Αποστολέας Θέμα: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..  (Αναγνώστηκε 128081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 12:31:44 πμ »

 ολύ πολύ ακόμα ένα copy paste τις απαντήσεις....τις καρδιές μας δεν τις χαλάμε....



Φιλικά Γιώργος
100000000
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 12:34:26 πμ »

Δηλαδή για να καταλάβω...σε κάθε project έχει νέο φόρουμ μπόνους?
Το πολύ πολύ ακόμα ένα copy paste τις απαντήσεις....τις καρδιές μας δεν τις χαλάμε....



Φιλικά Γιώργος

ΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ αλλο καρβουνο,ηδη εχω περιορισει πολυ τις επιλογες μου,γιατι θεωρω εντελως ανοητο να γραφω 3 φορες κατι που θα διαβαστει 3 φορες απο τα ιδια ατομα,δεν κανω διακρισεις κι ας μου συγχωρεθει η εκ περιτροπης θεματολογια,αλλα κι ο παππας το πολυ το κυριε ελεησον κλπ κλπ
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:30:51 πμ »
Ελειψα λιγη ωρα και τρελλαθηκατε στο γραψιμο βρε μαγκες.
Εγω σκεφτομαι ως εξης:το συγκεκριμενο ρολοι,συμφωνα με το γουστο μου,ειναι ομορφο και σε συνδυασμο με το χαμηλο κοστος του,αποτελει ενα ελκυστικο στοχο αγορας.Το γεγονος οτι μπορει να χρειασθει αλλαγη τζαμιου δεν το θεωρω καθοριστικο  παραγοντα  για ακυρωση της αγορας.Και η εκ των υστερων χαραξη γραμματων και αριθμων κατα το δοκουν,με καλυπτει μια χαρα.
Απο την αλλη βεβαια η πιθανοτητα υλοποιησης ενος ρολογιου του φορουμ, μου ειναι πολυ ελκυστικη.Δεν παραγνωριζω τα προβληματα που υπαρχουν(επιλογη ρολογιου,επαφη με εταιρεια,συντονισμος πολυ τρεξιμο κλπ )ειναι βεβαιο ομως οτι το αποτελεσμα θα μας αποζημιωσει.
Θα χρειαστουμε οπωσδηποτε τη βοηθεια και συνδρομη του Αρη του οποιου θα ηθελα. να ακουσω τη γνωμη και τις σκεψεις του.
Επισης ειναι βεβαιο οτι το project θα ειναι πιο χρονοβορο.
Δεδομενης της χαμηλης τιμης του ρωσου,πραγμα που σημαινει οτι το κερδος μας απο την ομαδικη αγορα,δεν θε ειναι και τεραστιο,προτεινω:
Οσοι δεν επηρεαστουμε απο τα σχολια για το ρολοι,να προχωρησουμε στην αγορα του. και
Βρισκουμε ενα ρολοι για project και εφ οσον υπαρχει ανθρωπος να το τρεξει ,το κανουμε.
Ουφ κουραστηκα να γραφω!!
Αυτα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 10:52:06 πμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 07:56:02 πμ »
Συμφωνω με τον Δημητρη(coral) για την Steinhart. Θα σας πειραζε αν επιλεγαμε παλι diver? To προηγουμενο Steinhart νομιζω ηταν pilot,ετσι?
Εχω δει δυο πολυ ωραια κομματια
http://www.steinhartwatches.de/en/TRITON-100-ATM-stainless-steel,239.html

http://www.steinhartwatches.de/en/OCEAN-two-blue,531.html

Τι λετε? Η εμπειρια σας απο την εταιρεια στο προηγουμενο ρολοι πως ηταν? Η χαραξη της ελληνικης σημαια ηταν ευκολη υποθεση για την Steinhart `η δυσκολευτηκαν να σας την φτιαξουν? Τα λεω αυτα γιατι και εγω δεν προλαβα τα δυο προηγουμενα projects.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 08:02:24 πμ από chris5 »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 07:57:06 πμ »
Νομίζω ότι ο gerogian έθεσε το θεμα στη σωστή του βάση.

Προσωπικά θα γούσταρα και εγώ περισσότερο ένα νέο πρότζεκτ παρά μια ομαδική αγορά, πόσο μάλλον έχοντας χάσει και τις 2 προηγούμενες ευκαιρίες για συμμετοχή.
Φυσικά και απαιτεί περισσότερο χρόνο αφού από την αρχή:

- πρέπει να αποφασίσουμε για το κόστος
- πρέπει να αποφασίσουμε για το ρολόι, δηλαδή χρειάζεται πολύ καλή θέληση και ενδεχομένως συμβιβασμούς
- πρέπει να καθοριστούν οι ρόλοι στα μέλη που προσφέρονται  βοηθήσουν και απαιτείται συνέπεια απ' όλους (όχι πχ την τελευταία στιγμή: "παιδιά δεν μπορώ, αποχωρώ)
- και εννοείται πως χρειαζόμαστε το know how έμπειρων μελών όπως του Watch collector, αφού εδώ δεν πρόκειται απλά για ένα παζάρι για την τιμή αγοράς αλλά υπάρχουν κι άλλα θέματα όπως το customization, η διαθεσιμότητα κτλ

Παρόλα αυτά το ταξιδι είναι πολύ ενδιαφέρον και αξίζει!
Έχοντας κάνει ήδη πιλότο και καταδυτικό και επειδή προσωπικά  οι όρος "dress", δηλαδή καλό ρολόι και "χαμηλό κόστος" δεν μου πολυκολλάνε μαζί θεωρώ ένα MARINE που εχει και dress στοιχεία σαν αυτό του Steinhart ως την καλύτερη επιλογή. Το είχα προτείνει και στις πρώτες σελίδες.

Από την αλλη, αν δεν προχωρήσει η ιδεα του νέου πρότζεκτ, διατηρώ τη συμμετοχή μου για το Ρώσο σαν ομαδική αγορα, και με την έκπτωση που θα κερδίσουμε μπορούμε να απευθυνθούμε σε κάποιον τεχνίτη για ενχάραξη στο καπάκι.
Δεν θεωρώ κάτι το τόσο τραγικό τα σχόλια που αναφέρθηκαν και το ρολόι είναι πολύ ιδιαίτερο.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος diligre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:45:36 πμ »
Marine ρολογάρα



http://www.steinhartwatches.de/en/MARINE-38,583.html

πιο φθηνή στα 400 λιανική για αγορά κατευθείαν από το site, έχει και χώρο από κάτω...

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:14:12 πμ »
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την υλοποίηση ενός νέου πρότζεκτ.
Ωστόσο ακόμα δεν καταλαβαίνω τη διαφορά απο την ομαδική παραγγελία.
Άν δηλαδή το θέμα που άνοιξε ο kkostas συγκεντρώσει 25-30 συμμετέχοντες,έχει κάτι να ζηλέψει απο ένα υποτιθέμενο πρότζεκτ;Προσωπική μου άποψη είναι πως όχι.Ίσα ίσα που αποκτάει χαρακτήρα πρότζεκτ ειδικά άν καταφέρουμε να κάνουμε και την επιθυμητή εγχάραξη.Τότε θα μιλάμε για ένα "δικό μας" ρολόϊ.
Εκτός άν με τον όρο πρότζεκτ εννοείτε ότι θα πρέπει σώνει και καλά να κοτσάρουμε το logo του forum πάνω στο καντράν.Σ'αυτή την περίπτωση,συγνώμη,αλλά μη με υπολογίζετε.
Θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον εγκληματίας για να καταστρέψεις ένα τέτοιο καντράν ειδικά όταν μιλάμε για ένα dress ρολόϊ.Τότε κάθε άλλο παρά ωρολογόφιλος θα είσαι.



Uploaded with ImageShack.us

Επίσης καλό θα ήταν να κοιτούσαμε πρός εταιρείες κομματάκι πιο ιστορικές και να αφήναμε απ'έξω κάποιες steinhart,laco,archimede κ.τ.λ.
Άν είναι για νέο ρολόϊ του forum,ας είναι κάτι καλό.
Δε νομίζω να έμεινε κανένας παραπονεμένος απο τη Zeno;;;

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:47:45 πμ »
Η διαφορα του προτζεκτ απο την ομαδικη αγορα ειναι οτι στην δευτερη περιπτωση απλα αγορασαμε 20 ρολογια. Στην πρωτη τα ρολογια τα διαμορφωσε για χαρη μας και με βαση τις δικες μας επιθυμιες η ιδια η εταιρια. Προσωπικα θεωρω οτι θα επρεπε να προχωρησουμε για το βοστοκ και απλα πριν παραδωθουν τα ρολογια, να αναλαβει ενας τεχνιτης να γραψει στο καπακι του το nickname του καθενος, εναν συριακο αριθμο και την ημερομηνια αγορας(π.χ. ''alexandrosF. 23/11/2012 mywatch.gr 04/18). Αν αυτο συνδιαστει με ενα ωραιο καφε η δειπνο την ημερα της παραδωσης στα μελη πιστευω οτι θα ειναι απολυτα πετυχημενο και δεν θα το ξεχασει κανεις ουτε σε 40 χρονια.
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:37:30 πμ »
Παράθεση
Δε νομίζω να έμεινε κανένας παραπονεμένος απο τη Zeno;;;


που εχουμε και τα κονέ



Uploaded with ImageShack.us
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:39:49 πμ »
που εχουμε και τα κονέ



Uploaded with ImageShack.us

ποιος ειναι αυτος?
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:49:59 πμ »
ποιος ειναι αυτος?

