Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στο εξωτερικό.  (Αναγνώστηκε 5677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Καταστήματα στο εξωτερικό.
« στις: Μάρτιος 20, 2008, 08:38:46 πμ »
Με αφορμή το πρόσφατο ταξίδι μου στην Αυστρία και συγκεκριμένα στην Βιέννη,εκτός από το ότι τρελάθηκα να βλέπω δεξιά και αριστερα tourbillon ρολόγια  :o,από μεγαθήρια του χώρου,"ανακάλυψα"σε κεντρικότατο σημείο σε πεζόδρομο του ring koντά στον Αγιο Στέφανο,κατάστημα με πληθώρα ακριβών ρολογιών(second hand!)το οποίο είχε μεγάλη ποικιλία,από τρέχων μοντέλα διαφόρων εταιριών μέχρι τρομερά παλιά vintage watches.Μειονέκτημα οι σχετικά τσιμπημένες τιμές τους(από τις πιο πλούσιες πρωτεύουσες και σε βιωτικό επίπεδο,στην ευρώπη)ΟΜΩΣ και στις ανταλλαγές ανάλογα το μοντέλο, "αγόραζε" πιο ακριβά από τους Ελληνάρες dealer και που φθηνά θέλουν να αγοράζουν στις ανταλλαγές και σχετικά ακριβά να πουλάνε!Γενικά φοβερές βιτρίνες με πολλά μα πολλά μεταχειρισμένα ρολόγια και πολύ ωραίος χώρος υποδοχής .Απ'ότι έμαθα από εκεί φίλο,υπάρχουν άλλα 2 καταστήματα που κάνουν την ίδια δουλειά,με ανταλλαγές δηλαδή,μόνο που τα άλλα είναι απλησίαστα με grande complication watches!! :(
Παρακάτω παραθέτω τον σύνδεσμο με το κατάστημα που επισκεύθηκα:
http://www.timelounge.at/

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2008, 08:51:44 πμ από konakis »
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:19:34 πμ »
Το εχω δει το καταστημα που λες ειναι κοντα σε μια μεγαλη εκκλησια στο κεντρο της βιεννης στην αυστρια. Εγω ειχα παει 4 χρονια πριν εκει και ηταν ωραια. Δεν μπηκα ομως στο καταστημα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2008, 10:25:39 πμ από Velitsko »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:26:15 πμ »
Το εχω δει το καταστημα που λες ειναι κοντα σε μια μεγαλη εκκλησια στο κεντρο της αυστριας. Εγω ειχα παει 4 χρονια πριν εκει και ηταν ωραια. Δεν μπηκα ομως στο καταστημα

ο Αγ. Στέφανος είναι η εκκλησία που γράφω παραπάνω  :cheers:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2008, 11:00:21 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2008, 02:15:12 μμ »
ο Αγ. Στέφανος είναι η εκκλησία που γράφω παραπάνω  :cheers:
ενδεικτικα εριξα μια ματια και ειδα π.χ το omega speed pro 2nd hand 1800 euro!πολλα με τοσα το περνεις καινουργιο!ακριβα τα ενοικια στο κεντρο της βιεννης

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 20, 2008, 05:45:30 μμ »
ενδεικτικα εριξα μια ματια και ειδα π.χ το omega speed pro 2nd hand 1800 euro!πολλα με τοσα το περνεις καινουργιο!ακριβα τα ενοικια στο κεντρο της βιεννης


2.185 το πήρα απο το Ηράκλειο, μετρητά πριν τα Χριστούγεννα.
Το ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ το έχει 2.416 ακατέβατα.
Μιλάμε για το moonwatch

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 20, 2008, 05:50:54 μμ »

2.185 το πήρα απο το Ηράκλειο, μετρητά πριν τα Χριστούγεννα.
Το ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ το έχει 2.416 ακατέβατα.
Μιλάμε για το moonwatch
φορουμιστας το αγορασε τωρα τελευταια απο αθηνα 1800 νομιζω,ασε δε που εξω επειδη πουλανε πολλα κομματια απο επισημο και 1700 και ανεπισημο εως και 1500

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2008, 05:57:48 μμ »
ενδεικτικα εριξα μια ματια και ειδα π.χ το omega speed pro 2nd hand 1800 euro!πολλα με τοσα το περνεις καινουργιο!ακριβα τα ενοικια στο κεντρο της βιεννης

Ε μάλλον θα έχει "αγορά" 1300 max 1500, να μην βγάλει ένα μεροκάματο ο άνθρωπος ... :D
Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι για εμάς η τιμές του λίγο τσιμπημένες, αλλά για τους Βιενέζους καλές ...
Γενικά η Ευρώπη έχει "δεύτερο χέρι" σε πολύ καλές τιμές, για τους Ευρωπαίους πάντα, όχι για εμάς ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2008, 06:02:38 μμ »
Ε μάλλον θα έχει "αγορά" 1300 max 1500, να μην βγάλει ένα μεροκάματο ο άνθρωπος ... :D
Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι για εμάς η τιμές του λίγο τσιμπημένες, αλλά για τους Βιενέζους καλές ...
Γενικά η Ευρώπη έχει "δεύτερο χέρι" σε πολύ καλές τιμές, για τους Ευρωπαίους πάντα, όχι για εμάς ...

Φιλικά Στέφανος.

αντιθετα δεν ειναι ,εχουν μαθει σε καλυτερες ,πιστεψε με

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2008, 08:42:36 μμ »
παιδιά το έγραψα εξ'αρχής αν το διαβάσατε στην αρχή του post,ότι οι τιμές είναι "τσιμπιμένες",όμως αυτό που μετράει,όπως ανέφερα,είναι ότι στην ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ,παίρνει σε πολύ καλές τιμές σε σχέση με αυτές που παίρνουν οι Έλληνες dealer.Και επίσης έχει πολύ ωραίες βιτρίνες με τα μεταχειρισμένα ρολόγια και φυσικά πολύ όμορφο περιβάλλον.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:23:23 μμ »
παιδιά το έγραψα εξ'αρχής αν το διαβάσατε στην αρχή του post,ότι οι τιμές είναι "τσιμπιμένες",όμως αυτό που μετράει,όπως ανέφερα,είναι ότι στην ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ,παίρνει σε πολύ καλές τιμές σε σχέση με αυτές που παίρνουν οι Έλληνες dealer.Και επίσης έχει πολύ ωραίες βιτρίνες με τα μεταχειρισμένα ρολόγια και φυσικά πολύ όμορφο περιβάλλον.
που παιρνουν οι ελληνες reseller?η που δινουν εαν παω σε ελληνα να ανταλλαξω το ρολοι μου?
δε καταλαβα
μαλλον αυτο εννοεις,ε ναι ειμαστε πισω αυτο ειναι γεγονος...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:35:32 μμ »
ναι,ακριβώς όπως το είπες,george,είμαστε πίσω.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:39:03 μμ »
ναι αλλα δε μου εξηγησες τι εγραψες ακριβως?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:53:44 μμ »
εννοώ ότι μπορεί να πουλάνε λίγο πιο ακριβά,στην ανταλλαγή όμως,το δικό σου ρολόι το αγοράζουν ψηλότερα σε σχέση με τους Έλληνες dealer.Στην προκειμένη περίπτωση το gmt ii ref.16710 που φόραγα μου το έπερνε 3.000ευρώ για να πάρω από εκείνους ένα συλλεκτικό panerai gmt pam29 vendome εποχής στα 4.500ευρώ.Δηλαδή 2 πολύ εμπορικά ρολόγια σε μια κοινή μεταξύ μας ανταλλαγή,ενώ πας εδώ και σου λένε,gmtii π.χ. 2500 έως 2.700,εντάξει αν πάρεις κανα "κόκκαλο"που λένε στην πιάτσα που το έχει και το "μασάει" ;D ;Dκανένα χρόνο,τότε αλλάζει το θέμα,μπορεί να σου πουν και πάνω άπό 3 χιλιάρικα.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στο εξωτερικό.
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:59:31 μμ »
οκ καλα καταλαβα στο 1ο ποστ,συλεκτικα κομματια η γενικα κατι που πουλιεται ευκολα δε πας για ανταλλαγη διοτι ξερεις εξαρχης οτι θα παρεις λιγοτερα