Αποστολέας Θέμα: Aγορα ρολογιου με 6000euro  (Αναγνώστηκε 61082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:54:57 μμ »
Απλα θα το αγοραζα σε αυτον τον χρωματικο συνδυασμο....


director

  • Επισκέπτης
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:55:20 μμ »
Παράθεση
Θα τον βοηθήσει να "βυθίζεται" σε βαθιές σκέψεις...

 να σαι καλα ρε Κωστη με τις ατακες σου,ακομη γελαω

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:02:38 μμ »
Πραγματι, πολυ ωραιο και εντυπωσιακο ρολο'ι'!
Ωστοσο δεν καταλαβαινω τη συλλογιστικη, ή αν προτιματε τη χρηστικοτητα του power reserve σε ενα αυτοματο ρολο'ι'!...
Οσον αφορα το ψαροντουφεκορολογο -συγνωμη το 'PLOPROF' ηθελα να πω- δε θα ειχα κανενα προβλημα μαζι του στο χερι μου κι ας χαλαω και ενα πουκαμισο την ημερα, οπως λεει ο φιλος Κωστης!... :smt023 ;D
Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:38:01 μμ »
Φίλε Άρη, επειδή έχω ένα αντίστοιχο μοντέλο με αυτό που συζητάμε, για μένα η ύπαρξη της ένδειξης φόρτισης κουρδίσματος έχει και μια ουσιαστική έννοια, πέρα από το "καμάρι" για την διάρκεια των 7 ημερών.

Όταν έχουν περάσει ημέρες που δεν έχω φορέσει το συγκεκριμένο ρολόι και το πάρω στα χέρια μου κοιτάω πρώτα την ένδειξη φόρτισης κουρδίσματος για να δω αν έχει σταματήσει ή δουλεύει ακόμη.

Θα μου πεις οτι μπορώ πιο εύκολα να κοιτάξω τι ώρα δείχνει. Αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Ένα σταματημένο ρολόι δείχνει σωστά την ώρα δύο φορές την ημέρα!...

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Επίσης μια τόσο μεγάλης διάρκειας φόρτιση κουρδίσματος δεν προκύπτει τόσο εύκολα με την κίνηση του χεριού. Στο δικό μου ρολόι από σταματημένο μέχρι πλήρη φόρτιση χρειάζεται ο ρότορας να ολοκληρώσει 1960 πλήρεις περιστροφές. Καταλαβαίνετε όλοι οτι δεν γίνεται να περιμένεις την φυσική κίνηση του χεριού, εκτός αν δουλεύεις κομπρεσέρ. Για το λόγο αυτό υπάρχει το κόκκινο, μεταξύ 6 και 7, για να μας θυμίζει οτι πρέπει να αναλάβει δράση το δεξί χέρι να κουρδίσει μηχανικά το ρολόι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:54:44 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:46:24 μμ »
 
:smt055

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 11:51:01 μμ »
Φίλε Άρη, επειδή έχω ένα αντίστοιχο μοντέλο με αυτό που συζητάμε, για μένα η ύπαρξη της ένδειξης φόρτισης κουρδίσματος έχει και μια ουσιαστική έννοια, πέρα από το "καμάρι" για την διάρκεια των 7 ημερών.

Όταν έχουν περάσει ημέρες που δεν έχω φορέσει το συγκεκριμένο ρολόι και το πάρω στα χέρια μου κοιτάω πρώτα την ένδειξη φόρτισης κουρδίσματος για να δω αν έχει σταματήσει ή δουλεύει ακόμη.

Φιλικά
Κωστής

ΥΓ. Επίσης μια τόσο μεγάλης διάρκειας φόρτιση κουρδίσματος δεν προκύπτει τόσο εύκολα με την κίνηση του χεριού. Στο δικό μου ρολόι από σταματημένο μέχρι πλήρη φόρτιση χρειάζεται ο ρότορας να ολοκληρώσει 1960 πλήρεις περιστροφές. Καταλαβαίνετε όλοι οτι δεν γίνεται να περιμένεις την φυσική κίνηση του χεριού, εκτός αν δουλεύεις κομπρεσέρ. Για το λόγο αυτό υπάρχει το κόκκινο, μεταξύ 6 και 7, για να μας θυμίζει οτι πρέπει να αναλάβει δράση το δεξί χέρι να κουρδίσει μηχανικά το ρολόι.

Κωστη, απολυτα λογικο, κατανοητο και τεκμηριωμενο!
Ουσιαστικα ομως, μια τετοια προταση καταληγει πλεον στη φιλοσοφια και κατ' επεκτασιν τον τροπο χρησης ενος μηχανικου (κουρδιστου) ρολογιου, που φερει ενδειξη αποθεματος φορτισης και οχι ενος αυτοματου -ή αν προτιμας- ενος αυτοματου με εντονα χαρακτηριστικα χρησης και λειτουργιας και μηχανικου- κατι που εκτιμω πως ειναι -αν οχι απαραιτητο- σιγουρα χρησιμο μονο σε κουρδιστα ρολογια!
Ωστοσο, η περιπτωση του 'PORTUGUESE' ή του 'BIG PILOT' ειναι σιγουρα διαφορετικη, λογω του αποθεματος μακρας διαρκειας που προανεφερες! Δεν κατανοω ομως τη χρηση του power reserve σε αυτοματα με ενδειξη φορτισης 40+ ωρων, κατι που πιστευω πως ουσιαστικα δεν προσθετει τιποτα στο ρολο'ι' και γινεται κυριως για λογους μαρκετινγκ!

Ένα σταματημένο ρολόι δείχνει σωστά την ώρα δύο φορές την ημέρα!...

οπως και ενα χαλασμενο, θα προσεθετα!... ;D

Φιλικα,
Αρης

Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:23:09 πμ »
Orge_ (κόβω και εγώ δύο γράμματα, εσύ γιατί με λες wow;), ο Nanagno εκπροσωπεί το φόρουμ και πρέπει να διακρίνεται από την ανάλογη σοβαρότητα. Δεν μπορεί να κυκλοφορήσει με το ψαροντούφεκο στην Αθήνα, επειδή εσύ επιθυμείς να κινείται στην αιχμή της επικαιρότητας. Ούτε να φοράει t shirt χειμωνιάτικα και να μας κρυώσει. Αυτά συμβαίνουν μόνο στην Ιταλία.

ΣΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ NANAGNO ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΣΦΥΓΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΩΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ, ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ...

Φιλικά

Κωστής

μια διαφορετικη αποψη εξω απο την γραμμη αποτελει ατοπημα!
τελικα οτι δεν γνωριζουμε το ειρωνευομαστε!το omega ploprof εγινε ξαφνικα το ρολοι μον για ψαροντουφεκο!ενα ρολοι με τοση ιστορια και πρωτοποριες για την εποχη του εγινε το μεσο για χλευασμο χαμηλου επιπεδου και εφαλτηριο για να ακουσω τα εξης

Orge_ (κόβω και εγώ δύο γράμματα, εσύ γιατί με λες wow;), ο Nanagno εκπροσωπεί το φόρουμ και πρέπει να διακρίνεται από την ανάλογη σοβαρότητα

ΣΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ NANAGNO ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΣΦΥΓΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΩΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ, ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ...

Φιλικά

Κωστής




ειστε  γνωστης επι παντος επιστητου !ακομα και γι αυτο το φορουμ?........ ???


το ονομα σας δεν αλλοιωθηκε,αντιθετα μπορει να κατηγορηθω οτι εκανα διαφημιση στο περιοδικο σας!(wow)


Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:41:53 πμ »
Ο Πορτογάλος κατά τη γνώμη μου είναι διαχρονικό κομμάτι και ένα απ' τα ρολόγια που χαρακτηρίζουν την IWC. Πολύ όμορφο σχεδιαστικά -πολύ ωραία και η λευκή πλάκα- με μεγάλο πλεονέκτημα το Power reserve (χρησιμότατο κατ' εμέ). Αν το αποφασίσεις, κορυφαία επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:01:25 πμ »
Αγαπητέ Άρη. Υπάρχει τα τελευταία χρόνια ένα έντονο ενδιαφέρον του κόσμου για τους μηχανισμούς των ρολογιών και κατ' επέκταση για τους πολύπλοκους μηχανισμούς. Επειδή όμως λίγοι μπορούν να πληρώσουν ένα πολύπλοκο ρολόι, "εφευρέθηκε" αυτό που ονομάζουμε "petites complications" δηλαδή κάποια "καλούδια" παραπάνω που ανεβάζουν λίγο την τιμή και προσφέρουν σε αρκετούς την (ψευδ)-αίσθηση οτι το ρολόι τους είναι λίγο παραπάνω "ρολόι" απ' ότι θα ήταν αν έδειχνε απλά την ώρα. Στην κατηγορία αυτή ανήκει και η ένδειξη φόρτισης κουρδίσματος. Σε κάποιους χρησιμεύει κιόλας. Όπως σε εμένα για παράδειγμα.

Αγαπητέ george_ είναι δυνατόν; Είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνεις εντελώς πότε κάνω πλάκα και πότε όχι; Κατ' αρχάς και λόγω θέσεως θα έπρεπε να έχεις προσέξει πόσους επέπληξε ο nin επειδή μου μιλούσαν στον πληθυντικό. Αληθινά πίστεψες οτι ενοχλήθηκα με το όνομα και οτι "υπερασπίστηκα" με πάθος το να μην φοράει ο Νίκος καταδυτικό ρολόι στο γραφείο;

Τι να πω; Δεν ενοχλούμαι ούτε από τα σχόλια για το χαμηλό επίπεδο και το αν χλευάζω ένα σημαντικό ρολόι, γιατί προφανώς δεν κατάλαβες καν τι έλεγα.

Χαλάρωσε πάντως λίγο...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

director

  • Επισκέπτης
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:06:58 πμ »
καλα φανταζομαι την σκηνη και τρελλαινομαι στα γελια

Παράθεση
Θα τον βοηθήσει να "βυθίζεται" σε βαθιές σκέψεις...
να σαι καλα ρε Κωστη με τις ατακες σου,ακομη γελαω


george πρεπει να παραδεχτεις οτι ηταν η ατακα του μηνα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:18:05 πμ »
Αγαπητέ Άρη. Υπάρχει τα τελευταία χρόνια ένα έντονο ενδιαφέρον του κόσμου για τους μηχανισμούς των ρολογιών και κατ' επέκταση για τους πολύπλοκους μηχανισμούς. Επειδή όμως λίγοι μπορούν να πληρώσουν ένα πολύπλοκο ρολόι, "εφευρέθηκε" αυτό που ονομάζουμε "petites complications" δηλαδή κάποια "καλούδια" παραπάνω που ανεβάζουν λίγο την τιμή και προσφέρουν σε αρκετούς την (ψευδ)-αίσθηση οτι το ρολόι τους είναι λίγο παραπάνω "ρολόι" απ' ότι θα ήταν αν έδειχνε απλά την ώρα. Στην κατηγορία αυτή ανήκει και η ένδειξη φόρτισης κουρδίσματος. Σε κάποιους χρησιμεύει κιόλας. Όπως σε εμένα για παράδειγμα.

Φιλικά

Κωστής

Ετσι ακριβως ειναι, φιλε Κωστη!
Οπως ηδη επεσημανα στο προηγουμενο ποστ μου, η χρηση του power reserve στα συγκεκριμενα μοντελα της IWC, ειναι απολυτα κατανοητη και δικαιολογημενη -αφου ουτως ή αλλως- απο μηχανικης και μονο πλευρας, δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με αντιστοιχα μοντελα μικρο-μεσαιων εταιριων του χωρου, που παρουσιαζουν παρομοια 'complication'!
Φιλικα,
Αρης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:34:31 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:12:01 πμ »
OK σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας, έχω πάρει την απόφαση μου.

Θα αναμείνω στο ακουστικό μου για να πάω κάπου που δύσκολα γυρνάς πίσω...

Θα σας κρατώ ενήμερους.

Φιλικά

J. C. Friedrich Gutkaes, born in 1785
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:14:50 πμ »
OK σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας, έχω πάρει την απόφαση μου.

Θα αναμείνω στο ακουστικό μου για να πάω κάπου που δύσκολα γυρνάς πίσω...

Θα σας κρατώ ενήμερους.

Φιλικά

J. C. Friedrich Gutkaes, born in 1785

τι θελει να πει ο ποιητης?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:25:54 πμ »
Καλή επιλογή ειδικά σε μαύρο!Τώρα πια όμως δεν ξέρω γιατί(  :-[  :( )  δεν έχει να μου "δώσει" κάτι το συγκεκριμένο μοντέλο.Στα 6 χιλ. παραμένει όμως μια φοβερή ή μάλλον καλύτερα η καλύτερη επιλογή.Με 500 ευρώ παραπάνω θα χτύπαγα την μεγάλη μου αδυναμία AP ROYAL OAK ref.15300(παραπλήσιας αρχικής τιμής 9.5χιλ) ,απλά τα έχει όλα (wr 60m με βιδωτή κορώνα άρα και ποτο ή στην πισίνα να σε "πετάξουν" δεν διατρέχεις κάποιο κίνδυνο,in-house εξαιρετικό μοτεράκι,μπρασελεδιά χλίδα,λεπτό και όχι παχύ-γκουμούτσα, πολύ μα πολύ χειροποίητη εργασία και κακά τα ψέματα άλλο Audemars και άλλο IWC... απλά η άποψή μου  8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:46:04 πμ »
Σωστός ο konakis, μόνο που το 15300 είναι 39χιλ. Υπάρχει βέβαια το Off Shore στα 42χιλ αλλά έχει συνολικά μεγάλο όγκο και αρκετό πάχος.

Αυτό που με "αναστάτωσε" εμένα είναι το "πάω κάπου που δύσκολα γυρνάς πίσω.." το οποίο νομίζω οτι σημαίνει οτι ο "ποιητής" ετοιμάζεται να "βουτήξει" στα βαθιά και ετοιμάζει μπουκάλες οξυγόνου και τα συναφή (τα γνωρίζει καλύτερα από εμένα).

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

director

  • Επισκέπτης
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:53:34 πμ »
Παράθεση
Αυτό που με "αναστάτωσε" εμένα είναι το "πάω κάπου που δύσκολα γυρνάς πίσω.."


κι εμενα μ αναστατωσε,γι αυτο ο ποιητης ας αποσαφηνισει να παμε και για δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:57:52 πμ »
Αυτή είναι η ομορφιά των γρίφων...
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:02:18 πμ »
Αυτή είναι η ομορφιά των γρίφων...

λεγε ρε και θ αργησω στο μητινγκ

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:06:54 πμ »
λεγε ρε και θ αργησω στο μητινγκ

Αν μαντεύω σωστά, μάλλον πάει για lange 1

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Aγορα ρολογιου με 6000euro
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:09:10 πμ »
....;)

έχει δρόμο το ταξίδι...οπλισμένος με υπομονή και καλή παρέα εσάς...θα περάσει γρήγορα ο καιρός...η ομορφιά είναι η αναμονή και η προσδοκία!

Διότι όλα υλικά αγαθά είναι, έρχονται και ΦΕΥΓΟΥΝ η παρέα στο ταξίδι είναι αυτή που μετράει...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:15:32 πμ από Nanagno »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.