Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ρολογιού με 500€  (Αναγνώστηκε 12938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Επιλογή ρολογιού με 500€
« στις: Ιούλιος 25, 2012, 11:57:13 μμ »
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα σε όλους! :)

Καινούργιος στο φόρουμ και ο λόγος που οδηγήθηκα εδώ είναι ότι αποφάσισα να επενδύσω σε ένα καλό ρολόι και είμαι διατεθειμένος να δώσω πάνω-κάτω 500€.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα τι να ψάξω! Από μάρκα μέχρι τι είδους μηχανισμό, αν είναι καλύτερα να προτιμήσω λουράκι ή μεταλλικό μπρασελέ αν και κλείνω προς το 2ο!

Είμαι και σε μικρή πόλη και δεν ξέρω και τι επιλογές θα έχω...

Μπορείτε να ρίξετε μερικές ιδέες??

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 26, 2012, 12:34:11 πμ »
Kαλωσήρθες στο φόρουμ. Ρίξε μια ματιά εδώ σε ένα παρόμοιο σχετικά πρόσφατο θέμα  http://www.mywatch.gr/index.php/topic,15085.0.html
Σε συγκινεί κάποιο από τα προτεινόμενα? Για να πάρουμε μια ιδέα τουλάχιστον τι σου αρέσει σχεδιαστικά ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 26, 2012, 01:06:23 πμ »
Πολλές επιλογές και ζαλίζομαι!!

http://www.rologia-kaloustian.gr/rologia-andrika-el/hamilton-64515133.html
Πολύ ωραία επιλογή.

όπως επίσης το Tisso Seastar με το μεταλλικό μπρασελέ και το http://www.steinhartwatches.de/en/Ocean-vintage-GMT,339.html και το Seiko Sumo :)

Σε κάτι τέτοιο θα ήθελα να κινηθώ! Απλά επειδή θα είναι το πρώτο μου "καλό" ρολόι θέλω να εξαντλήσω το 500αρι και όχι να επιλέξω κάτι που μπορεί να είναι όμορφο με τιμή στα 300-400.


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 26, 2012, 12:31:04 μμ »
Άρα κινείσαι σε καταδυτικό με περιστρεφόμενη στεφάνη κλπ.
Έγραψες ότι είσαι σε μια μικρή πόλη.Έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποια μοντέλα? Έστω από πλευράς μεγέθους, είναι σημαντικό. Αν πχ έχεις μεγάλο καρπό(διάμετρο) ένα ρολόι 40-41mm θα φανεί μικρό. Είναι κάτι που πρέπει να το εξετάσεις.
Μην κολλάς τόσο στο αν θα πρέπει να εξαντλήσεις ή όχι τα 500 ευρώ. Έχει αξιόλογα ρολόγια με 350 ευρώ και αδιάφορα με 600. Βρες κάτι που να αξίζει και παράλληλα να σου αρέσει.



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 26, 2012, 03:19:37 μμ »
Κοίτα καταδύσεις δεν πρόκειται να κάνω!

Πέρα από εκεί ο καρπός μου είναι σχετικά μικρός οπότε κινουμαι λογικά στα 40-41mm?

Θα πάω στα 2-3 καταστήματα που θεωρώ ότι μπορώ να βρω κάτι το αξιόλογο και ο Θεός βοηθός! Δεν το σκέφτομαι για αγορά από ίντερνετ πάντως για να μην ρισκάρω ενδεχόμενο να μην ταιριάζει πάνω στο χέρι μου..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 26, 2012, 03:52:58 μμ »
Οπότε Tissot Seastar και Ηamilton Navy Scuba είναι μια χαρά. Το Sumo όπως σεδόν όλα τα γιαπωνέζικα, θα το χρυσοπληρώσεις σε μαγαζί, καλύτερα από ίντερνετ.
Glycine Combat Sub και Certina DS είναι εξαιρετικά(προσωπικά θα έπαιρνα ένα από τα δύο), αλλά δύσκολο ως απίθανο να τα δεις ακόμη και στην Αθήνα...
Κάνε μια πρώτη βόλτα και πες μας εντυπώσεις ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 26, 2012, 04:30:26 μμ »
Πολύ ωραία όλα, μακάρι να βρω κάτι σχετικο!

Γενικά από επωνυμίες τι να προτιμήσω πέρα από τα ήδη προαναφερθέντα και τι να αποφύγω?

Τα ρολόγια που αναφέρεις τι μηχανισμό έχουν? Μπαταρίας ή αυτόματα?

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 26, 2012, 05:20:49 μμ »
ολα αυτοματα ειναι φιλε...το χαμιλτον που ποσταρες νομιζω ειναι μια φοβερη επιλογη...

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 26, 2012, 05:59:42 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τα ρολόγια που σου πρότεινε ο Γιάννης παραπάνω,
με πιο mainstream και αναγνωρίσιμα τα Hamilton & Tissot και πιο ψαγμένα και δυσεύρετα τα Glycine & Certina.

Ωστόσο αν θέλεις μπορείς να δείς και το Hamilton Khaki Navy GMT με μπρασελέ ή λουράκι.
Ελαφρά υψηλότερη η τιμή του, η οποία όμως με λίγο παζάρι έρχεται στα μέτρα σου....

....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 27, 2012, 10:52:17 πμ »
Λοιπόν...έκανα μια βόλτα από τα 2 καταστήματα που θεωρούσα ότι μπορούσα να βρω κάτι αξιόλογο..

Δυστυχώς από το πρώτο η βιτρίνα από μόνη της μου γκρέμισε τις όποιες ελπίδες είχα και δεν έκανα καν τον κόπο να μπω..το καλύτερο όπως τα έκοψα ήταν κάτι YSL..τα λόγια περιττά.

Στο 2ο η ελπίδες μου αναπτερώθηκαν προς στιγμήν αλλά και πάλι δεν μπόρεσα να βρω κάτι από τα ποιο πάνω που ανέφερα είτε εγώ είτε εσείς.

Μόνο 2 μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα 2 SEIKO. Το πρώτο δεν πρόσεξα αν είχε κάποια ιδιαίτερη ονομασία για να σας την αναφέρω πέρα από το chronograph που έγραφε στο καντράν.

Το άλλο λεγόταν Premier και το λινκ του είναι αυτό: http://www.seikowatches.com/products/premier/big_cc.html

Λευκό καντράν σε αντίθεση με το 1ο που ήταν μαύρο..

Τι γνώμη έχετε γι'αυτό? Να το πάρω ή να παραγγείλω ευθείς αμέσως από ίντερνετ?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 27, 2012, 11:23:45 πμ »
Τι διαφορά τιμής έχει από το ίντερνετ? Αυτό είναι που πρέπει να εξετάσεις.
Σαν ρολόι προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, αλλά όπως και οι περισσότεροι εδώ, βλέπω τα πράγματα από μια δική μου-ας πούμε πιό εξειδικευμένη-οπτική γωνία. Για τον πολύ κόσμο όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά, αφού απλώς ζητάει ένα ρολόι που να του αρέσει και να είναι απροβλημάτιστο. Υπό αυτή την έννοια είναι μια χαρά ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2012, 11:43:15 πμ »
Όχι η παραγγελεία από ίντενετ θα αφορούσε ένα από αυτά που μου προτείνατε και δεν μπορώ να βρω σε κάποιο κατάστημα εδώ ;)

Τώρα και εγώ δε θέλω να το παίξω κανένας μεγάλος και τρανός γνώστης της ορολογοποιίας που θα πάρω μόνο το πιο "ψαγμένο" κλπ, αλλά από την άλλη έχω και το κόμπλεξ μου πως άπαξ και μου προτείνατε κάποια καλά ρολόγια θα κάνω τα αδύνατα δυνατά για κάποιο από αυτά, εφόσον είναι και καλύτερα στα δικά σας μάτια που όντως ξέρετε περισσότερα από μένα!

 ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2012, 12:49:53 μμ »
Σωστή προσέγγιση. Όπως έγραψα και πιό πριν, δεν σημαίνει πως αν πάρεις το Premier θα έχεις κάνει λάθος, ίσα ίσα που θα έχεις ένα απροβλημάτιστο ρολόι. Απλά εμάς μας αρέσουν περισσότερο αφενός τα μηχανικά ρολόγια και αφετέρου κάποια πιό διαχρονικά σε στυλ μοντέλα. Ρολόγια δηλαδή που θα αντέξουν περισσότερο στο χρόνο, όχι τόσο από πλευράς αντοχής, όσο από ωρολογιακής αξίας ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 27, 2012, 11:52:11 μμ »
To Certina DS Action Chronograph είναι "πολύ" ρολόι ειδικά αν το δεις από κοντά.
Αλλιώς κάποιο Steinhart από τα πάρα πολλά που έχει να διαλέξεις.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2012, 05:45:53 μμ »
Παιδιά μάλλον στο Hamilton θα καταλήξω, δεν ξέρω μου έκανε  καλή εντύπωση από την αρχή!

Αν και έχω μια μικρή ανησυχία για το khaki navy scuba auto μήπως και μου είναι αρκετά μικρό πάνω στον καρπό μου..οπότε να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο με ίσως λίγο ποιο μεγάλο καντράν..εκτός και αν είμαι τρελός και είναι ιδέα μου ???

Κάτι τελευταίο γιατί μάλλον αρχίζω να σας κουράζω..αν το παραγγείλω από ίντερνετ τι γίνεται με το μέγεθος του μπρασελέ? Πάω εδώ σε κάποιο κατάστημα και το ρυθμίζω ή να επικοινωνήσω με το ηλεκτρονικό κατάστημα??

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 30, 2012, 06:51:28 μμ »
Παιδιά μάλλον στο Hamilton θα καταλήξω, δεν ξέρω μου έκανε  καλή εντύπωση από την αρχή!

Αν και έχω μια μικρή ανησυχία για το khaki navy scuba auto μήπως και μου είναι αρκετά μικρό πάνω στον καρπό μου..οπότε να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο με ίσως λίγο ποιο μεγάλο καντράν..εκτός και αν είμαι τρελός και είναι ιδέα μου ???


Συμφωνώ απόλυτα με τα ρολόγια που σου πρότεινε ο Γιάννης παραπάνω,
με πιο mainstream και αναγνωρίσιμα τα Hamilton & Tissot και πιο ψαγμένα και δυσεύρετα τα Glycine & Certina.

Ωστόσο αν θέλεις μπορείς να δείς και το Hamilton Khaki Navy GMT με μπρασελέ ή λουράκι.
Ελαφρά υψηλότερη η τιμή του, η οποία όμως με λίγο παζάρι έρχεται στα μέτρα σου....



 
Δεν ξέρω εάν σου αρέσει, αλλά ήδη σου πρότεινα και παραπάνω το Hamilton Khaki Navy GMT,
το οποίο ίσως ταιριάζει καλύτερα στις προδιαγραφές σου, μιας και είναι στα 42mm
και εξαιτίας των 3 κορωνών θα φαίνεται σίγουρα ακόμη μεγαλύτερο.

..αν το παραγγείλω από ίντερνετ τι γίνεται με το μέγεθος του μπρασελέ? Πάω εδώ σε κάποιο κατάστημα και το ρυθμίζω ή να επικοινωνήσω με το ηλεκτρονικό κατάστημα??

Η αλλαγή του μεγέθους του μπρασελέ είναι πολύ εύκολη για έναν επαγγελματία.
Θα μπορούσες βέβαια να το κάνεις και εσύ (εάν είχες το κατάλληλο εργαλείο),
αλλά όντας αρχάριος ίσως είναι καλύτερα να προσπαθήσει κάποιος εμπειρότερος από εσένα...

