Αποστολέας Θέμα: αγορα απο 1000 εως 3000+  (Αναγνώστηκε 288603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 02, 2008, 12:39:20 μμ »
περιμενε

Αποσυνδεδεμένος highfidelityshow

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 02, 2008, 12:47:36 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση!

Μόλις γύρισα από μία βόλτα στην αγορά της Θεσ/νίκης. Πέρασα από το μοναδικό μαγαζί που είχε IWC και είδα το Spitfire Mark XVI [IW325502]. Palok έχεις απόλυτο δίκιο οσον αφορά την τιμή. 2850 euro. Μετρητοίς 2400. Το είδα και πάνω μου. Το μέγεθος είναι καλό για το δικό μου καρπό ο οποίος είναι σχετικά μικρός. Το panerai είναι αρκετά ογκώδες? Δυστυχώς δεν το έχω δει ακόμα πάνω στο χέρι μου.

Το IWC έρχεται με καφέ δερμάτινο λουράκι και ανοιχρόχρωμη πλάκα αλλά μου είπαν πως μπορώ να αγοράσω και το αντίστοιχο μαύρο λουράκι το οποίο σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Γνωρίζω πως υπάρχει και με μαύρη πλάκα/μαύρο λουράκι αλλά δε μ'αρέσει τόσο.

Όταν ρώτησα για το τι άλλο μπορώ να βρω με αυτά τα λεφτά η πωλήτρια μου είπε πως μπορούμε να δούμε κάτι σε Omega, TagHeuer ή Baume&Mercier. Πρόσθεσε όμως πως ενώ η εταιρίες αυτές είναι αρκετά καλές σίγουρα είναι ένα κλικ κάτω από τα IWC. Συμφωνείτε με αυτό ή όχι? Πως αξιολογείται κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 02, 2008, 12:51:11 μμ »
καλο θα ηταν και το ξαναλεω να κανουμε μια αναζητηση για αγορα ρολογιου στο φορουμ ετσι ωστε ειτε να περνουμε ηδη την απαντηση στο ερωτημα μας,ειτε να μαθαινουμε πως και τι να ρωταμε (εξειδικευοντας την ερωτηση) αποφευγοντας ατερμονες συζητησεις

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 02, 2008, 03:24:34 μμ »
Παναγιώτη πάρε αυτό που σου αρέσει -corum admiral-. Είναι καλοφινιρισμένο, έχει αξιόπιστη μηχανή και το κυριότερο: σου αρέσει. Όσο για το μέλλον; ποιος ζει, ποιος πεθαίνει. Η ζωή είναι πολύ μικρή που λέει και ο Στέφανος. Αν το αντέχεις και οικονομικά όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια για να αγαπιόμαστε.

Φιλικά
Δημήτρης


Συνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 02, 2008, 05:53:52 μμ »
καλως ήλθες κι από μένα.Στο θέμα μας:από τα ρολογια που αναφέρεις παραπάνω θα επέλεγα το IWC,μιας και ο καρπός σου είναι λίγο μικρός όπως είπες,θα σου είναι μια χαρά.Στο κάτω κάτω δεν βλέπεις γύρω σου κάθε μέρα ρολόγια της iwc,αν κόψεις και 1 κατοσταρικάκι ακόμη και πέσεις στα 2.300 ή και 2.200,τότε είσαι μια χαρά!Προσωπικά λόγω "μεγέθους και από μηχανισμό τίποτε το σπουδαίο" το ρολόι δεν έχει ιδιαίτερη μεταπωλησιμότητα.ΑΝ δεν σε ενδιαφέρει και απλά το γουστάρεις,τότε χτύπα το!Σαν επένδυση δεν θα το κοίταγα καθόλου.Με τα χίλια θα έπερνα σαν το ρολόι του μέλους nin:pilot chrono 42mm ref.3717 πολύ όμορφο και "εμπορικό"..... ;)
http://www.jomashop.com/iwc-3717-01.html
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Wizofoz

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 05, 2008, 08:20:47 πμ »
Καλημέρα.

Στην ίδια περίπτωση μαζί σου ήμουν και εγώ. Μετά απο πάααααρα πολύ ψάξιμο στο internet και αφου ρώτησα σε διάφορα φόρουμ, κατέληξα στο Nomos Tangomat. Το συγκεκριμένο μοντέλο φοράει μηχανισμό ο οποίος ειναι εξολοκλήρου φτιαγμένος in-house στην Nomos. Αν σκεφτείς και οτι το συγκεκριμένο ρολόι εχει 2000 ευρω συν την πολυ καλη ποιότητα κατασκευης του, τοτε καταλαβαίνεις γιατί έχει 1 χρονο αναμονής αφού τα στοιχεία που συνδυάζει είναι δυσευρετα για ρολόι στα 2000. Τώρα αν θέλεις κάποια απο τις μάρκες που κάνουν μπούγιο... άλλο αυτό. Εγώ το έχω ήδη παραγγείλει. Απλα να σε πληροφορείσω οτι το Σεπτέβριο βγαίνει και το νεο Tangomat το οποίο θα είναι στα 41 mm η κάσα. Το συγκεκριμένο είναι στα 38 mm. Πάντως μην το φοβάσαι σαν μέγεθος γιατί λόγω τοθ λεπτού πλαισίου φαίνεται πολύ μεγαλύτερο στο χέρι.

Δές αυτά τα δυο Links

http://www.horomundi.com/forum/showthread.php?t=4907

http://www.nomos-uhren.de/en/

Αποσυνδεδεμένος uboat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 05, 2008, 04:21:51 μμ »
Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το φορουμ σας, οποιος ψαξει μαθαινει πολλα για τα ρολογια.  Ο λογος που ποσταρω ειναι επειδη ψαχνω για ενα ρολοι μεχρι 1500 ευρω (αυτο δε σημαινει οτι αν υπαρχει κατι ωραιο στα 500 ευρω, δε θα το αγορασω/προτιμησω!) εδω και καποιους μηνες και δε μπορω να παρω μια τελικη αποφαση με τιποτα! Σκεφτηκα λοιπον να ζητησω τη γνωμη σας.. Σημειωτεον, ειμαι 23 και θελω κατι νεανικο που να μπορω να το φοραω ολες τις ωρες..
http://www.timeway.eu/product_info.php?currency=EUR&products_id=1325 αυτο ειναι ενα ρολοι που με συγκινησε θα ελεγα
Με τα ιδια χρηματα, μπορω να δω κατι σε Raymond Weil η σε καποια αλλη πιο γνωστη μαρκα?

Ευχαριστω για τις προτασεις και το χρονο σας και συγγνωμη αν σας κουρασα!

ΥΓ : λουρακι η μπρασελε, δεν εχω προβλημα  :)
ΥΓ 2 : Σιγουρα θελω να ειναι πανω απο 41mm

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 05, 2008, 04:55:17 μμ »
Καλώς ήρθες η επιλογή σου είναι πολύ καλή.
Θα σου πρότεινα και αυτό αν σου αρέσουν τα απλά ρολόγια.
http://www.timeway.eu/Longines/Sport-Collection/Longines-Legend-Diver-Watch
Καθώς και αυτό
http://www.chrissigalerou.com/product992/product_info.html
Όπως και αυτό
http://www.oroeora.gr/printezis/product.php?id=H32716533
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος uboat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 05, 2008, 05:03:38 μμ »
Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση και το καλωσορισμα. Πετυχα διανα δηλαδη ε?! Απο τα τρια που μου προτεινες, θα διαλεγα το τριτο, αν και δε το συγκρινω με το Longines (η κεραμικη στεφανη μου αρεσει πολυ στο συγκεκριμενο ρολοι)..  Ειναι και περιεργο το γουστο μου, ειναι δυσκολη και η αποφαση για αγορα ρολογιου.. Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη! thnx

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 05, 2008, 05:26:33 μμ »
Θα έλεγα οτι μια σοφη κινηση στη φαση που εισαι θα ηταν να κανεις μια λιστα στο μυαλο σου με τα υποψηφια που σ αρεσουν και να κανεις μια βολτα στα μαγαζια για να αρχισεις να τα δοκιμαζεις στον καρπό σου..εκει μπορει να βρεθεις προ εκπληξεων και να αλλάξεις τα δεδομενα σου...Στο λεω γιατι τα εχω παθει....Ο τελικος κριτής ειναι ο καρπος  ;)

Αποσυνδεδεμένος uboat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000+ εως 3000+
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 05, 2008, 05:32:14 μμ »
Σιγουρα θα τα δοκιμασω ολα πριν καταληξω καπου! Απλα οι προτασεις σας θα βοηθησουν στη δημιουργια της λιστας  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 01:11:24 πμ από uboat »

Αποσυνδεδεμένος uboat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 07, 2008, 01:00:11 μμ »
Κανοντας ενα "ζαπινγκ" επεσα πανω σε αυτο το ρολοι http://www.prestigetime.com/items.php?action=browse&brand_id=25&series_id=589&size_id=1 (Ολα το ιδιο μοντελο ειναι). Ξερει καποιος να μου πει την τιμη του στην Ελλαδα? Εψαξα αλλα εχω μπερδευτει να πω την αληθεια μου. Εχετε καποια τιμη απο μαγαζι? Ευχαριστω

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 07, 2008, 01:16:19 μμ »
η τιμη ξεκινα απο 2300 ευρο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2008, 10:07:52 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος cutter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 11, 2008, 12:39:48 πμ »
Γεια χαρά σε όλους. Ψάχνω για ρολόι μέχρι 1000 ευρώ και θα ήθελα την συμβουλή σας. Ο τύπος του ρολογιού που θα με ενδιέφερε είναι κλασσικός, αν βοηθάει καθόλου για να σας δώσω να καταλάβετε, βλέπω το Ω De Ville Co-Axial Chronograph και βάζω τα κλάμματα (ξέροντας πως δεν θα μπορέσω να το αγοράσω ποτέ!) Έχοντας σαν δεδομένο το ταβάνι των 1000-1200 ευρώ, έχετε να μου προτείνετε κάτι σε ανάλογο στυλ? Δεν θα με πειραζε να δω κάτι ακόμα και σε μεταχειρισμένο... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2008, 10:08:09 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 11, 2008, 12:47:05 μμ »
Γεια χαρά σε όλους. Ψάχνω για ρολόι μέχρι 1000 ευρώ και θα ήθελα την συμβουλή σας. Ο τύπος του ρολογιού που θα με ενδιέφερε είναι κλασσικός, αν βοηθάει καθόλου για να σας δώσω να καταλάβετε, βλέπω το Ω De Ville Co-Axial Chronograph και βάζω τα κλάμματα (ξέροντας πως δεν θα μπορέσω να το αγοράσω ποτέ!) Έχοντας σαν δεδομένο το ταβάνι των 1000-1200 ευρώ, έχετε να μου προτείνετε κάτι σε ανάλογο στυλ? Δεν θα με πειραζε να δω κάτι ακόμα και σε μεταχειρισμένο... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ειναι τοσες πολλες οι επιλογες,που τι να σου παραθεσω.Μαλλον πρεπει να φερεις καποια μοντελα απ το ψαξιμο που εχεις κανει ηδη να τα κουβεντιασουμε εδω.Αν καταλαβα ψαχνεις το φτωχο συγγενη του Ω De Ville σχεδιαστικα;
Κι επισης γιατι ξερεις οτι δε θα το αποκτησεις ποτε;Η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις και ανατροπες,οποτε μην απογοητευεσαι.Αρκει να θελεις κατι και να το βαλεις στοχο,εστω μακροπροθεσμο. ;)

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 11, 2008, 01:14:50 μμ »
...

Κι επισης γιατι ξερεις οτι δε θα το αποκτησεις ποτε;Η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις και ανατροπες,οποτε μην απογοητευεσαι.Αρκει να θελεις κατι και να το βαλεις στοχο,εστω μακροπροθεσμο. ;)

Συμφωνώ με το φίλο eisenberg, και θα σου πω πως δεν είμαστε όλοι ευκατάστατοι ή επιχειρηματίες ...
Εάν έχεις 1000-1200 ή 1500 ευρώ και μαζέψεις 50 ευρώ το μήνα + Χριστούγεννα Πάσχα άντε και λίγο ή πολύ VISA,
+ έκπτωση ένα -15% τουλάχιστον το πήρες !!!
Εγώ είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και παίρνω ένα μέσο μισθό + οικογένεια κ.τ.λ.
Και κάπως έτσι αγόρασα και εγώ 5000 ευρώ ρολόι !!!

Φιλικά Στέφανος.


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος cutter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 11, 2008, 01:30:46 μμ »
Φίλε eisenberg, κατ'αρχήν σε αυχαριστώ πολύ για την απάντηση... Θα αρχίσω λέγοντας πως πρωτοβρήκα το forum στα τέλη του 2007, όπου και μου μπήκε για πρώτη φορά η ιδέα πως θα ήθελα να αποκτήσω για πρώτη φορά στην ζωή μου ένα ρολόι που να μην κοστίζει 150 ευρώ και θα κάνει κάτι περισσότερο από απλά να λέει με ακρίβεια την ώρα... Από μια πρώτη ματιά, είχα τότε καταλήξει στα omega και ειδικά στο speedmaster professional και ετοιμαζόμουν να βγω για έρευνα αγοράς για να βρω την χαμηλότερη τιμή. Τότε όμως το ξανασκέφτηκα ως εξής: Είσαι τελείως αρχάριος στον χώρο και σκέφτεσαι μετά από μόλις 2 βδομάδες ψαξίματος να αγοράσεις ένα ρολόι 2000 ευρώ! Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς? Να περιμένεις λίγο, να μάθεις περισσότερα πράγματα, κι αν μετά από μερικούς μήνες ακόμα, θέλεις ακόμα το ίδιο ρολόι, τότε πάρτο.
Λοιπόν, οι μήνες πέρασαν και χαίρομαι που δεν αγόρασα τελικά το speedmaster pro καθώς μετά από online ψάξιμο ανακάλυψα τα De Ville Co-Axial Chronograph (4541.31.00), Co-Axial Power Reserve (4532.31.00) και Co-Axial GMT (4533.31.00) που μου αρέσουν ακόμα περισσότερο καθώς τα ασθάνομαι ακόμα πιο "κλασσικά" και όμορφα (ειδικά το πρώτο...) Εκτός όμως από τα μοντέλα, ανακάλυψα και τις τιμές τους :) Και επειδή (τουλάχιστον για τώρα) μου είναι ανέφικτο να δώσω τόσα χρήματα, (που αν δεν κάνω λάθος κυμαίνονται από 3000 ώς 4000 ευρώ, ειδικά το Chronograph), σκέφτηκα να ποστάρω εδώ που σίγουρα έχετε μεγαλύτερη πείρα και έχοντας μια ιδέα τι μου αρέσει με βάση τα μοντέλα που προανέφερα, έχετε να μου προτείνετε κάτι αντίστοιχο σχεδιαστικά αλλά φθηνότερο ή να κοίταζα κάτι σε αυτά το μοντέλα σε κάποιο κατάστημα που τα έχει μεταχειρισμένα... Αυτή είναι όλη η ιστορία, ελπίζω να μην κούρασα...

Φίλε Στέφανε σ'ευχαριστώ κι εσένα, είναι πράγματι ωραίο να ξέρεις πως ΔΕΝ είναι μόνο ένα χόμπυ για λεφτάδες και ανθρώπους που τους περισσεύουν... γιατί κι εγώ πάνω κάτω ανήκω στην ίδια κατηγορία με εσένα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2008, 01:38:07 μμ από cutter »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 11, 2008, 01:52:05 μμ »
Mε χιλια ευρω σε καινουριο,δυσκολα να βρεις ρολοι που να σε κανει να ψιλο-ξεχασεις τα παραπανω Ω.Στη θεση σου μαλλον θα κοιταζα μεταχειρισμενο.Επισης προσεξε γιατι μπορει ν αγορασεις ενα ρολοι καινουριο 1000Ε και να ναι μια αγορα ανευ ουσιας,και με 2000 ενα πολυ καλο κομματι,και αντιστροφως βεβαια.Δε σημαινει οτι,α,ειμαι νεος στο αντικειμενο,ας μη χαλασω πολλα λεφτα δηλαδη...μπορει να σου γυρισει μπουμεραγκ και να χασεις στο τελος.
Ο Stef προτεινει μια ρεαλιστικη λυση.Φιλας τα 1200,μαζευεις κατι για 1-1½ χρονο,λιγο η εκπτωση,ισως τσακωσεις το Ω που λες...

Αποσυνδεδεμένος cutter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 11, 2008, 02:14:13 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου αναφέρει πάνω κάτω τιμές που μπορώ να περιμένω για αγορά απολύτως μετρητοίς και μετά από την παραδοσιακή 15-20% έκπτωση για τα ακόλουθα μοντέλα: De Ville Co-Axial Chronograph (4572.31.00), Co-Axial Power Reserve (4532.31.00) και Co-Axial GMT (4533.31.00)?

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 11, 2008, 04:47:00 μμ »
είναι ανάλογα με το κατάστημα, αυτό δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς διότι δεν είμαστε έμποροι.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.