Αποστολέας Θέμα: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469  (Αναγνώστηκε 10090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:14:09 μμ »
παιδιά μόλις παρελήφθη το ρολογάκι! και είναι τέλειο κατ'εμέ!!! για πείτε και σεις καμιά άποψη! βασικά ενώ ο μπρασελές του και μου αρέσει και είναι και σχετικά ασυνήθιστος νομίζω οτι κάποια στιγμή θα καταφύγω σε κάποιο λουράκι! τι προτείνετε λοιπόν! αφού δείτε φυσικά και το ρολόι ε! :)







« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:26:24 μμ από vsklav »

Συνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 01:01:00 πμ »
Πολύ όμορφο ρολόι,καλοφόρετο.. ;)
Προσωπικά θα του φορούσα ένα hirsch knight ή ένα hirsch rivetta,είτε σε μαύρο είτε σε καφέ..Ακριβά λουράκια αλλά πιστεύω θα το μεταμόρφωναν παρά το μέγεθος του σε dress watch..





Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 10:21:52 πμ »
Πολυ ομορφο και καλοφορετο.Στο λουρακι πηγαινε αφου βαρεθεις το μπρασελε,που πιστευω πως ειναι πολυ ομορφο ;)

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 01:13:20 μμ »
Ένα από τα ωραιότερα Orient που έχω δεί ποτέ, δεν το είχα υπ'όψιν....
Υπάρχει κάποιο link με τιμή από Ευρώπη ? Το πήρες από Σιγκαπούρη ?
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:12:26 μμ »
Ένα από τα ωραιότερα Orient που έχω δεί ποτέ, δεν το είχα υπ'όψιν....
Υπάρχει κάποιο link με τιμή από Ευρώπη ? Το πήρες από Σιγκαπούρη ?


Παιδιά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, και γω πιστεύω οτι είναι όντως από τα ομορφότερα ρολόγια της οριεντ. Είχα σκαλώσει λίγο στην τιμή του, 250 έκανε με τα μεταφορικά, ίσως είναι λίγο ακριβό για οριεντ αλλά ντάξει έιναι και επετειακό κομμάτι.

Το πήρα από amazon μέσω http://longislandwatch.com/. Αλλά και απευθείας από το longisland να το πάρεις είναι οκ ο τύπος. Πολύ κυριλέ και γρήγορος.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 04:18:48 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, και γω πιστεύω οτι είναι όντως από τα ομορφότερα ρολόγια της οριεντ. Είχα σκαλώσει λίγο στην τιμή του, 250 έκανε με τα μεταφορικά, ίσως είναι λίγο ακριβό για οριεντ αλλά ντάξει έιναι και επετειακό κομμάτι.

Το πήρα από amazon μέσω http://longislandwatch.com/. Αλλά και απευθείας από το longisland να το πάρεις είναι οκ ο τύπος. Πολύ κυριλέ και γρήγορος.


από ευρώπη δυστυχώς όσο το χα ψάξει πριν λίγες μέρες δεν είχα βρει κάτι, αλλά εγώ επειδή παρήγγειλα δύο ρολόγια, το άλλο για φίλο, δεν είχα κανένα θέμα με τελωνεία και τέτοια. Είχα στείλει βέβαια και μαιλ προσωπικά σε αυτόν να προσέξει την αποστολή δέματος και μέσα σε 6 μέρες μαζί με σαβ/κο είχαν έρθει στην πόρτα μου με ταχυμεταφορά ελτα + 3,69 έξοδα με την παραλαβή.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2012, 04:19:31 μμ »
Παιδιά το ρολογάκι τα φτύσε... ακόμα δε το πήρα...

δε γυρίζει η εσωτερική στεφάνη... όταν το πρωτοέβαλα την είχα πειράξει έτσι να δω εαν δουλεύει και ήταν όλα καλά, για κανά μήνα δεν την πειράξει καθόλου. Και τώρα πριν λίγο μου ρθε έτσι λίγο να παίξω ξεβιδώνω την κορώνα και διαπιστώνω οτι από την στιγμή που ξεβιδωθεί αρχίζει και κολλάει ο μηχανισμός, τρίβεται μέταλλο δηλαδή και η εσωτερική κορώνα δε κουνιέται ούτε χιλιοστό.

τι κάνουμε τώρα; που το πάω; η εγγύηση απ'όσο ξέρω είναι παγκόσμια αλλά πολύ φοβάμαι τα λαμόγια την ελλάδα και τις δικαιολογίες που θα βρουν. Που λέτε να το πάω, γνωρίζετε κάποιο κατάστημα ή αντιπροσωπεία;


Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2012, 07:28:12 μμ »
Από τη στιγμή που είναι εντός εγγύησης το στέλνεις από εκεί που το πήρες.
Τα μεταφορικά να πάει δικά σου, να γυρίσει δικά του.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2012, 07:45:19 μμ »
Από τη στιγμή που είναι εντός εγγύησης το στέλνεις από εκεί που το πήρες.
Τα μεταφορικά να πάει δικά σου, να γυρίσει δικά του.

δε θέλω να μπλέξω με αυτό εκτός και αν είναι απλά απαραίτητο.

εγώ απλά θέλω να μάθω για την αντιπροσωπεία της οριεντ στην αθήνα και αν κάποιος έχει εμπειρία με παρόμοια περίπτωση σαν την δικιά μου. Ρολόι αγορασμένο απ΄έξω δηλαδή και ισχύ της εγγύησης εντός ελλάδας.

με ένα πρόχειρο search με βγάζει σε έναν Τσούγια στην Πραξιτέλους ,Αθήνα.

Θα πάρω τηλέφωνο να δω τι παίζει, είμαι πολύ περίεργος να δω αντιμετώπιση...

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2012, 09:16:21 μμ »
Στη θέση σου θα το κρατούσα και δε θα το έστελνα πουθενά.Άλλωστε δε νομίζω ότι τη χρησιμοποιείς την εσωτερική στεφάνη,έτσι δεν είναι;Ευθυγράμμισέ την λοιπόν στο 12 και μην την ξαναπειράξεις.Περισσότερο θα μπλέξεις παρά θα βρεις άκρη.Με μια γρήγορη ματιά στο internet διαπίστωσα ότι κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με'σένα.Τα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν παρουσιάσει ελαττωματική στεφάνη.Ρίξε μια ματιά εδώ http://watchfreeks.com/view_topic.php?id=23829&forum_id=32
Διάβασε το σχόλιο πάνω απο τη 13η φωτογραφία.Το ίδιο πρόβλημα έχει κι αυτός.

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 12, 2012, 09:34:23 μμ »
Το συγκεκριμένο ρολόϊ, μου παρουσίασε και εμένα πρόβλημα στο ίδιο σημείο  (η εσωτερική στεφάνη κουνιόνταν ελαφρά). Ο αντιπρόσωπος (Τσούγιας) μου είπε ότι δεν εισάγει αυτός το συγκεκριμένο μοντέλο, μου χρέωσε 10€ για το άνοιγμα του ρολογιού και το έστείλε στον τεχνικό του (ανεξάρτητος αν κατάλαβα καλά ) για επισκευή.

Ο τεχνικός δεν μπορούσε να το διορθώσει μιας και απ' ότι μου είπε δεν ήταν πρόβλημα αλλά έτσι ήταν σχεδιασμένη η στεφάνη εργοστασιακά και έτσι δεν γνωρίζω αν θα έπρεπε να πληρώσω την επισκευη. Τελικά έμαθα να ζώ με αυτό και με την παραπάνω απορία.
Φιλικά,

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 12, 2012, 09:40:01 μμ »
Στη θέση σου θα το κρατούσα και δε θα το έστελνα πουθενά.Άλλωστε δε νομίζω ότι τη χρησιμοποιείς την εσωτερική στεφάνη,έτσι δεν είναι;Ευθυγράμμισέ την λοιπόν στο 12 και μην την ξαναπειράξεις.Περισσότερο θα μπλέξεις παρά θα βρεις άκρη.Με μια γρήγορη ματιά στο internet διαπίστωσα ότι κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με'σένα.Τα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν παρουσιάσει ελαττωματική στεφάνη.Ρίξε μια ματιά εδώ http://watchfreeks.com/view_topic.php?id=23829&forum_id=32
Διάβασε το σχόλιο πάνω απο τη 13η φωτογραφία.Το ίδιο πρόβλημα έχει κι αυτός.


το χα δει αυτό πριν καν έρθει το ρολόι! και γω έχω το ίδιο πρόβλημα! απλά εμένα πλέον η κορώνα δε δουλεύει! δε γυρνάει καν την εσωτερική στεφάνη!! αυτός λέει οτι δεν ευθυγραμμίζεται το οποίο ισχύει και σε μένα από την αρχή.

σίγουρα δεν την χρησιμοποιώ και ούτε και ποτέ πρόκειται να την χρησιμοποιήσω αλλά δε θέλω να ξέρω οτι δε δουλεύει καν!!! είχα πάρει απόφαση οτι ντάξει δεν ευθυγραμμίζεται, αλλά τωρά να μη δουλεύει καν πάει πολύ... θα πάω στον αντιπρόσωπο να δω, να το στείλω έξω αποκλείεται πάντως.

αυτό που με απασχολεί είναι οτι στο βιβλιαράκι της εγγύησης πίσω έχει μόνο το αυτοκόλλητο του longilsand watches ΑΛΛΑ δεν έχει σημειωμένo case no./model no./ serial no. και την ημερομηνια την έχει κενή. Αποδεικνύεται βέβαια από την απόδειξη και τα mail αλλά δε ξέρω μήπως βρουν πάτημα στην ελληνική αντιπροσωπεία. Εχω στείλει και mail του πωλητή και περιμένω απάντηση επί του θέματος.

Συνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 12, 2012, 09:43:33 μμ »
Στη θέση σου θα το κρατούσα και δε θα το έστελνα πουθενά.Άλλωστε δε νομίζω ότι τη χρησιμοποιείς την εσωτερική στεφάνη,έτσι δεν είναι;Ευθυγράμμισέ την λοιπόν στο 12 και μην την ξαναπειράξεις.Περισσότερο θα μπλέξεις παρά θα βρεις άκρη.
Φίλε Δημήτρη,διαφωνώ σ'αυτό..Από τη στιγμή που είναι μέσα στην εγγύηση δεν θα το άφηνα έτσι.Με την ίδια λογική αν ο χρονογράφος σε καινούριο ρολόι δε δουλεύει αλλά δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ, όλα οκ και πάει λέγοντας.. ;)
Το συγκεκριμένο είναι πολύ όμορφο ρολόι και και πιστεύω αν μου έβγαζε αυτό το πρόβλημα θα το σκεφτόμουν κάθε φορά που θα το φορούσα με αποτέλεσμα να μη μπορώ να το χαρώ..

Φιλικά,Μάνος.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 12, 2012, 10:30:53 μμ »
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.ουτε εγω θα το αφηνα ετσι ποσο μαλλον στην περιπτωση που ειναι εντος εγγυησης.απλα ειμαι λιγακι διστακτικος επειδη η αγορα εγινε απο το εξωτερικο.αν αποφασισει να το στειλει πισω θα πρεπει να πληρωσει ενα σεβαστο ποσο για εξοδα αποστολης,αν παλι το παει στον Τσουγια πολυ φοβαμαι οτι θα του ανεβει η πιεση.Πιστευω οτι δε θα τυχει και της καλυτερης αντιμετωπισης.Το σωστο ομως ειναι αυτο που ειπες.Δεν εχει να χασει τιποτα.Ας το επιχειρησει........

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2012, 05:23:46 μμ »
Λοιπόν παιδιά!

Εγέρθητω! :P

Για να λέμε τα πράγματα ως έχουν, το ρολόι επισκευάστηκε μέσα στην εγγύηση πλήρως χωρίς ΚΑΝΕΝΑ παρατράγουδο και το πήρα πίσω σενιαρισμένο και με πιστοποίηση υδατοστεγανότητας εφόσον ανοίχτηκε για να φτιαχτεί.
Όποιος θέλει με πμ ή να το αναφέρω και δω εαν δεν υπάρχει πρόβλημα το μαγαζί με το οποίο έγινε το deal. Η αντιπροσωπεία η επίσημη είναι ανοιχτή μόνο 730 με 3 το μεσημέρι και δε με βόλευε λόγω δουλειάς και έτσι απευθύνθηκα σε εξουσιοδοτημένο κοσμηματοπωλείο που ανέλαβε την διαδικασία για εμένα.

Οπότε μπράβο! Μερικά πράγματα λειτουργούν ακόμα σε αυτό το μέρος όπου η Χρυσή Αυγή παίρνει 7% ποσοστά...

Συνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 08, 2012, 05:36:26 μμ »
Τέλος καλό όλα καλά!
Εύχομαι να το ευχαριστηθείς και πάλι.. ;)

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 09, 2012, 11:47:20 πμ »
Χαίρομαι που η αγαπημένη Orient ανταποκρίθηκε σωστά και δε δημιούργησε προβλήματα!
Καλοφόρετο με ΥΓΕΙΑ!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Orient King Diver 40th anniversary cal. 469
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 09, 2012, 12:00:07 μμ »
σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

να στε καλά!