Αποστολέας Θέμα: Ρολόι τοκετού  (Αναγνώστηκε 6469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Ρολόι τοκετού
« στις: Μάιος 22, 2008, 01:29:21 μμ »
Σε λίγες μέρες θα αποκτήσουμε το δεύτερο παιδί μας και αναρωτιέμαι τι ρολόι να πάρω στο δωμάτιο του τοκετού για να χρονομετράω τις συστολές της γυναίκας μου!
Πριν 5 χρόνια το απλό Fortis Cosmonauts Automatic τα πήγε μια χαρά. Τώρα που έχω πολλές επιλογές, τι να κάνω;  να πάρω πάλι ένα απλό ευανάγνωστο ή να πάρω ένα χρονογράφο;
Ρε παιδιά πως τα καταφέρνουν οι γυναίκες;

Φιλικά
Χαζομπαμπάς

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2008, 01:55:34 μμ »
Για γούρι χρησιμοποίησε το ίδιο ρολόι, Με Το Καλό, Με Το καλό....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2008, 01:58:42 μμ »
Για γούρι χρησιμοποίησε το ίδιο ρολόι, Με Το Καλό, Με Το καλό....

+1
Φιλε Δημητρη καλα γεννητουρια :smt030

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2008, 02:01:22 μμ »
μπράβο  bb έχεις μεγάληηηη  ποικιλία  για να διαλέξεις,εγώ πάντως θα έπαιρνα μαζί μου την συνονοματή σου Lemania  :D να μετράς με μεγάλη ακρίβεια  :)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2008, 02:05:27 μμ »
εκιενς τις ωρες δεν νομοζω οτι σκεφτεσαι τι ρολοι ν απαρεις για να χρονομετρησεις ενα τοκετο!!θα σε κοιτανε και σαν ufo!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2008, 02:23:33 μμ »
Ευχαριστώ παίδες. Εύχομαι ολόψυχα να χαρείται και εσείς τέτοιες στιγμές.

εκιενς τις ωρες δεν νομοζω οτι σκεφτεσαι τι ρολοι ν απαρεις για να χρονομετρησεις ενα τοκετο!!θα σε κοιτανε και σαν ufo!
Χαχα!
Εννοείται δε σκέφτομαι εκείνη την ώρα τι θα πάρω. Γι' αυτό αναρωτιέμαι από τώρα τι θα έχω μαζί μου στην τσάντα που θα πάει με τη Χριστίνα στο μαιευτήριο. Και εξάλλου είναι πολύ χρήσιμο ένα ρολόι όταν η γυναίκα γεννάει με ανώδυνο, γιατί της δίνει ρυθμό.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2008, 04:04:46 μμ »
με το καλο μητσαρα  ;)

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2008, 04:26:03 μμ »
και με εναν πονο που λενε BB . :partyman:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2008, 05:46:49 μμ »
Σε λίγες μέρες θα αποκτήσουμε το δεύτερο παιδί μας και αναρωτιέμαι τι ρολόι να πάρω στο δωμάτιο του τοκετού για να χρονομετράω τις συστολές της γυναίκας μου!
Πριν 5 χρόνια το απλό Fortis Cosmonauts Automatic τα πήγε μια χαρά. Τώρα που έχω πολλές επιλογές, τι να κάνω;  να πάρω πάλι ένα απλό ευανάγνωστο ή να πάρω ένα χρονογράφο;
Ρε παιδιά πως τα καταφέρνουν οι γυναίκες;

Φιλικά
Χαζομπαμπάς

Να σου στείλω μία μπαμ το IWC; Θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.  :D
Αφού βέβαια πρώτα το πρόσωπό σου περάσει από όλες τις αποχρώσεις του κόκκινου & του ροζ από το άγχος.  ;)
Εγώ πάντως με τον ντόκτορα μέσα στο θάλαμο των οδυνών λέγαμε ανέκδοτα για να χαλαρώνει η γυναίκα μου, η οποία όμως επειδή είχε σκάσει στα γέλια, δυσκολευόταν στις εξωθήσεις και στο τέλος μας έβρισε και τους δύο.  :D ;D

Καλή λευτεριά φίλε! Και καλώς να 'ρθει!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2008, 07:30:39 μμ »
Μόνο με την σκέψη του τοκετού ...
Αγχώνομαι αφάνταστα ...
Να σκεφτείς όταν έσπασαν τα νερά, το νοσοκομείο είναι 10 λεπτά από το σπίτι μας,
και την πήγα σε τριάμισι ... ;D
Άντε καλά κουράγια στην γυναίκα σου πολλές ευχές από όλους μας για ένα υγιέστατο μωρούδι !!!

