Αποστολέας Θέμα: ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 2127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos_1981

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ
« στις: Μάιος 09, 2012, 05:29:47 μμ »
Παιδιά θέλω τα φώτα σας.Κάνω καινούργιο θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό όσο έψαξα.Λοιπόν..
Τι συμβαίνει αν το καινούργιο και πολυαγαπημένο μας ρολογάκι το οποίο αγοράσαμε απο site του εξωτερικού χρειάζεται επισκευή και είναι εντός εγγύησης?
α. Το στέλνουμε από εκεί που το αγοράσαμε?Αν ναι ποιος ο ρόλος της διεθνης εγγύησης?
β. Το πάμε στην αντιπροσωπεία της εταιρίας στην Ελλάδα?Είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν?Τι συνοδευτικά πρέπει να έχει το ρολόι? (πχ κάρτα εγγύησης σφραγισμένη με ημερομηνία αγοράς-απόδειξη λιανικής).
γ. Τι συμβαίνει αν το site που αγοράσαμε το ρολόι έχει μεν αυθεντικά προϊόντα αλλά δεν είναι επίσημος αντιπρόσωπος και δεν σφραγίζει το βιβλιαράκι της εγγύησης?Είναι άκυρη η διεθνής εγγύηση?
Όποιος γράψει καλό θα είναι να έχει σίγουρες και επίσημες πληροφορίες.Χρήσιμα κρίνονται και τυχόν παραπομπές σε νόμους και ΦΕΚ αν υπάρχουν που διευκρινίζουν τα παραπάνω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος nikos_1981

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2012, 05:06:19 μμ »
Κανεις ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 10, 2012, 08:18:29 μμ »
γ. Τι συμβαίνει αν το site που αγοράσαμε το ρολόι έχει μεν αυθεντικά προϊόντα αλλά δεν είναι επίσημος αντιπρόσωπος και δεν σφραγίζει το βιβλιαράκι της εγγύησης?Είναι άκυρη η διεθνής εγγύηση?

αυτήτη τη απορια την έχω και εγώ,
αγόρασα για δώρο από ένα καταστημα ελληνικό και όταν μου ήρθε το πακετο μέσα υπήρχε μόνο η απόδειξη και το βιβλιαρακι της εγγύησης ήταν ασφραγιστο χωρίς ημερομηνία.

τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση αν εμφανιστεί πρόβλημα στο ρολόι?

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 10, 2012, 10:35:26 μμ »
Αν το πήρες από Ελλάδα, συνήθως η απόδειξη είναι αρκετή.
Αν το πήρες από το εξωτερικό, εξαρτάται από το μαγαζί. Αν το βιβλιαράκι γράφει ότι έχει εγγύηση τότε πρέπει να σταλεί πίσω στο μαγαζί με δικά σου έξοδα  >:(

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 10, 2012, 11:22:31 μμ »
naι αλλά είναι δώρο,δεν γινεται να δώσεις και την απόδειξη μαζί.
συγκεκριμένα το πήρα από το e-men,ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι ενώ σε μια απορία μου σχετικά με το πως θα γίνει η παραγγελία μου απαντησαν σε μια μόλις εργάσιμη σε ερώτηση μου σχετικά με την εγγύηση δεν μου έχουν απαντήει αν και πέρασε πάνω από μήνας.

και σίγουρα κάτι λέει αυτό,τουλάχιστον για μένα.

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2012, 10:58:28 πμ »
Αν το πήρες από Ελλάδα, συνήθως η απόδειξη είναι αρκετή.
Αν το πήρες από το εξωτερικό, εξαρτάται από το μαγαζί. Αν το βιβλιαράκι γράφει ότι έχει εγγύηση τότε πρέπει να σταλεί πίσω στο μαγαζί με δικά σου έξοδα  >:(

Κ.
καλημερα και απο εμενα καμια εταιρια δεν δεχεται την αποδειξη σαν εγγυηση  επισκευης .το μαγαζι μπορει να σε βοηθησει αλλα οχι η εταιρια ειδικα  swatch group  ,tag ,.και τα περισοτερα ξενα site  δινουν δικη τους εγγυηση  επειδη δεν ειναι επισημοι  dealer και απαγορευουν οι περισσοτερες   ωρολογοποιοιες  πωλησεις απο το ιντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2012, 11:19:27 πμ »
και διεθνη εγγυηση εχουν ολα τα ρολογια που ειναι αγορασμενα απο επισημο dealer  σφραγισμενη καρτα εγγυησης και παντα στην εδρα της εταιριας  που σημαινει  δικο μας κοστος αποστολης .