Αποστολέας Θέμα: Πάει το orange samurai...  (Αναγνώστηκε 9816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Πάει το orange samurai...
« στις: Μάρτιος 10, 2008, 07:57:43 πμ »
Μετά από απουσία μηνών επιστρέφω. βλέπετε λίγο η δουλειά, λίγο το PC, λίγο η μπέμπα, λίγο η μηχανή, τα ρολόγια έμειναν πίσω...
Πέφτω για ύπνο το βράδυ φορώντας το prospex titanium SBDA005. Ξυπνάω το πρωί και το ρολόι είχε γίνει κουδουνίστρα! Όποτε το κουνούσα, ακουγόταν ένα ελαφρύ κλακ-κλακ, σαν κάτι να έχει φύγει από την θέση του, παρόλα αυτά, το ρολόι δουλεύει κανονικά. Το κουδούνισμα το παρουσιάζει όποτε γυρνάει o ρότορας, δεν το κάνει στο άσχετο.Δεν πρέπει να το κοπάνησα πουθενά κατά τον ύπνο (δεν έχει κανένα χτύπημα εξωτερικά) και ούτε έκανα τίποτε περίεργο με την συμβία εκείνο το βράδυ!..
Τί μπορεί να είναι αυτό ρε παιδιά;
Υποτίθεται το πήρα γιατί ο μηχανισμός θεωρείται αθάνατος, αλλά αυτός ούτε χρόνο δεν άντεξε. Άντε τώρα τρέχε για σέρβις, και έτσι όπως είναι και χωρίς εγγύηση, ασ'τα να πάνε.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2008, 10:30:26 πμ »
Φίλε Voodooman ένα μηχανικό ρολόι όπως έχει πει και φίλος eisenberg, είναι κατά 99,9% επισκευάσειμα ...
Καταρχήν η δικιά μου συμβουλή είναι από τη στιγμή που το διαπίστωσες ότι "περίεργο" στο ρολόι σου
να το αφήσεις στη "άκρη" με το καντράν πάνω, και να μην το φοράς μέχρι να ελέχθη από ωρολογοποιείο ...
Η περιγραφή χωρίς να είμαι ιδικός θα έχει σχέση με ξεβίδωμα του ρότορα, για να έχει ξεβιδώσει βίδα μέσα και να κουδουνίζει, σπάνιο αλλά θα είχες και άλλα συμπτώματα ...
Και εύχομαι και πιστεύω να μην είναι τίποτα, πες μας μετά τη ήταν ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2008, 11:26:27 πμ »
Σωστά,για την ώρα το ρολόι μένει  στο κουτί. Σε μια βδομάδα πάω Θεσσαλονίκη,οπότε και θα επισκευαστεί.
Το μόνο περίεργο σύμπτωμα που είχα τους τελευταίους μήνες ήταν ότι το ρολόι από εκεί που είχε μία αξιοπρεπή ακρίβεια (κέρδιζε 5-6 λεπτά τον μήνα) έχει φτάσει τώρα να κερδίζει περίπου ένα λεπτό την ημέρα.
Πολλή ατυχία όμως, να πάθει τέτοιο πράγμα στο ξεκάρφωτο ένας τέτοιος μηχανισμός-σκυλί.
Φυσικά μόλις επισκευαστεί θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 10, 2008, 02:34:08 μμ »
σκυλι δε σημαινει οτι δεν χαλαει και οτι εχει ασυλια στα χτυπηματα,μην δινουμε υπερφυσικες ιδιοτητες σε κανενα ρολοι,απλα την απαντηση την εχεις αλλα δεν θες να την δεις καταματα,το ρολοι το χτυπησες κατα την διαρκεια του υπνου και οπως φαινεται δυνατα,απο την επομενη φορα κανενα ρολοι οταν κοιμασαι.ποιος ο σκοπος?να βλεπεις την ωρα?να κουρδιζει?ουσιαστικα κανενας.εχει καλη μηχανη και ανθεκτικη αλλα εως εκει .
να παθει κατι τετοιο στο ασχετο?!δε βλεπω κατι ασχετο!αμα χτυπησε τοτε χαλασε,που ναι το ασχετο?ξαφνικα? αφου το χοθμε πει δεν κοιμομαστε με το ρολοι,αργα η γρηγορα θα γινοταν το κακο.ξαφνικα και χωρις λογο δεν εγινε παντως να το ξεκαθαρισουμε,ασε δε που αυτοι στη σεικο θα σου πουν που το χτυπησες?γιατι τεχνιτες ειναι και ξερουν.
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΡΟΛΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2008, 05:34:31 μμ »
Και εγώ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν το χτύπημα. Αλλά δεν βρήκα επάνω του την παραμικρή καινούργια γρατζουνιά, το γυαλί άθικτο, όλα κανονικότατα. Ούτε στην γυναίκα μου το κοπάνισα, μάλλον θα μου το έλεγε!..
Και πόσο δυνατά να το χτύπησα, για να έπαθε κάτι τέτοιο;
Ας μην το αποκλείσω και απόλυτα βέβαια,αλλα και πάλι δικαιολογείται ένα "σκληροτράχηλο" ρολόι να παθαίνει ζημιά από χτύπημα,έστω και σε κομοδίνο, κατά την διάρκεια του ύπνου;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2008, 05:52:45 μμ »
βεβαιως και παθαινει!και γω το χω χτυπησει ,κανενα εξωτερικο σημαδι αλλα το ρολοι εχανε γιατι κατι εσπασε στο μηχανισμο.οπως ολα τα ρολογια ετσι και τα σεικο υποκεινται στους νομους της φυσικης,μην ξανακοιμηθεις με το ρολοι σου πολυ απλο.
συγνωμη δηλαδη ενα σκληροτραχηλο ρολοι δηλαδη για να παθει ζημια τι πρεπει να του κανω?να το χτυπαω στον τοιχο με μανια?αν χτυπησει στο κομοδινο δεν ειναι το ιδιο?τελως παντων εχεις να κανεις με ενα μηχανικο ρολοι..

