Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω  (Αναγνώστηκε 61170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 11, 2010, 12:56:19 μμ »
...η ευχρηστία τους είναι σαφώς καλύτερα από αυτόματα.

Είναι ένα κουρδιστό πιο εύχρηστο από ένα αυτόματο;

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:10:03 μμ »
θεωρώ πώς ναι!!! ειδικά αν έχεις πολλά ρολόγια...και σαν διαδικασία είναι ευχάριστη, ξυπνάς το πρωί πριν τη δουλειά, πίνεις το καφεδάκι σου κ κουρδίζεις το ρολόι, ή το βράδυ πριν ξαπλώσεις, κάνεις ένα τσιγαράκι κ το κουρδίζεις..διαφορετικά τα αυτόματα, τα φοράς στο καρπό σου, χτυπάς το καφέ πρώτα κ μετά κάθεσαι να το ρυθμίσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:25:38 μμ »
Και το Tissot Coutourier του φίλου DragonAce μου αρέσει αλλά με προβληματίζει λίγο το μέγεθος (39μμ) το οποίο σε ένα 18+ καρπό μπορεί να δείχνει "λίγο".
Πάντως η Tissot σε αυτό το εύρος τιμών δείχνει πολύ καλή επιλογή και προς τα εκεί πάω για την ώρα.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:26:05 μμ »
θεωρώ πώς ναι!!! ειδικά αν έχεις πολλά ρολόγια...και σαν διαδικασία είναι ευχάριστη, ξυπνάς το πρωί πριν τη δουλειά, πίνεις το καφεδάκι σου κ κουρδίζεις το ρολόι, ή το βράδυ πριν ξαπλώσεις, κάνεις ένα τσιγαράκι κ το κουρδίζεις..διαφορετικά τα αυτόματα, τα φοράς στο καρπό σου, χτυπάς το καφέ πρώτα κ μετά κάθεσαι να το ρυθμίσεις  ;)

Ωραία όλα αυτά, αλλά άλλο η απόλαυση άλλο η ευχρηστία. Το κουρδιστό αν δεν το κουρδίσεις θα σταματήσει, σε "δεσμεύει" υπό μία έννοια.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:30:52 μμ »
Οι κουμπάροι είναι 30 και 33 ετών με στυλ casual/αθλητικό κυρίως, οπότε προσανατολίζομαι για αγορά racing ή καταδυτικού ρολογιού, παρά dress.

 
Εάν το ρολόι προοριζόταν για μένα ίσως κοιτούσα και πιο ψαγμένες επιλογές όπως κάποιο pilot Archimede ή κάποιο Glycine της σειράς Incursore (αν και είναι 44μμ), ωστόσο επειδή πρόκειται για δώρο λέω να πάω με την πεπατημένη (swatch group) επιλέγοντας Tissot ή  Hamilton.


Καλή η πεπατημένη, αλλά θα έλεγα να ξανασκεφτείς τα περί Glycine (π.χ. combat), καθότι ιστορική εταιρεία. Ή και κάποιο Archidede, π.χ. sportTaucher.
Αποτελούν αξιόλογες λύσεις.





Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:51:36 μμ »
Ωραία όλα αυτά, αλλά άλλο η απόλαυση άλλο η ευχρηστία. Το κουρδιστό αν δεν το κουρδίσεις θα σταματήσει, σε "δεσμεύει" υπό μία έννοια.

έχεις δίκιο συνέπλεξα τις ένοιες απόλαυση με πρακτικότητα...και πάλι όμως διαφωνούμε..
αν έχεις 2 ρολόγια είναι πρακτικότερο...σκέψου όμως να έχεις 10...τότε το κουρδιστό είναι πολύ ποιό έυκολο..αν έχεις πάνω πχ από 5 ρολόγια τότε σε δεσμέυει κ το αυτόματο...ειδικά αν κάθε μέρα φοράς κ άλλο..."αν δε το φορέσεις θα σταματήσει"...
αν βάλουμε κ την διαδικασία στο μυαλό μας καφές κ ρύθμιση ρολογιού θα δούμε ότι στο αυτόματο έχουμε μια κίνηση παραπάνω να κάνουμε...(+1 έξτρα βάλε βγάλε στο καρπό)  ;)

Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 11, 2010, 02:03:15 μμ »
Ίσως θεωρηθεί άκρως αιρετική η άποψή μου, αλλά αν οι κουμπάροι σου δεν ασχολούνται καθόλου με ρολόγια, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις και στα fashion ρολόγια.....

Και για να δικαιολογήσω την παραπάνω θέση μου, πριν απο λίγο καιρό συζητώντας με έναν φίλο που ήθελε να πάρει ρολόι, εγώ πρότεινα κάποια ρολόγια από αυτά που συζητάμε εδώ μέσα η αντίδραση και αυτού, αλλά και των υπολοίπων ήταν στην καλύτερη χλιαρή....
Μόλις κάποιος ανέφερε κάποια guess, tommy, boss τότε σε όλους γυάλισε το μάτι τους....

Τελικά ο φίλος επέλεξε ένα Nautica....και είμαι σίγουρος ότι, η ικανοποιηση που πήρε από αυτό είναι πολλαπλάσια από ότι αν επαιρνε κάποιο hamilton ας πούμε, γιατί ήταν άλλες οι απαιτήσεις που είχε από το ρολόι του.....

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 11, 2010, 02:41:30 μμ »
Παράθεση
Καλή η πεπατημένη, αλλά θα έλεγα να ξανασκεφτείς τα περί Glycine (π.χ. combat), καθότι ιστορική εταιρεία. Ή και κάποιο Archidede, π.χ. sportTaucher.
Αποτελούν αξιόλογες λύσεις.
Χαρη με ολο το θαρρος, το ρολοι αυτο το δοκιμασα οταν εψαχνα για οικονομικο καταδυτικο...Ειναι λιγο απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου ποιοτικα και οπτικα. Ειναι πολυ ασχημο σε καταδυτικο ρολοι η στεφανη να εχει κινηση kinder εκπληξη και να μην στεκεται καν σωστα... ;) Να στριβει σαν διαλυμενη και με τεραστια αποκλιση..
Φιλικα παντα... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος nionios13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 11, 2010, 02:46:36 μμ »
Ωραιο αυτό το glycine!!! Υπαρχει μαγαζι στην Αθήνα που να το πουλάει ή μονο απο internet? Σε τι τιμή παίζει?

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 11, 2010, 04:01:19 μμ »
Πραγματικα πολυ ομορφο αυτο το Combat αν υπαρχουν πληροφοριες θα ημουν ευγνωμον :-*

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 11, 2010, 04:09:33 μμ »
Παράθεση
Σε τι τιμή παίζει?
600€ αρχικη στον αντιπροσωπο...Kολωνακι...
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος nionios13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 12, 2010, 01:38:41 πμ »
Κατα πασα πιθανότητα θα αγορασω το παρακατω ρολόι. Εχει κανεις να μου προτείνει καταστημα στο οποίο μπορω να το βρω με καποια καλή εκπτωση? Μένω Καλλιθέα οποτε καλο θα ηταν οσο πιο κοντα, αρκεί βέβαια να το βρω με μαύρο καντραν γιατι συνήθως το βλεπω με λευκό στα μαγαζιά...
http://www.tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0002/famid_0033/refid_T044_430_26_051_00

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 12, 2010, 09:23:15 πμ »
Καλημέρα!
@ foibos: Η πρότασή σου καθ' όλα σεβαστή και συμφωνώ με τη λογική ότι στα δώρα πρώτη προτεραιότητα είναι η ικανοποίηση που εισπράτει ο παραλήπτης παρά το τι θεωρεί ο καθένας ορθό για μια τέτοια αγορα. Παρόλα αυτά όμως δεν μου κάνει με τίποτα καρδιά να δώσω 800 ευρώ στην κάθε χ,ψ fashion μάρκα για κάτι υπερκοστολογημένο και πιθανότατα quarz. Οι συγκεκριμένοι δε κ΄τι σκαμπάζουν οπότε πιστεύω το brand Tissot σίγουρα θα το έχουν ακουστά.

@nin: Τα Glycine μου αρέσουν αρκετά και οι τιμές τους είναι καλές, αλλά αν πάω σε αυτή τη μάρκα θα διαλέξω κάτι άλλο, μάλλον είναι το πορτοκαλί που με χαλάει..περί ορέξεως βέβαια! 

@nionios13: (βάζελος;  ;) ) Αυτό έχω ξεχωρίσει ως τώρα (1 μάυρο, 1 ασημί) αλλά θέλω να το ψάξω λίγο ακόμα. Νομίζω έχει τιμή λιανική χωρίς έκπτωση 490 με μπρεσελέ. Πολύ ωραίο σπορτίφ σχέδιο και καλή μηχανή για τα λεφτά που ζητά. 
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος nionios13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 12, 2010, 09:59:57 πμ »
Το εχεις δει σε καποιο μαγαζί στην Αθηνα αυτο με το μαυρο καντραν?

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 12, 2010, 10:01:56 πμ »
σου στέλνω pm
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 12:51:40 πμ »
600 ευρώ μόνο το φοβερό glycine combat?
OMG!!! Αρχίζω να το σκέφτομαι...!!! ;D ;D ;D :megaeek: :respect:
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος georgemvg

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 01:25:49 πμ »
Κοιτάτε και αυτό σε αυτή την κατηγορία. Sinn 556.


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 09:18:59 πμ »
38,5mm το Sinn...πολύ μικρό...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 12:08:49 μμ »
'Οντως...
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος alexandroudiakou

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ εως 500+ ευρω
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 11, 2012, 07:37:49 μμ »
κοιτα και προς steinhart μερια.εχω ακουσει πολυ καλα λογια.και νομιζω ειναι διαθεσιμο και παλι το gmt master.