Αποστολέας Θέμα: Το πρώτο μου ρολόι  (Αναγνώστηκε 6954 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Το πρώτο μου ρολόι
« στις: Ιανουάριος 19, 2013, 11:49:56 πμ »
Καλημέρες σε όλους!

Αποφάσισα να αγοράσω ένα καλό ρολόι.
Μετά από ώρες ψαξίματος στο internet βρέθηκα να παραμιλάω για μηχανισμούς,ωρολογοποιία και γενικά πράγματα που θεωρούσα κινέζικα μέχρι τότε.
Κόλλησα το μικρόβιο!
Κατέληξα λόγω μπάτζετ (το οποίο ...ξεχείλωσα!), προσωπικού γούστου, συλλεκτικής αξίας και μηχανισμού στο Omega Speedmaster Professional Moonwatch 3572.50 (με το κρύσταλλο στην κάτω πλευρά) και μηχανισμό cal.1861.
Θα ήθελα την άποψή σας, ως πιο έμπειροι στο χώρο, και επίσης που μπορώ να βρω ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και σε καλή τιμή.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 12:13:23 μμ από Vagosts »

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 11:57:56 πμ »
Ημουν πριν ενα μηνα σχεδον στη θεση σου. Καιγομουν σε καθε ειδους site 4-5 ωρες τη μερα.Σκεφτομουν κι εγω για μεταχειρισμενο (Heuer) λογω μπατζετ, αλλα τελικα κατεληξα σε longines legend diver καινουριο. Σκεψου το καλα το μεταχειρισμενο. Ζυγισε τα θελω σου και αποφασισε .

Καλημερα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 12:09:39 μμ από Φλου7 »

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 12:05:38 μμ »
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
Δε με βλέπω να ξεκολλάω εύκολα πάντως...

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 12:08:51 μμ »
Κι εγω δεν ξεκολλησα ευκολα μη νομιζεις... Αν πραγματικα σε εχει εξιταρει παρτο. Ειμαι αρκετα απειρος για να σε συμβουλεψω για καλο μεταχειρισμενο γι αυτο καλυτερα να το αφησω να το κανει καποιος αλλος. Σου ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη.

Μπαμπης

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 02:12:30 μμ »
καταρχήν δεν μας έχεις πει μέχρι πόσα λεφτά διαθέτεις.. Πες μας μέχρι πόσα, ώστε να μπορούμε και εμείς να σου προτείνουμε κάποια κομμάτια..
Επίσης είναι και άλλα που πρέπει να μας πεις..
Θέλεις να είναι μηχανικό? Με μπαταρία? να είναι καταδυτικό? Να είναι dress?

Δώσε πληροφορίες για να σου προτείνουμε!! ;) ;)  ;)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 02:13:14 μμ »
Aν κοιτάς σε moonwatch πιστεύω ότι θα πρέπει να στραφείς στο κλασικό με το κρύσταλο από hesalite. Είναι το ίδιο ακριβώς ρολόι που πήγε στο διάστημα και πιστεύω ότι κρατάει πολύ καλύτερα την αξία του από το open-back.
Η ζελατίνα μαζεύει πολύ λιγότερες γρατζουνιές απ'όσο λέγεται και γράφεται και καθαρίζεται πανεύκολα. 500€ δεν αξίζει να τα δώσεις - κατά την άποψή μου - μόνο για να χαζεύεις τη μηχανή (που εν προκειμένω ονομάζεται 1863)...

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 02:39:22 μμ »
+1 από μένα στον andrey.
Αν πάς για moonwatch πήγαινε στο ορίτζιναλ...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 03:54:31 μμ »
Είναι ένα θέμα που ακόμα δεν έχω καταφέρει να απαντήσω.
Ναι οκ το original είναι το original αλλά πως μπορείς να αντισταθείς σε αυτό το θέαμα:





Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 04:04:00 μμ »
Είναι ένα θέμα που ακόμα δεν έχω καταφέρει να απαντήσω.
Ναι οκ το original είναι το original αλλά πως μπορείς να αντισταθείς σε αυτό το θέαμα:




+1
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 11:21:00 μμ »
Αρχικά κι εγώ για το κλασικό είχα ψηθεί αλλά όπως λέει και ο kkostas το θέαμα είναι πανέμορφο...
Και πιστεύω ότι σε παροτρύνει να μάθεις περισσότερα για το μηχανισμό αφού τον παρακολουθείς να δουλεύει...
Τα λεφτα που διαθέτω είναι 1500-2000€.
Δε θέλω να είναι με μπαταρία, το συγκεκριμένο ειδικά που είναι κουρδιστό μ'αρέσει πολύ είναι πιο κλασικό.
Παρεπιπτόντως φίλε andrey_ και τα δύο μπροστά Hesalite ζελατίνα έχουν και ευτυχώς γιατί συμφωνώ μαζί σου ότι είναι καλύτερα.
Είμαι όλος αυτιά (μάτια εν προκειμένω) για τις προτάσεις σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 11:26:38 μμ από Vagosts »

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 12:44:20 πμ »
Αν έχεις καταλήξει σε αυτό το ρολόϊ και μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω,χτύπα την open back έκδοση.
Είναι 700€ παραπάνω (3500€ η κλασική έκδοση / 4200€ η open back) αλλά θεωρώ ότι συγκεκριμένος μηχανισμός είναι σκέτη απόλαυση.
Προσωπικά,ιστορίες του τύπου είναι το αυθεντικό,πήγε στο διάστημα,πέρασε και απο τη σελήνη κ.ο.κ. τις ακούω βερεσέ.
Αυτά είναι οδοντόκρεμες για να παραμυθιάζουν τον κοσμάκη.
Η open back έκδοση είναι σαφώς ανώτερη.
Βέβαια με το budget που έθεσες,δυσκολεύουν τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2013, 11:06:07 πμ από jim teo »

Αποσυνδεδεμένος lychounas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:49:51 πμ »
Το Moonwatch που λες (ζελατίνα μπροστά / ζαφείρι πίσω) δεν παράγεται πλέον από την Omega. Οπότε πας για μεταχειρισμένο. Στη θέση σου θα περίμενα λίγο να αυξηθεί το μπάτζετ μου και θα χτύπαγα το 3570.50 καινούριο. Έχει 3,5k τιμή καταλόγου, αλλά το βρίσκεις εύκολα με 2,5k, ίσως και λιγότερο. Είναι άλλη η αίσθηση του καινούριου, αξίζει νομίζω την αναμονή!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:43:09 πμ »
 Δεν έχεις κι άδικο για το καινούργιο, με έβαλες σε σκέψεις... Που μπορώ να πάω να το δω από κοντά; Έχετε κανένα προτεινόμενο μαγαζί που θα μου κάνει και καλύτερη τιμή;  ;)

 

Αποσυνδεδεμένος lychounas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 12:00:13 μμ »
Δεν έχεις κι άδικο για το καινούργιο, με έβαλες σε σκέψεις... Που μπορώ να πάω να το δω από κοντά; Έχετε κανένα προτεινόμενο μαγαζί που θα μου κάνει και καλύτερη τιμή;  ;)

Κάνε μια γύρα σε κεντρικά μαγαζιά που το έχουν και ρώτα. Εγώ στο πρώτο που το είδα τυχαία στη βιτρίνα και μπήκα και ρώτησα μου δώσανε σχεδόν 30% με τη μία. Το συγκεκριμένο ρολόι αποτελεί στόχο και για μένα, απλά δυστυχώς είμαι πολύ μακριά ακόμη!

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 12:17:31 μμ »
Πιο συγκεκριμένα; Κέντρο να πάω;
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αφού θα τα δώσω να μην κυνηγήσω το open-Back έστω και σε μεταχειρισμενο; Άλλες απόψεις/προτάσεις;

Αποσυνδεδεμένος lychounas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 12:30:19 μμ »
Πιο συγκεκριμένα; Κέντρο να πάω;

Έχεις π.μ.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 01:47:22 μμ »
Παιδιά το open-back μπροστά έχει ζαφείρι: http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional-moonwatch/38735031

Βερεσέ ξεβερεσέ Δημήτρη, στα μεταχειρισμένα πιο πολλά χτυπάει το κλασσικό..

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 03:12:49 μμ »
Παιδιά το open-back μπροστά έχει ζαφείρι: http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional-moonwatch/38735031

Βερεσέ ξεβερεσέ Δημήτρη, στα μεταχειρισμένα πιο πολλά χτυπάει το κλασσικό..

Σωστός ο Βίκτωρας και στα δυο.
Εγώ απλά το πρότεινα λαμβάνοντας υπ' όψιν,όχι την αξία μεταπώλησης,αλλά τί μου αρέσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 03:23:12 μμ »
Παιδιά το open-back μπροστά έχει ζαφείρι: http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional-moonwatch/38735031

Βερεσέ ξεβερεσέ Δημήτρη, στα μεταχειρισμένα πιο πολλά χτυπάει το κλασσικό..

Βίκτωρα το 3873.50 δεν είναι αυτό που ζητάει ο φίλος Vagosts. Το 3572.50 που ζητάει όντως έχει πλαστικό (hesalite) μπροστά και ζαφείρι πίσω.
Αυτό το μοντέλο δεν παράγεται πια γιατί ήταν ένα αποτυχημένο εμπορικά υβρίδιο (ποιός θέλει πίσω ζαφείρι, που είναι προστατευμένο και όχι μπροστά που τρώει όλα τα χτυπήματα  :-\  ).
Φίλε Vagosts, το 3572.50 νομίζω ότι δεν φοράει την 1861 που είχε το original αλλά την 1863.
Πάντως αν το βρείς θα είναι μόνο από δεύτερο χέρι.

H άποψή μου είναι να πας στο πρωτότυπο 3570.50 που είναι φθηνότερο και έχει και καλύτερη υδατοστεγανότητα 50m αντί για 30m.
"3570.50 uses caliber 1861 and is water resistant to 50 meters. 3572.50 uses caliber 1863 and is water resistant to 30 meters, plus the sapphire crystal back and a bigger price tag.http://forums.watchuseek.com/f20/see-thru-moon-watch-3572-50-good-original-3570-50-a-32946.html

K.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 03:45:40 μμ »
Oμολογώ ότι δε γνώριζα για το μοντέλο 3572.50. Φανταστείτε ότι το καλοκαίρι του 2011 που αγόρασα το δικό μου δεν υπήρχε ήδη το συγκεκριμένο, αλλά μόνο το άλλο με ζαφείρι μπρος-πίσω.

Από μια ματιά που έριξα το είδα μόνο σε ξένα φόρουμ μεταχειρισμένο και ζητάνε ό,τι θέλουνε. Βάλε και έξοδα και τελωνεία (σε περίπτωση αγοράς εκτός ΕΕ) και τον παράγοντα τύχη σε τέτοιες αγορές, νομίζω ότι δεν πολυαξίζει.

Το κλασσικό το αγοράζεις με 2.500 περίπου κανούριο, όπως είπαν και άλλοι φίλοι πιο πριν.