Αποστολέας Θέμα: Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)  (Αναγνώστηκε 226077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #780 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:52:08 μμ »
Σχετικα με τα λουρακια  ''Mountain Bär''  και τις προδιαγραφες τους, δειτε εδω:

http://stores.ebay.de/trendart-24/_i.html?_kw=Modell&_kw=Uhrenarmband&_kw=Mountain&_kw=B%C3%A4r&_sid=504929020

Μεταξυ αλλων αναφερει οτι: ειναι αδιαβροχα, απο μαλακο δερμα αγελαδας, φτιαγμενα εξ ολοκληρου στο χερι, χωρις χημικα προσθετα και για την υφη τους εχει γινει επεξεργασια με ειδικο λαδι.

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #781 στις: Μάρτιος 26, 2013, 12:08:05 πμ »
Και εδω η ιστοσελιδα της εταιριας, με δυνατοτητα επιλογης γλωσσας (μεταξυ αλλων) στην αγγλικη:

http://www.trendart-24.de/uhren/Vollrindleder-Uhrenarmband-Modell-Mountain-Baer-dunkelbraun-24-mm

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #782 στις: Μάρτιος 26, 2013, 12:16:21 πμ »
jim πολύ κριτική αλλα οφειλεις με την σειρα σου μια συγνώμη. Το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο, πολύ σωστά αντεδρασες αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι την αποκλειστική ευθύνη εχουν αλλοι. Από την πρώτη μέρα υποστηριξες (και εσυ) το εργο σαν ευκαιρία - αληθεια εχεις δει ποτε WAKMANN απο κοντά? Πως αντεδρασες οταν καποιοι αλλοι πουλουσαν στα 250Ε? Οταν εχεις αυτοκτονικές τασεις δεν σου φταιει κανενας αλλος, πολύ αργά,
it's just a cost of doing business.

Χωρις να κανω το δικηγορο κανενος,δεν καταλαβαινω το λογο και το νοημα αυτου του ποστ.
Κατ' αρχην,ειναι γεγονος οτι πολλοι θεωρησαμε καλη περιπτωση το συγκεκριμενο ρολοι και αυτο αποδειχθηκε απο τον αριθμο και τον χρονο που στηθηκε το προτζεκτ.Ολες οι προηγουμενες επιλογες,καλες,κακες,φθηνες κλπ,δεν καταφεραν να μαζεψουν ουτε το 1/3 των συμμετοχων.Αυτη,σχεδον αμεσως μετα την προταση του Αρη,εγινε!!
Αυτο τι σημαινει;Οτι ολοι μας ειμαστε υπευθυνοι για τη συμπεριφορα του γερμανου;
Eσυ εχεις δει δουλεια του;Προσωπικα ειμαι εντυπωσιασμενος απο τα ρολογια του,που εχω δει.Παρα πολυ καλη δουλεια.
Και αφου ειδαμε το στραβο,ειναι λαθος να αντιδρασουμε και να ζητησουμε το δικιο μας;
Αν καπου εκανε λαθος ο jim,κατα τη γνωμη μου παντα,ειναι οτι χρησιμοποιησε χαρακτηρισμους,που δεν επρεπε,μη καταφερνοντας να χαλιναγωγησει τον εκρηκτικο του χαρακτηρα.Κανεις ομως δεν μπορει να του πρασαψει οτι δεν φανταστηκε την εξελιξη των πραγματων.Και βεβαια εγινε κακος γραφοντας τις αντιρρησεις του.
Και κατι ακομη,πολυ σημαντικο.Ειλικρινα δεν κατανοω την πρεμουρα σου να κριτικαρεις οτιδηποτε σχετικο με το προτζεκτ,τη στιγμη που δεν συμμετεχεις και το προτζεκτ δεν εχει ολοκληρωθει ακομη.Ειναι εντελως αντιδεοντολογικο.
Κανε λιγη υπομονη να βρεθει λυση,να παραλαβουν ολοι οι φιλοι τα ρολογια τους,οπως πρεπει,και μετα θα εχεις το χρονο να κριτικαρεις.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος The_Jackal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #783 στις: Μάρτιος 26, 2013, 12:31:00 πμ »
Καταρχάς, και εγώ έστειλα ε-μαιλ στον Τορστεν την επόμενη που έφυγε από την Ελλάδα αλλά σε εμένα δεν έχει απαντήσει ακόμα...Οι υπόλοιποι πόσα ε-μαιλ του στείλατε για/μεχρι να σας απαντήσει??? Για να ξέρω μπας και ξεκινησω να γράφω και εγώ μερικά ακόμα...  ;D ;D