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2008, 06:35:45 μμ »
Εντάξει είναι λάθει που όλοι λίγο πολύ τα έχουμε πάθει και έχουμε μάθει ...   :-\
Και να σας πω και εγώ τη έπαθα με το παλιό μου TAG 1000 quartz ...
Έχω το συνήθειο να κάνω ντούζ και να φοράω και να πλένω και το ρολόι μαζί,
μέχρι εδώ καλά για αδιάβροχα ρολόγια των 100 και 200 μέτρων ...
Αλλά είχα και το κακό συνήθειο να το βγάζω και να το σκουπίζω στο τέλος με την πετσέτα μέσα στην μπανιέρα ...
... Ώσπου μου έπεσε στην εμαγιέ μπανιέρα και άλλαξα πλάκα γιατί έσπασαν οι βάσεις της, ε από τότε ποτέ ξανά.

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2008, 08:26:27 μμ »
Τώρα αν θα σας πω ότι ρολόι και αν έχω φορέσει, δεν το βγάζω ποτέ από το χέρι μου, χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα. Η μόνη ατυχία που είχα είναι όταν ξέχασα σε κάποιο ανοιχτή την βιδωτή κορώνα. Αν το βγάλω τη νύχτα αισθάνομαι γυμνός.... γιατρέ μου έχω πρόβλημα.

Μην ξεχνάς φίλε Voodooman ότι πάντα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό "αστοχίας"  στην συναρμολόγηση. Πρόσθετα από εμπειρία αναφέρω ότι κάποια χτυπήματα  δυστυχώς δεν φαίνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2008, 09:38:54 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2008, 09:12:27 μμ »
Και εγώ φίλε stardrive νοιώθω άσχημα χωρίς ρολόι, έσω και το βράδυ, γι αυτό και το φορούσα. Αλλά τώρα πια που το έχω στο κουτί και περιμένω να πάει για service, το omega δεν τολμάω να το φοράω στον ύπνο. Εννοείται πως κάθε βράδυ που ξυπνάω κοιτάω στον καρπό να δω την ώρα, αλλά τίποτα... :(
Θα περιμένω την ετυμηγορία του service. Αν μου πει ότι από χτύπημα το έπαθε, τότε μάλλον δεν θα ξαναφορέσω στον ύπνο μου. Αν όμως το πρόβλημα είναι κάτι άλλο, τότε βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2008, 09:33:14 μμ »
το χτυπημα ειναι η μονη λογικη εξηγηση ,αστοχια υλικου ενα 5% αλλα δεν ειναι το 1 σαν πιθανοτητες αφου ξερουμε οτι το ρολοι φοριεται και κατα την διαρκεια του υπνου.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 17, 2008, 10:50:51 μμ »
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=133424
Αγαπητέ βουντουμαν ρίξε και μια ματιά και εκεί....
και ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 17, 2008, 11:19:35 μμ »
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=133424
Αγαπητέ βουντουμαν ρίξε και μια ματιά και εκεί....
και ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό!



καθ ρολοι μπορει να παθει τα χιλια μυρια,αν δεν εχει η μηχανη προβλημα ,κατι που θα ελεγαν στα φορα πρεπει να ανοιχτει το ρολοι ,οτι και να λεμε..