Ο κυριος που μ εξυπηρετησε πριν 3 χρονια,οταν αποφασισα να κανω customised ρολοι,πολυ ευγενικος δεν αρνηθηκε να τον φωτογραφισω  :D
Ονομαζεται Felix Huber.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:00:04 πμ »
το Ocean two blue καλο..
η γνωμη μου ειναι για μια καλη μαρκα αισθητικα αποδεκτη η οποια θα κρατησει στο χρονο ως εγγυηση του ονοματος της κ της ποιοτητας της...

θα ελεγα να προταθουν μαρκες κ στυλ εκαστης με ενα οριο χρηματων.ας πουμε diver εως 800 ευρω.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:02:27 πμ »
Ok να αφησουμε στην ακρη αυτες τις εταιρειες,οπως λεει ο Δημητρης(jim teo),και να βρουμε κατι πιο ιστορικο και γνωστο. Θα παραμεινουμε ομως στο χαμηλο αυτο χρηματικο οριο?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:04:33 πμ »
το Ocean two blue καλο..
η γνωμη μου ειναι για μια καλη μαρκα αισθητικα αποδεκτη η οποια θα κρατησει στο χρονο ως εγγυηση του ονοματος της κ της ποιοτητας της...

θα ελεγα να προταθουν μαρκες κ στυλ εκαστης με ενα οριο χρηματων.ας πουμε diver εως 800 ευρω.
Γι`αυτο το προτεινα,γιατι φαινεται ενα πολυ ωραιο ρολοι που θυμιζει αρκετα IWC Aquatimer.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #214 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:27:42 πμ »
ενα πολυ ωραιο ρολοι που θυμιζει αρκετα IWC Aquatimer.
Το Amphibia ποιό σου θυμίζει;

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #215 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:33:22 πμ »
Το Amphibia ποιό σου θυμίζει;
Δεν παει το μυαλο μου καπου.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #216 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:39:09 πμ »
Εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω ρε Χρηστάρα.Καλά κάνει και δε σου θυμίζει κάποιο.
Γιατί να δώσεις κοτζάμ 400€ για κάτι που όχι μόνο είναι hommage,αλλά θυμίζει και κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος SATSOK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #217 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 12:47:44 μμ »
Κυριοι καλημερα,μετα τον ενθουσιασμο ηρθε ο προβληματισμος...αφου λοιπον τα ξανασυζηταμε ολα και ειμαστε στην αφετηρια..και  η προηγουμενη προταση μου(archimede) δεν σας αρεσε ..ξαναδικιμαζω ..NIVREL made germany μικρος κατασκευαστης αξιοπιστος ποιοτικος και ευελικτος φανταζομαι για καποιο project αρκετες επιλογες diver, dress και κατα την αποψη μου προσιτες.Τα ρολογια του εχουν ενα style διαχρονικο τευκτονικο που αντεχει στο χρονο...και μηχανες ΕΤΑ.τι αλλο ψαχνουμε?αυτα....

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:38:21 μμ »
Eγω ψηνομαι αγρια για το αμφιβιο και αν δεν προχωρησει θα το παρω μονος μου. Μπορει να επικοινωνησει με π.μ. οποιος γνωριζει το πως μπορω να το παραγγειλω και απο που?  :)
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 03:07:28 μμ »
Eγω ψηνομαι αγρια για το αμφιβιο και αν δεν προχωρησει θα το παρω μονος μου. Μπορει να επικοινωνησει με π.μ. οποιος γνωριζει το πως μπορω να το παραγγειλω και απο που?  :)

Κι εγω καθε αλλο παρα αρνητικος ειμαι για το αμφιβιο,οπως κι αλλοι νομιζω.
Μην εισαι βιαστικος,περιμενε λιγο να συντονιστουμε.
Αν ειναι δυνατον,θα ηθελα να διαβασω τη γνωμη αυτων που οργανωσαν και εφεραν σε περας τα προηγουμενα projects(δεν ημουν παρων σε κανενα) ,ωστε να κατανοησουμε κατα ποσο ειναι εφικτη η υλοποιηση του και τι ακριβως χρειαζεται να κανουμε,ποσος χρονος απαιτειται και το σπουδαιοτερο ποιος η ποιοι ειναι διατεθειμενοι και μπορουν να ασχοληθουν μάυτο!!!
Και επαναλαμβανω οτι δεν ειναι απαραιτητο το ενα να αναιρεσει το αλλο.
Επισης ,οσοι δηλωσαν συμμετοχη για τον ρωσο και εχουν μετανοιωσει,παρακαλω να το γραψουν,ωστε να δουμε ποσοι συνεχιζουν να συμμετεχουν στην ομαδικη αγορα.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI