Αποστολέας Θέμα: LOUIS ERARD ελαττωματικό  (Αναγνώστηκε 9944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anthanton8471

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
LOUIS ERARD ελαττωματικό
« στις: Μάρτιος 13, 2012, 01:55:04 μμ »
 :)Αγαπητοί Φίλοι,
μόλις την προηγούμενη εβδομάδα αγόρα ένα Louis Erard 49201AA01 reserve de marche απο γνωστό κεντρικό κοσμηματοπωλείο της Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για παλιό μοντέλο της εταιρείας (μάλλον 2004) το οποίο δείχνει ώρα, δευτερόλεπτα και υπόλοιπο χρόνου λειτουργίας.
Εξαρχής όταν δοκίμασα να το κουρδίσω μου φάνηκε ότι η δύναμη που χρειαζόταν ήταν μάλλον υπερβολική για ένα ρολόι αυτής της κατηγορίας αλλά το απέδωσα στο ότι είναι καινούριο αφού με διαβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού.
Στο διάστημα της εβδομάδας το ρολόι δύο φορές έδειχνε άλλη ώρα (τη μία φορά μία ώρα πριν και την άλλη περίπου 2 και μισή ώρες πριν) ενώ συνέχιζε να λειτουργεί κανονικά, δηλαδή να μην πηγαίνει ούτε μπρός ούτε πίσω.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι με κάποιο τρόπο κατά τη διάρκεια του κουρδίσματος μετατοπίστηκαν οι δείκτες (δεν μπορώ όμως να το στοιχειοθετήσω γιατί δεν το είδα, αλλά το παρατήρησα αφού έγινε)
Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται να το πάω σήμερα το απόγευμα πίσω.
Η τιμή βιτρίνας του ρολογιού ήταν 1660 ευρώ. Ως πελάτης άραγε τι δικαιούμαι να απαιτήσω για ένα ρολόι που εμφάνισε τέτοιο πρόβλημα σε λιγότερο από μία εβδομάδα?
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανείς είχε παρόμοιο πρόβλημα ελαττωματικού νέου μηχανικού ρολογιού και πως αντιμετωπίστηκε αυτό από την αντιπροσωπεία όταν πράγματι αποδείχτηκε ότι υπάρχει πρόβλημα.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.  :(

Αγαπητοί φίλοι, ευχαριστώ θερμά για την τόσο ταχεία ανταπόκριση σας!
Τελικά το πήγα στο μαγαζί από όπου το αγόρασα. Σημειωτέον ότι σήμερα αφού έγραψα την ανάρτηση , το ρολόι παρουσίασε για πρώτ φορά εμπλοκή εφνώ είχε απόθεμα κουρδίσματος. Έτσι τουλάχιστον είχα και κάτι απτό να δείξω στον ιδιοκτήτη!
Αρχικά μου πρότεινε να το παρακολουθήσει ο ίδιος και μετά να το στείλει στην αντιπροσωπεία. Επειδή από αυτά που διάβασα στο site μου φάνηκε χλωμό η εταιρεία να μου έδινε καινούριο ρολόι (πόσο μάλλον μοντέλο τόσο παλιό), ζήτησα να μου δώσει την επιλογή να διαλέξω κάποιο άλλο ρολόι.
Φυσικά θεωρώ ότι είναι έξυπνος έμπορος γιατί και ακριβότερο ρολόι μου πρότεινε και κατάλαβε ότι δεν θα ξεμπέρδευε έυκολα με την ιστορία αυτή.
Τελικά πήρα ένα αυτόματο Mont Blanc με ρετρό καντράν αρκετά συμπαθητικό.
Να πω την αμαρτία μου όμως το Louis Erard είχε μία φινέτσα και ένα απίθανο καντράν που μόνο αν το δεί κάποιος από κοντά μπορεί να εκτιμήσει ότι πρόκειται για κομψοτέχνημα. Ή τουλάχιστον έτσι φαίνονταν στα δικά μου μάτια. Δυστυχώς όμως ομορφιά και ποιότητα δεν πηγαίνουν πάντα μαζί. Ελπίζω να σταθώ τυχερός με τη δεύτερη επιλογή μου.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας και σκοπεύω να αναρτήσω φωτογραφίες του
Louis Erard reserve de marche   ... In Memoriam

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2012, 11:21:11 μμ από anthanton8471 »

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2012, 02:01:44 μμ »
Α Ν Τ Ι Κ Α Τ Α Σ Τ Α Σ Η είτε με το καλό είτε με το κακό.Συγχώρεσέ με που είμαι λακωνικός αλλά δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.Σε αυτές τις περιπτώσεις δε διαπραγματευόμαστε.Απλά απαιτούμε και στην προκειμένη περίπτωση αντικατάσταση και μόνο αντικατάσταση ή τα χρήματά σου πίσω.

Συνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2012, 02:08:50 μμ »
Α Ν Τ Ι Κ Α Τ Α Σ Τ Α Σ Η είτε με το καλό είτε με το κακό.Συγχώρεσέ με που είμαι λακωνικός αλλά δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.Σε αυτές τις περιπτώσεις δε διαπραγματευόμαστε.Απλά απαιτούμε και στην προκειμένη περίπτωση αντικατάσταση και μόνο αντικατάσταση ή τα χρήματά σου πίσω.
+1000

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2012, 03:53:09 μμ »
Αν σου αρνηθει την ανταλλαγη πες του οτι θα καταφυγεις στην Γενική Γραμματεια Καταναλωτή!
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος ANTONIS 81

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2012, 05:35:23 μμ »
αντικατασταση η ακομη καλυτερα τα χρηματα σου πισω και αγορα ρολογιου που δεν θα ειναι αμφιβολου προελευσεωs και ποιοτηταs οπωs η εταιρια που διαλεξεs καθωs η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι σε αυτα τα χρηματα θα μπορουσεs να κανειs καλυτερη επιλογη απο l.erard........παντωs επειδη μου συνεβη και εμενα αν το καταστημα ειναι σοβαρο θα σε εξυπηρετησει με τον ενα η αλλο τροπο που σου προτεινα.

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2012, 05:57:20 μμ »
αντικατασταση δεν προκειται να  σου κανουν γιατι το ρολοι εχει εγγυηση και οφειλει να επισκευαστει απο την εταιρια και οχι απο το μαγαζι .αντικατασταση γινεται μονο απο τον αντιπροσωπο  και χλωμο το βλεπω να σου το αλλαζει ο Μ .Ασουρματζιαν.αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις επισκευη και αν γινεται γρηγορα .γιατι δεν ειδες κανα  http://www.tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0006/famid_0111/refid_VDAxOV80MzBfMTZfMDMxXzAxhttp://www.tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0006/famid_0111/refid_VDAxOV80MzBfMTZfMDMxXzAx που τουλαχιστον  εχει   πολυ καλη τιμη   και πολυ value for money  εταιρια.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2012, 06:38:42 μμ »
To Louis Erard είναι με Power Reserve, οπότε μην το συγκρίνεις με το συγκεκριμένο Longines.
Σαφώς και το μαγαζί δεν μπορεί να προβεί σε αντικατάσταση, μπορεί όμως να πιέσει την αντιπροσωπεία. Η γνώμη μου είναι να το ζητήσεις σθεναρά να σου δώσουν άλλο ρολόι, ειδικά στην περίπτωση που η επισκευή θα απαιτήσει μεγάλο χρονικό διάστημα.

Δες και εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,12462.msg153548.html#msg153548


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:08:31 μμ »
αντικατασταση η ακομη καλυτερα τα χρηματα σου πισω και αγορα ρολογιου που δεν θα ειναι αμφιβολου προελευσεωs και ποιοτηταs οπωs η εταιρια που διαλεξεs καθωs η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι σε αυτα τα χρηματα θα μπορουσεs να κανειs καλυτερη επιλογη απο l.erard........παντωs επειδη μου συνεβη και εμενα αν το καταστημα ειναι σοβαρο θα σε εξυπηρετησει με τον ενα η αλλο τροπο που σου προτεινα.

Μια χαρά ρολόγια είναι τα L.E. φίλε Αντώνη και μάλιστα με πολύ καλό vfm. Ούτε αμφιβόλου προέλευσης, ούτε αμφιβόλου ποιότητας...
Άλλωστε, η τιμή βιτρίνας τις περισσότερες φορές δεν ταυτίζεται με την τιμή στο ταμείο.
Απλά έκατσε η στραβή στον συνονόματό σου και αυτό είναι. Τίποτε άλλο.

Ας ελπίσουμε πως θα εξυπηρετηθεί όπως πρέπει
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος ANTONIS 81

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:10:05 μμ »

τι να το κανειs το power reserve αν δε δουλευει το ρολοι ......


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2012, 07:54:08 μμ από GiannisH »

Αποσυνδεδεμένος ANTONIS 81

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:25:22 μμ »
φιλε γνωμη μου ειναι οτι vfm ειναι ρολογια που σου προσφερουν παραδοση.τιμη,ποιοτητα.πχ tissot.το L.ERARD απο προσωπικη εμπειρια δυστυχωs δεν εχει τπτ απο τα 3....και το χειροτερο κακη εξυπηρετηση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια.επισηs στελνονταs mail και εξω στην εταιρια ειδα την ιδια κακη αντιμετωπιση.

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:26:39 μμ »
...αντικατασταση γινεται μονο απο τον αντιπροσωπο  και χλωμο το βλεπω να σου το αλλαζει ο Μ .Ασουρματζιαν.

Λευθέρη, απ'ότι είδα πρέπει να υπάρχει και άλλο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που φέρνει τα L.E.
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως τα είδα στη βιτρίνα καταστήματος επί της Τσιμισκή (διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος)
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:32:20 μμ »
φιλε γνωμη μου ειναι οτι vfm ειναι ρολογια που σου προσφερουν παραδοση.τιμη,ποιοτητα.πχ tissot.το L.ERARD απο προσωπικη εμπειρια δυστυχωs δεν εχει τπτ απο τα 3....και το χειροτερο κακη εξυπηρετηση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια.επισηs στελνονταs mail και εξω στην εταιρια ειδα την ιδια κακη αντιμετωπιση.
Συμφωνώ μερικώς μαζί σου,
αλλά γνώμη μου είναι ότι αυτή η τοποθέτησή σου, απέχει αρκετά απο το "αμφίβολης προέλευσης-αμφίβολης ποιότητας"...
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:32:26 μμ »
ναι απ οτι  ξερω ειναι δυο και εχει και maurice  lacroix  αν θυμαμαι καλα  .και ειναι κοσμηματοπολεια και τα δυο μαγαζια .

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:40:39 μμ »
ναι απ οτι  ξερω ειναι δυο και εχει και maurice  lacroix  αν θυμαμαι καλα  .και ειναι κοσμηματοπολεια και τα δυο μαγαζια .


νομίζω πως στο κατάστημα της Τσιμισκή είναι πρόσφατη η ύπαρξή τους,...ή θυμάμαι λάθος ?
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος ANTONIS 81

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:41:35 μμ »
η  τοποθετηση μου οσον αφορα το αμφιβολου προελευσηs εγκειται στο γεγονοs οτι τελικα δεν πηρα καμμια απαντηση απο τη <μαμα> εταιρια.με παρεπεμψαν στον ελληνα αντιπροσωπο.επισηs εμαθα δυστυχωs κατοπιν εορτηs οτι το ρολοι εδω και καποια χρονια δεν κατασκευαζεται στην ελβετια.οσον αφορα το αμφιβολου ποιοτηταs δυστυχωs το διαπιστωσα οχι μονο απο τον εαυτο μου αλλα και απο αλλουs που εκαναν την ιδια επιλογη.και συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση

Αποσυνδεδεμένος dmjst

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:46:32 μμ »
Εγώ θεωρώ πως και λόγω της 1 βδομάδας που το έχεις ενδέχεται και να σου το αλλάξουν το ρολόι....

Διαφορετικά επισκευή και αν σε ταλαιπωρήσουν πολύ ρίξε και τις λύσεις των εξώδικων στο παιχνίδι....

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:47:42 μμ »
η  τοποθετηση μου οσον αφορα το αμφιβολου προελευσηs εγκειται στο γεγονοs οτι τελικα δεν πηρα καμμια απαντηση απο τη <μαμα> εταιρια.με παρεπεμψαν στον ελληνα αντιπροσωπο.επισηs εμαθα δυστυχωs κατοπιν εορτηs οτι το ρολοι εδω και καποια χρονια δεν κατασκευαζεται στην ελβετια.οσον αφορα το αμφιβολου ποιοτηταs δυστυχωs το διαπιστωσα οχι μονο απο τον εαυτο μου αλλα και απο αλλουs που εκαναν την ιδια επιλογη.και συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση
δεν ειχα ποτε ρολοι L.E  οποτε δεν εχω ακριβη  γνωμη αλλα επειδη ετυχε να εχω  αλλο ρολοι απο τον συγκεκριμενο  αντιπροσωπο  και η αντιμετωπιση  ηταν αθλια   και λιγα  λεω πιστευω οτι το συγκεκριμενο δεν θα το αγοραζα λογω after sale service  και μονο για   την ωρα  .

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:47:49 μμ »
Άρα, μήπως είναι περισσότερο θέμα καταστήματος και λιγότερο θέμα εταιρείας ?
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:49:08 μμ »
Άρα, μήπως είναι περισσότερο θέμα καταστήματος και λιγότερο θέμα εταιρείας ?
δεν παιζει ρολο το καταστημα  ,ειναι καθαρα θεμα αντιπροσωπου 

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: LOUIS ERARD ελαττωματικό
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 13, 2012, 07:51:21 μμ »
Εγώ θεωρώ πως και λόγω της 1 βδομάδας που το έχεις ενδέχεται και να σου το αλλάξουν το ρολόι....

Διαφορετικά επισκευή και αν σε ταλαιπωρήσουν πολύ ρίξε και τις λύσεις των εξώδικων στο παιχνίδι....
αν ο συγκεκριμενος αλλαξει  φορεμενο ρολοι  εστω και μιας βδομαδας  θα κερασω 1 μπουκαλακι κρασι στην επομενη συναντηση  λευτερης......