Αποστολέας Θέμα: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια  (Αναγνώστηκε 24216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 16, 2012, 10:23:55 μμ »
Συγγνώμη φίλε Αντώνη αλλά γιατί τα υπόλοιπα μαγαζιά κάνουν 25 με 30% εκπτωση και ο συγκεκριμένος κάνει 10-15%?
Μήπως τα παίρνει πιο ακριβά? ???
Μάλλον όχι... ;)

Δηλαδή ο αγοραστής δεν περνάει κρίση θες να μας πεις έτσι?

καλησπερα και απο εμενα  για να ξερουμε τη λεμε   ολο  το swatch group  δουλευει με στανταρ ποσοστο   κερδους οποιος δινει με πανω απο 25%  εκπτωση πολυ απλα δεν βγαινει .και το ξερω καλα .........  αν κανεις σε αγνωστο 25%   σε γνωστο και φιλο τη θα κανεις θα το δωσεις τζαμπα ,και μιλαω για μοντελα που πουλανε  οχι για στοκαριες  ;)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:07:49 μμ »
οποιος δινει με πανω απο 25%  εκπτωση πολυ απλα δεν βγαινει.
Άν ήταν έτσι τα περισσότερα καταστήματα,στην Αθήνα τουλάχιστον,θα είχαν κλείσει.Δεν είναι έτσι όμως.Επίτρεψέ μου να σου πω ότι και με 25%-30% το κέρδος του καταστήματος είναι παραπάνω απο ικανοποιητικό.Πρόσφατο παράδειγμα το ρολόϊ που αγόρασα με έκπτωση 30% και μάλιστα απο κατάστημα που πρώτη φορά επισκεπτόμουν.Σ'αυτόν λοιπόν,πολύ ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα.
Τώρα βέβαια ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα γιατί το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το κέρδος είναι μεγάλη ιστορία.
Δυστυχώς έδώ στην Ελλάδα μάθαμε να πουλάμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.Άν δεν έχουμε κέρδος 500%-700% και βάλε,θεωρούμε ότι δε βγαίνουμε και ότι έχουμε αποτύχει ως επιχειρηματίες.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS2907

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:13:52 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ SITE ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΕΡΔΟΥΣ ΣΕ ΡΟΛΟΓΙΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ SWATCH GROUP (ΟΜΕGA,TISSOT,HAMILTON,LONGINES) KYMAINONTAI ΣΤΟ 30-35%.ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ20- 25% ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.Η ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΟΥ..ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΕΧΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΡΙΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ ΡΟΛΟΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:21:00 μμ »
καταρχην στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν εχει γυναικα......μαλλον λαθοs κανειs ....αλλα τεσπα το θεμα ηταν η τιμη φιλε εκτο εισαι......
To ίδιο λεμε..Πάνω στη Μητροπόλεως και ήταν μια γυναικα,το αφεντικό απο ότι κατάλαβα!(αυτό έγινε πριν αρκετο καιρο) Και για ποιο θεμα τιμης να μιλήσεις όταν παίρνεις τέτοια γαιδουρινή συμπεριφορά?
Σιγά να μη ρωτήσεις και για τιμές..Άντε γειαααα!DELETE!!!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:23:48 μμ »
Άν ήταν έτσι τα περισσότερα καταστήματα,στην Αθήνα τουλάχιστον,θα είχαν κλείσει.Δεν είναι έτσι όμως.Επίτρεψέ μου να σου πω ότι και με 25%-30% το κέρδος του καταστήματος είναι παραπάνω απο ικανοποιητικό.Πρόσφατο παράδειγμα το ρολόϊ που αγόρασα με έκπτωση 30% και μάλιστα απο κατάστημα που πρώτη φορά επισκεπτόμουν.Σ'αυτόν λοιπόν,πολύ ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα.
Τώρα βέβαια ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα γιατί το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το κέρδος είναι μεγάλη ιστορία.
Δυστυχώς έδώ στην Ελλάδα μάθαμε να πουλάμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.Άν δεν έχουμε κέρδος 500%-700% και βάλε,θεωρούμε ότι δε βγαίνουμε και ότι έχουμε αποτύχει ως επιχειρηματίες.
το ρολοι που θελει ο φιλος μας εχει αγορα χονδρικη   900-930  .ποσο θα περιμενες να βγαλεις εσυ σαν μαγαζι απο ενα αγνωστο και για ενα ρολοι που πουλαει αυτη την στιγμη απο την χαμιλτον?  και δεν μιλαω για ολες τις εταιριες   μιλαω για το swatch group  .και αυτο το ξερω καλα .δεν ξερω αν στην αθηνα εχουν αλλες χονδρικες αλλα αν εχουν τις ιδιες συντομα θα κλεισουν πολλα μαγαζια ..τα παιδια που με ξερουν  ,ξερουν οτι δεν μιλαω στον αερα ...

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:24:33 μμ »
ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ20- 25% ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.Η ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.
Μεγάλη κουβέντα είπες τώρα και δε νομίζω ότι τη σκέφτηκες και πολυ.Ξέρεις πόσα μέλη απο το forum αγοράζουν με 30% έκπτωση;Θα με αναγκάσεις να σου στείλω τις αποδείξεις απο τα 3 τελευταία ρολόγια που αγόρασα (Tissot,Hamilton και Breitling) απο πολύ γνωστά κοσμηματοπωλεία των Αθηνών.Πίστεψέ με,οι συγκεκριμένοι δε νομίζω ότι περίμεναν εμένα για να βγάλουν τα προς το ζην τους.

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:29:16 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ SITE ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΕΡΔΟΥΣ ΣΕ ΡΟΛΟΓΙΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ SWATCH GROUP (ΟΜΕGA,TISSOT,HAMILTON,LONGINES) KYMAINONTAI ΣΤΟ 30-35%.ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ20- 25% ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.Η ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΟΥ..ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΕΧΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΡΙΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ ΡΟΛΟΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.


Και πως έπρεπε να την ζητησει δηλαδή?
Παρακαλιτά?
Να πέσει στα γόνατα τους?

Να φανταστώ ότι δεν είσαι υπάλληλος του μαγαζιού σωστά?

Και αυτό με την ιστορία του μαγαζιού άλλο κάρο με πατάτες, δηλαδή τώρα εκτός από την ιστορία των ρολογιων θα πληρώνουμε και την ιστορία του μαγαζιού? >:(
Τότε να μην ζητάμε έκπτωση για να μην τους προσβάλλουμε... ::)
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS2907

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:34:32 μμ »
προφανωs ανηκουν στην κατηγορια που εχουν μεγαλη αναγκη .δεν ειναι δυνατον ενα μαγαζι με ομαλη λειτουργια να μπαινει μεσα, γιατι λεs οτι σου εκοψε κ αποδειξη.εσυ θα εδινεs ενα ρολοι 1545 ευρω για να βγαλεισ 100 .το οτι σου εκαναν 30% οπωs λεs  σημαινει απλα οτι πατησεs πανω στην αναγκη τουs.και καλα εκανεs.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:37:33 μμ »
Φίλε Λευτέρη,δεν είπε κανείς ότι μιλάς στον αέρα.Εγώ με τη σειρά μου θα σου αναφέρω δυο αγορές που έκανα μέσα στο 2011,σε σχετικά οικονομικά ρολόγια,και πέτυχα έκπτωση που άγγιζε το 30%.
Tissot Couturier Automatic Chronograph: απο 665,00€ τό πήρα 485,00€
Hamilton Pilot 46mm: απο 665,00€ το πήρα 490,00€
Αγοράστηκαν και τα δυο απο πολύ γνωστό κοσμηματοπωλείο της Καλλιθέας το οποίο δε νομίζω ότι περίμενε εμένα για να τα φέρει βόλτα.

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:40:59 μμ »

Και πως έπρεπε να την ζητησει δηλαδή?
Παρακαλιτά?
Να πέσει στα γόνατα τους?

Να φανταστώ ότι δεν είσαι υπάλληλος του μαγαζιού σωστά?

Και αυτό με την ιστορία του μαγαζιού άλλο κάρο με πατάτες, δηλαδή τώρα εκτός από την ιστορία των ρολογιων θα πληρώνουμε και την ιστορία του μαγαζιού? >:(
Τότε να μην ζητάμε έκπτωση για να μην τους προσβάλλουμε... ::)
το να ζηταμε εκπτωση ειναι κατι πολυ λογικο και κατανοητο   ο τροπος  που θα το ζητηση ο καθενας ειναι διαφορετικος .αλλα δεν μπορω να ακουω οτι ειδικα σ αυτο το γκρουπ  ειναι  στανταρ το 25-30%  γιατι ξαναλεω δεν βγενει .αν εισαι καλος πελατης μπορει να σου κανει και παραπανω ειναι δικο του θεμα  το τη θελει να βγαλει  ο καθενας  η και να μην βγαλει τιποτα .και εγω πηγα και αγορασα ενα ποδηλατο γκοστ και το ειχε προσφορα  -40% .το ειχε το συγκεκριμενο μαγαζι προσφορα δεν το εχουν ολοι οι αντιπροσωποι  με αυτη την τιμη .ετσι ειναι και το ρολοι .

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:44:43 μμ »
Φίλε Λευτέρη,δεν είπε κανείς ότι μιλάς στον αέρα.Εγώ με τη σειρά μου θα σου αναφέρω δυο αγορές που έκανα μέσα στο 2011,σε σχετικά οικονομικά ρολόγια,και πέτυχα έκπτωση που άγγιζε το 30%.
Tissot Couturier Automatic Chronograph: απο 665,00€ τό πήρα 485,00€
Hamilton Pilot 46mm: απο 665,00€ το πήρα 490,00€
Αγοράστηκαν και τα δυο απο πολύ γνωστό κοσμηματοπωλείο της Καλλιθέας το οποίο δε νομίζω ότι περίμενε εμένα για να τα φέρει βόλτα.
φυσικα και δεν περιμενε εσενα αλλα αν σου εκανε 30%  σε δυο μοντελα για εμενα τα ποιο καλοπουλημενα των δυο εταιριων τοτε η περνει μεγαλυτερη εκπτωση απο την εταιρια η ειναι κοσμηματοπολειο που δεν εξαρταται απο το ρολοι και το εχει για κραχτη .

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS2907

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:46:43 μμ »
εγω φιλε diabolic αθηνα  ζω  αλλα τυγχανει να ξερω το μαγαζι.εσυ προφανωs ανηκειs sτη κατηγορια που μπαινειs σε ενα μαγαζι δεν σεβεσαι τπτ και ζηταs οτι γουσταρειs νομιζονταs οτι ο αλλοs σε εχει αναγκη.δεν ειναι ετσι θα μου επιτρεψειs να σου πω.αν δεν σεβεσαι τον αλλο δεν θα σε σεβαστει και αυτοs.γιαυτο μιλησα για τροπο που μπορει να ζητησε οτι ζητησε ο φιλοs.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 16, 2012, 11:51:37 μμ »
Νομίζω ότι το θέμα μάλλον έχει να κάνει και με το εύρος της αγοράς και την "αποκλειστικότητα". Επιβεβαιώνω πως στην Πάτρα που δοκίμασα Χάμιλτον, με το ζόρι έφτανε σε έκπτωση 15% και όταν ζήτησα κάτι καλύτερο μου είπε να μου κόψει μικρότερη απόδειξη για αυτό και με το "μικρότερη" εννοούσε στην μισή αξία της τιμής πώλησης.

Αν όμως ο κύριος αυτός γνώριζε πως στην πόλη υπάρχουν τουλάχιστον άλλα δυο ή έστω ένα ακόμα κατάστημα που έχει τα ίδια ρολόγια (και δεν είχαν συννενοηθεί για την τιμή) ή και τα ίδια να μην είχαν, αν είχα την δυνατότητα να δοκιμάσω άλλες 4 μάρκες σε αυτό το εύρος τιμής στην ίδια πόλη, σιγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 17, 2012, 12:03:11 πμ »
Νομίζω ότι το θέμα μάλλον έχει να κάνει και με το εύρος της αγοράς και την "αποκλειστικότητα". Επιβεβαιώνω πως στην Πάτρα που δοκίμασα Χάμιλτον, με το ζόρι έφτανε σε έκπτωση 15% και όταν ζήτησα κάτι καλύτερο μου είπε να μου κόψει μικρότερη απόδειξη για αυτό και με το "μικρότερη" εννοούσε στην μισή αξία της τιμής πώλησης.

Αν όμως ο κύριος αυτός γνώριζε πως στην πόλη υπάρχουν τουλάχιστον άλλα δυο ή έστω ένα ακόμα κατάστημα που έχει τα ίδια ρολόγια (και δεν είχαν συννενοηθεί για την τιμή) ή και τα ίδια να μην είχαν, αν είχα την δυνατότητα να δοκιμάσω άλλες 4 μάρκες σε αυτό το εύρος τιμής στην ίδια πόλη, σιγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Παναγιώτης
παναγιωτη δεν ειναι θεμα αποκλειστικοτητας  το κερδος ειναι στανταρ σε αυτες τις εταιριες κανονικα αφου ειναι ο μονος δεν επρεπε να σου εκανε πανω απο 10% γιατι πολυ απλα αν το θελεις απο που θα το παρεις αν δεν εχεις την δυνατοτητα  να  πας καπου αλλου .το πως σε αντιμετωπιζει ενα μαγαζι ειναι αλλο και το θεμα τιμης ειναι αλλο κομματι .οσο καλος και να ειμαι αν ο αλλος εχει επιταγη  και θελει μετρητα μπορει και να στο δωσει κατω του κοστους  .αν ειναι  καθαρα ρολογαδικο με  αυτες  τις εκπτωσεις  ειναι θεμα χρονου να κλεισει . σε λιγο καιρο θα δεις οτι πολλα μαγαζια θα κλεισουν γι αυτο το λογο οτι ολοι θα δουλευουν για τις εταιριες  και μονο . 

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 17, 2012, 12:39:37 πμ »
Στο legend diver μου έγινε 27% έκπτωση σε μαγαζί που έμπαινα για πρώτη φορά.
Απλά με ρώτησε πόσο το είχα βρεί αλλού και του είπα 25% κάτω (είχα ρωτήσει σε 4 καταστήματα και μου είχαν πεί όντως 25% χωρίς να πιέσω καθόλου, στα άλλα δύο περίπου 10-15%).
Και η αλήθεια είναι, από ότι κατάλαβα, αν πίεζα λίγο (στα όρια της ευγένειας) θα είχα μεγαλύτερη έκπτωση.

Τώρα για το ποιός από όλους έχει ανάγκη ή όχι θα πώ τη γνωστή παροιμία "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό". Καλύτερα τα συμπεράσματα να βγούν σε 3-4 χρόνια... (εκεί βλέπω τους "χεχε, βρές το τόσο και φέρτο μου να το δώ" να παρακαλάνε να ξεπουλήσουν 50% κάτω)

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 17, 2012, 02:02:06 πμ »
εγω φιλε diabolic αθηνα  ζω  αλλα τυγχανει να ξερω το μαγαζι.εσυ προφανωs ανηκειs sτη κατηγορια που μπαινειs σε ενα μαγαζι δεν σεβεσαι τπτ και ζηταs οτι γουσταρειs νομιζονταs οτι ο αλλοs σε εχει αναγκη.δεν ειναι ετσι θα μου επιτρεψειs να σου πω.αν δεν σεβεσαι τον αλλο δεν θα σε σεβαστει και αυτοs.γιαυτο μιλησα για τροπο που μπορει να ζητησε οτι ζητησε ο φιλοs.

Φίλε Δημήτρη, δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, απλά αναφέρω (ίσως να παραφέρθηκα λιγάκι) ότι πρέπει οι καταστηματάρχες να βάλουν επιτέλους μυαλό και να προσπαθούν να κερδίσουν τους πελάτες παρά να τους χάνουν.
Αν είχαν σωστή σκέψη θα σκεφτόντουσαν ότι θα ήταν προτιμότερο να χάσουν λίγα ευρώ και να βάλουν έστω και λίγα χρήματα στο ταμείο, παρά να μην βάλουν απολύτως τίποτα και να περιμένουν κάποιον άλλο υποψήφιο πελάτη που δεν θα ζητήσει έκπτωση.
Επίσης, επειδή ασχολούμαι εδώ και χρόνια με τις αγοραπωλησίες μέσω νετ, ξέρω όσο να ναι τι πρόκειται να περιμένω από τους περισσότερους αγοραστές.

Πάντα προτού κάνω κάποια αγορά ρωτάω για να μάθω την τιμή (πολύ σημαντικό καθώς πολλοί δεν το κάνουν) και βλέπω αν με συμφέρει ή όχι.
Αν όχι απλά λέω ότι θα το σκεφτώ και φεύγω και σε καμία περίπτωση δεν επιμένω και έτσι είναι το σωστό.

το να ζηταμε εκπτωση ειναι κατι πολυ λογικο και κατανοητο   ο τροπος  που θα το ζητηση ο καθενας ειναι διαφορετικος .αλλα δεν μπορω να ακουω οτι ειδικα σ αυτο το γκρουπ  ειναι  στανταρ το 25-30%  γιατι ξαναλεω δεν βγενει .αν εισαι καλος πελατης μπορει να σου κανει και παραπανω ειναι δικο του θεμα  το τη θελει να βγαλει  ο καθενας  η και να μην βγαλει τιποτα .και εγω πηγα και αγορασα ενα ποδηλατο γκοστ και το ειχε προσφορα  -40% .το ειχε το συγκεκριμενο μαγαζι προσφορα δεν το εχουν ολοι οι αντιπροσωποι  με αυτη την τιμη .ετσι ειναι και το ρολοι .

Φίλε Λευτέρη δεν πιστεύω να πήρες το κόκκινο Ghost (SE 7000) το 52άρι?  :-\
Το ζαχαρώνω εδώ και καιρό αλλά πρέπει να δίωξω πρώτα το παλιό μου Ghost... ;D

BTW Τα συγκεκριμένα μοντέλα ήταν περσινά και μόνο στα πολύ ακριβά η έκπτωση ήταν 40%. Στα υπόλοιπα ήταν 25-30%. Απλά να ξέρεις ότι στο Εξωτερικό απ ότι είδα οι τιμές τους μαζί με τα μεταφορικά και με απόδειξη ΦΠΑ που πάει στο Ελληνικό κράτος (ναι αλήθεια λέω!) ήταν έως και 250 ευρώ επιπλέον φθηνότερα.

Πάντως αυτό που ξέρω εγώ και βλέπω να το εφαρμόζουν και πολλοί στο εξωτερικό αλλά και λίγοι στην Ελλάδα είναι να κερδίζουν τους πελάτες με μία γενναία έκπτωση (όσο τους παίρνει δηλαδή) και με πολύ καλή υποστήριξη.
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 17, 2012, 07:45:57 πμ »
Φίλε Δημήτρη, δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, απλά αναφέρω (ίσως να παραφέρθηκα λιγάκι) ότι πρέπει οι καταστηματάρχες να βάλουν επιτέλους μυαλό και να προσπαθούν να κερδίσουν τους πελάτες παρά να τους χάνουν.
Αν είχαν σωστή σκέψη θα σκεφτόντουσαν ότι θα ήταν προτιμότερο να χάσουν λίγα ευρώ και να βάλουν έστω και λίγα χρήματα στο ταμείο, παρά να μην βάλουν απολύτως τίποτα και να περιμένουν κάποιον άλλο υποψήφιο πελάτη που δεν θα ζητήσει έκπτωση.
Επίσης, επειδή ασχολούμαι εδώ και χρόνια με τις αγοραπωλησίες μέσω νετ, ξέρω όσο να ναι τι πρόκειται να περιμένω από τους περισσότερους αγοραστές.

Πάντα προτού κάνω κάποια αγορά ρωτάω για να μάθω την τιμή (πολύ σημαντικό καθώς πολλοί δεν το κάνουν) και βλέπω αν με συμφέρει ή όχι.
Αν όχι απλά λέω ότι θα το σκεφτώ και φεύγω και σε καμία περίπτωση δεν επιμένω και έτσι είναι το σωστό.

Φίλε Λευτέρη δεν πιστεύω να πήρες το κόκκινο Ghost (SE 7000) το 52άρι?  :-\
Το ζαχαρώνω εδώ και καιρό αλλά πρέπει να δίωξω πρώτα το παλιό μου Ghost... ;D

BTW Τα συγκεκριμένα μοντέλα ήταν περσινά και μόνο στα πολύ ακριβά η έκπτωση ήταν 40%. Στα υπόλοιπα ήταν 25-30%. Απλά να ξέρεις ότι στο Εξωτερικό απ ότι είδα οι τιμές τους μαζί με τα μεταφορικά και με απόδειξη ΦΠΑ που πάει στο Ελληνικό κράτος (ναι αλήθεια λέω!) ήταν έως και 250 ευρώ επιπλέον φθηνότερα.

Πάντως αυτό που ξέρω εγώ και βλέπω να το εφαρμόζουν και πολλοί στο εξωτερικό αλλά και λίγοι στην Ελλάδα είναι να κερδίζουν τους πελάτες με μία γενναία έκπτωση (όσο τους παίρνει δηλαδή) και με πολύ καλή υποστήριξη.
oxi  το (SE 5000)  ΤΟ 52  .και στο εξωτερικο που ειδα οι τιμες ειναι ιδιες με ελλαδα και δεν ειχαν κια καμια καλη εκπτωση εκτος απο κανενα  στοκ στο δικο το ειχαν 1020ε 

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 17, 2012, 07:47:41 πμ »
Στο legend diver μου έγινε 27% έκπτωση σε μαγαζί που έμπαινα για πρώτη φορά.
Απλά με ρώτησε πόσο το είχα βρεί αλλού και του είπα 25% κάτω (είχα ρωτήσει σε 4 καταστήματα και μου είχαν πεί όντως 25% χωρίς να πιέσω καθόλου, στα άλλα δύο περίπου 10-15%).
Και η αλήθεια είναι, από ότι κατάλαβα, αν πίεζα λίγο (στα όρια της ευγένειας) θα είχα μεγαλύτερη έκπτωση.

Τώρα για το ποιός από όλους έχει ανάγκη ή όχι θα πώ τη γνωστή παροιμία "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό". Καλύτερα τα συμπεράσματα να βγούν σε 3-4 χρόνια... (εκεί βλέπω τους "χεχε, βρές το τόσο και φέρτο μου να το δώ" να παρακαλάνε να ξεπουλήσουν 50% κάτω)
μια ερωτηση το μαγαζι ηταν καθαρα  ρολογαδικο η κοσμημητοπολειο?

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 17, 2012, 08:31:18 πμ »
μια ερωτηση το μαγαζι ηταν καθαρα  ρολογαδικο η κοσμημητοπολειο?

Είχε και κάποια κοσμήματα αλλά θα έλεγα 80% ρολογάδικο. Τα άλλα 3 ήταν ρολογάδικα και το ένα κεντρικό κοσμηματοπωλείο στο οποίο η έκπτωση μετα βίας περνούσε το 10%...

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις σε Hamilton ρολόγια
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 17, 2012, 09:52:02 πμ »
oxi  το (SE 5000)  ΤΟ 52  .και στο εξωτερικο που ειδα οι τιμες ειναι ιδιες με ελλαδα και δεν ειχαν κια καμια καλη εκπτωση εκτος απο κανενα  στοκ στο δικο το ειχαν 1020ε 

Sorry για το Offtopic.
Αν επιτρέπεται, στείλε μου την τιμή που σου έδωσε το ποδήλατο μέσω Pm.
Ευχαριστώ. :)
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr