Αποστολέας Θέμα: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;  (Αναγνώστηκε 34329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 07, 2008, 04:26:43 μμ »
εαν διαβασες στο ερωτημα μου εαν μπορω και τι συνεπειες εχει η συχνη χρηση του χρονογραφου σε τετοια ρολογια ,η απαντηση ηταν ξεκαθαρη ,η φθορα επερχεται μετα απο μερικα χρονια.ειναι κατανοητο?

ο φιλος γιωργος(η αναφορα για μενα ειναι) δεν συνιστα τιποτα ,σου μεταφερει το τι ισχυει .. ;)

εχουμε αναλωθει σε μια κουβεντα που και τα αυτονοητα πρεπει να συνοδευονται με αποδειξη αλλα και να υποστηριζονται ως εχει για να μην εχουμε καταστασεις λανθασμενης πληροφορησης .


και δε κατανοω τα αποσιωπητικα σου στεφανε, αλλα δεν παρεξηγουμαι,εχω ακουσει τα εξ αμαξης γενικοτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2008, 05:12:03 μμ από Megalos »

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 30, 2008, 05:57:46 μμ »
Να παραθέσω και άλλο ένα στοιχείο που θεωρώ ότι βοηθά στην εξαγωγή συμπερασμάτων:
 Στο βιβλιαράκι του el primero αναφέρεται ξεκάθαρα σαν don't η διαρκής λειτουργία του χρονογράφου.

Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 30, 2008, 10:37:47 μμ »
εαν διαβασες στο ερωτημα μου εαν μπορω και τι συνεπειες εχει η συχνη χρηση του χρονογραφου σε τετοια ρολογια ,η απαντηση ηταν ξεκαθαρη ,η φθορα επερχεται μετα απο μερικα χρονια.ειναι κατανοητο?

ο φιλος γιωργος(η αναφορα για μενα ειναι) δεν συνιστα τιποτα ,σου μεταφερει το τι ισχυει .. ;)

εχουμε αναλωθει σε μια κουβεντα που και τα αυτονοητα πρεπει να συνοδευονται με αποδειξη αλλα και να υποστηριζονται ως εχει για να μην εχουμε καταστασεις λανθασμενης πληροφορησης .


και δε κατανοω τα αποσιωπητικα σου στεφανε, αλλα δεν παρεξηγουμαι,εχω ακουσει τα εξ αμαξης γενικοτερα

Για το δια ταύτα .
Ο φίλος george_ συνιστά να μην ενεργοποιείτε ο χρονογράφος συνέχεια .

Ο φίλος konakis συμφωνεί με τον φίλο george_  και αυτός δεν συνιστά την συνεχή χρήση του χρονογράφου .

Και εγώ (μειοψηφία) υποστηρίζω την συνεχή ενεργοποίηση του.

Ο καθένας πράττει και αποφασίζει κατά βούληση, κρίση, πείρα, και εμπιστοσύνη .

Ευχαριστώ για την ωραία συζήτηση παιδιά .

Φιλικότατα Στέφανος.

Υ. Γ. Αφαίρεσα τα αποσιωπητικά !

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 01, 2008, 01:36:03 μμ »
Εξαρταται το χρονογραφο,στον 4130 της Rolex και τον F.Piguet1185 δεν υπαρχει προβλημα για παραδειγμα.Αντιθετα χρονογραφοι οπως ο 7750 μονο οταν θελουμε να χρονομετρησουμε κατι.

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 01, 2009, 02:54:49 πμ »
Να βαλω και εγω ενα λιθαρακι σε ενα θεμα π τωρα υπεπεσε στην αντιληψη μου.
Γνωριζω πολυ καλα ,τουλαχιστον για τα seico, πως μια συνηθης βλαβη απο τη χρηση του χρονογραφου ειναι η χαλαρωση της λεγομενης ''καρδιας'', του εξαρτηματος δηλαδη που προσκολαται πανω στη ροδα χρονογραφου και η οποια βλαβη προκυπτει υστερα απο εναν Χ αριθμο ''κλωτσηματων'' που δεχεται το συγκεκριμενο εξαρτημα καθε φορα που πιεζεται το πουσουαρ.

Δεν ειναι σοβαρη βλαβη ομως και ευκολα επιδιορθωσιμη, και εξαλλου γιατι να φοβομαστε να κανουμε χρηση του χρονογραφου ,τι το πληρωνουμε για να'ναι aπλα cool? :)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 01, 2009, 08:39:24 πμ »
σ'ευχαριστώ για την αναφορά,άν και το θέμα μας κατέληξε στο  ΑΝ "φθείρεται"-επιβαρύνεται ο μηχανισμός περισσότερο με την ΜΟΝΙΜΗ χρήση του χρονογράφου...άρα κι αυτό που αναφέρεις είναι ουσιστικά μια βλάβη από την συχνή χρήση!και πάλι thnx
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 01, 2009, 01:18:09 μμ »
η αναφορα του ειναι για μια συγκεκριμενη μηχανη,ναι η συνεχη λειτουργια δεν ενδεικνυται αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ενας καλος χρονογραφος θα βγαλει βλαβη .επισης οπως εχει γινει αναφορα στο παρελθον οι νεοι με vertical clutch δεν εχουν κανενα προβλημα συνεχους λειτουργιας,αν και το θεωρω ανωφελο να το κανει καποιος


η οποια βλαβη προκυπτει υστερα απο εναν Χ αριθμο ''κλωτσηματων'' που δεχεται το συγκεκριμενο εξαρτημα καθε φορα που πιεζεται το πουσουαρ.


οπως καταλαβα αναφερεται σε συχνη χρηση (start/stop)για αυτην την μηχανη και οχι για συνεχομενη λειτουργια

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 01, 2009, 01:36:20 μμ »
Guilty as charged.

Ναι αν το δει κανεις απο αυτη τη σκοπια...ειμαι εκτος τοπικ και χρονικ
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 01, 2009, 05:29:47 μμ »
Guilty as charged.

Ναι αν το δει κανεις απο αυτη τη σκοπια...ειμαι εκτος τοπικ και χρονικ

Αυτά τα θέματα δεν έχουν ημερομηνία λήξεις !!!
  Σας ευχαριστώ/μαι για τις συμβουλές σας !

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Slan9e

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:36:43 πμ »
Χωρις να εχω γνωσεις απο μηχανισμους ρολογιων, να ρωτησω το εξης.
Για να μην δουλευει ο χρονογραφος ο "συμπλεκτης" του μηχανισμου πρεπει να ειναι ενεργοποιημενος.Αυτο δεν καταπωνει τον συμπλεκτη περισσοτερο αποτο να δουλευε οχρονογραφος συνεχεια?
σαν να εχεις ενα αυτοκινητο να το αφινεις να "ρολαρει" σε κατηφορα με καρφωμενη 1η και να πατας συμπλεκτη..?
Ειπα χαζομαρα?

Φιλικα
Αγγελος

Αποσυνδεδεμένος agrimis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:51:06 μμ »
εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι.εαν εχω σταματησει τον χρονογραφο μετα απο 40 πχ δευτερολεπτα λειτουργειας ωστε να μην μενει ο δεικτης πανω συνεχεια αλλα καπου αλλου,εχει καποιο προβλημα?γιατι δ μαρεσει να ειναι εκει.πολυ στημενο μου φαινεται..

Αποσυνδεδεμένος ice-watcher

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Συνέπειες διαρκούς λειτουργίας του χρονογράφου;
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 02, 2010, 01:28:06 μμ »
μπορεί να μου πει κάποιος πως λειτουργε ο χρονογράφος πήρα το ρολόι http://www.ice-watch.com/retail/watch.php?ref=CH.BK.B.S.09
και με το πανω κουμπί ξεκινά ο δευτερολεπτοδείκτηης (το μακρύ μαύρο βέλος)
τωρα πως λειτουργουν τα άλλα δυο κυκλάκια λεπτά και δέκατα ούτε που ξέρω