Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για Invicta  (Αναγνώστηκε 1341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

• 34mm case
    • Προφίλ
Ερώτηση για Invicta
« στις: Μάρτιος 21, 2012, 02:20:07 μμ »
Ενδιαφέρομαι για το Invicta Speedway 9211. (Κρίση, δεν βαστάει το ταμείο για Daytona  ;D)
Έχω όμως ακούσει ότι υπάρχουν μοντέλα με τον ίδιο τετραψήφιο κωδικό όπου χρησιμοποιούν για την κανονική λειτουργία δευτερολέπτων το subdial στη θέση 6 και άλλα όπου χρησιμοποιούν (για την ίδια λειτουρία και όχι για χρονομέτρηση) τον μεγάλο, κεντρικό δείκτη!!! Κάτι που σημαίνει πως δεν έχεις την λειτουργία του ταχυμέτρου διαθέσιμη και γενικά δεν δείχνει σωστή λειτουργία σχεδιαστικά κάτι τέτοιο.
Αν κάποιος ξέρεινα προσέξω για να μην μου τύχει το λάθος μοντέλο θα το εκτιμήσω.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

• 34mm case
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Invicta
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2012, 08:32:09 μμ »
Τελικά κατάλαβα τι γίνεται μάλλον. Το συγκεκριμένο ρολόι (9211) ξεκίνησε με μηχανισμό Miyota (OS20) το οποίο έχει κανονική λειτουργία ταχυμέτρου στον μεγάλο δείκτη και με τα δευτερόλεπτα της λειτουργίας (χωρίς χρονόμετρο) να είναι στο sub dial στη θέση 6. Παρόμοιο με το daytona.
Τα καινούρια, νομίζω μετά το 2009, έχουν άλλο μηχανισμό, με τα δευτερόλεπτα να μετρώνται με το μεγάλο δείκτη. Άρα το ταχύμετρο δεν είναι χρηστικό.
Δυστυχώς η Invicta δεν σκέφτηκε τον αγοραστή που ψάχνει να βρει κάτι συγκεκριμένο και χρησιμοποιεί τον ίδιο κωδικό για την παλιά και την καινούρια έκδοση, άρα ακόμα και απο ebay να ψάξεις, είναι λίγο θέμα.
Θα το προσπαθήσω όμως, ελπίζω να βρω ένα <<παλιό>> 9211.

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

• 42mm case
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Invicta
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2012, 08:36:26 μμ »
Η ινβικτα ειναι γνωστηγ για αυτα τα πασαλλειματα της! Το 8926 παντα φορουσε ΜΙΥΟΤΑ 8215, ενω τωρα το αλλαξαν σε ΝΗ25Α και μετα παλι σε ΝΗ35Α. Εγω οταν το παρηγγειλα νομιζα οτι φορουσε την 8215, οταν το ανοιξα ομως με περιμενε αυτη η εκπληξη! Δεν με πειραξε ομως! Στο θεμα σου ομως ειναι προβλημα  :-[
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta