Αποστολέας Θέμα: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ  (Αναγνώστηκε 18291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimagic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
    • Παραδοσιακά τρόφιμα, Είδη Υγιεινής Διατροφής. 'Δημήτρης'
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 10:24:13 πμ »
Καλημέρα!
Συνεχίζοντας το παραπάνω θέμα,
πιστεύω ότι υποχρεωμένος είναι κάποιος να έχει την τιμή της
αντιπροσωπείας οταν είναι εξουσιοδοτημένος συνεργάτης.
Όταν όμως είναι ένα μαγαζί το οποίο αγοράζει από πολλούς και διάφορους, δεν νομίζω να πρέπει να έχει τιμή καταλόγου!
Μπορεί δηλαδή να έχει τιμές πολύ πιο πάνω ή πολύ πιο κάτω από την τιμή καταλόγου!
Συνήθως βεβαια σε αυτά τα μαγαζιά βρίσκεις το εμπόρευμα πιο φθηνό και όχι πιο ακριβό!
Το ίδιο ισχύει και στις μηχανές, και στα αυτοκίνητα και σε πολλά αλλά είδη που υπάρχει τιμή καταλόγου.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με!
Δημήτρης__SV1OBJ__Πατέρας εν δράσει...

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:52:25 μμ »
Εξελίξεις στο θέμα:
Αφού έστειλα τη διαμαρτυρία (με την πολύτιμη συμβολή του φίλου Βίκτωρα- andrey_) και παρά το γεγονός ότι στο e-mail κατέστησα σαφές πως περιμένω έγγραφη απάντηση, όπως ακριβώς ήταν και η επιστολή μου, σήμερα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από τον ιδιοκτήτη της εταιρίας εισαγωγής! Μου εξήγησε πως διάβασε την επιστολή μου αλλά δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Από τη στιγμή που ο έμπορος αγόρασε το ρολόι από αυτόν, από κει και πέρα δεν έχει τη δυνατότητα να παρέμβει στην τιμή πώλησης του και πως αν η ιστορία τραβήξει θα έχει και ο ίδιος πρόβλημα. Άφησε, δε, να εννοηθεί πως ο έμπορος του είπε την ιστορία αρκετά διαφορετικά αλλά ότι αυτός θέλει να πιστέψει εμένα. Επιπλέον, μου διευκρίνισε πως δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να δεσμεύει τον εκάστοτε έμπορο. Με τη σειρά μου του αντιπαρέθεσα πως πρόκειται για ζήτημα ηθικής τάξης και πως αν δεν προβεί σε κάποια ενέργεια, το συμβάν θα επαναληφθεί και αυτομάτως θα εκτεθεί ηθικά και ο ίδιος και η εταιρία του στα μάτια των πελατών του. Με ευχαρίστησε για την ενημέρωση και δεσμεύτηκε να κάνει μια σύσταση στον έμπορο και να με ενημερώσει με τη σειρά του.
Παρόλο το ενδιαφέρον που έδειξε και την ευγένεια του καθόλη τη διάρκεια της συνομιλίας μας, εμένα προσωπικά δεν με κάλυψε ούτε στο ελάχιστο!
Παρακαλώ να μου παραθέσετε και σεις τη γνώμη σας σχετικά με αυτή την εξέλιξη
Ευχαριστώ!     

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:00:27 μμ »
Aν θεωρησουμε οτι ο εισαγωγεας ηταν ειλικρινης,τελικα φαινεται οτι οι εμποροι ,απο τη στιγμη που αγοραζουν το προιον και το μεταπωλουν,ελαχιστα η μαλλον καθολου δεσμευονται απο την προτεινομενη τιμη λιανικης του εισαγωγεα.
Εναποκειται η τιμη στη διαθεση τους,οσο κι αν ακουγεται περιεργο!!
Απλα καποιες σοβαρες,δυνατες εταιρειες θα εχουν τον τροπο να επιβαλλουν τη βουληση τους.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:07:34 μμ »
Δεν το χειρίστηκες καλά το όλο θέμα.
Απο τη στιγμή που συμβουλεύτηκες το Βικτωρα,μην περιμένεις και πολλά. :lol:

Πέρα απο την πλάκα τώρα,δε μου κάνει καθόλου εντύπωση ή όλη εξέλιξη του θέματος γι' αυτό άλλωστε σου είχα γράψει πριν απο καιρό.....
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα,μην περιμένεις να γίνει τίποτα.Εγγυημένα στο λέω.
Αυτό ακριβώς εννοούσα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:31:52 μμ »
Για άλλη μια φορά κάνεις λάθος.
Απύθυνε επιστολή στον εισαγωγέα για να μάθει 1) τις απόψεις του και 2) το νομικό πλαίσιο στο οποίο συνεργάζεται με τον έμπορο. Τα έμαθε και τα δύο. Ο εισαγωγέας θα κάνει σύσταση και ο έμπορος δε δεσμεύεται από καμία συμφωνία ως προς τον καθορισμό της τιμής.
Αυτά σε κατευθύνουν στα επόμενα βήματα: 1) να απαιτήσεις έγγραφη απάντηση από τον εισαγωγέα (η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή θα του στείλει έγγραφο ζητώντας τις απόψεις του) και 2) να κάνεις καταγγελία απευθείας στον έμπορο για αθέμιτη εμπορική πρακτική.
Ακόμα και αν αυτά αποτύχουν, θα έχεις πετύχει να ακουστεί το πρόβλημά σου σε αυτούς που πρέπει και θα έχεις μάθει να αντιδράς ως καταναλωτής όταν πιστεύεις ότι καταπατώνται τα δικαιώματά σου.

Τώρα βέβαια ο Μήτσος μπορεί με έναν βρυχισμό να τα μηδενίσει όλα αυτά, όμως το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Αν πιστεύει κάποιος ότι τα προβλήματα λύνονται από τον καναπέ ή με μία απλή ενέργεια είναι γελασμένος.