν μπορουν να φτιαξουν οι μικρες εταιριες και μπορει η Rolex karteo?To hairspring και οτι κατασκευαζει η Nivarox για το γκρουπ..Μετα θα πας χαλαρα σε seiko,αλλα δεν ειναι swiss made  ::)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #228 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:44:08 μμ »
τεσπα. φιλοσοφικη συζητηση


H Ρολεχ δεν εχει αναγκη το swatch group,γιατι πολυ απλα τα φτιαχνει ολα μονη της,αν εχεις διαβασει το γκρουπ εχει μειωσει και θα συνεχισει την παροχη μηχανων και εξαρτηματων σε τριτους.Τι δεν μπορουν να φτιαξουν οι μικρες εταιριες και μπορει η Rolex karteo?To hairspring και οτι κατασκευαζει η Nivarox για το γκρουπ..Μετα θα πας χαλαρα σε seiko,αλλα δεν ειναι swiss made  ::)

ναι το ξερω οτι τα φτιαχνει ολα μονη της αλλα δεν καταλαβαινω και σορρυ γιατι μου το λες αυτο. και ξερω οτι το swatch group θα μειωσει την παροχη μηχανων και εξαρτηματων αλλα θα καλυφθει το οποιο κενο γιατι απλα στη φυση κενο δεν υπαρχει ΠΟΤΕ. ιδιως σε χωρους που υπαρχει επιχειρηματικοτητα και υπαρχουν μυαλα και ανθρωποι και κεφαλαια που ειναι στημενα με το δικαννο για να βρουν νεες ευκαιριες. no worries.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #229 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:59:40 μμ »
Tο brand name της Rolex ειναι τεράστιο και με εξίσου τεράστια διαφορά από τον δεύτερο, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το ερώτημα είναι αν το αξίζει

Ειναι 1ο,αλλα μπορει και να μην αξιζει?

εδω απαντησα ..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #230 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:00:29 μμ »
Ειναι 1ο,αλλα μπορει και να μην αξιζει?

Φυσικά και μπορεί να μην αξίζει, μπορεί να μην αξίζει και καθόλου. Εδώ δεν είμαστε άσχετοι με το αντικείμενο να βλέπουμε τα ρολόγια όπως ο οποιοσδήποτε τρίτος. Δεν παίρνουμε Rolex για να πουλήσουμε μούρη, παίρνουμε Rolex συνειδητά. Αλίμονο να ο συνειδητός αγοραστής Rolex να νομίζει πως έχει πάρει ότι καλύτερο υπάρχει...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #231 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:01:44 μμ »
Φυσικά και μπορεί να μην αξίζει, μπορεί να μην αξίζει και καθόλου. Εδώ δεν είμαστε άσχετοι με το αντικείμενο να βλέπουμε τα ρολόγια όπως ο οποιοσδήποτε τρίτος. Δεν παίρνουμε Rolex για να πουλήσουμε μούρη, παίρνουμε Rolex συνειδητά. Αλίμονο να ο συνειδητός αγοραστής Rolex να νομίζει πως έχει πάρει ότι καλύτερο υπάρχει...

ειναι 1ο,αλλα δεν αξιζει,αυτο λες?

Αποσυνδεδεμένος Mple_Karabi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #232 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:03:39 μμ »
Ψηφίζω κι εγω planet ocean με την 8500 σε 42 mm. Το 45,5 mm ειναι τεραστιο για καλο ρολοι. Οτι καρπο κι αν εχεις πιστευω

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #233 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:05:34 μμ »
    Η Rolex είναι εξαιρετική εταιρεία με σημαντική ιστορία στο χώρο, όμως η θέση της στην αγορά είναι αναντίστοιχη με την πραγματική της αξία.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Mple_Karabi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #234 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:07:11 μμ »
Sorry για το παπαρανω μου comment. Δεν ξερω πως βρεθηκε εδω λαθος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #235 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:07:34 μμ »
    Η Rolex είναι εξαιρετική εταιρεία με σημαντική ιστορία στο χώρο, όμως η θέση της στην αγορά είναι αναντίστοιχη με την πραγματική της αξία.

οκ,τελικα αξιζει!

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #236 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:10:07 μμ »
Sorry για το παπαρανω μου comment. Δεν ξερω πως βρεθηκε εδω λαθος

κομπλέ είσαι! γιατί , θες να προτείνεις ρολεξ ;  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #237 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:26:47 μμ »
Με τη διαφορα απο το ρολεξ χτυπας αλλο ενα ρολοι αρχικης τιμης 2.000 +.
Δεν πιστευω οτι αξιζει τετοια διαφορα, τουλαχιστον οσον αφορα στις προδιαγραφες. Εκτος αυτου, τα καινουρια σαμπ ειναι ο ορισμος του bling, καμια σχεση με τη διακριτικοτητα του κλασσικου ΝD. Κατα την αποψη μου παντα...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #238 στις: Μάρτιος 09, 2013, 09:03:45 μμ »
Σε γενικές γραμμές η Ρόλεξ είναι master στην κατηγορία της και top στην παραγωγή μηχανικών ρολογιών . ( Περίπου 1.000.000 ετησίως ) ΑΥΤΟ προωθεί! Και το marketing είναι ένας από τους καθοριστικούς ρόλους που παίζουν σε μία επιχείρηση! Ο καταναλωτής επηρεάζεται με το μάρκετινγκ, όχι με το τι θα του προτείνει ο Κων/νος!

Το κλειδί της επιτυχίας δεν βρίσκεται μόνο στο να κατασκευάζεις καλά ένα προϊόν, αλλά στο να ξέρεις να το διατηρείς στην αγορά! Όπως και στον ανταγωνισμό , η επιτυχία δεν βρίσκεται στο να στοχεύεις στους ανταγωνιστές σου αλλά στους πελάτες, δηλαδή στην αγορά!

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #239 στις: Μάρτιος 09, 2013, 09:20:42 μμ »
Υπάρχει κάτι πολύ σημαντικό που εκέι στηρίζεται και ο GiannisH και για αυτό θεωρώ πως επιμένει και συμφωνώ και μαζί του.

Όλα αυτά τα "νούμερα" δεν τα κάνει η ρόλεξ μόνη της αλλά το κοινό της , τι εννοώ :

Διαφωνεί κανείς ότι το 90% των αγοραστών της εταιρείας , άντε το 80% , άντε 70% με υπερ-υπερβολική επιείκεια δεν ξέρει τί είναι αυτό που αγοράζει ; Αλλά το αγοράζει λόγω της διαφήμισης και λόγω της κοινωνικής προβολής ; Ότι αν δεν είχε το στέμμα μπροστά και είχε άλλο σήμα δεν θα το αγόραζε ; Πως αν αντί για πχ 5000 έκανε 500 πάλι δεν θα το αγόραζε ;

Υπάρχει όμως σαφώς και το ποσοστό του 30% , 20% , 10% ανάλογα που ξέρει τί αγοράζει και γιατί επιλέγει ρόλεξ.
Σε άλλες εταιρείες δεν ισχύει αυτό σε τόσο μεγάλο ποσοστό. Πχ αυτοί που αγοράζουν bretiling είναι κατά κύριο λόγο πιο ψαγμένοι αγοραστές , πιο γνώστες από τη πλειοψηφία αυτών της ρολεξ , είτε μας αρέσει είτε όχι..

Η ρολεξ είναι σα την apple.. Η κουτσή μαρία θέλει iphone όχι για αυτό που είναι αλλά για να το αφήνει στο τραπεζάκι της καφετέριας και για να κάνει check in μόλις κάτσει.. Αξίζει το iphone τα τόσα χρήματα; Αντιπροσωπευέι τη τιμή σε αξιοπιστία ;

Για να μην νομίζετε οτι παω κοντρα τη ρολεξ , την apple κλπ , να τονίσω οτι δεν είμαι κάτοχος ρολογιού κάποιας από τις δυο εταιρείς , δεν προσπαθώ να μειώσω κάτι , είμαι (ήμουν) ανάμεσα σε ρολεξ και ομεγα (τελικά επέλεξα ομεγα).. Α έχω και iphone και δε μπορώ να πω καλο χρυσο αλλά πολλά προβλήματα.
Αυτά από μένα και τις τρεις τελευταίες σειρές τις έγραψα για να δείξω οτι προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορώ , προς όφελος της συζήτησης και χωρίς παρωπίδες.