Χαιρετισμούς Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2008, 09:53:00 μμ »
Χαράς το κουράγιο σου που εκείνη την ώρα θα έχεις τον νου σου να μετράς (δεν έχω καμία τέτοια εμπειρία μιας και είμαι μικρός αλλά και μόνο στην ιδέα μου κόβονται τα ποδιά)
ΥΓ
Με ένα πόνο και καλός να τα δεκτής

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2008, 10:23:34 μμ »
αντε φιλαρα με το καλο .. να τον-την δεχτεις ..αληθεια ξερεις η οχι ?
χρομετρα με την ρεγκατα λεμανια ρε Δημητρα.. τι καλυτερο  :respect:

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2008, 11:09:01 πμ »
Nin ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά να μη σε βάζω σε κόπο. Αν θέλεις όμως πες μου τα ανέκδοτα  :D :D :D

Μάλλον το Fortis με το Ρεγκάττα Λεμανία θα πάρω μαζί μου, το οποίο δεν το έχει δει η Χριστίνα και πάλι θα πάθει την πλάκα της "και άλλο ρολόι;;;" ??? :o. "Για το μωρό μας αγάπη μου" ;D

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 26, 2008, 11:59:53 πμ »
Τελικά το Fortis τα πήγε άψογα. Η χρήση ενός χρονογράφου θα ήταν ότι πιο άβολο εκείνη την ώρα. Ήταν αδύνατο να πατάω κουμπιά μιας και κρατούσα τη Χριστίνα την ώρα που τις ερχόταν οι ωδύνες. Ενώ με μια απλή ματιά στο μεγάλο πορτοκαλί δευτερολεπτοδείκτη έβλεπα τη διάρκεια των ωδυνών και έτσι την κοουτσάριζα άνετα (πολύ καλά τα πας, μένουν 10 δεύτερα, κλπ). Άρα όταν θα έρθει η ώρα η καλή και η γυναίκα σας έχει φυσιολογικό τοκετό και γεννάει με ανώδυνο και βεβαίως θα αντέχετε να είστε μέσα, τότε ξέρετε τι θα φοράτε για να βοηθάτε.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 26, 2008, 01:20:56 μμ »
Τελικά το Fortis τα πήγε άψογα. Η χρήση ενός χρονογράφου θα ήταν ότι πιο άβολο εκείνη την ώρα. Ήταν αδύνατο να πατάω κουμπιά μιας και κρατούσα τη Χριστίνα την ώρα που τις ερχόταν οι ωδύνες. Ενώ με μια απλή ματιά στο μεγάλο πορτοκαλί δευτερολεπτοδείκτη έβλεπα τη διάρκεια των ωδυνών και έτσι την κοουτσάριζα άνετα (πολύ καλά τα πας, μένουν 10 δεύτερα, κλπ). Άρα όταν θα έρθει η ώρα η καλή και η γυναίκα σας έχει φυσιολογικό τοκετό και γεννάει με ανώδυνο και βεβαίως θα αντέχετε να είστε μέσα, τότε ξέρετε τι θα φοράτε για να βοηθάτε.

