Αποστολέας Θέμα: αγορα απο 1000 εως 3000+  (Αναγνώστηκε 288546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 12, 2008, 05:03:55 μμ »
Μισό μισό το Speedmaster βγαίνει μόνο σε Day-Date και Date, αν δεν κάνω λάθος.

- Μηχανικά, αγαπητέ cgm, κατά γενική ομολογία τα Rolex υπερτερούν της Omega.
- Μεταπωλητικά, και εδώ υπερτερεί η Rolex. Το γεγονός ότι βρίσκεις σε καλή τιμή το Sub είναι επειδή "όλοι έχουν από ένα".   :blah:
- Σχέση απόδοσης/τιμής: Εδώ τα πράγματα είναι λίγο ασαφή, δεδομένου ότι η λέξη "απόδοση" είναι πλέον πολύ υποκειμενική.
Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ένα αυτόματο Omega, λόγω της μεγάλης ψαλίδας τιμής σε σχέση με ένα Rolex, έχει μεγαλύτερο δείκτη απόδοσης/τιμής. Και τα δύο την ώρα δείχνουν.  :D
Από την άλλη, όταν στην έννοια "απόδοση" υπεισέρχεται το κριτήριο της αναγνωρισιμότητας, του status symbol, της κοινωνικής ανέλιξης και όλα αυτά, το Rolex κερδίζει κατά κράτος.


Αποσυνδεδεμένος cgm

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 12, 2008, 05:14:19 μμ »
Καταρχήν το speedmaster είναι ολόκληρη σειρά οπότε δεν ξέρουμε ακριβώς  για πιο μιλάς όσον αφορά τα Rolex προσωπικά θα πήγαινα στο sub γιατί έχει καλύτερη μηχανή (31χχεκτος αν μιλαμε για το καινουργειο datejust που εχει την ιδια νομιζω) και πολύ καλύτερη μεταπολιτική αξία
Φιλικά
Νίκος

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.
Το speedmaster που μου αρέσει είναι το broad arrow/ steel-red gold/ brown dial/ steel-gold bracelet.
Δεν είναι πανέμορφο.
Από ό,τι διάβασα, έχει πολύ καλό μηχανισμό, αλλά μάλλον λες ότι η σχέςση αξίας-τιμής γέρνει υπέρ των rolex.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 12, 2008, 05:21:08 μμ »
Ναι το broadarrow έχει πάρα πολύ καλο μηχανισμό ειδικά αν είναι και co axial αλλά και το Rolex δεν πάει πίσω ενδεικτικά
Breguet hair spring
Stellar balance (“screw balance”)
Double balance bridge
Free sprung
Oyter perpetual rotor
18k balance wheel
και πολλά άλλα τα οποία δεν αναφέρω γιατί  κουράστηκα
αν θες σου λεω και για το omega

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 12, 2008, 05:35:51 μμ »
Από ό,τι διάβασα, έχει πολύ καλό μηχανισμό, αλλά μάλλον λες ότι η σχέςση αξίας-τιμής γέρνει υπέρ των rolex.

Μη με ρωτάς τι θα έκανα στη θέση σου. Μη με ρωτάς, δεν μπορώ να πω. Βρε μην επιμένεις.
Ε καλά, αφού είναι έτσι  ;D

Αν
- το Speedmaster και το Sub τα βρίσκεις σε κοντινή τιμή ή ελαφρώς ακριβότερο το sub, πάρε το sub γιατί σε λίγο καιρό που θα το βαρεθείς να το βλέπεις από δω κι από κει  :D (μισό μισό ή σκέτο), θα μπορέσεις σχετικά άνετα να το πουλήσεις και να πάρεις πίσω κάμποσα λεφτά από αυτά που έδωσες.

Αν
- βρίσκεις αρκετά φθηνότερο το Omega (κι αφού σ' αρέσει πολύ απ' ό,τι κατάλαβα), πάρτο. Ο co-axial είναι μεγάλο προσόν. Η καφέ πλάκα είναι ωραιότατη.


Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #224 στις: Ιούλιος 23, 2008, 07:45:27 μμ »
geia sas paidia! eimai neos sti parea kai euxomai na ta leme syxna apo dw kai pera! se kana mina etoimazomai na kanw agora ! kai skeftomai na diathesw ena poso tis taksis ton 5000. mou aresoun ta spor rologia kai markes opws IWC kai gir.perregaux.. Ti lete gia to sea hawk? i kati allo na protinete? euxaristw!!

Αποσυνδεδεμένος Alexandris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
  • Seiko 7T59 is the worlds FIRST 1/100s Chronograph.
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 03:50:20 πμ »
Μα δεν σου είπα ότι δεν ισχύει !!!
Δίκιο έχεις αλλά είναι αυτό που λέω να πεις στον "άλλον" κοίτα έχω compication με ημερομηνία ...
... Τη στιγμή που όλοι έχουν !!!

Φιλικά πάντα Στέφανος.

Η αναγραφή της ημερομηνίας δέν θεωρείται ως complication εκτός απο του δικού μου ρολογιού γιατί πέρα απο την ημερομηνία γράφει και την ημέρα !!!  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2008, 04:04:12 πμ από Alexandris »

Αποσυνδεδεμένος jaco

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Επιλογή για άγορα ρολογιού 2500 ε
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 08:55:34 πμ »
  Καλημέρα σε όλους.Με λένε Στέφανο και παρακολουθώ ενα μήνα το forum σας και είναι καταπληκτικό.Θα ήθελα την βοήθεια σας,για την αγορά του πρώτου μηχανικού μου ρολογιού.ομολογουμένως βοηθήθηκα αλλά και μπερδεύτηκα απο τις πληροφορίες που βρήκα στο site σας(δεν είμαι και τοσο σχετικος).οποιδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.Σκέφτομαι τα εξης:Omega planet ocean,Omega speedmaster professional,Longines Lindbergh.Δεν ξέρω αν με  2500 μέγιστο 3000,μπορώ να παρω κάποιο Iwc ή Panerai.
  Ευχαριστώ προκαταβολικά για οπιαδήποτε βοήθεια..

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 09:12:48 πμ »
Welcome!!! Τα έχεις δοκιμάσει αυτά που αναφέρεις???
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή για άγορα ρολογιού 2500 ε
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 09:21:28 πμ »
  Καλημέρα σε όλους.Με λένε Στέφανο και παρακολουθώ ενα μήνα το forum σας και είναι καταπληκτικό.Θα ήθελα την βοήθεια σας,για την αγορά του πρώτου μηχανικού μου ρολογιού.ομολογουμένως βοηθήθηκα αλλά και μπερδεύτηκα απο τις πληροφορίες που βρήκα στο site σας(δεν είμαι και τοσο σχετικος).οποιδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.Σκέφτομαι τα εξης:Omega planet ocean,Omega speedmaster professional,Longines Lindbergh.Δεν ξέρω αν με  2500 μέγιστο 3000,μπορώ να παρω κάποιο Iwc ή Panerai.
  Ευχαριστώ προκαταβολικά για οπιαδήποτε βοήθεια..

Ποιο είναι το κριτήριο φίλε μου;
Μηχανή, σχεδίαση, τιμή;
Είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο.

Πάντως, να αναφέρω ότι η αγορά του πρώτου ιδίως μηχανικού ρολογιού είναι κάπως ... επισφαλής. Καλό θα ήταν να ενημερωθείς αρκετά για τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και φυσικά να τα δοκιμάσεις στο χέρι σου.

Καλώς ήλθες!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 09:25:36 πμ »
  Καλημέρα σε όλους.Με λένε Στέφανο και παρακολουθώ ενα μήνα το forum σας και είναι καταπληκτικό.Θα ήθελα την βοήθεια σας,για την αγορά του πρώτου μηχανικού μου ρολογιού.ομολογουμένως βοηθήθηκα αλλά και μπερδεύτηκα απο τις πληροφορίες που βρήκα στο site σας(δεν είμαι και τοσο σχετικος).οποιδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.Σκέφτομαι τα εξης:Omega planet ocean,Omega speedmaster professional,Longines Lindbergh.Δεν ξέρω αν με  2500 μέγιστο 3000,μπορώ να παρω κάποιο Iwc ή Panerai.
  Ευχαριστώ προκαταβολικά για οπιαδήποτε βοήθεια..


Φίλε συνονόματε διακρίνω διαφορετικά μοντέλα μεταξύ τους ...
Σπορ και κλασσικά, ή dress watch αν θες.
Όπως επίσης pilot (Longines Lindbergh) με χρονογράφο (Omega speedmaster professional) ή
IWC που έχει διάφορα μοντέλα με τα Panerai που είναι σπορ ...

Εγώ τελικά για να σε ξεμπερδέψω λίγο θα σου προτείνω ένα ρολόι που μου αρέσει και εμένα και θα ήθελα να το πάρω ...
Έχει πολύ καλό φινίρισμα, όνομα με ιστορία και η πιω αξιόπιστη ΕΤΑ μηχανή με τις περιποιήσεις της LONGINES :

Αυτό με 1.400 ευρώ περίπου,
http://www.watchesandbeyond.com/item.asp?brand=Longines&model=L36744560&gender=Mens&series=Sport+Legends&pricerangel=0&pricerangeh=60000&pricerange=0&style=All&keywords=

Τώρα αν θες κάτι κλασσικό (dress watch) και διαχρονικό και με δική του in-house μηχανή αλλά με αρχική τιμή 3.300 ευρώ :
Αυτό ...
http://www.jaeger-lecoultre.com/eu/en/watches/master-control/master-control

http://www.prestigetime.com/item.php?item_id=4571



Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος jaco

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 09:47:07 πμ »
 Κατ'αρχας σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Δεν την περίμενα τοσο άμεση.τα έχω δοκιμάσει τα προαναφερθέντα ρολόγια και μου αρεσουν και τα τρία.Εχω μάθει πολλά για αυτά στο mywatch και σας ευχαριστώ πολυ γι αυτο.με ενδιαφέρι τοσο η μηχανή οσο και εμφάνιση.Για λόγους πρακτικότητας,υπερτερει λίγο στην επιλογή μου το planet ocean για το οποιο φυσικα έχω διαβασει και πολύ καλες κριτικές στο site σας.Δεν έχω δοκιμάσει κανένα iwc ή panerai, και δεν γνωρίζω με τα λεφτά αυτά αν υπάρχει κάποιο.

Αποσυνδεδεμένος jaco

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 10:13:36 πμ »
  Ευχαριστώ πολυ συνονόματε για τις προτάσεις σου.πολύόμορφο το longines αυτό.Δεν το είχα ξαναδεί.μόλις το βρώ θα το δοκιμάσω.H γνώμη σου για κάποιο omega;

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 10:20:27 πμ »
  Ευχαριστώ πολυ συνονόματε για τις προτάσεις σου.πολύόμορφο το longines αυτό.Δεν το είχα ξαναδεί.μόλις το βρώ θα το δοκιμάσω.H γνώμη σου για κάποιο omega;


Η γνώμη μου για τα OMEGA είναι η κλασσική πολύ καλά ρολόγια για όλα τα βαλάντια ... ;D
Αλλά σε μένα είναι η δεύτερη επιλογή ...
Πάντως το planet ocean είναι όντος πολύ καλό !!!

Σε πρώτη επιλογή θα έπερνα αυτό !!!
http://www.prestigetime.com/item.php?item_id=8028
Και κλασσικό και σπορ και 41mm και 100m WR και new in-house calibre !!!


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος jaco

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #233 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:12:40 μμ »
  Tελικά φίλε συνονόματε η πρότασή σου για το longines legend diver ήταν εξαιρετική.Το δοκίμασα και μου αρέσει πάρα πολύ.Νομίζω οτι είναι ένα πολύ καλό ποιοτηκά ρολόι και σε πολλή καλή τιμή,που θα το χαίρομαι καθημερινά.τελικά μαλλον θα επιλέξω τελευταία στιγμή γιατί και το planet ocean μου αρέσει πολύ.Το άλλο υποψήφιο κυρίως ομως λόγω εμφάνισης και εταιρίας (όχι μηχανής) εΙναι το pilot chrono iwc.

 

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #234 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:17:32 μμ »
Η γνώμη μου για τα OMEGA είναι η κλασσική πολύ καλά ρολόγια για όλα τα βαλάντια ... ;D
Αλλά σε μένα είναι η δεύτερη επιλογή ...
Πάντως το planet ocean είναι όντος πολύ καλό !!!

Σε πρώτη επιλογή θα έπερνα αυτό !!!
http://www.prestigetime.com/item.php?item_id=8028
Και κλασσικό και σπορ και 41mm και 100m WR και new in-house calibre !!!


Φιλικά Στέφανος.

+1 :applaus:

Αποσυνδεδεμένος jaco

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #235 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:20:54 μμ »
 Δεν ξέρω όμως αν θέλω να διαθέσω τόσα χρήματα εν όψη και ταξιδιού που θέλω να κάνω στο Θιβέτ..και πίστεψέ με μιλάμε για πολλά χρήματα..

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #236 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:27:31 μμ »
Δεν ξέρω όμως αν θέλω να διαθέσω τόσα χρήματα εν όψη και ταξιδιού που θέλω να κάνω στο Θιβέτ..και πίστεψέ με μιλάμε για πολλά χρήματα..
αυτο μονο εσυ το ξερεις
ΥΓ
παρε ρολοι μετα  που θα γυρισεις που ξερεις μπορει να γνωρισεις τον Δαλαι και να σε πεισει οτι ειναι ματαιο ;D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #237 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 02:34:55 μμ »

παρε ρολοι μετα  που θα γυρισεις που ξερεις μπορει να γνωρισεις τον Δαλαι και να σε πεισει οτι ειναι ματαιο ;D

 :lol: Μακρυα απ το Θιβετ παιδες

Αποσυνδεδεμένος jaco

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #238 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 10:54:28 πμ »
   Καλημέρα σε όλους..Είμαι επιτέλους σχεδόν έτοιμος να καταλήξω και θα ήθελα μια τελευταία γνώμη..Μετά απο πολύ ψάξιμο,διάβιασμα (στο forum),και βόλτες σε μαγαζιά έχω καταλήξει στα εξής τρια μοντέλα,το καθένα όπως όλοι σας θα καταλάβετε για διαφορετικούς λόγους..omega speedmaster professional, omega planet ocean και το επικρατεστερο pilot chrono iwc..Τα έχω δοκιμάσει και τα τρία και μου αρέσουν πολύ στο χέρι μου.Το κάθε ενα φυσικά έχει το χαρακτήρα του..Περισσότερο απ ολα μου άρεσε το iwc,το οποίο όμως ξέρω οτι μηχανικά είναι λίγο υπερτιμημένο σε σχέση με τα άλλα και λίγο ακριβότερο φυσικά..Εσείς τι θα κάνατε;
   Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε γνώμη..

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #239 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 12:07:13 μμ »
Όποιο σε αρέσει. Εσένα και την τσέπη σου.


Φιλικά
Δημήτρης


Speedy