Κατά δεύτερον, ένα "ΟΧΙ" στους δείκτες που πόσταρε ο Μπορρις και από εμένα (Τι, μονο η Κύπρος να λέει ΟΧΙ...το αφήνω κατά μέρους αυτό αν και επίκαιρο θέμα γιατί την κάνανε οι Τροικανοι άστα να πάνε για να μην πω τιποτα χειροτερο)

Τώρα, αν φτάσαμε και στο λουράκι να έχουμε πισω-γυρίσματα την κάτσαμε την βάρκα...Εν τέλει, προσωπικά, ας έρθει με ότι λουράκι έχει σε στοκ αναφορικά πάντα με ότι παρείγγειλε ο καθένας...Το ρολόι μόνο να είναι εντάξει, και να έχει τους ΜΠΛΕ-ΜΑΥΡΟΥΣ ΜΑΚΡΙΟΥΣ δείκτες παρακαλώ...Μόνον αυτό...τιποτα άλλο...Έτσι και αλλιώς έτσι είχε φτάσει στα χέρια μου την πρώτη φορά...Όταν το πρωτοέπιασα...Τι θυμάμαι τωρα, αναπολώ, δακρύζω, τσατίζομαι και σκέφτομαι γιατί το έδωσα πίσω ο Μπιιιιιιιμπ  ;D ;D ;D  Λίγο σκονίτσα είχε το άτιμο ;D ;D

Άρη, ξέρω ότι έχεις επιβαρυνθεί όλον αυτό τον φόρτο εργασίας και τρεξίματος αλλά και ο γερμανός δεν βοηθάει κατά την γνώμη μου για απαλοιφή των εγνοιών σου...αντιθέτως σου προσθέτει και άλλες...

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #784 στις: Μάρτιος 26, 2013, 01:07:42 πμ »
Πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή ακόμα ως ένδειξη σεβασμού στους φίλους συμφορουμίτες που έχουν τρέξει για αυτό το προτζεκτ. Σίγουρα έχουν υπάρξει αστοχίες από το Γερμανό και σίγουρα κάποιοι δικαιολογημένα εκνευριζονται. Παρολαυτα παραμένω αισιόδοξος και πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα ανταμείψει την υπομονή που έχουμε δείξει. Οι δείκτες σίγουρα θα πρέπει να μείνουν όπως ξεκίνησε το προτζεκτ. Οσον αφορά τα λουριά και τα καινούργια φαίνονται καλα, εξάλλου είναι κάτι το οποίο μπορεί ο καθένας μας να αλλάξει ανα πάσα στιγμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #785 στις: Μάρτιος 26, 2013, 01:30:50 πμ »
Μολις ειχα επικοινωνια με τον Torsten μεσω skype, για τους δεικτες που επιθυμουμε να εχουν τα ρολογια μας...

[12:54:59 πμ] Torsten Nagengast: i have them that  is the point
[12:58:41 πμ] Torsten Nagengast: but the diameter is wrong
[12:59:00 πμ] Torsten Nagengast: let me check some suppliers
[1:05:00 πμ] Torsten Nagengast: the hands are here, i will check all my sources
[1:05:29 πμ] Torsten Nagengast: i found already one type but need to check the diameters of holes
[1:05:37 πμ] Torsten Nagengast: can do that tomorrow, i will let you know if i solved the situation
[1:07:42 πμ] Torsten Nagengast: hope it will be tomorrow
[1:14:51 πμ] Torsten Nagengast: i check all my sources, i will solve this problem


Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #786 στις: Μάρτιος 26, 2013, 07:36:01 πμ »
Μου κάνει εντύπωση η υπομονή σου και η επιμονή σου Αρη να μιλάς επι 20 λεπτά με τον Torsten μέσα στα μεσάνυχτα!
Ωρες ώρες αναρωτιέμαι για ποιον αυτό το εγχείρημα πρέπει να θεωρηθεί "Project"...?
Για το forum ? (όπως και ξεκίνησε άλλωστε)
ή
Για τον Torsten? (Το ήξερε απο την αρχή ότι δεν το έχει πιστεύω. Δεν μπορώ να φανταστώ επιχειρηματία που να θέλει να εκτεθεί διεθνώς.)

Καλή υπομονή Αρη και ένα ευχαριστώ ακόμα!!

Φιλικά Γιάννης
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #787 στις: Μάρτιος 26, 2013, 07:37:12 πμ »
 Ήμουν και εγώ από κείνους που πρέτρεπα για υπομονή για να κρίνουμε τον Τόρστεν συνολικά μετά τη διόρθωση/επιστροφή και των προβληματικών κομματιών. Πίστευα ότι η χαρά που θα έδινε το ρολόι σε βάθος χρόνου θα μας έκανε να ξεχάσουμε τα θέματα των πρώτων ημερών και ίσως να γελούσαμε με αυτά 1-2 χρόνια μετά.

Φευ όμως, ο Γερμανός συνεχίζει να μην είναι σωστός τόσο στις χρονικές δεσμέυσεις τους (Τετάρτη την αποστολή των διορθωμένων ρολογιών πισω) όσο και στις "εναλλακτικές" προτάσεις που στέλνει (δείκτες). Οποτε είναι απόλυτα δικαιολογημένο να εξαντλείται η υπομονή και των πιο υπομονετικων μελών.

Προσωπικά φοβάμαι πως αν του στείλω το ρολόι πισω για εκτύπωση walkmann logo θα μου ρθει κανά τρικολόρε πίσω, οπότε πάσο.

Για το από δω και πέρα θα πρότεινα το εξής:

- αποστολή email, που να καταγράφει συγκεντρωτικά τα προβλήματα που πρέπει να λύσει ως τώρα ανά ρολόι (κατι σαν summary). Ας γίνει με επίσημο τρόπο, από τον Άρη αφού με αυτό έκανε όλες τις διαπραγματεύσεις, θα μπορούσε να συνυπογραφεί και από περισσότερους.
- καθορισμός ενός αυστηρού χρονοδιάγραμματος για το πότε θα λυθουν τα προβλήματα και θα επιστραφουν τα ρολόγια. Εδω μπορεί να πάρει 2-3 μερες να μιλήσει με τους προμηθευτές του κτλ και να δώσει μια υπέυθυνη απάντηση. Αλλά όταν πει τότε θα τα στείλω αυτό να είναι δεσμευτικό. Μην έχουμε μετά πάλι εκπλήξεις, νέα θέματα και "I will check, I will check, don't know, I will check" .
Αν και τότε δεν τα καταφέρει το μέλος να έχει έξτρα έκπτωση αν θέλει να κρατήσει το ρολόι ή επιστροφή χρημάτων.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #788 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:39:51 πμ »
Αργά χθες, μέσα σε όλες του τις σκοτούρες, θυμήθηκε κι εμένα. Να 'ναι καλά ο άνθρωπος.

"Dear Dimitris,

the probelm is that i cannot use the watch because of the engravings ...
Normally it is not possible to returns special made watches ... (τώρα το θυμήθηκε αυτό που πήγε στη Γερμανία. Στο τραπέζι όλο "no problem" και "no problem" ήταν)

But of course i will help you, maybe anybody else will take this watch? (νάτη και η εκδούλευση. Μεγάλη ψυχή τελικά αυτός ο άνθρωπος)

I will whire the money back to you by end of the week becuase i am not in office yet ". (το αφεντικό τρελάθηκε. Όσοι πιστοί προσέλθετε)



ALL THE BEST


Torsten


Του έχω ήδη στείλει mail, αλλά καλού κακού ας τον ενημερώσουν και οι ¨κολλητοί" του ότι το θέμα τακτοποιήθηκε ενδοοικογενειακά.
Μη μας πει στο τέλος ότι τον εξαπατήσαμε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #789 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:47:10 πμ »
καλημέρα κι από μένα...
Οι τελευταίες εξελίξεις σχετικά με το αυτό το project με έχουν αφήσει πραγματικά άφωνο σχετικά με τον αντιεπαγγελματισμό του γερμανού. Άλλα λέει , άλλα πουλάει , άλλα στέλνει και μέχρι τώρα -τέλη Μάρτη- ρολόι δεν έχουμε δεί ακόμα(τουλάχιστον εγώ).Λογικό είναι να υπάρχει αγανάκτηση απ'όλους όσους λάβαμε μέρος.Γνώμη μου όμως είναι να αφήσουμε τον Άρη να χειριστεί το θέμα, όπως και κάνει, προς συμφέρον όλων μας, και να μη ζαλίζουμε τον γερμανό με μεμονωμένα mail γιατί νομίζω πως δε θα βγάλουμε άκρη και ίσως να δυσχεραίνουμε και να μπερδέυουμε  την κατάσταση.Είμαι σίγουρος πως όλοι θέλουμε να λάβουμε το ρολόι όπως ήταν στις πρώτες φωτογραφίες που είχαν δημοσιευθεί ,με τους μπλέ μακρυούς δείκτες, τη συγκεκριμένη μηχανή αυτόματη ή μή και τα χρώματα στα λουράκια που διαλέξαμε(αν και τα λουράκια μπορούν να αλλαχθούν στο μέλλον ενώ τα υπόλοιπα όχι). Ο,τιδήποτε άλλο δε θα πρέπει γίνει δεκτό, τουλάχιστον από μένα, και θα πρέπει να ζητηθούν τα χρήματα πίσω..

Φιλικά Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #790 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:59:58 πμ »
ειναι σιγουρα γερμανος?
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος ITS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #791 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:26:07 πμ »
ειναι σιγουρα γερμανος?

Σωστή ερώτηση...  ::)
Μάλλον Γερμανό με τουρκικές ρίζες τον κόβω...
 :D  ;D :D
Μέγα το της θαλάσσης κράτος.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #792 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:30:59 πμ »
Το όλο θέμα    έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό καθόσον υπάρχει μια γενική αβεβαιότητα ως προς το  τελικό αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει είναι μια επικοινωνία από πλευράς του Άρη   με τον Γερμανό ώστε ο τελευταίος να δώσει μια τελική ημερομηνία για την παράδοση των ρολογιών με τις προδιαγραφές που συμφωνήθηκαν από την αρχή. Όπως όλοι ανταποκριθήκαμε πλήρως στις απαιτήσεις του και του εξοφλήσαμε τα ρολόγια όταν αυτός ήθελε, έτσι κι αυτός θα πρέπει ανταποκριθεί σε αυτά που συμφωνήθηκαν από την αρχή.
Αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα  συμφωνηθέντα τότε θα πρέπει να δώσει την επιλογή στο καθένα ή να ζητήσει τα χρήματά  του πίσω ή να δεχθεί ένα ρολόι όπως τελικά μπορεί ο Γερμανός να το    φτιάξει. 
Θα παρακαλούσα λοιπόν το Άρη να επικοινωνήσει με τον Γερμανό (για να μην του στέλνουμε κι εμείς μηνύματα και τον βομβαρδίζουμε αλλά και  γιατί δεν μας απαντάει) ώστε να πάρουμε μια ξεκάθαρη απάντηση τόσο ως προς τη μορφή του τελικού προϊόντος (δείκτες, λουράκια ή οτιδήποτε άλλο έχει πρόβλημα), όσο και ως προς την τελική ημερομηνία παράδοσης.   

Αποσυνδεδεμένος antonio-titanium

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 642
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #793 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:49:12 πμ »
Μια φορά έστειλα μήνυμα στο torsten την προηγούμενη δευτέρα ενημερώνοντας τον για την διεύθυνση αποστολής και   απάντησε εχθές

12:21 μμ

Dear Antonios,

we work on the project an doublecheck everything ...
I will let you know the delivery date as soon as possible ...

ALL THE BEST TO GREECE
Torsten


Viele Grüße / Best regards
Torsten Nagengast




Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ PROJECT (!)
« Απάντηση #794 στις: Μάρτιος 26, 2013, 11:00:52 πμ »
Το as soon as  possible είναι σχετικό και έχει ξεκινήσει από τις  15 Μαρτίου. Εμείς όταν ρίξαμε το χρήμα δεν του είπαμε ξεκινα να φτιάχνεις τα ρολόγια και θα σου καταθέσουμε τα χρήματα as soon as possible. Μας τέθηκε deadline και ανταποκριθήκαμε.