Φιλικά
Δημήτρης


Άψογος σε όλα τα επίπεδα.... :up:
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 26, 2008, 05:09:33 μμ »
Τελικά το Fortis τα πήγε άψογα. Η χρήση ενός χρονογράφου θα ήταν ότι πιο άβολο εκείνη την ώρα. Ήταν αδύνατο να πατάω κουμπιά μιας και κρατούσα τη Χριστίνα την ώρα που τις ερχόταν οι ωδύνες. Ενώ με μια απλή ματιά στο μεγάλο πορτοκαλί δευτερολεπτοδείκτη έβλεπα τη διάρκεια των ωδυνών και έτσι την κοουτσάριζα άνετα (πολύ καλά τα πας, μένουν 10 δεύτερα, κλπ). Άρα όταν θα έρθει η ώρα η καλή και η γυναίκα σας έχει φυσιολογικό τοκετό και γεννάει με ανώδυνο και βεβαίως θα αντέχετε να είστε μέσα, τότε ξέρετε τι θα φοράτε για να βοηθάτε.

Φιλικά
Δημήτρης



......αφου σου ΄χαμε πει απ την αρχη με τον stardrive να παρεις το fortis
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 26, 2008, 09:13:50 μμ »
Έλα μου ντε! Κάτι ξέρατε. ;)

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 27, 2008, 11:13:38 μμ »
Ρολόϊ;; Αυτές τις στιγμές, ο χρόνος σταματά και μένει για πάντα χαραγμένος στη μνήμη. Καλώς το δεχτήκατε και να'ναι γερό!! :)
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2008, 08:31:42 πμ »
Επειδή διαπίστωσα ότι έχει δημιουργηθεί μια παρεξήγηση για το θέμα ρολόι στο δωμάτιο τοκετού είναι ευκαιρεία να σας εξηγήσω μερικά πράγματα.
Όταν ο τοκετός είναι φυσιολογικός δηλ. όχι καισαρική ή χωρίς τοπική αναισθησία (επισκληρήδιος) τότε η γυναίκα αισθάνεται τις ωδύνες (πόνους) που έχουν μια κάποια συχνότητα (στην αρχή 30'-10΄ και αργότερα πιο συχνά 5'-2') και διάρκεια που ποικίλει (40"-60"). Υπάρχει μια μέθοδος, η λεγόμενη ανώδυνος, στην οποία η γυναίκα με ρυθμικές αναπνοές και εκπνοές "ελέγχει" τις ωδύνες κατά τη διάρκεια των συστολών του τραχήλου και της μήτρας. Όταν ο σύζυγος παρευρίσκεται κατά τη διάρκεια του τοκετού και συμπαρίσταται της συζύγου του μπορεί με τη βοήθεια ενός ρολογιού να την "κοουτσάρει" πιο εύκολα καθώς θα της δίνει κουράγιο και ρυθμό.
Τουλάχιστον αυτά διδάχτηκα μετά από δύο τοκετούς.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι τοκετού
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2008, 08:35:43 πμ »
Επειδή διαπίστωσα ότι έχει δημιουργηθεί μια παρεξήγηση για το θέμα ρολόι στο δωμάτιο τοκετού είναι ευκαιρεία να σας εξηγήσω μερικά πράγματα.
Όταν ο τοκετός είναι φυσιολογικός δηλ. όχι καισαρική ή χωρίς τοπική αναισθησία (επισκληρήδιος) τότε η γυναίκα αισθάνεται τις ωδύνες (πόνους) που έχουν μια κάποια συχνότητα (στην αρχή 30'-10΄ και αργότερα πιο συχνά 5'-2') και διάρκεια που ποικίλει (40"-60"). Υπάρχει μια μέθοδος, η λεγόμενη ανώδυνος, στην οποία η γυναίκα με ρυθμικές αναπνοές και εκπνοές "ελέγχει" τις ωδύνες κατά τη διάρκεια των συστολών του τραχήλου και της μήτρας. Όταν ο σύζυγος παρευρίσκεται κατά τη διάρκεια του τοκετού και συμπαρίσταται της συζύγου του μπορεί με τη βοήθεια ενός ρολογιού να την "κοουτσάρει" πιο εύκολα καθώς θα της δίνει κουράγιο και ρυθμό.
Τουλάχιστον αυτά διδάχτηκα μετά από δύο τοκετούς.

Φιλικά
Δημήτρης

κατατοπιστικότατος όπως πάντα  :god:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.