Κάτι τελευταίο γιατί μάλλον αρχίζω να σας κουράζω..

εδώ είμαστε για να βοηθάμε,.....όπως βοηθηθήκαμε κάποτε και εμείς...
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 30, 2012, 08:50:02 μμ »
Ναι θα ήταν ίσως μια καλύτερη επιλογή απλά δεν ξέρω αν τό χει το ηλεκτρονικό κατάστημα στο οποίο βρήκα το Hamilton khaki scuba auto..κάποια ιδέα για το απο που μπορώ να το παραγγελιών μέσω ιντερνετ??

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 30, 2012, 09:25:02 μμ »
Ναι θα ήταν ίσως μια καλύτερη επιλογή απλά δεν ξέρω αν τό χει το ηλεκτρονικό κατάστημα στο οποίο βρήκα το Hamilton khaki scuba auto..κάποια ιδέα για το απο που μπορώ να το παραγγελιών μέσω ιντερνετ??

http://www.oroloi.gr/index.php?cPath=457&sort=2c&page=all

όσον αφορά στην τιμή,
σίγουρα θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα και να διαπραγματευτείς...

τα ποσοστά έκπτωσης είναι ανάλογα του μεγέθους της πόλης...
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 30, 2012, 10:57:00 μμ »
όσον αφορά στην τιμή,
σίγουρα θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα και να διαπραγματευτείς...
Για Hamilton πάνε με τα μετρητά στο κατάστημα βγάλε το ποσό της καλύτερης τιμής που το έχεις βρει και να δεις που δεν υπάρχει περίπτωση να μην στο δώσει.
Ο κολλητός μου πριν λίγες μέρες πήγε για αγορά σε γνωστό κατάστημα και άρχισαν τα μα μου σου του με τα παζάρια...
μόλις έβγαλε τα μετρητά πάνω και είπε "τόσο μου το δίνεις?" (για 1300 ευρω.. 1500 ήθελε να του το δώσει ο πωλητής).
Τα πήρε και είπε και ευχαριστώ.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος theo24

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού με 500€
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 05, 2012, 09:45:30 μμ »
Για Hamilton πάνε με τα μετρητά στο κατάστημα βγάλε το ποσό της καλύτερης τιμής που το έχεις βρει και να δεις που δεν υπάρχει περίπτωση να μην στο δώσει.
Ο κολλητός μου πριν λίγες μέρες πήγε για αγορά σε γνωστό κατάστημα και άρχισαν τα μα μου σου του με τα παζάρια...
μόλις έβγαλε τα μετρητά πάνω και είπε "τόσο μου το δίνεις?" (για 1300 ευρω.. 1500 ήθελε να του το δώσει ο πωλητής).
Τα πήρε και είπε και ευχαριστώ.


Μακάρι φίλε μου να έβρισκα κατάστημα εδώ που είμαι αλλά...

Τέλος πάντων, μια βδομάδα πέρασε ακόμα αναποφάσιστος είμαι ;D Το βαλα πάντως στόχο αύριο πρωί να παραγγείλω από νετ!

Απλά αποφάσισα πως το μαύρο περιστρεφόμενο καντράν του khaki navy scuba auto με "χαλάει" κάπως..κάποιο σε ίδια τιμή με τα ίδια χαρακτηριστικά αν μπορούσατε να προτείνετε?
Όσον αφορά το GMT ξεφεύγει λίγο στην τιμή και δυστυχώς δεν μπορώ να ανοιχτώ περισσότερο :(

Τώρα να την πω και την αμαρτία μου και να σας τρελάνω με τις παραξενιές μου θα προτιμούσα ένα Seiko Sumo αλλά μεγάλη διαδικασία να το ψάχνω..
Σε γενικές γραμμές κάποιο καλό Seiko με τα ίδια πάνω κάτω και αυτό χαρακτηριστικά με Hamilton που θα μπορούσα να το βρω Ελλάδα??