Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 497553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #540 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 05:51:18 μμ »
Nαι το ρολοι εχει και χρονογραφους αλλα ξαναρωταω?? υπαρχει περιπτωση το tag heuer series  6000 CH5112 να θελει καθε 4 χρονια αλλαγη λαδιων?? η ειναι προλογος να παρουν πιο πολλα λεφτα??
Και μηπως ξερει κανεις την σημερινη του αξια??

Όχι ακριβώς αλλαγή λαδιών ;D Σέρβις χρειάζεται όπως όλα τα μηχανικά ρολόγια ανά 5ετία κατά μέσο όρο, μέρος του οποίου είναι και ο καθαρισμός της μηχανής και επαναλίπανση ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος giouz

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #541 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 05:52:23 μμ »
αοκ και ειναι τοσο ακριβη?? 450 ευρω???  εχεις υποπσιν  ποσο εχει?? τωρα??

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #542 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 05:54:23 μμ »
Όχι δεν είναι τόσο ακριβό το σέρβις. Σε έναν καλό τεχνικό θα σου στοιχίσει λίγότερο από το 1/3...

Το ρολόι δεν ξέρω πόσο έχει. Κάνε μια αναζήτηση στο google ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος giouz

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #543 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 06:08:22 μμ »
ok ευχαριστω μπηκα. λογω δυσκολιων ξερεις κανενα σαιτ που να αγοραζει ρολογια. Δικο μου ειναι οκ?? δεν το βρηκα απλα σφιξανε τα πραγματα και.........

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #544 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 07:38:45 μμ »
Nαι το ρολοι εχει και χρονογραφους αλλα ξαναρωταω?? υπαρχει περιπτωση το tag heuer series  6000 CH5112 να θελει καθε 4 χρονια αλλαγη λαδιων?? η ειναι προλογος να παρουν πιο πολλα λεφτα??
Και μηπως ξερει κανεις την σημερινη του αξια??

Δεν θα σταματούσε από ελλειπή λίπανση μετά από 4 χρόνια, έχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Καλό είναι στα 5-6 χρόνια να κάνεις Service. Για το συγκεκριμένο (αυτόματος χρονογράφος) να μην δώσεις πάνω από 200 Εuro. Να πας σε ένα καλό ρολογά να το κοιτάξει!

Η σημερινή αξία του δεν είναι πάνω από 1.000 Euro κατ΄εκτίμηση πάντα. Η μηχανή είναι η ΕΤΑ2894-2
με chrono module και η αξία κανονικά ακόμα χαμηλότερη (500-800 Euro) αλλά αφού είναι chronometer-grade ίσως πιάσεις τα 1.000 Euro (σε εξαιρετική κατάσταση πάντα)...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2012, 07:44:14 μμ από VC222 »

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #545 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 07:53:10 μμ »
Nαι το ρολοι εχει και χρονογραφους αλλα ξαναρωταω?? υπαρχει περιπτωση το tag heuer series  6000 CH5112 να θελει καθε 4 χρονια αλλαγη λαδιων?? η ειναι προλογος να παρουν πιο πολλα λεφτα??
Και μηπως ξερει κανεις την σημερινη του αξια??

Όχι φίλε, σε δουλεύουν. Τα quartz θέλουν service το νωρίτερο κάθε 10-12 χρόνια (πέραν της αλλαγής μπαταρίας με τον σχετικό έλεγχο στεγανότητας), καθώς έχουν ελαχιστότατα σημεία για λιπαντικά, κοινώς απουσία τριβών. Βρες έναν καλό τεχνίτη να στο τσεκάρει μήπως έχεις διαρροή από μπαταρία, να στο καθαρίσει, εν πάσει περιπτώσει να σου πει αν έχει πρόβλημα, και πόσο κάνει ΠΡΙΝ το πιάσει για επισκευή. Αν δεν έχεις, ρώτα μας να σου στείλουμε πμ...
Τιμές για το μοντέλο αυτό σε χρονογράφο παίζουν διεθνώς από 300-600€ στα μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση (mint).
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #546 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 08:42:24 μμ »
Θάνο αυτόματο είναι κι όxι quartz...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #547 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 09:49:43 μμ »
αυτόματος χρονογράφος με COSC.

αν είναι σαν τα omega τότε συμφέρει να αλλάξεις όλο το module από το να το επισκευάσεις...

Αποσυνδεδεμένος george cc

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #548 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 11:53:05 μμ »
Καποιον καλό τεχνικο για να μου αλλάξει την επαναφορτιζομενη μπαταρία σε Suunto X10 military γνωριζετε;
Η Suunto εδω στην Αθηνα μου ζηταει 140ευρω και ξερω οτι το κοστος της μπαταριας ειναι σχεδον το 10%.

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #549 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:46:35 μμ »
καλησπερα ηθελα να ρωτησω ποσα λεπτα το μηνα χανει φυσιολογικα ενα ρολοι

Αποσυνδεδεμένος delef38

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #550 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 01:58:53 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα ... θα το εκτιμούσα αν κάποιο μέλος με ενημέρωνε με pm για αξιόπιστο/δοκιμασμένο τεχνίτη εντός Αθήνας για συντήρηση/επισκευή μηχανισμών ETA 7750 / 6497 / 2824-2.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #551 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 08:49:07 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα ... θα το εκτιμούσα αν κάποιο μέλος με ενημέρωνε με pm για αξιόπιστο/δοκιμασμένο τεχνίτη εντός Αθήνας για συντήρηση/επισκευή μηχανισμών ETA 7750 / 6497 / 2824-2.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Σου έστειλα πμ με μία πρόταση.
Φιλικά,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος delef38

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #552 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 10:56:28 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Θάνο...τον συγκεκριμένο τεχνίτη μου τον πρότεινε κι άλλο μέλος, οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίος!

Αποσυνδεδεμένος gizmo ladorkini

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #553 στις: Μάρτιος 11, 2012, 01:47:19 πμ »
γεια σας κι απο εμενα.
δεν ξερω αν εγραψα στο σωστο σημειο την ερωτηση μου αλλα απο οσο μπορεσα να ψαξω δεν βρηκα και απαντηση.
οπως καταλαβατε ειμαι νεος στο φορουμ, οπως και ασχετος απο ρολογια.



Uploaded with ImageShack.us

θελω να ρωτησω τι κανει αυτη η στεφανη και τι σημαινουν οι αριθμοι πανω της. εχω παρατηρησει οτι σε αλλες μαρκες ειναι διαφορετικοι.
ευχαριστω εκ των πρωτερων.


Αποσυνδεδεμένος SATSOK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #554 στις: Μάρτιος 11, 2012, 10:56:12 πμ »
καλημεριζω και γω μπαινοντας στην ωραια παρεα σας.θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα το service (σχολαστικο αφου εκανε μπανιο) ενος R.Weil Amandeus ,στην Θεσσαλονικη αν οχι δεκτες προτασεις και απο Αθηνα.. δεν εχει ιδιαιτερο προβλημα(ενα service στεγνωμα το εκανα σε καποιον ρολογα ,αλλα ψαχνω το καλυτερο) αναλυτικο service απο 1995 ημ.αγορας δεν του εγινε ποτε..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #555 στις: Μάρτιος 11, 2012, 03:50:51 μμ »



θελω να ρωτησω τι κανει αυτη η στεφανη και τι σημαινουν οι αριθμοι πανω της. εχω παρατηρησει οτι σε αλλες μαρκες ειναι διαφορετικοι.
ευχαριστω εκ των πρωτερων.




Πριν αρχίσουν να χρησιμοποιούνται οι υπολογιστές, οι δύτες έπρεπε να έχουν έναν τρόπο να υπολογίζουν το χρόνο κατάδυσης. Αυτό γίνεται με τη βοήθεια της περιστρεφόμενης(πάντα αριστερόστροφης) στεφάνης, οι ενδείξεις της οποίας αντιστοιχούν σε λεπτά της ώρας. Αν χρησιμοποιήσουμε ως παράδειγμα τη φωτογραφία που έβαλες πιό πάνω, ο δύτης πριν ξεκινήσει την κατάδυση θα περιστρέψει τη στεφάνη μέχρι το τριγωνάκι που αντιστοιχεί στο 0 να έρθει στην ευθεία με τον δείκτη των λεπτών, στην συγκεκριμένη περίπτωση στο και 19. Έτσι κατά τη διάρκεια της κατάδυσης και καθώς ο δείκτης των λεπτών θα προχωρά, η άκρη του θα αντιστοιχεί σε κάποια ένδειξη της στεφάνης, που θα είναι και ο χρόνος κατάδυσης.

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/WaHSADVB9Ag" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WaHSADVB9Ag" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gizmo ladorkini

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #556 στις: Μάρτιος 12, 2012, 03:18:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, αν και φοβάμαι οτι θα σας κουράσω λίγο με τις ερωτήσεις μου, όντας άσχετος.
Για το ιδιο ρολόι της φωτο θελω να ρωτήσω κάποια πράγματα. Το μοντέλο αυτό υπάρχει με τζαμακι στην πίσω μεριά και χωρίς κυκλωπα; Και πως μπορείς να ξεχωρίσεις μια μαϊμού από ενα γνήσιο;
Συγκεκριμένα ειχα βρει πριν 15 περίπου χρονια ενα τέτοιο με σπασμένα το τζαμακι πίσω και το μπρασελε. Τωρα που μετακόμισα το ξαναβρήκα χωμένο σε ενα συρτάρι που το ειχα βάλει τότε και ξεχάστηκε. Εχει μηχανισμό που κουρδιζει με την κίνηση και χαραγμένα πανω του το σήμα της rolex και κάποια γράμματα που δεν θυμάμαι τι λένε γιατι δεν το έχω μαζί μου τωρα. Θα τα γράψω το βραδυ που θα παω στο σπίτι αν ειναι απαραίτητα....

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #557 στις: Μάρτιος 12, 2012, 03:48:49 μμ »
μαϊμού είναι μην το ψάχνεις.....εκτός κι αν ανήκε σε κάποιον που του άρεσαν οι μοντίφες.....

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #558 στις: Μάρτιος 12, 2012, 06:45:37 μμ »
Καλησπέρα σας παιδιά, βασικά αντιγράφω το ποστ που έκανα σε άλλο thread, ταιριάζει καλύτερα εδώ.

Παιδιά το ρολογάκι τα φτύσε... ακόμα δε το πήρα... ( βλέπε http://www.mywatch.gr/index.php/topic,12296.0.html )

δε γυρίζει η εσωτερική στεφάνη... όταν το πρωτοέβαλα την είχα πειράξει έτσι να δω εαν δουλεύει και ήταν όλα καλά, για κανά μήνα δεν την πειράξει καθόλου. Και τώρα πριν λίγο μου ρθε έτσι λίγο να παίξω ξεβιδώνω την κορώνα και διαπιστώνω οτι από την στιγμή που ξεβιδωθεί αρχίζει και κολλάει ο μηχανισμός, τρίβεται μέταλλο δηλαδή και η εσωτερική κορώνα δε κουνιέται ούτε χιλιοστό.

τι κάνουμε τώρα; που το πάω; η εγγύηση απ'όσο ξέρω είναι παγκόσμια αλλά πολύ φοβάμαι τα λαμόγια την ελλάδα και τις δικαιολογίες που θα βρουν. Που λέτε να το πάω, γνωρίζετε κάποιο κατάστημα ή αντιπροσωπεία;

Αποσυνδεδεμένος hulio

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #559 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:11:32 πμ »
γεια χαρα σε ολους, μπορει καποιος να με βοηθησει καθως το Omega seamaster που εχω χρειαζεται μπαταρια, που πρεπει να απευθυνθω?
στο επισημο service (που εχω ακουσει τα χειροτερα), η υπαρχει και καποιος τεχνικος που το αναλαμβανει?