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 24, 2008, 06:14:49 μμ »
Λοιπόν, τέλειωσε η υπόθεση.
Το πάω στον ρολογά που πάω σχεδόν 15 χρόνια. Μετά από δύο μέρες με παίρνει τηλέφωνο και πάω να το πάρω.
Από όσα μου είπε (και όσα κατάλαβα) είχε σπάσει η "πλατίνα". Αυτό που μου έδειξε ήταν ένα κομμάτι ημικυκλικό, στο μισό μέγεθος περίπου του ρολογιού, πάνω στο οποίο στερεώνονταν αρκετά γρανάζια. Αυτό το κομμάτι είχε σπάσει σε δύο σημεία, με αποτέλεσμα τα γρανάζια που ήταν εκεί να φύγουν και να κουδουνάνε!
Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν αν οδηγάω μηχανή! Φαίνεται οι κραδασμοί του τιμονιού δημιουργούν πρόβλημα. Είπε ότι δεν είναι πολύ πιθανό να ευθύνεται αποκλειστικά αυτό, αλλά μπορεί να επιδείνωσε το πρόβλημα. Ούτε το απότομο χτύπημα στον ύπνο το απέκλεισε, αλλά και αυτό δεν το θεώρησε πολύ πιθανό.
Το πιο πιθανό λέει πως ήταν κακοτεχνία. Ο 7S25, λέει, είναι μάλλον κακός μηχανισμός σε σχέση με τους παλιότερους της seiko, πως φτιάχνονται τελείως μηχανικά και για αυτό και δημιουργούν αρκετά προβλήματα.
Το highlight  όμως ήταν ένα μηχάνημα που το έβλεπα από μικρός στο μαγαζί και που μόλις τώρα μου εξήγησε τί κάνει. Ακουμπάς επάνω το ρολόι και σου δείχνει πόσα δευτερόλεπτα  χάνει ή κερδίζει την ημέρα! Σίγουρα οι γνώστες τα γνωρίζατε αυτά, αλλά εγώ έπαθα σοκ!
Ο άνθρωπος μου χρέωσε 50 ευρώ. Ανταλλακτικό, αντικατάσταση, λάδωμα, ρύθμιση, στεγανοποίηση. Και η πλάκα είναι πως το ρύθμισε και τώρα κερδίζει 0,5- 0,8 δευτερόλεπτα την ημέρα! μακάρι να κρατήσει αυτήν την ακρίβεια!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 24, 2008, 06:26:10 μμ »
εσπασε η πλατινα?οδηγας μηχανη?
με την μηχανη και τις δονησεις ,ειδικα αν κανεις cross ,αυτο που θα μπορουσε να υποστει ζημια ειναι οι πύροι ,ειδικα στο συστημα φορτισης,αλλα και παλι σε τραβηγμενες καταστασεις.εαν πουμε οτι ειχε αστοχια υλικου πως εσπασε η πλατινα!?απο καποιο χτυπημα για να επιφερει το σπασιμο,μονο του δε σπαει.ολα καλα αφου το φτιαξες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2008, 06:41:37 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 24, 2008, 07:02:48 μμ »
E, όχι και cross! Ήρεμος οδηγός είμαι!
H αλήθεια είναι πως από κραδσμούς μέχρι τώρα είχα μπόλικους, είχα ένα δίχρονο που δεν φημιζόταν για την ομαλή του λειτουργία. Αλλά και πάλι, ένα  citizen τόσα χρόνια δεν παρουσίασε τίποτα πάνω στο μηχανάκι.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2008, 07:09:50 μμ »
E, όχι και cross! Ήρεμος οδηγός είμαι!
H αλήθεια είναι πως από κραδσμούς μέχρι τώρα είχα μπόλικους, είχα ένα δίχρονο που δεν φημιζόταν για την ομαλή του λειτουργία. Αλλά και πάλι, ένα  citizen τόσα χρόνια δεν παρουσίασε τίποτα πάνω στο μηχανάκι.

αλλο εγραψα,τεσπα,με την μηχανη δε σπαει η πλατινα,αρα συνδιασμος με αστοχια υλικου θα μπορουσε να γινει ,αλλα ισχυει και για το χτυπημα στον υπνο.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2008, 09:07:15 μμ »
αλλο εγραψα,τεσπα,με την μηχανη δε σπαει η πλατινα,αρα συνδιασμος με αστοχια υλικου θα μπορουσε να γινει ,αλλα ισχυει και για το χτυπημα στον υπνο.

Θα συμφωνήσω με το φίλο george_ δεν γίνετε μόνο ό ένας παράγοντας αλλά όλοι μαζί ...  :-k
Δεν πειράζει τέλος καλό όλα καλά !!!  :)
Αυτό το κάλο έχουν τα μηχανικά ρολόγια ευαίσθητα αλλά επισκευάσιμα όπως έχει πει και φίλος ο eisenberg.

Φιλικά Στέφανος.


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2008, 09:45:48 μμ »
Φυσικά χρειάζεται ο συνδυασμός των παραγόντων, αλλιώς δεν θα επιτρεπόταν να ανεβαίνεις σε μηχανές φορώντας μηχανικό ρολόι. Ίσως στην περίπτωσή μου να ταιριάζει το "ήταν στραβό το κλήμα..."

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 24, 2008, 09:47:21 μμ »
πιστεύω ότι αναλόγως την ζημιά,καλά την έβγαλες με ένα πενηντάρικο.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Πάει το orange samurai...
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 25, 2008, 12:39:32 μμ »
Σιδερενιο φιλε Voodooman,μια χαρα πληρωσες,παντως να χεις υπ οψιν οτι τις 7S τις βρισκεις στο νετ σε πολυ χαμηλοτερες τιμες ολοκληρες,και απλα την πας στο ρολογα και την κανεις τραμπα.Καινουριες,μεταχειρισμενες κτλ....